20 червня 2022 рокуЛьвівСправа № 140/11536/21 пров. № А/857/5298/22
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Глушка І.В.,
суддів: Запотічного І.І., Шавеля Р.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Волинської обласної адміністрації на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17 січня 2022 року, ухвалене суддею Димарчук Т.М. у м. Луцьку Волинської області за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у справі №140/11536/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Волинської обласної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження у частині, зобов'язання до вчинення дій,-
13 жовтня 2021 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача - Волинської обласної адміністрації, у якому просив визнати протиправним та скасувати абз.2 пп.1 п. 2, абз.9 пп.1 п.3, пп.2 п.4 розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації від 14 квітня 2021 року №183 «Про структуру апарату Волинської обласної адміністрації»; зобов'язати привести чисельність працівників регіонального органу (відділу) адміністрування Державного реєстру виборців у відповідність абз.3 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року №943 «Деякі питання утворення органів (відділів) ведення та регіональних органів (відділів) адміністрування Державного реєстру виборців» (зі змінами).
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що оскаржуваним розпорядженням передбачена ліквідація управління інформаційних технологій та адміністрування в кількості 9 штатних одиниць та в його складі відділу інформаційних технологій у кількості 5 штатних одиниць та регіональний відділ адміністрування Державного реєстру виборців у кількості 3 штатних одиниць (абз. 3 пп.1 п.2 розпорядження). Пунктом 3 цього розпорядження скорочені посади в цьому управлінні, зокрема начальника рігіонального відділу адміністрування Державного реєстру виборців управління інформаційних ехнологій та адміністрування апарату Волинської ОДА та двох головних спеціалістів (абз. 8-10 пп.1). Пунктом четвертим розпорядження передбачено утворення двох нових самостійних підрозділів ОДА, чисельність штатних одиниць одного з яких, а саме регіонального відділу адміністрування Державного реєстру виборців апарату Волинської ОДА, на думку позивача, не узгоджується із вимогами Постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 №943 «Деякі питання утворення органів (відділів) ведення та регіональних органів (відділів) адміністрування Державного реєстру виборців» (зі змінами). Згідно доводів позивача, з огляду на чисельність органів ведення, на які поширюються повноваження цього органу (8 органів ведення Реєстру), штатна чисельність відділу повинна становити 4 штатні одиниці, а не 3, як це передбачено розпорядженям голови Волинської ОДА від 14.04.2021 №183.
Позивач зазначає, що на виконання розпорядження голови облдержадміністрації від 14.04.2021 №183 «Про структуру апарату обласної державної адміністрації» видані акти індивідуальної дії, які порушують його право на працю, визначене ст.43 Конституції України.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 17 січня 2022 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано підпункт 2 пункту 4 розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації №183 від від 14.04.2021 «Про структуру апарату обласної державної адміністрації» щодо утворення регіонального відділу адміністрування Державного реєстру виборців в кількості 3 штатних одиниць.
Зобов'язано Волинську обласну державну адміністрацію привести чисельність працівників регіонального органу (відділу) адміністрування Державного реєстру виборців відповідно до абзацу третього пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 №943 «Деякі питання утворення органів (відділів) ведення та регіональних органів (відділів) адміністрування Державного реєстру виборців» (зі змінами).
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вищевказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржуване рішення ухвалене з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, наведених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржуване рішення в частині задоволених позовних вимог та ухвалити нове, яким в задоволенні адміністративного позову в цій частині відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги наголошує на наявності у голови місцевої державної адміністрації передбаченого законом права ліквідувати регіональний відділ адміністрування Державного рестру виборців у складі управління інформаційних технологій та адміністрування апарату Волинської ОДА та замість нього утворити з вимогами законів та підзаконних нормативно-правових актів регіональний відділ адміністрування Державного реєстру виборців як самостійний структурний підрозділ у складі апарату ОДА, що відноситься до дискреційних повноважень суб'єкта владних повноважень.
Переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги та відзиву на неї, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.
Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною другою статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Пунктом 1 частини першої статті 39 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" визначено, що голови місцевих державних адміністрацій очолюють відповідні місцеві державні адміністрації, здійснюють керівництво їх діяльністю, несуть відповідальність за виконання покладених на місцеві державні адміністрації завдань і за здійснення ними своїх повноважень.
Частиною першою статті 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" передбачено, що голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.
Згідно з частиною другою статті 5 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" у межах бюджетних асигнувань, виділених на утримання відповідних місцевих державних адміністрацій, а також з урахуванням вимог статті 18 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", їх голови визначають структуру місцевих державних адміністрацій.
Положеннями пункту 3-1 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій" від 12 березня 2005 року № 179 (далі - Постанова № 179) передбачено, що у складі місцевих державних адміністрацій утворюються такі структурні підрозділи (якщо інше не передбачено законодавчими актами) управління - структурний підрозділ місцевої державної адміністрації одногалузевого або однофункціонального спрямування, до складу якого входить не менш як два самостійних відділи.
Абзацом 2 пункту 4 Постанови № 179 передбачено, що у складі апарату районних державних адміністрацій, їх самостійних управлінь, відділів та інших структурних підрозділів, територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади в районах та містах обласного значення можуть утворюватися (якщо інше не передбачено актами, що мають вищу юридичну силу) відділи з штатною чисельністю не менш як 3 одиниці та сектори з штатною чисельністю не менш як дві одиниці.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження рекомендаційних переліків структурних підрозділів обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, районної в мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій" від 18 квітня 2012 року № 606 (далі - Постанова № 606) передбачено, що структура апарату місцевої державної адміністрації та статус його структурних підрозділів визначаються головою обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, районної в мм. Києві та Севастополі державної адміністрації з урахуванням вимог частини першої статті 44 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та інших нормативно-правових актів щодо утворення апарату для правового, організаційного, матеріально-технічного забезпечення діяльності місцевої державної адміністрації, проведення кадрової роботи, здійснення документообігу та контролю, розгляду звернень громадян, роботи патронатної служби, забезпечення мобілізаційної роботи, запобігання та виявлення корупції, доступу до публічної інформації, адміністрування (ведення) Державного реєстру виборців тощо.
Згідно з пунктом 2 Постанови № 606 головою обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, районної в мм. Києві та Севастополі державної адміністрації з урахуванням вимог законів та особливостей відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть утворюватися структурні підрозділи, не зазначені в рекомендаційному переліку, в межах бюджетних асигнувань, виділених для утримання відповідної місцевої державної адміністрації.
Так, судом першої інстанції достовірно встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 наказом керівника апарату Волинської обласної державної адміністрації №114-ос від 10.10.2019 був переведений за згодою з посади начальника відділу адміністрування Державного реєстру виборців апарату аблдержадміністрації на посаду начальника регіонального відділу адміністрування Державного реєстру виборців управління інформаційних технологій та адміністрування апарату облдержадміністрації з 10 жовтня 2019 року (а.с.23).
Головою Волинської ОДА від 14.04.2021 №183 видане розпорядження «Про стуктуру апарату Волинської обласної державної адміністрації», яким з покликанням на статті 44, 47 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст. 13-1 Закону України «Про запобігання корупції», Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 №91 «Деякі питання діяльності місцевих державних адмінімтрацій» (зі змінами) та від 18.04.2012 №606 «Про затвердження рекомендаційних переліків структурних підрозділів обласної, Київськї та Севастопольської міської, районів м.Києва та Севастополі державних адміністрацій» (зі змінами та доповненнями), Наказ Національного агенства України з питань державної служби від 11.09.2019 №172-19 «Про затвердження порядку розроблення посадових інструкцій державних службовців категорій «Б» та «В», внесені до структури апарату обласної державної адміністрації ряд змін. Зокрема, вказаним розпорядженням передбачена ліквідація управління інформаційних технологій та адміністрування в кількості 9 штатних одиниць та в його складі відділу інформаційних технологій у кількості 5 штатних одиниць та регіонального відділу адміністрування Державного реєстру виборців у кількості 3 штатних одиниць (абзац третій підпункту 1 пункту 2 розпорядження). Пунктом 3 розпорядження, зокрема скорочені посади в цьому управлінні - начальника регіонального відділу адміністрування Державного реєстру виборців управління інформаційних технологій та адміністрування апарату Волинського ОДА (абзац 9 підпункту 1 пункту 3) та двох головних спеціалістів відділу (абзац 10 підпункту 1 пункту 3).
Натомість пункт 4 розпорядження передбачає утворення двох самостійних підрозділів апарату ОДА:
-відділу інформаційно-комунікаційних систем апарату Волинської ОДА у кількості 5 штатних одиниць;
-регіонального відділу адміністрування Державного реєстру виборців апарату Волинської ОДА в кількості 3 штатних одиниць (пп.2 п.4 розпорядження).
Згідно з додатком 2 до розпорядження голови Волинської ОДА «Про структуру апарату Волинської ОДА» «Гранична чисельність керівництва обласної державної адміністрації та працівників апарату облдержадміністрації» у регіональному відділі адміністрування Державного реєстру виборців встановлена гранична чисельність одиниць - 3 (1 начальник відділу і 2 головних спеціалістів) (а.с. 58-60).
В подальшому наказом №58-ос від 24.05.2021 позивач ОСОБА_1 відповідно до ч.3 ст.87 Закону України «Про державну службу», ст. 49-2 КЗпП України на виконання розпорядження голови Волинської ОДА від 14.04.2021 №183 був попереджений про наступне звільнення з посади начальника регіонального відділу адміністрування Державного реєстру виборців управління інформаційних технологій та адміністрування апарату облдержадміністрації не пізніше ніж за 30 календарних днів у зв'язку зі скороченням посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців облдержадміністрації (а.с.81).
Наказом по апарату одержадмінітрації №103-ос від 01.07.2021 (з наступними змінами згідно з наказами №127-ос від 28.07.2021, №131-ос від 05.08.2021) ОСОБА_1 звільнено з посади начальника регіонального відділу адміністрування Державного реєстру виборців управління інформаційних технологій та адміністрування апарату облдержадміністрації у перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, або перший робочий день після закінчення відпустки на підставі п.1 ч.1 ст.87 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з скороченням посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, з припиненням державної служби (а.с. 74-77).
Позивач, вважаючи оскаржувані положення розпорядження голови Волинської ОДА від 14.04.2021 №183, зокрема щодо утворення регіонального відділу адміністрування Державного реєстру виборців апарату ОДА у складі 3 штатні одиниці, такими, що не узгоджуються із вимогами положень Постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 №943, порушують його права та зумовлюють його звільнення з посади, звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач мав передбачене законом право на ліквідацію регіонального відділу адміністрування Державного реєстру виборців у складі управління інформаційних технологій та адміністрування апарату Волинської ОДА та замість нього утворити згідно з вимогами законів та підзаконних нормативно-правових актів регіональний відділ адміністрування Державного реєстру виборців як самостійний стуктурний підрозділ у складі апарату Волинської ОДА. Разом з тим, судом вказано на неврахування при прийнятті оскаржуваного розпорядження вимог Постанов Кабінету Міністрів України «Деякі питання утворення органів (відділів) ведення та регіональних органів (віддів) адміністрування Державного реєстру виборців» від 18.07.2007 №943.
Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального та процесуального права, з огляду на таке.
Слід зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами і перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Так, абз.3 п. 1 Постанови № 943 (зі змінами) встановлено, що чисельність працівників органу регіонального (відділу) адміністрування Державного реєстру виборців визначається з урахуванням кількості органів ведення, на які поширюються повноваження цього органу адміністрування: до 36 органів ведення - 4 штатні одиниці, від 37 до 48 - до 5, від 49 до 60 - до 6, понад 60 - до 7 штатних одиниць.
Відповідно до п.22 ст. 25 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація забезпечує здійснення заходів щодо ведення Державного реєстру виборців відповідно до закону.
Статтею 14 Закону України «Про державний реєстр виборців» до органів Державного реєстру виборців віднесено: розпорядника Державного реєстру виборців; органи ведення Державного реєстру виборців (далі - органи ведення Реєстру); регіональні органи адміністрування Державного реєстру виборців.
Підпунктом 1 пункту 1 Типового положення про орган (відділ) ведення Державного реєстру виборців, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 26 лютого 2016 року № 58, органом (відділом) ведення Державного реєстру виборців є у районі, районі в місті Києві, місті Севастополі - структурний підрозділ апарату відповідно районної, районної у місті Києві, місті Севастополі державної адміністрації, який утворюється головою місцевої державної адміністрації, йому підзвітний та підконтрольний і підпорядковується керівникові апарату місцевої державної адміністрації.
Відповідно до пункту 10 Типового положення, чисельність працівників відділу адміністрування Реєстру визначається відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 943 «Деякі питання утворення органів (відділів) ведення та регіональних органів (відділів) адміністрування Державного реєстру виборців».
За відомостями офіційного сайту Державного реєстру виборців кількість органів ведення Реєстру на території Волинської області становить 8 органів ведення реєстру виборців (а.с.85).
З огляду на те, що повноваження органу адміністрування в апараті Волинської ОДА станом на час прийняття спірного розпорядження поширювались на 8 органів ведення Реєстру, чисельність працівників відділу адміністрування Державного реєстру виборців має становити 4 штатні одиниці. Оскільки, 2 пункту 4 розпорядження голови Волинської ОДА від 14.04.2021 №183 у відділі адміністрування Державного реєстру виборців встановлено штат чисельністю 3 одиниці, вказаний пункт оскаржуваного розпорядження суперечить абз.3 пункту 1 постанови № 943 в частині визначення чисельності працівників цього регіонального органу (відділу) адміністрування Державного реєстру виборців апарату Волинської ОДА, а тому в цій частині є протиправним і підлягає скасуванню.
Водночас суд апеляційної інстанції поділяє висновки суду першої інстанції, що за наслідками такого скасування підпункту 2 пункту 4 розпорядження голови Волинської ОДА № 183 від 14.04.2021 «Про структуру апарату Волинської обласної державної адміністрації» слід зобов'язати відповідача привести чисельність працівників регіонального органу (відділу) адміністрування Державного реєстру виборців у відповідність абзацу третього пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 №943 «Деякі питання утворення органів (відділів) ведення та регіональних органів (відділів) адміністрування Державного реєстру виборців» (зі змінами).
Оскільки, в ході розгляду вказаної справи, судом апеляційної інстанції встановлено порушення відповідачем вимог чинного законодавства, що у свою чергу призвело до винесення протиправного розпорядження, яке стало підставою для прийняття наказу по апарату одержадміністрації №103-ос від 01.07.2021 (з наступними змінами згідно з наказами №127-ос від 28.07.2021, №131-ос від 05.08.2021), яким ОСОБА_1 звільнено з посади начальника регіонального відділу адміністрування Державного реєстру виборців управління інформаційних технологій та адміністрування апарату облдержадміністрації, суб'єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного розпорядження безпосередньо порушено права та законні інтереси позивача щодо права на працю.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, Відповідно до пункту 70 рішення у справі «Рисовський проти України» (№29979/04) Європейський суд з прав людини зазначив, що принцип «належного урядування», зокрема передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовний спосіб. При цьому, на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливості уникати виконання своїх обов'язків.
Оцінюючи доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції зазначає, що такі були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції та їм була надана належна правова оцінка. Доводами апеляційної скарги не спростовуються висновки, викладені судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні.
Відповідно до частини першої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Суд першої інстанції повністю виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин вірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення законного рішення, яке скасуванню не підлягає.
Керуючись статтями 242, 308, 309, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Волинської обласної адміністрації залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17 січня 2022 року у справі №140/11536/21 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І. В. Глушко
судді І. І. Запотічний
Р. М. Шавель