15 червня 2022 року Справа № 160/6263/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рищенка А.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
02.05.2022 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно із п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та виплатити заборгованість з 28.01.2022;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити з 28.01.2022 ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно із п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та виплатити заборгованість з 28.01.2022.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 24.09.2021 її звільнено зі служби в Державній фіскальній службі України. Календарна вислуга років позивача складає 19 років 07 місяців 25 днів, в свою чергу, у пільговому обчисленні вислуга років складає 29 років 05 місяців 22 дні. 28.01.2022 ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою для призначення пенсії згідно п. «а» ч.1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військово служби, та деяких інших осіб». 14.03.2022 відповідач листом «Про надання відповіді» №3205/к-0400-22 відмовив позивачу в призначенні пенсії на підставі відсутності необхідної вислуги років у розмірі 25 календарних років. У зв'язку чим, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.05.2022 відкрито провадження у справі № 160/6263/22 та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідач, у строки встановлені ухвалою суду від 05.05.2022, відзив на позов суду не надав, зазначену ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження було отримано останнім 26.05.2022.
У відповідності до положень ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно положень ст. 262 КАС України, суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 21.09.2021 наказом Державної фіскальної служби України №0069-о/д звільнено підполковника податкової міліції ОСОБА_1 - старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ міжрегіонального відділу оперативного документування управління боротьби з фінансовими злочинами Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, з 24.09.2021.
Згідно наказу Державної фіскальної служби України №0069-о/д від 21.09.2021 на день звільнення ОСОБА_1 має вислугу років в календарному обчисленні 19 років 07 місяців 25 днів, у пільговому - 29 років 05 місяців 22 дні.
28.01.2022 ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою для призначення пенсії згідно п. «а» ч.1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військово служби, та деяких інших осіб».
14.03.2022 відповідач листом «Про надання відповіді» №3205/к-0400-22 повідомив ОСОБА_1 , що їй, відповідно до подання про призначення пенсії від 12.10.2021 за №04-08/257, яке видане Головним управлінням боротьби з фінансовими злочинами ДФС України, призначено пенсію відповідно до п. «б» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військово служби, та деяких інших осіб» за 26 років 06 місяців 22 дні загального страхового стажу, з яких служба у календарному обчисленні 19 років 07 місяців 25 днів.
Позивач, не погодившись із зазначеними діями відповідача, звернувся до суду з даною позовною заявою.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Умови призначення пенсій за вислугу років визначені у статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Відповідно до п. "б" ч. 1 ст. 12 Закону пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1), врегульовано питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 №1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян".
Відповідно до п. 1 Порядку №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Матеріали справи не містять доказів того, що Головним управлінням боротьби з фінансовими злочинами ДФС України було направлено подання для призначення позивачу пенсії відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону.
Слід зазначити, що матеріалами справи підтверджується, що уповноваженим органом, а саме Головним управлінням боротьби з фінансовими злочинами ДФС України було направлено подання для призначення позивачу пенсії відповідно до п. "б" ч. 1 ст. 12 Закону.
Крім того, на підставі відповідного подання Головного управлінням боротьби з фінансовими злочинами ДФС України від 12.10.2021 за №04-08/257 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області позивачу було призначено пенсію відповідно до п. "б" ч. 1 ст. 12 Закону.
На час розгляду даної справи відсутні докази того, що позивачем було оскаржено дії Головного управління боротьби з фінансовими злочинами ДФС України щодо направлення до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області подання про призначення пенсії відповідно до п. "б" ч. 1 ст. 12 Закону. Також відсутні докази того, що позивач звернувся до Головного управління боротьби з фінансовими злочинами ДФС України для належного розрахунку календарної вислуги років позивачу та направлення відповідного подання про призначення пенсії відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону.
Разом із тим, діючим Порядком передбачено, що підготовка і подання документів визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пунктом 1 Порядку №3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Згідно з п. 12 Порядку №3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Законодавством саме на Головне управління боротьби з фінансовими злочинами ДФС України покладено обов'язок підготувати і направити документи для призначення пенсії та вирахувати належним чином кількість років в календарному обчисленні.
Доказів того, що позивач звернувся до Головного управління боротьби з фінансовими злочинами ДФС України із заявою про оформлення належним чином подання, в якому обчислена календарна вислуга років щодо призначення пенсії відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону, матеріали справи не містять.
Таким чином, позивач не позбавлений права звернення до Головного управління боротьби з фінансовими злочинами ДФС України із заявою щодо оформлення документів для призначення пенсії відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону. Саме за результатом отриманих документів ГУ ПФУ в Дніпропетровській області буде розглянуто питання щодо призначення пенсії позивачу відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону.
Із врахуванням вищевикладеного, вимоги позивача, заявлені до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області визнаються судом передчасно заявленими, оскільки в даному випадку, подання Головного управління боротьби з фінансовими злочинами ДФС України щодо призначення позивачу пенсії відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону, до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не надходило.
На даний час позивачем не було дотримано порядок подання документів, що передбачений Порядком №3-1.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.
Керуючись ст. ст. 241-246, 250 КАС України, суд,-
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені ст. 295 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А. Ю. Рищенко