Постанова від 21.06.2022 по справі 676/2687/22

Справа № 676/2687/22

Номер провадження 3/676/1363/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2022 року м. Кам'янець-Подільський

Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Черепахін В.О., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Кам'янець-Подільської військової частини А7147, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Одеса Одеської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , старшого понтонера 3-го відділення 1-го понтонного взводу 3-ї понтонної роти 1-го понтонно-мостового батальйону в/ч А7147

за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

До Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області з Кам'янець-Подільської військової частини А7147 надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП, стосовно Подоленчука О.О., відповідно до якого о 20 годині 00 хвилин 11 червня 2022 року в період дії в Україні особливого періоду, на території військової частини А7147, що розташована за адресою: с.Руда, Кам'янець-Подільського, Хмельницької обл., мною було виявлено старшого понтонера 3-го відділення 1-го понтонного взводу 3-ї понтонної роти під час несення служби на території військової частини НОМЕР_1 в нетверезому стані. Акт відмови військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння від 11 червня 2022 року, чим вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.

Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, вважаю за необхідне повернути їх до військової частини НОМЕР_1 для належного (додаткового) оформлення, виходячи з наступних підстав.

Так, положеннями ст.276 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (п.2), а в разі неправильного складання такого протоколу повернути матеріали адміністративної справи органу внутрішніх справ для належного (додаткового) оформлення.

Згідно з приписами ст.245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом.

Так, відповідно до вимог ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

В межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд, а тому протокол про адміністративне правопорушення є не лише джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.

Частиною третьою статті 172-20 КУпАП, порушення якої ставиться у вину Подоленчуку О.О., передбачена адміністративна відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду, а відповідно до частини першої цієї статті передбачено адміністративну відповідальність розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Разом з тим, в порушення зазначених вимог нормативно-правових актів у протоколі про військове адміністративне правопорушення серії А7147 №55 від 12 червня 2022 року, який є документом, що офіційно засвідчує факт неправомірних дій і являється одним із джерел доказів, не зазначено, хто і кого виявив на території військової частини А7147. Крім того, не зазначено, що саме вчинила особа, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП - розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, поява на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, виконання обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння чи відмова від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, як це передбачено у диспозиції частини першої статті 172-20 КУпАП.

Отже, формулювання адміністративного правопорушення у вищевказаній формі є неконкретним і не зрозумілим, оскільки не відображає усіх ознак об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-20 КУпАП, що позбавляє можливості особу ефективно захищатися від пред'явленого правопорушення і робить неможливим об'єктивний розгляд справи.

Зазначені вище обставини позбавляють суддю можливості розглянути справу в установлені Законом строки.

Положеннями ст.278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (п.2 ч.1), у випадках складення протоколу без додержання вимог ст.256 КУпАП, суддя зобов'язаний своєю постановою повернути протокол відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п.2 постанови пленуму Верховного Суду України №13 від 25 травня 1998 року (із наступним змінами) «Про практику розгляду судами справ про корупційні діяння та інші правопорушення, пов'язані з корупцією».

Таким чином встановлено, що матеріали про притягнення Подоленчука О.О. до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 172-20 КУпАП оформленні з порушенням вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим підлягають поверненню до військової частини А7147 в Хмельницькій області для належного (додаткового) оформлення.

Керуючись ст.ст.256, 278 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП, щодо ОСОБА_1 командиру військової частини А7147 в Хмельницькій області для належного (додаткового) оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її оголошення.

Суддя Кам'янець-Подільського

міськрайонного суду Черепахін В.О