14 червня 2022 року Справа № 160/4666/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПрудника С.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
18 березня 2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області, в якій просить суд:
- визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49101, м. Дніпро, вул. Красна, б.20-а, ЄДРПОУ- 08592141) щодо відмови ОСОБА_1 (проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) у направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання та необхідних матеріалів згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»;
- зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49101, м. Дніпро, вул. Красна, б.20-а, ЄДРПОУ- 08592141) направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання та необхідні матеріали згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» відносно ОСОБА_1 (проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Означені позовні вимоги обґрунтовані тим, що 20.02.2022 року позивач отримав відповідь відповідача від 17.02.2022 р. за №18/10-А-208/Лк, якою йому було відмовлено у направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання та необхідних матеріалів згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Відмова мотивована тим, що у відповідача відсутні правові підстави для зарахування вислуги років на пільгових умовах та подання до Пенсійного фонду України документів, необхідних для призначення позивачу пенсії.
09.05.2022 року Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області до суду подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив щодо задоволення позовних вимог. В мотивування своєї правової позиції відповідач зазначив, що наказом ГУМВС від 06.11.2015 №485 о/с ОСОБА_1 звільнено у запас Збройних Сил за п.64 «г» (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, відповідно до пунктів 10 та 11 розділу XI Закону України «Про Національну поліцію», з 06 листопада 2015 року. Отже ОСОБА_1 було звільнено зі служби в органах внутрішніх справ наказом ГУМВС від 06.11.2015 №485 о/с з 06 листопада 2015 року, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні - 20 років 06 місяців 16 днів. Відповідно до вимог п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 06 місяців і більше. Отже, оскільки на день звільнення з органів внутрішніх справ ОСОБА_1 не мав вислуги 22 календарних роки та 6 місяців, призначити пенсію згідно п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ не було законних підстав. 09.02.2022 ОСОБА_1 звернувся до Ліквідаційної комісії ГУМВС з проханням зарахувати до календарної вислуги років пільговий період проходження служби та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення пенсії за вислугою років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Листом Ліквідаційної комісії ГУМВС від 17.02.2022 №18/10-А-208/Лк, ОСОБА_1 повідомлено, що станом на 06.11.2015, а саме на момент звільнення через скорочення штатів вислуга років ОСОБА_1 становила 22 роки 06 місяців 16 днів та останній не має права для призначення пенсії за вислугу років, відповідно і підстав для оформлення та направлення до органів Пенсійного фонду України матеріалів для призначення пенсії за вислугу років немає.
Згідно пункту «а» статті 12 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 1-2 Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, зокрема, якщо вони звільнені зі служби з 01.10.2015 по 30.09.2016 і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше. Таким чином в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не вказано, що пенсію за вислугу років можна призначати особам при наявності 20 років 06 місяців та 16 днів, обчисленої на пільгових умовах, вказаних Законом, чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності 22 років та 6 місяців і більше, та міститься виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років. Станом на 06.11.2015 (день звільнення) календарна вислуга ОСОБА_1 становить 20 років 06 місяців 16 днів, що недостатньою для призначення пенси за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Таким чином у ОСОБА_1 відсутнє право на призначення пенсії за вислугою років з урахуванням пільгової вислуги років, оскільки останній не має встановленої пунктом "а" частини першої статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарної вислуги років.
Пунктом 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 135/13402 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України. Згідно з пунктом 12 вказаного Порядку, уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку. В свою чергу, як вбачається із відповіді Ліквідаційної комісії ГУМВС від 17.02.2022, підставою для відмови ОСОБА_1 в оформленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області матеріалів для призначення пенсії за вислугу років слугувала саме недостатність календарної вислуги років станом на 06.11.2015. За таких обставин, враховуючи відсутність у ОСОБА_1 достатньої кількості вислуги років, Ліквідаційною комісією ГУМВС правомірно відмовлено останньому у направленні до ГУ ПФУ відповідних документів, які необхідні для призначення пенсії за вислугою років.
Відтак, відповідач вважає, що відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, оскільки ГУМВС при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначений Конституцією та законами України.
17.05.2022 року від ОСОБА_1 до суду надійшла відповідь на відзив щодо позовної заяви, в якій позивач зазначив про безпідставність та необґрунтованість доводів Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області у відзиві на позовну заяву.
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.03.2022 року зазначена вище справа розподілена та 21.03.2022 року передана судді Пруднику С.В.
23.03.2022 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду прийнято до свого провадження означену позовну заяву та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
21.04.2022 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду у задоволенні клопотання представника Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області Борисенко А.О. про зупинення провадження у справі № 160/4666/22 відмовлено.
12.05.2022 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду витребувано від Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області: засвідчену належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України копію наказу ГУМВС від 06.11.2015 року №485 о/с про звільнення ОСОБА_1 зі служби в органах внутрішніх справ. Також відповідача зобов'язано надати вмотивовану інформацію, при яких умовах наступає право на пенсію за вислугою років ОСОБА_1 ; детальний та вмотивований розрахунок пільгової вислуги років ОСОБА_1 (із зазначенням років, місяців та днів); детальний та вмотивований розрахунок календарної вислуги років ОСОБА_1 (із зазначенням років, місяців та днів); детальний та вмотивований розрахунок загальної вислуги років (загалом пільгова + календарна). Витребувані судом докази слід було подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (також шляхом направлення на електронну адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду (adm.dp.court.gov.ua) ) у строк до 19.05.2022 року.
19.05.2022 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду витребувано від Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області: детальний та вмотивований розрахунок пільгової вислуги років ОСОБА_1 (із зазначенням років, місяців та днів); детальний та вмотивований розрахунок календарної вислуги років ОСОБА_1 (із зазначенням років, місяців та днів); детальний та вмотивований розрахунок загальної вислуги років (загалом пільгова + календарна). Витребувані судом докази слід було подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (також шляхом направлення на електронну адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду (adm.dp.court.gov.ua) ). Судом попереджено Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в Дніпропетровській області про можливість застосування судом заходів процесуального примусу, зокрема накладення штрафу та винесення окремої ухвали у разі невиконання вимог даної ухвали суду. Провадження по адміністративній справі №160/4666/22 зупинено області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії зупинити до отримання витребуваних доказів по справі.
14.06.2022 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.05.2022 року поновлено провадження в адміністративній справі №160/4666/22, розгляд справи продовжено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом установлено, та матеріалами справи підтверджено, що відповідно до витягу із наказу ГУ МВС у Дніпропетровській області від 06.11.2015 року №485 о/с по особовому складу згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, відповідно до пунктів 10 та 11 розділу XI Закону України «Про Національну поліцію» звільнено за п. 64 «г» (через скорочення штатів) майора міліції ОСОБА_1 (А-006913) слідчого слідчого відділення Тернівського міського відділу, з 6 листопада 2015 року. Вислуга років на день звільнення склала 20 років 06 місяців 16 днів. Встановлено преміювання за листопад 2015 року у розмірі 46 %. Чергову відпустку за 2015 рік використав у повному обсязі.
З довідки ГУ МВС України в Дніпропетровській області від 02.02.2022 року №18/10-А-31; А-82 убачається, зо згідно матеріалів архівної особової справи гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , останній проходив службу в органах внутрішніх справ на посадах:
15.09.1997 - 05.10.1998 - оперуповноважений групи карного розшуку 1-го міського відділення міліції Павлоградського міського відділу Управління МВС України в Дніпропетровській області (наказ Управління МВС України в Дніпропетровській області від 16.09.1997№ 96 о/с);
05.10.1998 - 01.02.2000 - оперуповноважений карного розшуку Тернівського міського відділу Управління МВС України в Дніпропетровській області (наказ Управління МВС України в Дніпропетровській області від 06.10.1998 № 150 о/с);
01.02.2000 - 19.02.2002 старший оперуповноважений кримінальної міліції у справах неповнолітніх Тернівського міського відділу Управління МВС України в Дніпропетровській області (наказ Управління МВС України в Дніпропетровській області від 19.02.2002 № 10 о/с);
19.02.2002 - 18.03.2003 - оперуповноважений відділення карного розшуку Тернівського міського відділу Управління МВС України в Дніпропетровській області (наказ Управління МВС України в Дніпропетровській області від 19.02.2002 № 220 о/с);
18.03.2003 - 22.03.2004 - інспектор-черговий чергової частини Тернівського міського відділу Управління МВС України в Дніпропетровській області (наказ МВС України в Дніпропетровській області від 17.03.2003 №38 о/с) ;
22.03.2004 - 13.05.2004 помічник начальника - оперативний черговий чергової частини штабу Тернівського міського відділу Управління МВС України в Дніпропетровській області (наказ Управління МВС України в Дніпропетровській області від 22.03.2004 № 49 о/с);
13.05.2004 - 28.03.2005 начальник штабу Тернівського міського відділу Управління МВС України в Дніпропетровській області (наказ Управління МВС України в Дніпропетровській області від 11.05.2004 № 87 о/с);
28.03.2005 - 18.07.2006 слідчий слідчого відділення Тернівського міського відділу Управління МВС України в Дніпропетровській області (наказ Управління МВС України в Дніпропетровській області від 28.03.2005 №71 о/с);
18.07.2006 - 17.09.2008 старший слідчий слідчого відділення Тернівського міського відділу Управління МВС України в Дніпропетровській області (наказ Управління МВС України в Дніпропетровській області від 18.07.2006 № 121 о/с);
17.09.2008 - 06.09.2011 старший слідчий слідчого відділення Тернівського міського відділу Головного управління МВС України в Дніпропетровській області (наказ Головного управління МВС України в Дніпропетровській області від 17.09.2008 № 154 о/с);
06.09.2011 - 10.06.2013 слідчий слідчого відділення Тернівського міського відділу Головного управління МВС України в Дніпропетровській області (наказ Головного управління МВС України в Дніпропетровській області від 06.09.2011 № 158 о/с);
10.06.2013 - 06.11.2015 слідчий слідчого відділення Тернівського міського відділу Головного управління МВС України в Дніпропетровській області (наказ Головного управління МВС України в Дніпропетровській області від 10.06.2013 № 136 о/с дск).
Згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ звільнений з органів внутрішніх справ у запас Збройних сил за п. 64 «г» (через скорочення штатів), з 6 листопада 2015 року, вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні склала 20 років 06 місяців 16 днів (наказ ГУМВС України в Дніпропетровській області від 06.11.2015 № 485 о/с).
Відповідно до розрахунку до вислуги років ОСОБА_1 , вислуга років в календарному обчисленні - 20 років 06 місяців 16 днів; вислуга років в пільговому обчисленні - 02 роки 09 місяців 01 день; загальна вислуга років - 23 роки 03 місяці 17 днів.
Так, 09.02.2022 року позивач, ОСОБА_1 звернувся із заявою до голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області в якій просив відповідача направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання та необхідні матеріали згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби. Тож, в даній заяві позивач зазначив, що згідно матеріалів архівної особової справи №5-4597 вислуга років на день звільнення у пільговому обчисленні складає 23 роки 04 місяці 10 днів (разом з календарною вислугою).
Листом від 17.02.2022 року №18/10-А-208/Лк відповідач відмовив ОСОБА_1 у направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання та необхідних матеріалів згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб. Відмова мотивована тим, що у відповідача відсутні правові підстави для зарахування вислуги років на пільгових умовах та подання до Пенсійного фонду України документів, необхідних для призначення позивачу пенсії. Тож, в означеній відмові йдеться мова про те, що враховуючи те, що на день звільнення з органів внутрішніх справ позивач не мав календарну вислугу років у кількості 22 років та 6 місяців і більше, у Ліквідаційної комісії ГУМВС в Дніпропетровській області відсутні правові підстави для зарахування останньому вислуги років на пільгових умовах та подання до органів Пенсійного фонду України документів, необхідних для призначення йому пенсії.
Позивач вважаючи, що дії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області щодо відмови у направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання та необхідних матеріалів згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб є протиправними, звернувся до суду із даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходить з наступного.
Отже суд зазначає, що спірні правовідносини виникли з приводу відмови суб'єкта владних повноважень зарахувати пільговий стаж до вислуги років для призначення пенсії військовослужбовцю.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні умови і порядок пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі визначені Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон № 2262-XII).
Відповідно до пункту "а" статті 12 Закону №2262-ХІІ, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше.
Згідно з частиною 4 статті 17 Закону №2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
За приписами статті 17-1 Закону №2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії визначається постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393, яка визначає, які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які саме види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.
Верховний Суд у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17, від 10 липня 2019 року у справі № 1840/3347/18, від 22 серпня 2019 року у справі №295/7220/16-а, від 30 вересня 2019 року у справі №360/1432/19 та від 27 березня 2020 року у справі №569/727/17, від 23 червня 2020 року у справі №750/10827/16-а, від 20 січня 2021 року у справі №620/509/19 викладав висновок про те, що задля отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.
Водночас Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03 березня 2021 року у справі 805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17 і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону N 2262-XII у частині призначення пенсії за вислугу років, зробив висновок про те, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон N2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Вказана позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі №480/4241/18.
Окрім цього, у зазначеній постанові Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду сформувала такі правові висновки: "В цілях Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393.
З матеріалів справи суд вбачає, що відповідно до розрахунку до вислуги років ОСОБА_1 , вислуга років в календарному обчисленні - 20 років 06 місяців 16 днів; вислуга років в пільговому обчисленні - 02 роки 09 місяців 01 день; загальна вислуга років - 23 роки 03 місяці 17 днів.
Враховуючи правові висновки, наведені у постанові об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі 805/3923/18-а та постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі №480/4241/18, суд доходить висновку, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу в направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання та необхідних матеріалів згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», тобто всіх необхідних документів для призначення пенсії за вислугою років, відповідно до п. а ст.12 Закону № 2262-ХІІ.
А відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 992,40 грн., що документально підтверджується копією квитанції від 18.03.2022 року, яка роздрукована з GOVPAY24.
Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 992,40 грн. підлягає стягненню з Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49101, м. Дніпро, вул. Красна, б.20-а, ЄДРПОУ- 08592141) щодо відмови ОСОБА_1 (проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) у направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання та необхідних матеріалів згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».;
Зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49101, м. Дніпро, вул. Красна, б.20-а, ЄДРПОУ- 08592141) направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання та необхідні матеріали згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» відносно ОСОБА_1 (проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Стягнути на користь ОСОБА_1 (проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 992,40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49101, м. Дніпро, вул. Красна, б.20-а, ЄДРПОУ- 08592141).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С. В. Прудник