Єдиний унікальний номер 448/441/22
Провадження № 3/448/255/22
16.06.2022 року суддя Мостиського районного суду Львівської області Кічак Ю.В., розглянувши матеріали справи, що надійшли з Відділу прикордонної служби «Шегині» 7-го прикордонного Карпатського загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Одеса, жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 , виданого 13.12.2019,
за ч.1 ст.204-1 КУпАП,
На адресу Мостиського районного суду Львівської області надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.204-1 КУпАП.
Із протоколу про вищевказане адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №136215 від 29.04.2022 року, складеного інспектором прикордонної служби вищої категорії 4-ї групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби (тип А) ВПС «Шегині» (тип Б) майстер сержантом ОСОБА_2 відомо, що о 14 год. 00хв. 29.04.2022р. в пункті пропуску «Мостиська» на виїзд з України в Республіку Польща прикордонним нарядом «Перевірка документів» було виявлено громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який на паспортний контроль пред'явив паспорт громадянина Канади для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , виданий 13.06.2016року на ім'я ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В ході додаткового вивчення та перевірки бази даних «Ризик» встановлено, що особа є громадянином України (останній перетин державного кордону на в'їзд в Україну 22.10.2020року по паспорту громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 , тому наявність закордонного паспорту громадянина Канади є порушенням, у відповідності до ч.1 ст.2 Закону України «Про громадянство України» у правових відносинах з Україною визнається лише громадянином України.
Зазначили, що ОСОБА_1 своїми діями порушив вимоги ст.ст.2, 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» та п. 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57, тобто здійснив спробу незаконного перетину державного кордону України без відповідних документів та його дії кваліфіковано за ч.1 ст.204-1 КУпАП.
Перевіривши матеріали вказаної справи, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст.1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що орган державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Згідно пункту 3 статті 278 КпАП України при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя вирішує питання, чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
За наслідками здійснення підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.204-1 КУпАП, по справі було призначено декілька судових засідань, зокрема на 13.05.2022р., 08.06.2022р., однак правопорушника ОСОБА_1 до зали судових засідань доставлено не було. Належних даних про своєчасне його сповіщення про місце і час розгляду справи працівниками прикордонної служби суду не надано.
Тобто, вказані судові засідання кожного разу відкладались з поважних причин, - відсутністю в матеріалах справи доказів належного повідомлення ОСОБА_1 про дату, час і місце розгляду справи.
Крім того, було встановлено, що в матеріалах справи міститься друкована заява ОСОБА_1 де зазначено, що він просить суд розглянути справу без його участі, однак у такій не вказана дата складення такої заяви; згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №136215 від 29.04.2022р. у ньому зазначено, що ОСОБА_1 повідомлений про те, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться в приміщенні Мостиського районного суду Львівської області, при цьому дата і час розгляду такої у протоколі відсутні, номерів засобів зв'язку немає, проживає за кордоном: Канаді, відомостей про місце проживання громадянина України на території України немає.
Статтею 268 КУпАП передбачено, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до ч.2 ст.277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 204-1 КУпАП розглядаються судом протягом доби (з часу їх надходження до суду).
Згідно зі ст.277-2 КУпАП, повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Наведені вище підстави вказують на відсутність можливості для суду належним чином сповістити особу, яка притягується до адміністративної відповідальності про дату, час і місце розгляду справи, як того передбачає стаття 277-2 КУпАП, що позбавляє можливості достовірно встановити обставини правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд адміністративної справи та прийняти в ній рішення.
За змістом ст. 278 КУпАП у випадку, якщо в протоколі чи інших матеріалах виявлені недоліки, особа, яка проводить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали органу, який порушив адміністративну справу.
Відповідно до постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого суду України №11 від 17.10.2014 року, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу та визнається правильною практика тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Таким чином, оскільки розгляд справи в суді, зокрема, за відсутності ОСОБА_1 або без належних даних про його своєчасне сповіщення про місце і час розгляду справи не можливий, суддя позбавлений можливості розгляду справи в передбаченому законом порядку, відтак є необхідним повернення адміністративного матеріалу для встановлення місця фактичного проживання (перебування) особи, тому адміністративний матеріал підлягає поверненню до Відділу прикордонної служби «Шегині» 7-го прикордонного Карпатського загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України для належного оформлення.
Окрім цього, слід зазначити, що протокол про адміністративне правопорушення має відповідати вимогам ст.256, 278 КУпАП та Інструкції з оформлення посадовими особами Державної прикордонної служби України матеріалів справ про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 18 вересня 2013 року №898, згідно якої не допускається заповнення протоколу олівцем та закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після підписання протоколу особою, стосовно якої він складений. Здійснені в протоколі виправлення обов'язково засвідчуються підписом особи, стосовно якої він складений.
Керуючись ст.19 Конституції України, ст.ст.245, 256, 278, 280 КУпАП, суддя, -
Адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП повернути до Відділу прикордонної служби «Шегині» 7-го прикордонного Карпатського загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України для належного оформлення.
Постанова оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя Ю.В. Кічак