17 червня 2022 року Справа № 215/1131/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Конєва С.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Комунального закладу "Обласний клінічний центр медико-соціальної експертизи" Дніпропетровської обласної ради міжрайонна онкологічна МСЕК №2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
19.02.2021р. ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Комунального закладу "Обласний клінічний центр медико-соціальної експертизи" Дніпропетровської обласної ради міжрайонна онкологічна МСЕК №2 та просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача за результатом розгляду заяви від 22.05.2020р. вх 19, яка виявилася у порушенні встановленого порядку ст.ст. 3, 22, 68 Конституції України та зобов'язати прийняти рішення в розумінні п. 19 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача за результатом розгляду заяви від 22.05.2020р. вх 19, яка виявилася у відмові надати копію статуту ОНКОлогічного МСЕК, його юридичну адресу, номери телефонів, E-mail, ЄДРПОУ, належно завірені та встановити наявність у нього компетенції (повноважень) таку інформацію надати;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача за результатом розгляду заяви від 22.05.2020р. вх 19, яка виявилася у відмові надати довідку, в якій зазначити Онкологічне захворювання ОСОБА_2 і чи є воно основним діагнозом чи ні та встановити наявність у нього компетенції (повноважень) таку інформацію надати;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача за результатом розгляду заяви від 22.05.2020р. вх 19, яка виявилася у відмові надати повідомлення про повноваження осіб, які розглядали заяву і надати належно завірену копію заяви з реєстраційними номерами;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача за результатом розгляду заяви від 22.05.2020р. вх 19, яка виявилася у відмові внести індивідуальну програму реабілітації ОСОБА_2 для амбулаторного лікування лікарські засоби, які повинні надаватися безоплатно при її хронічних захворюваннях та встановити наявність у нього компетенції (повноважень) таке внесення в програму реабілітації виконати.
Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 01.03.2021р. наведену позовну заяву передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Дана справа надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 25.03.2021р. та згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями передана на розгляд судді Конєвій С.О.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.05.2021р. даний позов було повернуто позивачеві на підставі п.1 ч.4 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11.01.2022р. було скасовано ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.05.2021р. та справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Зазначений позов ухвалою суду від 26.01.2022р. було залишено без руху на підставі ч.1 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України та зобов'язано позивача у п'ятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позову без руху усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до канцелярії суду, а саме:
- оригіналу адміністративного позову із вхідним №3620 від 19.02.2021р. разом із усіма доданими до нього документами, а також і їх копії для відповідача, у відповідності до вимог ч.1 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України;
- адміністративного позову, оформленого відповідно до вимог ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: із зазначенням у позові викладу обставин із зазначенням норм матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги з урахуванням повноважень відповідача, встановлених чинним законодавством України, у відповідності до вимог п.4 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України та з дотриманням вимог ч.1 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України;
- доказів на підтвердження місця проживання (перебування) позивача за адресою: АДРЕСА_1 , з урахуванням вимог ст.25, п.2 ч.5 ст.160, п.4 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України;
- оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 908,00 грн. за подання даного адміністративного позову з вимогами немайнового характеру до суду фізичною особою у відповідності до вимог ст.4 Закону України “Про судовий збір” та ч.3 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону (зокрема, відомості про розмір отриманого позивачем доходу за попередній календарний рік перед зверненням до суду, а саме: за період з 01.02.2020р. по 31.01.2021р.) у відповідності до вимог ст.8 Закону України “Про судовий збір”, ч.3 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України.
15.06.2022р. засобами поштового зв'язку, на виконання вимог ухвали суду від 26.01.2022р., від позивача на адресу суду надійшла заява про відкриття провадження у справі після усунення недоліків, до якої додано, зокрема, довідка Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради №1635 від 12.02.2021р. та копія адміністративного позову від 27.08.2021р. в одному примірнику.
Так, зі змісту вказаної вище заяви та доданих до неї документів вбачається, що позивачем вимоги ухвали суду від 26.01.2022р. не виконано, зокрема:
- не надано оригіналу адміністративного позову із вхідним №3620 від 19.02.2021р. разом із усіма доданими до нього документами, а також і їх копії для відповідача, згідно приписів ч.1 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України;
- не надано адміністративного позову, оформленого відповідно до вимог ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: із зазначенням у позові викладу обставин із зазначенням норм матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги з урахуванням повноважень відповідача, встановлених чинним законодавством України, в порушення вимог п.4 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України;
- не надано оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 908,00 грн. за подання даного адміністративного позову з вимогами немайнового характеру до суду фізичною особою у відповідності до вимог ст.4 Закону України “Про судовий збір” та ч.3 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, в порушення вимог ст.8 Закону України “Про судовий збір”, ч.3 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України.
При цьому, у заяві про відкриття провадження у справі після усунення недоліків позивач повторно просить звільнити його від сплати судового збору посилаючись на те, що його дохід склав 2154,25 грн., що є меншим рівня прожиткового мінімуму 2379 грн.
Так, за приписами ч.1 ст.8 Закону України “Про судовий збір” встановлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Відповідно до ч.1 ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Вирішуючи питання щодо можливості звільнення позивача сплати судового збору за подання вищевказаного адміністративного позову, суд з урахуванням правових позицій, викладених у постанові Пленуму Вищого адміністративного Суду України від 23.01.2015р. №2 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011року №3674-УІ “Про судовий збір”, а також у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016р. №2 виходить із того, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Так, позивачем на підтвердження скрутного майнового стану та неможливість сплати судового збору на момент подання даного адміністративного позову надано довідку Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради №1635 від 12.02.2021р. про отримання позивачем компенсації за надання соціальних послуг особам з інвалідністю І групи за період з січня по грудень 2020 року у розмірі 24324,00 грн., а також і матеріали справи містять довідку Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради №5807 від 03.07.2021р. про отримання позивачем компенсації за надання соціальних послуг особам з інвалідністю І групи за період з січня по грудень 2020 року в розмірі 24324,00 грн., і копію відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків №515 від 17.05.2021р. з 1 кварталу 2020 року по 4 квартал 2020 року про отримання соціальних виплат у загальному розмірі 24324,00 грн.
Разом з тим, сума судового збору у розмірі 908,00 грн. не перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за 2020 рік: 24324,00 грн.*5% = 1216,20 грн.
Також, судом враховується і те, що відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 року у справі “Креуз проти Польщі” “право на суд” не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими.
Наведена правова позиція узгоджується також і з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в його ухвалі від 08.12.2020р. у справі №215/1907/20.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач вимоги ухвали суду від 26.01.2022р. не виконав, недоліки позовної заяви не усунув у встановлений строк, з відповідним клопотанням про продовження строку для виконання вказаної вище ухвали до суду не звернувся, а за умови невиконання позивачем вимог наведеної ухвали суду від 26.01.2022р. суд позбавлений можливості вирішити питання про відкриття провадження у даній справі.
Відповідно до п.1 ч.4 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
За викладеного, даний позов слід повернути позивачеві згідно до вимог п.1 ч. 4 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Аналогічна правова позиція щодо необхідності повернення позивачеві позовної заяви у зв'язку із не усуненням недоліків позовної заяви (зокрема, і не наведенням у позові обґрунтувань заявлених позовних вимог) міститься і у постанові Верховного Суду від 07.06.2022р. у справі №420/20282/21 та підлягає врахуванню адміністративним судом за приписами ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись п.1 ч.4 ст.169, ст.ст. 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Комунального закладу "Обласний клінічний центр медико-соціальної експертизи" Дніпропетровської обласної ради міжрайонна онкологічна МСЕК №2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачеві.
Копію ухвали про повернення позовної заяви, разом із позовною заявою та доданими до неї документами, надіслати позивачеві.
У відповідності до ч.8 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складання ухвали у відповідності до вимог ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили у строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Конєва