Справа № 444/1078/22
Провадження № 1-в/444/53/2022
17 червня 2022 року м. Жовква
Жовківський районний суд Львівської області в складі:
головуючий суддя ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання ОСОБА_2
за участі особи, стосовно якої розглядається, подання ОСОБА_3
дільничний ОСОБА_4
розглянувши в залі суду в м. Жовква подання начальника Відділу поліції № 2 Львівського районного управління поліції №1 ГУНП у Львівській області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 ,
Начальник Відділу поліції № 2 Львівського районного управління поліції №1 ГУНП у Львівській області звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 . Дане подання мотивує тим, що після звільнення з місць позбавлення волі громадянин ОСОБА_3 належних висновків для себе не зробив, на шлях виправлення не став, систематично вчиняв адміністративні правопорушення. Незважаючи на проведені заходи ОСОБА_3 залишається небезпечним для суспільства. У зв'язку з чим, просив встановити відносно ОСОБА_3 адміністративний нагляд на строк 1 (один) рік з встановленням відповідних обмежень.
ОСОБА_3 не заперечив проти задоволення подання та встановлення адміністративного нагляду щодо нього. Проте зазначив, що він не має можливості прибувати на реєстрацію до міста Жовква, оскільки не їздять маршрутки. Вказав, що мав би можливість приходити на реєстрацію до селищної ради.
Розглянувши подання, заслухавши сторін, вивчивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що вироком Червоноградського міського суду Львівської області від 04.11.2014 року ОСОБА_3 визнано винуватим у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.15 ч.1 ст.115 КК України, та засуджено на 8 (вісім) років позбавлення волі.
23.07.2021 року на ОСОБА_3 винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення за вчинення адміністративного правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 178 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді попередження.
24.07.2021 року на ОСОБА_3 винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 182 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді попередження, за що 10.08.2021 року було винесено попередження про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
26.01.2022 року на ОСОБА_3 винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175-1 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді попередження, за що 26.01.2022 року було винесено попередження про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
Незважаючи на два попередження про можливість встановлення адміністративного нагляду, ОСОБА_3 вчиняє вчетверте адміністративне правопорушення, за що 03.06.2022 року на ОСОБА_3 виноситься постанова по справі про адміністративне правопорушення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 178 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді штрафу 51 грн. (п'ятдесят одна гривня).
Згідно характеристики Добросинсько-Магерівської сільської ради № 577 від 08.06.2022 року вбачається, що ОСОБА_3 за час проживання в с. Бірки на території Магерівського старостинського округу зарекомендував себе з негативної сторони, зловживає спиртними напоями та авторитетом серед мешканців села не користується.
Як вбачається із матеріалів подання ОСОБА_3 після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, систематично вчиняв адміністративні правопорушення, за що притягувався до адміністративної відповідальності, що стверджується копіями постанов від 23.07.2021 року, 24.07.2021 року, 26.01.2022 року, 03.06.2022 року.
На підставі наведеного та беручи до уваги той факт, що ОСОБА_3 будучи судимим, після відбуття покарання на шлях виправлення не став, продовжує вчиняти адміністративні правопорушення, є всі розумні підстави вважати, що він залишається небезпечною для суспільства особою, а тому щодо нього потрібно встановити адміністративний нагляд. Враховуючи віддаленість місця проживання ОСОБА_3 від міста Жовкви, перебої в роботі транспорту, потрібно зобов'язати його приходити на реєстрацію до Добросинсько-Магерівської сільської ради.
Керуючись ст. ст. 3, 5, 6, 10 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі“, ст. 369 КПК України суд,
Подання начальника Відділу поліції № 2 Львівського районного управління поліції №1 ГУНП у Львівській області задовольнити.
Встановити відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , адміністративний нагляд з визначенням наступних обмежень:
- заборонити вихід із дому з 22:00 год. до 06:00 год. ранку;
- заборонити зміну місця проживання без дозволу начальника Відділу поліції № 2 Львівського районного управління поліції №1 ГУНП у Львівській області;
- заборонити появу в місцях, де продаються спиртні напої на розлив;
- зобов'язати два рази в місяць (1-й та 3-й вівторок кожного місяця) з 09.00 год. по 18.00 год. приходити на реєстрацію до Добросинсько-Магерівської сільської ради (Львівська область, Львівський район, с. Добросин, площа 40-річчя Перемоги, буд. 3).
Організацію реєстрації прибуття ОСОБА_3 до Добросинсько-Магерівської сільської ради (Львівська область, Львівський район, с. Добросин, площа 40-річчя Перемоги, буд. 3) покласти на дільничного офіцера поліції.
Строк адміністративного нагляду рахувати з дня оголошення даної ухвали, тобто з 17.06.2022 року.
Копію ухвали направити до Відділу поліції № 2 Львівського районного управління поліції №1 ГУНП у Львівській області для виконання.
На ухвалу може бути подана апеляція до Львівського апеляційного суду протягом семи діб з моменту її проголошення через Жовківський районний суд Львівської області.
Головуючий ОСОБА_1