13 червня 2022 року Справа № 160/5130/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бухтіярової М.М.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду у Дніпропетровській області про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії, -
06.04.2022 ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати незаконними бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що виразилися у відмові в перерахунку пенсії по втраті годувальника за період з 01.07.2021 по 31.12.2021;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату недоотриманої з 01.07.2021 по 31.12.2021 пенсії у зв'язку з втратою годувальника на підставі Закону України №1584-ІХ від 29.06.2021 «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В обґрунтування позову позивач зазначає, що її чоловік ОСОБА_2 був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ої категорії, інвалідом 2 групи із встановленням причинного зв'язку з Чорнобильською катастрофою. ІНФОРМАЦІЯ_1 він помер. Згідно із висновком Донецької регіональної міжвідомчої експертної комісії від 10.06.2014 встановлено причинний зв'язок смерті чоловіка з участю в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. З 2015 року вона переведена на пенсію по втраті годувальника після померлого чоловіка із числа ліквідаторів 1 категорії. У зв'язку із прийняттям Закону України №1584-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідачем здійснено перерахунок виплачуваної пенсії по втраті годувальника з 01.01.2022, а не з 01.07.2021, у зв'язку із чим недоотримано щомісячно 3720,52грн. пенсії. Позивач зауважує, що відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закон №1584-ІХ набирає законної сили з 1 січня 2022, крім пункту 2 розділу І цього Закону та пункту 2 цього розділу, які набирають чинності з 01.07.2021. Таким чином, змінити до ст.54 Закону щодо мінімального розміру пенсії та перерахунку пенсії набрали чинності з 01.07.2021. 24.01.2022 вона звернулась до відповідача із заявою на перерахунок та виплату пенсії з 01.07.2021, однак відповідач відмовив. Позивач вважає, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку і виплаті пенсії з 01.07.2021 на підставі Закону України №1584-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправною, що порушує її право на належне пенсійне забезпечення, у зв'язку з чим звернулась до суду із цим позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.04.2022 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі №160/5130/22, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Цією ж ухвалою суду було витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області засвідчену належним чином копію пенсійної справи ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт № НОМЕР_1 ).
Копія ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.04.2022 направлена сторонам, відповідачу разом із копією позовної заяви з додатками у паперовому вигляді та отримана ним 28.04.2022, що підтверджується розпискою, наявною у матеріалах справи.
10.05.2022 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_1 (з доказами відправлення позивачу (фіскальний чек АТ Укрпошта 09.05.2022)), в якому відповідач просить у задоволенні позову відмовити, посилаючись на наступне. Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та з 2015 року отримує пенсію по втраті годувальника за померлого чоловіка учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії відповідно до Закону України Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розмір пенсії позивача у зв'язку з втратою годувальника станом на 01.12.2021 складав 4265,35 грн, з яких: 4151,47 грн. - основний розмір пенсії по втраті годувальника (8302,63 грн х 50%); 113,88 грн - щомісячна компенсація непрацездатному члену сім'ї за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» від 29.06.2021 №4555 урегульовано питання забезпечення права на отримання державної пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 01 січня відповідного року, для всіх учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що до яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях із застосуванням ядерної зброї і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Вказані зміни набрали чинності з 01.01.2022. Відповідачем зауважено, що після проведеного масового перерахунку пенсій по інвалідності ЧАЕС згідно п. 9-1 Постанови КМУ від 23.11.2011 № 1210, розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника з 01.01.2022 складає 7985,87 грн., з яких: 7871,99 грн. - основний розмір пенсії по втраті годувальника; 113,88 грн. - щомісячна компенсація непрацездатному члену сім'ї за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. За таких обставин, відповідач вважає, що відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача у зв'язку з втратою годувальника згідно Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.07.2021 по 31.12.2021, доводи позивача безпідставні та необґрунтовані, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
24.05.2022 через Електронний Суд від відповідача надійшло клопотання про долучення доказів на виконання вимог ухвали суду, а саме: копії пенсійної справи ОСОБА_1 .
За приписами частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Відповідно до частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Згідно з частиною 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення у порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Зважаючи на наведене, а також з урахуванням того, що з 07.06.2022 по 10.06.2022 суддя Бухтіярова М.М. перебувала у щорічній відпустці, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні, а повне судове рішення складено першого робочого дня.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебувала на обліку Управлінні Пенсійного фонду в Магдалинівському районі Дніпропетровської області та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до 12 березня 2015 року.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2017 року у справі №179/1704/15-а (провадження 2-а/183/145/17) визнано незаконними дії Новомосковського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови в розрахунку ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника у відповідності до вимог ч.1 ст.37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV та зобов'язано Новомосковське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію у зв'язку з втратою годувальника в розмірі 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника ОСОБА_2 , починаючи з 21.06.2015 року з урахуванням фактично отриманих виплат.
Позивач отримує пенсію по втраті годувальника за померлого чоловіка учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії (інвалідність 2 група) відповідно до Закону України Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 2015, про що відсутній спір між сторонами.
Відповідно до довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (Новомосковське об'єднане управління) від 30.12.2021 №843 розмір пенсії позивача за період з березня 2021 по грудень 2021 становить 4265,35грн.
Відповідачем у відзиві зазначено, що розмір пенсії позивача у зв'язку з втратою годувальника станом на 01.12.2021 складав 4265,35 грн., з яких: 4151,47 грн. - основний розмір пенсії по втраті годувальника (8302,63 грн. х 50%); 113,88 грн. - щомісячна компенсація непрацездатному члену сім'ї за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
29.06.2021 прийнято Закон України №1584-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», яким внесені зміни Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 №796-XII», який набрав чинності з 1 січня 2022 року, крім пункту 2 розділу I цього Закону та пункту 2 цього розділу, які набрали чинності з 1 липня 2021 року.
З 01.01.2022 позивачу проведено перерахунок пенсії, розмір її склав 7985,87грн., з яких: 7871,99 грн. - основний розмір пенсії по втраті годувальника; 113,88 грн. - щомісячна компенсація непрацездатному члену сім'ї за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
24.01.2022 позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок та виплату недоотриманої пенсії по втраті годувальника з липня 2021 на підставі Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом №6436-2450/С-01/8-0400/21 від 21.02.2022 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивачу, що Законом №4555 урегульовано питання забезпечення права на отримання державної пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, для всіх учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильської катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях із застосуванням ядерної зброї і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Законом №4555 частину третю статті 54 Закону України «Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено в редакції, згідно з якою починаючи з 2022 року розміри пенсії, передбачені цією статтею, щороку 01 березня індексуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Умови, порядок обчислення та призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у разі втрати годувальника Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань. Після проведеного масового перерахунку пенсії по інвалідності ЧАЕС згідно п.9-1 постанови КМУ від 23.11.2011 року №1210, з 01.01.2022 розмір пенсії у зв'язку втратою годувальника складає 7985,87 грн., з яких: 7871,99 гри - основний розмір пенси по втраті годувальника; 113,88 грн. - щомісячна компенсація непрацездатному члену сім'ї за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії з 01.07.2021 по 31.12.2021 на підставі Закону №1584-ІХ протиправною, звернулась до суду із цією позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено обов'язок органів держаної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначені Законом України №796-ХІІ від 28.01.1991 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон №796-ХІІ).
Відповідно до статті 1 Закону № 796-XII встановлено мету та основні завдання цього Закону, а саме, що він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Відповідно до статті 49 Закону № 796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно із положенням статті 54 Закону № 796-XII (у редакції до 01.01.2015) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання пов'язаного з аварією на Чорнобильській АЕС, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:
по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;
по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;
по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;
дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
В подальшому, 28.12.2014 прийнято Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII, яким текст статті 54 Закону № 796-XII викладено у такій редакції:
«Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань».
Наведені зміни набрали чинності з 01 січня 2015 року.
Рішенням Конституційного Суду України від 7 квітня 2021 року у справі №3-333/2018(4498/18) визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), частину третю статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII у редакції Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Частина третя статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII у редакції Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, визнана неконституційною, втрачає чинність через три місяці з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (пункт 2 зазначеного Рішення).
Верховній Раді України протягом трьох місяців з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення привести нормативне регулювання, встановлене статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII у редакції Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, у відповідність із Конституцією України та цим Рішенням (пункт 3 цього Рішення).
У разі неприведення нормативного регулювання, встановленого статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII у редакції Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, у відповідність із Конституцією України та цим Рішенням через три місяці з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення застосуванню підлягатиме частина четверта статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»» від 6 червня 1996 року № 230/96-ВР:
«В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:
по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;
по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;
по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;
дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком» (пункт 4 цього Рішення).
Згідно з частиною першої 1 статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» від 13 липня 2017 року № 2136-VIII закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Відповідно до частини першої статті 97 Закону № 2136-VIII суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання, а також зобов'язати відповідні державні органи забезпечити контроль за виконанням рішення, додержанням висновку.
У відповідності із зазначеними нормами Закону №2136-VIII Конституційний Суд України встановив строк втрати чинності законом, що визнаний неконституційним, а саме через три місяці з дня ухвалення рішення, тобто із 07.07.2021.
На виконання рішення Конституційного Суду України 29 червня 2021 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» №1584-ІХ (далі - Закон №1584-ІХ), яким внесено зміни до ст.53 (п.1), до ст.54 (п.2), до ст.57 (п.3), до ч.3 ст.59 (п.4), до ст.60 (п.5), розділ VIII доповнено ст.ст. 60-1 та 60-2 (п.6) до Закону №796-XII.
Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №1584-ІХ передбачено, що цей Закон набирає чинності з 1 січня 2022 року, крім пункту 2 розділу І цього Закону та пункту 2 цього розділу, які набирають чинності з 1 липня 2021 року.
У пункті 2 Закону № 1584-ІХ частина третя статті 54 Закону №796-XII викладена в такій редакції:
«В усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими:
для І групи інвалідності - 6000 гривень;
для II групи інвалідності - 4800 гривень;
для III групи інвалідності - 3700 гривень;
для дітей з інвалідністю - 3700 гривень».
Отже, на виконання рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р(ІІ)/2021 Верховною Радою України прийнятий Закон № 1584-ІХ, який вносить зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що визначає новий (мінімальний) розмір пенсії по інвалідності осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з 01.07.2021, зокрема: розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для ІІ групи інвалідності не можуть бути нижчими за 4800 гривень.
В ході судового розгляду справи встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач отримує пенсію по втраті годувальника за померлого чоловіка учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії (інвалідність 2 група) відповідно до Закону України Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Розмір пенсії позивача у період з березня 2021 по грудень 2021 становив 4265,35грн., з яких: 4151,47 грн. - основний розмір пенсії по втраті годувальника (8302,63 грн. х 50%); 113,88грн. - щомісячна компенсація непрацездатному члену сім'ї за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
З 01 січня 2022 року внаслідок масового перерахунку пенсій ЧАЕС відповідно до пункту 9-1 постанови КМУ від 23.11.2011 №1210, розмір пенсії позивача склав 7985,87грн., з яких: 7871,99 грн. - основний розмір пенсії по втраті годувальника; 113,88 грн. - щомісячна компенсація непрацездатному члену сім'ї за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Позивач вважає, що її право на такий перерахунок пенсії виникло з 01.07.2021, а не з 01.01.2022, у зв'язку із набранням чинності змін до статті 54 Закону №796-XII, внесених Законом №1584-ІХ, через що недоотримано щомісячно 3720,52грн. пенсії.
Разом з цим, зміни, внесені пунктом 2 Закону №1584-ІХ до частини третьої статті 54 Закону №796-XII, стосуються мінімального розміру пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, але не стосуються перерахунків пенсій у відповідності до статті 59 Закону №796-XII, що проводився відповідачем у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (формула наведена в пункті 9-1 Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210) з 01.01.2022.
Застосування до спірних правовідносин положень статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону №1584-ІХ не обумовлено необхідністю, оскільки розмір пенсії позивача у період з 01.07.2021 по 31.12.2021 становив 4265,35грн. та розрахований з основного розміру пенсії померлого годувальника 8302,63 грн., що є більшим за мінімально встановлений розмір пенсії по інвалідності для відповідної групи з 01.07.2021.
З огляду на викладене, з урахуванням наведених судом законодавчих норм та встановлених обставин, суд приходить до висновку, що відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії позивачу як отримувачу пенсії по втраті годувальника за померлого чоловіка учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії (інвалідність 2 група) з 01.01.2022, керувався чинними на момент здійснення відповідного перерахунку нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року № 1210, тому дії відповідача у спірних правовідносинах є правомірними.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приписами частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд зазначає, що позивачем не доведено та не підтверджено належними доказами обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, натомість відповідачем як суб'єктом владних повноважень доведено правомірність дій, що оскаржуються.
Враховуючи викладене, на підставі наданих доказів у їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позовні вимоги не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України в разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
З огляду на викладене, правові підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Суд звертає увагу щодо переплаченої суми судового збору у даній справі.
З урахуванням заявлених позовних вимог немайнового характеру, що полягають у незгоді позивача з бездіяльністю відповідача щодо перерахунку пенсії, судовий збір становить 992,40 грн., разом з цим позивачем сплачено судовий збір у загальній сумі 1984,80грн.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема, внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
На час ухвалення цього рішення клопотання позивача про повернення надміру сплаченого судового збору до суду не надходило, а відтак наразі відсутні підстави для повернення надмірно сплаченої суми судового збору у розмірі 992,40грн.
Позивач не позбавлена права звернутись до суду з відповідним клопотанням про повернення надміру сплаченого судового збору.
Керуючись ст. ст. 9, 72-90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення суду складено 13.06.2022.
Суддя М.М. Бухтіярова