17 червня 2022 року Справа № 215/56/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Конєва С.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
11.01.2021р. ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради та просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача за результатами розгляду заяви від 18.02.2020р. вх. 145 при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2020р. у справі №160/8996/20, яка виявилася у неналежному застосуванні управлінських функцій в розумінні п.18, п.19 ч.1 ст.4 КАС України;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача за результатами розгляду заяви від 18.02.2020р. вх. 145 при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2020р. у справі №160/8996/20, яка виявилася у не винесенні індивідуального акту та у порушенні управлінської функції відповідно до п.19 ч.1 ст.4 КАС України і ст.ст. 3, 9, 144 Конституції України;
- зобов'язати відповідача видати на виконання владних управлінських функцій індивідуальний акт дія якого вичерпується його виконанням до правової позиції ст.ст. 46, 48 Конституції України відповідно до вимог заяви від 18.02.2020р. вх. 145;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача за результатами розгляду заяви від 18.02.2020р. вх. 145 при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2020р. у справі №160/8996/20, яка виявилася у порушенні права на свободу від шкоди, спричиненої неналежним функціонуванням системи місцевого самоврядування, у не вжитті заходів до гарантій ст.46 Конституції України та зазначити закон, вимоги якого порушено ним згідно ст.249 КАС України;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача за результатами розгляду заяви від 18.02.2020р. вх. 145 при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2020р. у справі №160/8996/20, яка виявилася у не поданні клопотання до Державної адміністрації Дніпропетровської обласної, Криворізькому міському голові, голові Тернівської районної у місті ради.
Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 13.01.2021р. у справі №215/56/21 дану позовну заяву було передано на розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Дана справа надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 02.02.2021р. та згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.02.2021р. передана на розгляд судді Конєвій С.О.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2021р. було відмовлено у відкритті провадження в цій адміністративній справі на підставі п.2 ч.1 ст.170 Кодексу адміністративного судочинства України та з урахуванням вимог ст.383 цього Кодексу.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 16.11.2021р. було скасовано ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2021р. та направлено матеріали за даним позовом до Дніпропетровського окружного адміністративного суду для вирішення питання щодо можливості відкриття провадження у цій справі.
Зазначений позов ухвалами суду від 08.12.2021р. та від 23.02.2022р. було залишено без руху на підставі ч.1 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Також і ухвалою суду від 25.04.2022р. було відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору та зазначений позов було повторно залишено без руху на підставі ч.1 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України та зобов'язано позивача у п'ятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позову без руху усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до канцелярії суду, а саме:
- адміністративного позову, оформленого відповідно до вимог ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України та з дотриманням вимог ч.1 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: із зазначенням у позові викладу обставин, яким позивач обґрунтовує позовні вимоги з урахуванням повноважень відповідача та адміністративного суду із зазначенням відповідних норм матеріального та процесуального права, у відповідності до вимог п.4 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України;
- копії паспорта громадянина України на підтвердження адміністративної процесуальної дієздатності позивача;
- копії листа відповідача від 06.01.2021р. за №58, на який позивач посилається у позові, у відповідності до вимог ч.4 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України;
- оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 908,00 грн. за подання даного адміністративного позову з вимогами немайнового характеру до суду фізичною особою у відповідності до вимог ст.4 Закону України “Про судовий збір” та ч.3 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України або інші документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, у відповідності до вимог ст.8 Закону України “Про судовий збір”, ч.3 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України.
16.06.2022р. засобами поштового зв'язку, на виконання вимог ухвали суду від 25.04.2022р., від позивача на адресу суду надійшла заява про відкриття провадження у справі після усунення недоліків, довідка Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради №4455 від 05.05.2021р. та копія відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків №515 від 17.05.2021р.
Так, зі змісту вказаної вище заяви та доданих до неї документів вбачається, що позивачем вимоги ухвали суду від 25.04.2022р. не виконано, зокрема:
- не надано адміністративного позову, оформленого відповідно до вимог ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України та з дотриманням вимог ч.1 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: із зазначенням у позові викладу обставин, яким позивач обґрунтовує позовні вимоги з урахуванням повноважень відповідача та адміністративного суду із зазначенням відповідних норм матеріального та процесуального права, в порушення вимог п.4 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України;
- не надано копії паспорта громадянина України на підтвердження адміністративної процесуальної дієздатності позивача, в порушення вимог ст.43, п.1 ч.1 ст.171Кодексу адміністративного судочинства України;
- не надано копії листа відповідача від 06.01.2021р. за №58, на який позивач посилається у позові, в порушення вимог ч.4 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України;
- не надано оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 908,00 грн. за подання даного адміністративного позову з вимогами немайнового характеру до суду фізичною особою у відповідності до вимог ст.4 Закону України “Про судовий збір” та ч.3 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України або інші документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, в порушення вимог ст.8 Закону України “Про судовий збір”, ч.3 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України.
При цьому, у заяві про відкриття провадження у справі після усунення недоліків позивач повторно просить звільнити його від сплати судового збору посилаючись на те, що його дохід склав 2154,25 грн., що є меншим рівня прожиткового мінімуму 2379 грн.
Так, за приписами ч.1 ст.8 Закону України “Про судовий збір” встановлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Відповідно до ч.1 ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Вирішуючи питання щодо можливості звільнення позивача сплати судового збору за подання вищевказаного адміністративного позову, суд з урахуванням правових позицій, викладених у постанові Пленуму Вищого адміністративного Суду України від 23.01.2015р. №2 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011року №3674-УІ “Про судовий збір”, а також у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016р. №2 виходить із того, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Так, позивачем на підтвердження скрутного майнового стану та неможливість сплати судового збору на момент подання даного адміністративного позову надано довідку Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради №4455 від 05.05.2021р. про отримання позивачем компенсації за надання соціальних послуг особам з інвалідністю І групи за період з січня по грудень 2020 року у розмірі 24324,00 грн., а також і копію відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків №515 від 17.05.2021р. з 1 кварталу 2020 року по 4 квартал 2020 року про отримання соціальних виплат у загальному розмірі 24324,00 грн.
Разом з тим, позивачем не надано до суду доказів на підтвердження того, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік перед зверненням до суду, оскільки сума судового збору у розмірі 908,00 грн. не перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за 2020 рік: 24324,00 грн.*5% = 1216,20 грн.
Також, судом враховується і те, що відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 року у справі “Креуз проти Польщі” “право на суд” не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими.
Наведена правова позиція узгоджується також і з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в його ухвалі від 08.12.2020р. у справі №215/1907/20.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач вимоги ухвали суду від 25.04.2022р. не виконав, недоліки позовної заяви не усунув у встановлений строк, з відповідним клопотанням про продовження строку для виконання вказаної вище ухвали до суду не звернувся, а за умови невиконання позивачем вимог наведеної ухвали суду від 25.04.2022р. суд позбавлений можливості вирішити питання про відкриття провадження у даній справі.
Відповідно до п.1 ч.4 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
За викладеного, даний позов слід повернути позивачеві згідно до вимог п.1 ч. 4 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Аналогічна правова позиція щодо необхідності повернення позивачеві позовної заяви у зв'язку із не усуненням недоліків позовної заяви (зокрема, і не наведенням у позові обґрунтувань заявлених позовних вимог) міститься і у постанові Верховного Суду від 07.06.2022р. у справі №420/20282/21 та підлягає врахуванню адміністративним судом за приписами ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись п.1 ч.4 ст.169, ст.ст. 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачеві.
Копію ухвали про повернення позовної заяви, разом із позовною заявою та доданими до неї документами, надіслати позивачеві.
У відповідності до ч.8 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складання ухвали у відповідності до вимог ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили у строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Конєва