06 червня 2022 року ЛуцькСправа № 140/15108/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Денисюка Р.С.,
при секретарі судового засідання Матящук Л.Р.,
за участю представника відповідача Багацького Є.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Волинській області до Державного підприємства “Любешівське лісомисливське господарство” про зобов'язання вчинити дії,
Державна екологічна інспекція у Волинській області (далі - позивач, Інспекція) звернулася з позовом до Державного підприємства “Любешівське лісомисливське господарство” (далі - відповідач, ДП «Любешівське лісомисливське господарство») про зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідно до наказу Інспекції від 19.03.2019 № 75 та направлення від 01.04.2019 № 250, посадовими особами Інспекції в період з 15.04.2019 по 26.04.2019 проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів ДП «Любешівське лісомисливське господарство», яке знаходиться за адресою: Волинська обл., смт. Любешів, вул. Незалежності, 88, за результатами якої складено акт від 26.04.2019 № 195/04.19, яким встановлено наступне.
На підприємстві наявні стаціонарні джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря: труба котла твердопаливного розміщеного в центральній конторі; труба котла твердопаливного розміщеного в деревообробному цеху; труба циклона (ЦОЛ) брусуючого станка TS 52-2R та багатопильний верстат DS-551R; труба циклона (ЦОЛ) торцювальних станків ТМ-10 і SPS-12-3R; неорганізоване джерело стрічкова пилорама; дробильний верстат УРМ-5; електрозварювальний апарат; два станки для заточки пил; автозаправна станція, яка складається з двох надземних ємкостей обладнаних паливно-роздавальними колонками.
Проте дозвіл на здійснення викидів забруднюючих речовин атмосферне повітря вищевказаними джерелами не надано, паспорти на установки очистки газу відсутні, точками контролю для вимірювання параметрів газопилового потоку установки очистки газу необладнані, що є порушенням підпунктів 2.2.3., 2.2.5. пункту 2.2 Правил технічної експлуатації установок очистки газу, затверджених наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 06.02.2009 № 52, ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992 № 2707-ХІІ (далі - Закон № 2707-ХІІ).
З актом перевірки від 26.04.2019 № 195/04.19 ознайомлено директора підприємства та вручено йому один примірник. Пояснення, зауваження чи заперечення щодо проведеної перевірки та складеного акта з боку суб'єкта господарювання не надавалися.
У зв'язку з порушенням правил експлуатації споруд, устаткування, апаратури для очищення і контролю викидів в атмосферу відповідно до постанови №000590 від 26.04.2019 головного інженера ДП «Любешівське ЛМГ» ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 79 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136,00 грн.
Разом з тим, з метою усунення виявлених порушень природоохоронного законодавства, Інспекцією видано припис від 26.04.2019 № 000080, яким ДП «Любешівське лісомисливське господарство» зобов'язано, зокрема, надати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних, джерел (п. 7 припису); забезпечити виготовлення паспортів на установки очистки газу (п.11 припису); забезпечити розроблення інструкції з експлуатації установок очистки газу відповідно до умов їх роботи (п. 12 припису); забезпечити оснащення устаткування для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин засобами вимірювальної техніки (п.13 припису). Строк виконання встановлено до 26.05.2019.
На підставі наказу № 145 та направлення № 410 від 07.06.2019 Інспекцією проведено позапланову перевірку господарства в частині виконання вимог припису від 26.04.2019 № 000080, за наслідками якої складено акт від 12.06.2019 № 248/06.19 та встановлено, зокрема, невиконання пунктів 7, 11, 12, 13 припису.
Внаслідок експлуатації стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за відсутності дозволу, головного інженера ДП «Любешівське лісомисливське господарство» ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 78 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136,00 грн.
Також, з метою усунення порушень, Інспекцією видано новий припис від 12.06.2019 №000085, яким підприємство зобов'язано в строк до 12.07.2019 усунути порушення природоохоронного законодавства. Вказаним приписом також зобов'язано відповідача надати довідку про кількість викинутих забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за період відсутності відповідного дозволу.
Актом від 22.10.2019 № 431/10.19, складеним за результатами позапланової перевірки стану виконання суб'єктом господарювання припису від 12.06.2019 №000085, яка проводилася на підставі наказу від 22.10.2019 № 260 та направлення від 22.10.2019 № 693, встановлено, зокрема, що підприємством не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та не надано довідку кількість викинутих забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди.
За невиконання припису від 12.06.2019 № 000085, відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення від 28.10.2019 №001171, директора підприємства Васюхника Ю.О. притягнуто до адміністративної відповідальності за статтею 188-5 КУпАП та накладено на нього штраф в розмірі 289,00 грн.
З метою усунення порушень, Інспекцією видано припис від 25.10.2019 № 000680 з вимогою до ДП «Любешівське лісомисливське господарство», зокрема, в строк до 25.03.2020 усунути порушення.
Актом від 26.02.2021 № 86/02.21, складеним за результатами позапланової перевірки стану виконання суб'єктом господарювання припису від 25.10.2019 №000680, яка проводилася на підставі наказу від 22.02.2021 № 80 та направлення від 22.02.2021 № 100, встановлено факт невиконання вимог зазначеного припису, зокрема, в частині усунення порушень законодавства про охорону атмосферного повітря.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 25.02.2021 № 000376 головного інженера ДП «Любешівське лісомисливське господарство» ОСОБА_1 за невиконання припису від 25.10.2019 № 00068 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 188-5 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн.
З метою усунення порушень вимог законодавства, Інспекцією видано припис від 26.02.2021 № 000022, яким зобов'язано підприємство усунути порушення строк до 26.07.2021.
Відповідно до акту від 06.09.2021 №365/09.21, складеного за результатами позапланової перевірки стану виконання суб'єктом господарювання припису від 26.02.2021 № 000022, яка проводилася на підставі наказу від 26.08.2021 №282 та направлення від 26.08.2021 №443, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря не наданий; довідку про кількість викинутих забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за період відсутності відповідного дозволу не надано; виготовлення паспортів на установки очистки газу не забезпечено у зв'язку з припиненням роботи нижнього складу: розроблення інструкції з експлуатації установок очистки газу не забезпечено у зв'язку з припиненням роботи нижнього складу; оснащення устаткування для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин засобами вимірювальної техніки не забезпечено у зв'язку з припиненням роботи нижнього складу.
За невиконання припису від 26.02.2021 №000022, відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення від 06.09.2021 №000406, директора ДП «Любешівське лісомисливське господарство» Павляшика О.В. притягнуто до адміністративної відповідальності за статтею 188-5 КУпАП із накладенням штрафу в розмірі 510,00 грн.
Позивач вказує, що за наслідками проведення вищезазначених перевірок відповідачем не надавалося жодних зауважень або заперечень до актів перевірок. У поясненнях до протоколів про адміністративне правопорушення, які передували винесенню вищеописаних постанов про накладення штрафу, керівник підприємства погоджується із зафіксованими у протоколах порушеннями. Приписи щодо усунення порушень та постанови про накладення адміністративного стягнення в судовому порядку не оскаржувалися. Наведеним підтверджуються факти виявлених і не усунутих порушень природоохоронного законодавства, які визнаються і самим відповідачем.
Таким чином, ДП «Любешівське лісомисливське господарство», в порушення вимог ст. ст. 10, 11 Закону № 2707-ХІІ, продовжує здійснювати господарську діяльність, експлуатуючи об'єкти, які справлять або можуть справляти шкідливий вплив на здоров'я людей і стан атмосферного повітря, за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел та систематично не виконує законні вимоги Інспекції щодо усунення виявлених порушень. Наведене свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, у зв'язку з чим існує необхідність застосування додаткових заходів реагування з метою недопущення подальшого порушення вимог природоохоронного законодавства.
Відтак, підставою для звернення до суду з даним позовом стало тривале недотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства при здійсненні господарської діяльності, що полягає в незаконній експлуатації об'єктів, які є джерелами викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та справляють або можуть справляти шкідливий вплив на здоров'я людей і стан атмосферного повітря. При цьому, протягом усього строку відсутності дозволу, відповідачем не вживалися заходи з метою його отримання.
Позивач просить зупинити виконання робіт в частині експлуатації стаціонарних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме: труби котла твердопаливного, розміщеного в центральній конторі, труби котла твердопаливного, розміщеного в деревообробному цеху, труби циклона (ЦОЛ) брусуючого станка TS 52-2R та багатопильного верстата DS-551R, труби циклона (ЦОЛ) торцювальних станків ТМ-10 і SPS-12-3R, нeopганізоване джерело стрічкова пилорама, дробильного верстата УРМ-5, електрозварювального апарату, двох станків для заточки пил, автозаправної станції, яка складається з двох надземних ємкостей обладнаних паливно-роздавальними колонками, до усунення порушень вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища шляхом отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та надання довідки про кількість викинутих забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за період відсутності відповідного дозволу.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 13.12.2021 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами. 14.04.2022 судом постановлено ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, продовжено строк підготовчого засідання та призначено у справі підготовче засідання на 10.30 год. 28.04.2022. 16.05.2022 закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду на 11:30 год. 30.05.2022.
У відзиві на позов відповідач позовні вимоги заперечив та вказав, що отримання дозволу на викиди в атмосферне повітря виникає за настання певних умов, а саме встановлення факту, що певний об'єкт є джерелом викиду та те, що такий об'єкт повинен експлуатуватись.
Звертає увагу на ту обставину, що позивачем не доведено факту необхідності отримання дозволів на викиди по об'єктах, які наявні на підприємстві та те, що на даний час підприємством не здійснюється експлуатація нижнього складу, де розміщені джерела забруднюючих речовим, про які йде мова в актах перевірки. Крім того, вказує на те, що в жодному акті перевірки Інспекції не вказано на факт експлуатації відповідачем вказаного обладнання. З цих підстав просить в задоволені позову відмовити.
Представник позивача в судове засідання не прибув, хоча про дату, час і місце судового засідання його належним чином було повідомлено, при цьому, останнім подано заяву про розгляд справи у відсутності його представника.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги заперечив із підстав, викладених у відзиві.
Заслухавши вступне слово представника відповідача, дослідивши матеріали справи та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що відповідно до наказу Інспекції від 19.03.2019 № 75 та направлення від 01.04.2019 № 250, посадовими особами Інспекції в період з 15.04.2019 по 26.04.2019 проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів ДП «Любешівське лісомисливське господарство», яке знаходиться за адресою: Волинська обл., смт. Любешів, вул. Незалежності, 88, за результатами якої складено акт від 26.04.2019 № 195/04.19 (а.с.17-41).
Актом встановлено, що основними видами господарської діяльності підприємства згідно КВЕД є 02.40 надання допоміжних послуг у лісовому господарстві; 02.20 лісозаготівлі; 02.10 лісівництво та інша діяльність у лісовому господарстві; 01.70 мисливство, відловлювання тварин і надання пов'язаних із ним послуг; 16.10 лісопильне та стругальне виробництво; 46.73 оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 49.41 вантажний автомобільний транспорт.
На наявні стаціонарні джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря: труба котла твердопаливного розміщеного в центральній конторі; труба котла твердопаливного розміщеного в деревообробному цеху; труба циклона (ЦОЛ) брусуючого станка TS 52-2R та багатопильний верстат DS-551R; труба циклона (ЦОЛ) торцювальних станків ТМ-10 і SPS-12-3R; неорганізоване джерело стрічкова пилорама; дробильний верстат УРМ-5;електрозварювальний апарат ;два станки для заточки пил; автозаправна станція яка складається з двох надземних ємкостей обладнаних паливно-роздавальними колонками.
Дозвіл на здійснення викидів забруднюючих речовин атмосферне повітря вищевказаними джерелами не надано, паспорти на установки очистки газу відсутні, точками контролю для вимірювання параметрів газопилового потоку установки очистки газу необладнані, що є порушенням підпунктів 2.2.3., 2.2.5. пункту 2.2 Правил технічної експлуатації установок очистки газу, затверджених наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 06.02.2009 № 52, ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992 № 2707-ХІІ (далі - Закон № 2707-ХІІ).
З актом перевірки від 26.04.2019 № 195/04.19 ознайомлено директора підприємства та вручено йому один примірник, пояснення, зауваження чи заперечення щодо проведеної перевірки та складеного акта з боку суб'єкта господарювання не надавалися.
У зв'язку з порушенням правил експлуатації споруд, устаткування, апаратури для очищення і контролю викидів в атмосферу відповідно до постанови №000590 від 26.04.2019 головного інженера ДП «Любешівське ЛМГ» ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 79 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136,00 грн (а.с.45).
Разом з тим, з метою усунення виявлених порушень природоохоронного законодавства, Інспекцією видано припис від 26.04.2019 № 000080, яким ДП «Любешівське лісомисливське господарство» зобов'язано, зокрема, надати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних, джерел (п. 7 припису); забезпечити виготовлення паспортів на установки очистки газу (п. 11 припису); забезпечити розроблення інструкції з експлуатації установок очистки газу відповідно до умов їх роботи (п. 12 припису); забезпечити оснащення устаткування для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин засобами вимірювальної техніки (п.13 припису). Строк виконання встановлено до 26.05.2019 (а.с. 46).
На підставі наказу № 145 та направлення № 410 від 07.06.2019 Інспекцією проведено позапланову перевірку господарства в частині виконання вимог припису від 26.04.2019 № 000080, за наслідками якої складено акт від 12.06.2019 № 248/06.19, та встановлено, зокрема, невиконання пунктів 7, 11, 12, 13 припису (а.с.49-63).
Внаслідок експлуатації стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за відсутності дозволу, головного інженера ДП «Любешівське лісомисливське господарство» ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 78 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136,00 грн (а.с.65).
Також, з метою усунення порушень, Інспекцією видано новий припис від 12.06.2019 №000085, яким підприємство зобов'язано, в строк до 12.07.2019 усунути порушення природоохоронного законодавства. Вказаним приписом також зобов'язано відповідача надати довідку про кількість викинутих забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за період відсутності відповідного дозволу (а.с. 67).
Актом від 22.10.2019 № 431/10.19, складеним за результатами позапланової перевірки стану виконання суб'єктом господарювання припису від 12.06.2019 №000085, яка проводилася на підставі наказу від 22.10.2019 № 260 та направлення від 22.10.2019 № 693, встановлено, зокрема, що підприємством не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та не надано довідку кількість викинутих забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди (а.с.70-83).
За невиконання припису від 12.06.2019 № 000085, відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення від 28.10.2019 №001171, директора підприємства ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності за статтею 188-5 КУпАП із накладенням штрафу в розмірі 289,00 грн (а.с.85).
З метою усунення порушень, Інспекцією видано припис від 25.10.2019 № 000680 з вимогою до ДП «Любешівське лісомисливське господарство», зокрема, в строк до 25.03.2020 усунути порушення (а.с. 87).
Актом від 26.02.2021 № 86/02.21, складеним за результатами позапланової перевірки стану виконання суб'єктом господарювання припису від 25.10.2019 №000680, яка проводилася на підставі наказу від 22.02.2021 № 80 та направлення від 22.02.2021 № 100, встановлено факт невиконання вимог зазначеного припису, зокрема, в частині усунення порушень законодавства про охорону атмосферного повітря (а.с. 90-106).
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 25.02.2021 № 000376 головного інженера ДП «Любешівське лісомисливське господарство» ОСОБА_1 за невиконання припису від 25.10.2019 № 00068 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 188-5 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн (а.с.108).
З метою усунення порушень вимог законодавства, Інспекцією видано припис від 26.02.2021 № 000022, яким зобов'язано підприємство усунути порушення строк до 26.07.2021 (а.с.110).
Відповідно до акту від 06.09.2021 №365/09.21, складеного за результатами позапланової перевірки стану виконання суб'єктом господарювання припису від 26.02.2021 № 000022, яка проводилася на підставі наказу від 26.08.2021 №282 та направлення від 26.08.2021 №443, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря не наданий; довідку про кількість викинутих забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за період відсутності відповідного дозволу не надано; виготовлення паспортів на установки очистки газу не забезпечено у зв'язку з припиненням роботи нижнього складу: розроблення інструкції з експлуатації установок очистки газу не забезпечено у зв'язку з припиненням роботи нижнього складу; оснащення устаткування для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин засобами вимірювальної техніки не забезпечено у зв'язку з припиненням роботи нижнього складу (а.с.113-135).
За невиконання припису від 26.02.2021 №000022, відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення від 06.09.2021 №000406, директора ДП «Любешівське лісомисливське господарство» ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності за статтею 188-5 КУпАП із накладенням штрафу в розмірі 510,00 грн (а.с.138).
ДП «Любешівське лісомисливське господарство» за вих.01-10/453 від 03.09.2021 позивачу надано довідку про те, що з 01.03.2021 нижній склад не працює і усі працівники звільнені у зв'язку з оптимізацією виробничих процесів та переведенням виробництва лісопилення на потужності суб'єктів підприємницької діяльності (а.с.136).
Відповідно до статті 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" атмосферне повітря є об'єктом правової охорони навколишнього природного середовища та підлягає державній охороні і регулюванню використання на території України.
Як визначено статтею 34 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
За приписами статті 1 Закону № 2707-ХІІ у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються у такому значенні: охорона атмосферного повітря - система заходів, пов'язаних із збереженням, поліпшенням та відновленням стану атмосферного повітря, запобіганням та зниженням рівня його забруднення та впливу на нього хімічних сполук, фізичних та біологічних факторів; забруднення атмосферного повітря - змінення складу і властивостей атмосферного повітря в результаті надходження або утворення в ньому фізичних, біологічних факторів і (або) хімічних сполук, що можуть несприятливо впливати на здоров'я людини та стан навколишнього природного середовища; забруднююча речовина - речовина хімічного або біологічного походження, що присутня або надходить в атмосферне повітря і може прямо або опосередковано справляти негативний вплив на здоров'я людини та стан навколишнього природного середовища; викид - надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин; джерело викиду - об'єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин.
За змістом статті 10 Закону № 2707-ХІІ підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів.
Відповідно до частин п'ятої, шостої статті 11 Закону № 2707-ХІІ викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Статтею 12 Закону № 2707-ХІІ визначено, що господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Пунктом 30 Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, затвердженого Законом України “Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності” від 19.05.2011 № 3392-VI, передбачено дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Відповідно до пункту 2 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 року №302, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям (далі - суб'єкт господарювання) експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну. Дозвіл видається суб'єкту господарювання за формою, встановленою Міндовкіллям.
Згідно із частинами першою, другою статті 28 Закону № 2707-ХІІ державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів, а також іншими органами виконавчої влади. Порядок здійснення державного контролю у галузі охорони атмосферного повітря визначається відповідно до закону.
Преамбулою Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V) визначено, що цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275 затвердженого Положення про Державну екологічну інспекцію України, пунктом 1 якого визначено, що Держекоінспекція є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно з пунктом 7 вказаного Положення Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно із пунктом 1 розділу І Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 №230, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.04.2020 за №350/34633 (далі - Положення №230), Державна екологічна інспекція відповідної області (далі - Інспекція) є територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується.
Підпунктом 4 пункту 2 розділу ІІ Положення № 230 визначено, що Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про охорону атмосферного повітря, зокрема щодо: наявності та додержання умов дозволів на викиди забруднюючих речовин.
Відповідно до пункту 6 розділу ІІ Положення № 230 Інспекція звертається до суду із позовом щодо: обмеження чи зупинення діяльності суб'єктів господарювання і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, впливу фізичних та біологічних факторів, лімітів скидів забруднюючих речовин.
При вирішенні даного спору суд враховує, що відповідач жодних доказів, які б спростовували висновки перевірок або свідчили про вжиття заходів щодо усунення, виявлених перевірками порушень, на день постановлення рішення не надав.
За наслідками проведення вказаних вище перевірок відповідачем не надавалося жодних зауважень або заперечень до актів перевірок, а приписи щодо усунення порушень та постанови про накладення адміністративного стягнення на посадових осіб та керівника підприємства в судовому порядку не були оскаржені та є чинними. Вказане свідчать про те, що відповідач фактично погодився із Інспекцією про наявність в нього джерел забруднення атмосферного повітря та отримання відповідних дозволів на їх експлуатацію.
При цьому будь-яких дій щодо їх отримання та надання відповідної довідки про викиди ним вжито не було.
За наведених вище фактичних обставин суд погоджується з доводами позивача, що оскільки ДП «Любешівське лісомисливське господарство», в порушення вимог статті 11 Закону № 2707-ХІІ, здійснює господарську діяльність, експлуатуючи об'єкти, які справлять або можуть справляти шкідливий вплив на здоров'я людей і стан атмосферного повітря, за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, та систематично не виконує законні вимоги Інспекції щодо усунення виявлених порушень, тому існує необхідність застосування додаткових заходів реагування з метою недопущення подальшого порушення вимог природоохоронного законодавства, у зв'язку із чим позовні вимоги щодо застосування заходів реагування належить задовольнити.
Що стосується доводів представника відповідача про те, що Інспекцією не було встановлено факту того, що певний об'єкт є джерелом викиду, тобто є об'єктом з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина, то суд їх до уваги не приймає, враховуючи наступне.
Предметом спірних правовідносин в даному випадку є застосування судом відповідних заходів реагування у вигляді зупинення діяльності об'єктів, що експлуатуються з порушенням. Подання даної категорії позовів є наслідком невиконання законних вимог суб'єкта владних повноважень суб'єктом господарювання, що виявлені ним в ході здійснення своїх повноважень та зафіксовані в актах перевірки.
Відповідачем жодного разу за наслідками проведених перевірок не висловлювалися сумніви в необхідності отримання даних дозволів та не оспорювались приписи позивача про необхідність їх отримання, що свідчить про визнання факту необхідності в їх отриманні.
Саме при проведенні перевірки, оскарженні приписів про необхідність отримання дозволів, відповідач міг та мав можливість висловити свої заперечення щодо необхідності їх отримання, чого ним зроблено не було.
Факт відсутності дозволів на викиди в атмосферне повітря, на вказані в актах перевірки джерела, є неспростованим. Сам факт відсутності такого дозволу є свідченням порушення закону, що тягне за собою застосування певних негативних наслідків, в тому числі зупинення експлуатації такого об'єкта.
З приводу не експлуатації підприємством об'єктів, що є джерелами викидів в атмосферне повітря, то суд вказує на те, що на даний час такі об'єкти є на балансі підприємства та йому належать.
Із наявної довідки від 03.09.2021 та долучених до відзиву документів неможливо зробити висновок про те, які саме джерела викидів підприємством не експлуатуються на даний час.
Крім того, у матеріалах перевірок йдеться про різні джерела викидів, які використовуються в різних господарських процесах, а не лише у лісопиленні.
Тому враховуючи вищевказане є необхідність в зупиненні всіх вказаних у матеріалах перевірки та наявних джерел викидів, що експлуатуються підприємством з порушенням закону.
Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в сумі 2270,00 грн. згідно із платіжним дорученням від 02.12.2021 № 921 (а. с. 13) з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 241, 242, 243 ч.3, 245, 246, 262, 295, 297 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Державне підприємство “Любешівське лісомисливське господарство” зупинити виконання робіт в частині експлуатації наявних на підприємстві стаціонарних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме: труби котла твердопаливного, розміщеного в центральній конторі, труби котла твердопаливного, розміщеного в деревообробному цеху, труби циклона (ЦОЛ) брусуючого станка TS 52-2R та багатопильного верстата DS-551R, труби циклона (ЦОЛ) торцювальних станків ТМ-10 і SPS-12-3R, нeopганізоване джерело стрічкова пилорама, дробильного верстата УРМ-5, електрозварювального апарату, двох станків для заточки пил, автозаправної станції, яка складається з двох надземних ємкостей обладнаних паливно-роздавальними колонками, до усунення порушень вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища шляхом отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та надання довідки про кількість викинутих забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за період відсутності відповідного дозволу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Позивач: Державна екологічна інспекція у Волинській області (43025, Волинська обл., м. Луцьк, вул. С. Бандери, 20, код ЄДРПОУ 38009738).
Відповідач: Державне підприємство “Любешівське лісомисливське господарство” (44200, Волинська обл., смт. Любешів, вул. Незалежності, 88, код ЄДРПОУ 14289429).
Суддя Р.С. Денисюк
Повний текст рішення складено 16.06.2022