14 червня 2022 року Справа 215/1508/22
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Захарчук - Борисенко Н.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Криворізької міської ради про визнання протиправною бездіяльності,-
10.05.2022 ОСОБА_1 звернувся до Тернівського районного суду м. Кривого Рогу зі вказаним адміністративним позовом, зазначивши наступні позовні вимоги:
- встановлення наявності компетенції (повноважень) Криворізької міської ради, у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 15.03.2022, зазначити дату прийому для лікування у некомерційному підприємстві «Стоматологічна поліклініка № 6» Криворізької міської ради на некомерційній основі і визнати відмову від такої процедури протиправною бездіяльністю;
- встановлення наявності компетенції (повноважень) Криворізької міської ради, у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 15.03.2022 р., надати копію статуту комунального некомерційного підприємства, юридичну адресу, номери телефонів, E-mail, ЄДРПОУ належно завірені та вказати ПІБ керівника закладу і визнати відмову від такої процедури протиправною бездіяльністю; '
- встановлення наявності компетенції (повноважень) Криворізької міської ради,- у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від,15.03.2022 р., звернутися до Криворізької міської ради з проханням вирішувати питання місцевого значення в межах ст. 144 Конституції України про належне фінансування підприємства для надання безоплатної медичної допомоги у комунальному закладі охорони здров'я Криворізької міської ради і визнати відмову від такої процедури протиправною бездіяльністю та зобов'язати звернутися;
- встановлення наявності компетенції (повноважень) Криворізької міської ради, у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 15.03.2022 р., надати належно завірені дві копії цієї заяви з реєстраційними номерами і визнати відмову від такої процедури протиправною бездіяльністю;
- встановлення наявності компетенції (повноважень) Криворізької міської ради, у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 15.03.2022 р., надати копію наказу про створення Територіального медичного обєднання «Криворізька клінічна стоматологія» Криворізької міської ради і визнати відмову від такої процедури протиправною бездіяльністю».
Ухвалою Тернівського районного суду м. Кривого рогу Дніпропетровської області від 21.04.2022, матеріали адміністративної справи № 215/1508/22 передано за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.06.2022, матеріали адміністративної справи 215/1508/22 розподілено судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Захарчук-Борисенко Н.В.
Перевіривши матеріали позовної заяви відповідно до вимог частини 1 статті 171 КАС України, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху, зважаючи на такі обставини.
Згідно частин 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд у такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Частиною 1 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства зазначає, що у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Проте, позивачем в позові не наведено обґрунтованість щодо протиправності дій Криворізької міської ради, що у свою чергу суперечить вимогам п. 4-5 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Частиною четвертою статті 161 КАС України встановлено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до п.8 ч.5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Згідно з ч. ч. 2, 4, 5 зазначеної статті письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Позивачем при поданні позовної заяви не надано доказів на підтвердження направлення заяви від 15.03.2022 до відповідача.
П. 6 ч.5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в позоній заяві зазначаються, зокрема, відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачем не надано доказів на підтвердження того, що вживалися заходи досудового врегулювання спору.
Також, частиною 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Позивач одночасно із поданням позовної заяви звернувся із заявою про звільнення від сплати судового збору, в якій просить суд звільнити його від сплати судового збору як малозабезпечену особу посилаючись на те, що його місячний дохід становить лише 2154 грн. 25 коп., що підтверджується довідкою, виданою Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради.
Відповідно до ч. 8 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за такої умови: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
До того ж, ч.2 вищезазначеної статті вказує, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Особа, яка заявляє клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
При цьому, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Суд також враховує позицію Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016 р. «Про судову практику застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 08.07.2011 р. № 3674-VI «Про судовий збір» у редакції Закону України від 22.05.2015 р. № 484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» , яким рекомендовано суддям адміністративних судів враховувати під час ухвалення рішень у справах відповідної категорії Аналіз практики застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 08.07.2011 р. № 3674-VI «Про судовий збір» у редакції Закону України від 22.05.2015 р. № 484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» . Зокрема, у вказаному аналізі зазначено, що при зверненні до суду із заявою про відстрочення або розстрочення сплати судового збору особа повинна додати до такої заяви належні документи на підтвердження факту відсутності таких коштів для сплати судового збору.
На підтвердження тяжкого матеріального стану позивачем надано довідку про доходи №2039 від 18.04.2022, відповідно до якої у 2021 році позивачу виплачено компенсацію за надання соціальних послуг особам з інвалідністю І групи за період з січня 2021 року по грудень 2021 у розмірі 25851,00грн., 5% розміру доходу позивача за 12 місяців (з січня 2021 року по грудень 2021 року), складає 1292,55грн. (5% від 25851 грн.), що є більше 992,40 грн.
Отже, розмір судового збору (992,40 грн.) не перевищує 5 відсотків розміру доходу позивача за останні 12 місяців, відповідно до довідки, наданої позивачем.
Згідно з ч. 1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Отже, недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання до суду документу про сплату судового збору або документу, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору.
Керуючись статтями 160,161,169,171,243,248,256 КАС України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Криворізької міської ради - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків адміністративного позову протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали суду, шляхом надання до суду:
- документу про сплату судового збору (квитанції установи банку або відділення зв'язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення) у розмірі 992,40 грн;
- або належним чином завіреної копії документу, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору;
- уточненої позовної заяви із викладенням позовних вимог та обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги;
- доказів на підтвердження направлення заяви від 15.03.2022 до відповідача.
- відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно направити на адресу позивача.
Роз'яснити, що у відповідності до ч.15 ст. 171 КАС України, - якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко