Рішення від 01.06.2022 по справі 295/13829/21

Справа №295/13829/21

Категорія 15

2-о/295/190/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.06.2022 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира у складі:

головуючого судді Воробйової Т.А.,

за участю секретаря судових засідань Гльози М.П.,

розглядаючи у відкритому судовому засіданні у порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ,

заінтересована особа:

відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомирі Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький)

про встановлення факту смерті,

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернулась до суду із заявою, в якій просить встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Миньківці Андрушівського району Житомирської області, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Житомирі.

В обґрунтування своїх вимог заявник зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 , після тривалої хвороби, помер її батька ОСОБА_2 .

ОСОБА_2 був учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році 1 категорії та з 06.04.2018 йому була встановлена перша Б група інвалідності, пов'язана з відповідними роботами, зі ступенем втрати професійної працездатності 90 відсотків. При житті він мав сукупність захворювань, таких як ішемічна хвороба серця, атеросклеротичний кардіосклероз, атеросклероз аорти та вінцевих артерій, цукровий діабет, залишкові явища перенесеного інфаркту головного мозку, та потребував постійної сторонньої допомоги.

Після смерті батька брат заявника ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 о 17:48 год зателефонував на єдиний номер екстреної медичної допомоги «103» та просив направити бригаду ЕМД для констатації факту смерті. Проте йому було відмовлено в реєстрації виклику та направленні бригади ЕМД, натомість рекомендовано з цим питанням звернутися до правоохоронних органів. В подальшому ОСОБА_3 зателефонував в поліцію на єдиний номер «102» та повідомив про факт смерті батька. За фактом зазначеного повідомлення було направлено поліцейського для перевірки наданої інформації та констатації факту смерті. Прибувши на місце, поліцейський, без участі лікаря або фельдшера, оглянув помешкання та тіло ОСОБА_2 , після чого заповнив частину бланку «Висновок щодо ненасильницької смерті людини за місцем проживання» від 29.03.2021. Віддавши заявнику та її брату заповнений бланк, поліцейський сказав, що вони мають з цим документом протягом найближчих 1-2 днів звернулися до сімейного лікаря, який спостерігав батька, аби той заповнив свою частину бланку висновку та видав лікарське свідоцтво про смерть, на підставі якого потрібно було звернутися до органу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть. Однак поліцейський не пояснив, що всі відповідні процедури потрібно зробити до поховання батька.

За змістом заяви, враховуючи, що у сім'ї заявника не було можливості довгий час тримати тіло та вони не були обізнані з процедурою реєстрації факту смерті та проведення поховання, в той же день 29.03.2021 звернулися до приватної ритуальної агенції, працівники якої провели необхідні підготовчі процедури, та 30.03.2021 організувати доставку тіла на цвинтар в с. Садки Житомирського району Житомирської області, та проведення поховання.

Після поховання батька, заявник 31.03.2021 звернулася до КП «Центр первинної медико- санітарної допомоги» Житомирської міської ради для отримання лікарського свідоцтва про смерть, однак у його видачі було відмовлено та роз'яснено, що оскільки поховання батька було проведено без огляду його тіла та встановлення факту смерті безпосередньо лікарем, відсутні законні підстави для видачі лікарського свідоцтва про смерть.

Враховуючи, що поховання ОСОБА_2 відбулося без належного встановлення факту його смерті, для перевірки вказаних обставин 20.04.2021 Житомирським РУП ГУНП в Житомирській області було порушено кримінальну справу за ч.1 ст.115 КК України, та після проведення досудового розслідування 27.08.2021 було винесено постанову про закриття кримінального провадження в зв'язку із відсутністю складу кримінального правопорушення.

В подальшому, органом державної реєстрації актів цивільного стану заявнику було роз'яснено про неможливість державної реєстрації смерті батька в зв'язку із відсутністю лікарського свідоцтва про його смерть та рекомендовано звернутися для вирішення зазначеного питання до суду.

Заявник вказує, що встановлення факту смерті батька має для неї юридичне значення, оскільки відсутність державної реєстрації смерті батька та свідоцтва про його смерть призводить до неможливості оформити спадщину, яка залишилася після смерті ОСОБА_2 та вчинити інші юридично значущі дії, зокрема, отримати допомогу на поховання, зняти батька з реєстрації його місця проживання, повідомити територіальний орган Пенсійного фонду про смерть та необхідність припинення пенсійних виплат тощо.

Ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 26.11.2021 відкрито провадження у справі та справу призначено до розгляду у порядку окремого провадження.

Заявник та її представник у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник заявника ОСОБА_4 подав до суду заяву про розгляд справи у їх відсутність, у якій також вказав, що заяву підтримують та просять задовольнити.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, начальник відділу Кондратюк Н. надіслала до суду листа, у якому розгляд справи просить проводити без участі представника відділу.

Частиною 3 статті 211 ЦПК України передбачено право учасників справи заявити клопотання про розгляд справи за їх відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно з ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч.1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема, смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народився у селі Миньківці Андрушівського району Житомирської області, та був громадянином України, що вбачається з копії паспорту серії НОМЕР_1 (а.с. 9).

ОСОБА_2 був батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 13.07.1982 (а.с. 8).

ОСОБА_2 був учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році 1 категорії, що вбачається з копії посвідчення серії НОМЕР_3 , та з 06.04.2018 йому була встановлена перша Б група інвалідності, пов'язана з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, зі ступенем втрати професійної працездатності 90 відсотків, потребував стороннього догляду та лікування у ендокринолога, судинного хірурга, кардіолога, невролога (а.с. 15-17).

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , змінила прізвище на ОСОБА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 (а.с. 7).

Як вказано у листі комунального некомерційного підприємства «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Житомирської обласної ради №01-06/391 від 07.04.2021, 29.03.2021 о 17:48 год на єдиний номер екстреної медичної допомоги 103 надходив дзвінок з мобільного номеру телефону НОМЕР_5 з вимогою направити бригаду ЕМД для констатації смерті. Фельдшером з МНС-диспетчером з приймання викликів централізованої оперативно-диспетчерської служби підприємства, на підставі діючих нормативно-правових актів, було відмовлено в реєстрації виклику та рекомендовано звернення до правоохоронних органів для виїзду слідчо-оперативної групи (а.с. 14).

29.03.2021 оперуповноваженим зонального сектору №1 ВКП Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області складено висновок щодо ненасильницької смерті людини за місцем проживання, зі змісту якого вбачається, що 29.03.2021 за адресою: АДРЕСА_1 , виявлено труп ОСОБА_2 , особу якого встановлено відповідно до паспорту серії НОМЕР_1 (а.с. 12).

02.04.2021 ОСОБА_1 звернулася до КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Житомирської міської ради із заявою про отримання лікарського свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , смерть якого настала ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.11).

Відповідно до наказу за №807/1193/279 від 20.09.2017 «Про затвердження Порядку взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції, закладами охорони здоров'я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини у разі смерті людини за її місцем проживання без ознак насильницької смерті або підозри на таку» на місце події виїжджає лікар, а у випадках, передбачених наказом №545, фельдшер закладу охорони здоров'я, який констатує факт смерті, проводить огляд трупа, за результатами якого інформує органи та підрозділи Національної поліції та адміністрацію закладу охорони здоров'я, що забезпечує потребу населення у медичному обслуговуванні на відповідній території, про можливість встановлення причини смерті без патологоанатомічного розвитку та видачі лікарського свідоцтва про смерть (фельдшерської довідки про смерть).

Пунктом 2.4. розділу 2 Порядку видачі лікарського свідоцтва про смерть, затвердженого наказом МОЗ України 08.08.2006 №545, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1152/13026, інструкції щодо заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть (форма № 106/о), передбачено заборону видачі лікарського свідоцтва про смерть заочно, без особистого встановлення лікарем факту смерті. У виняткових випадках свідоцтво про смерть може бути видано лікарем, який встановив смерть тільки на підставі огляду трупа (при відсутності ознак або підозри на насильницьку смерть) та даних медичної документації про наявність у померлого при житті хвороб, які в своєму перебігу могли призвести до настання смерті.

07.04.2021 листом КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Житомирської міської ради №572, ОСОБА_1 повідомлено про те, що лікарське свідоцтво про смерть лікар має право видати лише після особистого огляду тіла та встановлення факту смерті. Враховуючи, що для отримання лікарського свідоцтва про смерть ОСОБА_1 з'явилася до сімейного лікаря 31.03.2021, тобто після поховання батька, яке відбулося 30.03.2021, а сімейного лікаря 29.03.2021 не було повідомлено про смерть пацієнта, відсутні законні підстави сімейному лікарю видати лікарське свідоцтво про смерть (а.с. 13).

20.04.2021 до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за №12021060400000639, за фактом смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та був похований 30.03.2021 (а.с. 18).

Постановою слідчого СВ Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області від 27.08.2021 кримінальне провадження №12021060400000639 від 20.04.2021 закрито у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 115 КК України (а.с. 19).

З витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану від 12.10.2021 вбачається, що актового запису про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не виявлено (а.с. 20).

У відповідності з ч.ч. 3, 4 ст.49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За ч.1 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою. Відомості про смерть особи підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Згідно з пунктом 1 розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 за №719/4940, підставами для державної реєстрації смерті є:

лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024;

фельдшерська довідка про смерть (форма №106-І1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024;

лікарське свідоцтво про перинатальну смерть;

рішення суду про оголошення особи померлою;

рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час;

повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів;

повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Згідно з абзацом першим п. 13 постанови Пленуму ВСУ від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.

Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомирі Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) відмовлено ОСОБА_1 у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки для підтвердження факту смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Житомирі, пред'явлено документи, що не можуть бути підставою для державної реєстрації смерті, адже серед наданих документів немає жодного документу, передбаченого Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 18.10.2000 за № 719/4940 (а.с. 28).

Згідно із пунктом 3.17 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5 (зі змінами), рішення суду про встановлення факту народження, смерті в певний час, постановлене судом у разі неможливості їх реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану, є підставою для державної реєстрації таких фактів. У цих випадках заявник подає до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання копію рішення суду разом із заявою про поновлення актового запису цивільного стану.

Згідно зі статтею 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Результати оцінки доказів суд відображає в рішенні, в якому наводяться мотиви їх прийняття чи відмови у прийнятті.

Статтею 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів та показаннями свідків.

Відповідно до статті 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом (частина перша статті 81 ЦПК України).

На підставі оцінених доказів, суд дійшов переконливого висновку, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Житомирі, однак у зв'язку з необізнаністю заявника з порядком підтвердження ненасильницької смерті людини за місцем проживання та несвоєчасним зверненням до сімейного лікаря для отримання лікарського свідоцтва про смерть, останнє видане не було, що, у свою чергу, призвело до відмови органу реєстрації актів цивільного стану у реєстрації смерті батька заявника.

Судом також встановлена наявність у ОСОБА_1 правової зацікавленості у вирішенні питання про встановлення факту смерті її батька ОСОБА_2 , оскільки у зв'язку з відсутністю підтвердження такого факту, а саме свідоцтва про смерть, заявник позбавлена можливості реалізувати свої спадкові права та вчинити ряд інших юридично значущих дій, про які нею вказані у заяві.

На підставі вищевикладеного, дослідивши надані заявником докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що існують достатні підстави для встановлення факту смерті ОСОБА_2 , тому заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 259, 315 - 319 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у селі Миньківці, Андрушівського району, Житомирської області, Україна, громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Житомирі, Україна.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 .

Заінтересована особа: відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомирі Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), місцезнаходження: м. Житомир, м-н Соборний, 1, ідентифікаційний код юридичної особи: 42506517.

Суддя: Т.А. Воробйова