Постанова від 03.06.2022 по справі 760/5033/22

Справа № 760/5033/22

3-3913/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2022 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Калініченко О.Б., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тимчасово не працюючої, проживаючої (зі слів) за адресою: АДРЕСА_1 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

04.05.2022 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за порушення митних правил.

Зі змісту протоколу про порушення митних правил № 5936/10000/21 від 18.12.2021 року вбачається, що 18.12.2021 року о 10 годині 20 хвилин під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДПМА «Бориспіль» громадянка України ОСОБА_1 , яка прилетіла до України з Єгипту м. Марса-Алам, рейсом № SQP 6604, та своїми діями обрала канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявила про те, що переміщувані нею через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України, та засвідчила про факти, що мають юридичне значення.

Під час проведення вибіркового митного контролю багажу на каналі «зелений коридор» залу «Приліт» терміналу «D» ДПМА «Бориспіль» після перетину громадянкою «зеленої лінії», яка позначає початок зони спрощеного митного контролю «зелений коридор», та проведення опитування громадянки про наявність у неї лікарських засобів, було виявлено: 140 пігулок помаранчевого кольору у чотирнадцяти нових непошкоджених профальгованих блістерах, з написом на англійській мові «1,2,3 one two three» ТМ «hikma» (діюча речовина - псевдоефедрин 30 mg) - всього 7 упаковок. Країна виробництва Єгипет.

Всі виявлені пігулки знаходились в у валізі пасажира поверх особистих речей, без ознак приховування.

На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації ОСОБА_1 не надала, з приводу декларування до інспекторів митниці не зверталася. Рецепта на переміщувані нею лікарські засоби не мала.

Діюча речовина - Pseudoephedrine, яка входить до складу лікарських засобів «1,2,3» ТМ «HIKMA», відносяться до таблиці IV списку № 1 прекурсори, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року № 770 «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів».

Таким чином, митний орган вважає, що ОСОБА_1 порушила встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тому її дії мають ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України.

У судове засідання особа, що притягується до адміністративної відповідальності, будучи повідомленою про розгляд справи, не з'явилася. З наданих письмових пояснень при складанні протоколу про порушення митних правил вбачається, що ОСОБА_1 свою провину визнає, вказує, що зазначене сталося через незнання митного законодавства.

01.06.2022 року на електронну адресу суду надійшло електронне звернення, в якому ОСОБА_1 повідомляє, що вона у зв'язку з війною наразі перебуває за межами України з онкохворою матір'ю, яка потребує догляду, тому позбавлена можливості бути присутньою на судовому засіданні. Просить закрити справу, оскільки вона стосується ліків, які куплені в державній аптеці у Єгипті як ліки від застуди, про те, що одна зі складових цих ліків є в списку заборонених в України, їй відомо не було.

З урахуванням вимог ст. 526 МК України суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.

Представник Київської митниці у судовому засіданні вважав вказані обставини доведеними та пояснив, що ОСОБА_1 порушила митні правила, у зв'язку з чим відносно неї 18.12.2021 року складено протокол про порушення митних правил № 5936/10000/21 за ст. 471 МК України.

Дослідивши та оцінивши зібрані матеріали справи, суддя приходить до наступного висновку.

При розгляді справи встановлено, що 18.12.2021 року о 10 годині 20 хвилин під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДПМА «Бориспіль» громадянка України ОСОБА_1 , яка прилетіла до України з Єгипту м. Марса-Алам, своїми діями обрала канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор».

Під час проведення вибіркового митного контролю багажу на каналі «зелений коридор» залу «Приліт» терміналу «D» ДПМА «Бориспіль» після перетину громадянкою «зеленої лінії», яка позначає початок зони спрощеного митного контролю «зелений коридор», та проведення опитування громадянки про наявність у неї лікарських засобів, було виявлено: 140 пігулок помаранчевого кольору у чотирнадцяти нових непошкоджених профальгованих блістерах, з написом на англійській мові «1,2,3 one two three» ТМ «hikma» (діюча речовина - псевдоефедрин 30 mg) - всього 7 упаковок. Країна виробництва Єгипет.

Всі виявлені пігулки знаходились в у валізі пасажира поверх особистих речей, без ознак приховування.

Діюча речовина - Pseudoephedrine, яка входить до складу лікарських засобів «1,2,3» ТМ «HIKMA», відносяться до таблиці IV списку № 1 прекурсори, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року № 770 «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів».

Згідно з вимогами ст. 17 Закону України «Про лікарські засоби» на територію України можуть ввозитися лікарські засоби, зареєстровані в Україні, за наявності сертифіката якості серії лікарського засобу, що видається виробником, та ліцензії на імпорт лікарських засобів (крім АФІ), що видається імпортеру (виробнику або особі, що представляє виробника лікарських засобів на території України), у порядку, встановленому законодавством.

Незареєстровані лікарські засоби можуть ввозитись на митну територію України для, зокрема, індивідуального використання громадянами. Порядок ввезення лікарських засобів у зазначених випадках (крім ввезення для переміщення транзитом через територію України або для поміщення в митний режим митного складу) визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

До того ж, за правилами п. 1 постанови КМУ № 458 від 23.05.2012 року «Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України лікарських засобів та спеціального дитячого харчування» громадяни можуть ввозити на митну територію України лікарські засоби, які переміщуються в ручній поклажі та/або в супроводжуваному або несупроводжуваному багажі громадянина, в таких обсягах:

у кількості, що не перевищує п'яти упаковок кожного найменування на одну особу (крім лікарських засобів, що містять наркотичні чи психотропні речовини);

у кількості, що не перевищує зазначену в наявному в особи рецепті на такий лікарський засіб, виданому на ім'я цієї особи та засвідченому печаткою лікаря та/або закладу охорони здоров'я.

Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Стаття 471 МК України передбачає відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Статтями 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.

Громадяни можуть переміщувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну (у тому числі з метою транзиту) та вивезення з неї.

Не можуть бути пропущені через митний кордон України товари: переміщення яких через митний кордон заборонено законом; на пропуск яких відповідно до закону потрібні дозволи інших державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів; товари, що переміщуються через митний кордон України з порушеннями вимог Митного кодексу та інших законів України (ч. 1 ст. 196 МК України).

Згідно ч. 1 ст. 197 МК України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та/або їх випуск залежно від вимог відповідного закону здійснюються митними органами на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій, уповноважених на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, з використанням механізму «єдиного вікна» відповідних дозвільних документів та/або відомостей про включення (виключення) товару до (з) відповідного реєстру у формі електронних документів, засвідчених електронним цифровим підписом, які підтверджують дотримання встановлених обмежень щодо переміщення таких товарів через митний кордон України, якщо використання таких дозвільних документів та/або відомостей для здійснення митних формальностей передбачено законами України. У випадках, передбачених цим Кодексом, для здійснення митних формальностей можуть використовуватися паперові примірники таких документів, надані декларантом або уповноваженою ним особою.

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 374 МК України товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення, та товари (крім підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, не підлягають письмовому декларуванню (за винятком товарів, на які відповідно до статті 197 цього Кодексу встановлено обмеження щодо переміщення громадянами через митний кордон України, і випадків, передбачених частиною другою цієї статті) та не є об'єктами оподаткування митними платежами.

За ч. 3 ст. 374 МК України у разі якщо товари, зазначені у частині першій цієї статті, підлягають державній реєстрації на території України, такі товари підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, з поданням документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів при переміщенні (пересиланні) їх через митний кордон України громадянами, та звільняються від оподаткування митними платежами.

За змістом ч. 1 ст. 257 МК України декларування може здійснюватися письмово, усно, шляхом вчинення дій.

Згідно з положеннями Митного кодексу в Україні запроваджена двоканальна система митного контролю товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України («зелений» та «червоний» коридори). Громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю.

Відповідно до з ч. 2 ст. 366 МК України канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

Зі змістом ч. 5 цієї статті обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

При цьому, порядок декларування товарів, щодо яких є заборона або обмеження у ввезенні/вивезені через кордон України, у доступній та зрозумілій формі роз'яснюється на численних дошках інформації та електронних інформаційних табло, розташованих в різних приміщеннях на території будівлі аеропорту.

Пояснення ОСОБА_1 не містять жодних заперечень щодо перетину нею лінії «зеленого коридору», на момент проходження митного контролю вона належним чином заповненої митної декларації не надала, до інспекторів митниці з приводу декларування не зверталася, дозвільних документів на право переміщення через митний кордон України вищевказаних товарів не мала. Оскільки ОСОБА_1 своїми діями обрала порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження, то, таким чином, вона вчинила дії, які мають ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 471 МК України.

З огляду на наведене, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 471 МК України, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

При цьому, положенням ч. 1 ст. 22 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Суддя бере до уваги з'ясовані в ході розгляду справи обставини, а саме, що виявлений лікарський засіб ОСОБА_1 переміщувала без ознак приховування через митний кордон України для особистого використання, про те, що в складі препарату міститься заборонена речовина, не знала.

Крім того, слід врахувати, що на утриманні ОСОБА_1 перебуває хвора мати, з якою вони були вимушені виїхати з території України через повномасштабне вторгнення в країну військ російської федерації.

Враховуючи обставини та характер вчиненого адміністративного правопорушення, пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, зважаючи на вид та розмір передбаченого покарання, мету призначення покарання та співмірність можливого покарання вчиненому правопорушенню, тобто принципу розумності призначення покарання, те, що наслідки даного порушення не представляють суспільної небезпеки, не спричинили істотної шкоди державним чи суспільним інтересам, суддя вважає за можливе застосувати до правопорушника положення ст. 22 КУпАП та звільнити її через малозначність вчиненого правопорушення від адміністративної відповідальності за ст. 471 МК України, обмежившись усним зауваженням.

Відповідно до ст. 265 КУпАП речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.

З урахуванням положень даної статті суд приходить до висновку, що обіг вилучених відповідно до протоколу про порушення митних правил № 5936/10000/21 від 18.12.2021 року безпосередніх предметів порушення обмежений у використанні обов'язковою дозвільною документаціє компетентного органу, тому вони підлягають знищенню.

З урахуванням ст. 401 КУпАП, якою визначено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, підстави для стягнення із ОСОБА_1 судового збору відсутні.

Керуючись ст. 41 Конституції України, ст.ст. 196, 197, 366, 458, 471, 527-529 МК України, Законом України «Про лікарські засоби», ст.ст. 22, 40-1, 265, 283, 284, 294 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винною у порушенні митних правил, відповідальність за які передбачена статтею 471 Митного кодексу України, та на підставі статті 22 Кодексу України про адміністративні правопорушення звільнити її від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Вилучені безпосередні предмети порушення митних правил за протоколом № 5936/10000/21 від 18.12.2021 року, а саме: 140 пігулок помаранчевого кольору у чотирнадцяти нових непошкоджених профальгованих блістерах, з написом на англійській мові «1,2,3 one two three » ТМ «hikma» (діюча речовина - псевдоефедрин 30 mg) - всього 7 упаковок, країна виробництва Єгипет - знищити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя: