Справа № 2а-505/10/1770
18 червня 2010 р. 13год. 00хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., за участю секретаря судового засідання Кривчук К.І., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:
прокурор: Квятковський Я.А.,
представники позивача: Гуменюк Д.Ю., Красовський А.С.,
відповідач: не прибув;
представник третьої особи: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомпрокурора Костопільського району в інтересах держави, уповноваженим
органом якої виступає Державна податкова адміністрація України в особі
Костопільської міжрайонної державної податкової інспекції, третя особа , яка не
заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Головна
державна інспекція на автомобільному транспорті в особі триторіального
управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в
Рівненській області,
дофізичної особи - підприємця ОСОБА_4
про стягнення фінансових санкцій,
Прокурор Костопільського району звернувся до суду в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Державна податкова адміністрація України в особі Костолільської міжрайонної державної податкової інспекції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Головна державна інспекція на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Рівненській області, з позовом до відповідача фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 про стягнення фінансових санкцій за порушення вимог чинного законодавства України про автомобільний транспорт - штрафу у сумі 4250,00грн.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Пояснив суду, що начальником територіального управління Головавтотрансінспекції в Рівненській області винесено постанови №0436 від 13 липня 2009 року, №0564 від 7 серпня 2009 року, №0565 від 7 серпня 2009 року, №0584 від 10 серпня 2009 року про застосування до фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 фінансових санкцій на загальну суму 4250,00грн. Вказані постанови винесені на підставі актів перевірки від 14.05.2009р. №0727, від 10.06.2009р. №1061, від 25.06.2009р. №114853 від 16.06.2009р. №1186, якими зафіксовано порушення водіями транспортних засобів, що належать відповідачу, Закону України "Про автомобільний транспорт". Відповідачем у добровільному порядку вказана сума фінансових санкцій - штрафу не сплачена, а тому просить стягнути з нього до державного бюджету фінансову санкцію за порушення законодавства про автомобільний транспорт - штраф у сумі 4250,00грн.
Представники позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги повністю, просять їх задовольнити.
Представник третьої особи у судове засідання не прибув, у поданому клопотанні позовні вимоги підтримав повністю та просить розглянути справу за відсутності представника.
Відповідач заперечень суду не надав, у судове засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. Судом не визнавалась обов'язковою участь сторін у судовому засіданні. За таких обставин, суд вважає за можливе вирішити спір без участі відповідача та представника третьої особи на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення прокурора та представників позивача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими в судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 14 травня 2009 року територіальним управлінням Головавтотрансінспекції в м.Київ здійснено перевірку транспортного засобу, автомобіля марки "Мерседес", д.н.з. НОМЕР_1, який належить фізичній особі - підприємцю ОСОБА_4 (свідоцтво про державну реєстрацію ВОО№689814, видане 11.06.2007р. Костопільською районною державною адміністрацією).
За результатами перевірки державними інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції у м.Київ складено акт №0727 від 14.05.2009р., в якому зафіксовано порушення перевізником Закону України "Про автомобільний транспорт" № 2344-ІII від 05.04.2001р. (далі - Закон № 2344-III), а саме: надання послуг з нерегулярних пасажирських перевезень за маршрутом Київ-Костопіль без оформлених документів (ліцензійної картки, договіру із замовником транспортних послуг та документа, що засвідчує оплату транспортних послуг), перелік яких визначено ст.39 Закону України "Про автомобільний транспорт". Вказаний акт підписаний водієм транспортного засобу ОСОБА_5 без зауважень з поясненням.
На цій підставі начальником територіального управління Головавтотрансінспекції у Рівненській області відповідно до вимог п.п.25, 27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006р. №1567 (далі - Порядок), винесено постанову №0436 від 13 липня 2009 року про застосування до відповідача фінансових санкцій у розмірі 1700грн.
На виконання пункту 29 вказаного Порядку територіальним управлінням Головавтотрансінспекції у Рівненській області 13 липня 2009 року ОСОБА_4 надіслана копія постанови про застосування фінансових санкцій з роз'ясненням вимог п.28 Порядку щодо перерахування фінансової санкції на зазначений у постанові рахунок не пізніше, ніж протягом 15 днів після отримання постанови.
10 червня 2009 року територіальним управлінням Головавтотрансінспекції в м.Київ здійснено перевірку транспортного засобу автомобіля НОМЕР_2, який належить фізичній особі - підприємцю ОСОБА_4 (свідоцтво про державну реєстрацію ВОО№689814, видане 11.06.2007р. Костопільською районною державною адміністрацією).
За результатами перевірки державними інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції у м.Київ складено акт №1061 від 10.06.2009р., в якому зафіксовано порушення перевізником Закону №2344-III, а саме: надання послуг з нерегулярних пасажирських перевезень без оформлених документів (ліцензійної картки, договіру із замовником транспортних послуг та документа, що засвідчує оплату транспортних послуг), перелік який визначено ст.39 Закону України "Про автомобільний транспорт". Вказаний акт підписаний водієм транспортного засобу ОСОБА_5 без зауважень з поясненням.
На цій підставі начальником територіального управління Головавтотрансінспекції у Рівненській області відповідно до вимог п.п.25, 27 Порядку винесено постанову №0564 від 7 серпня 2009 року про застосування до відповідача фінансових санкцій у розмірі 1700грн.
На виконання пункту 29 вказаного Порядку територіальним управлінням Головавтотрансінспекції у Рівненській області 11 серпня 2009 року ОСОБА_4 надіслана копія постанови про застосування фінансових санкцій з роз'ясненням вимог п.28 Порядку щодо перерахування фінансової санкції на зазначений у постанові рахунок не пізніше, ніж протягом 15 днів після отримання постанови.
16 червня 2009 року територіальним управлінням Головавтотрансінспекції в м.Київ здійснено перевірку транспортного засобу автомобіля марки "Фольксваген", д.н.з. НОМЕР_3, який належить фізичній особі - підприємцю ОСОБА_4 (свідоцтво про державну реєстрацію ВОО№689814, видане 11.06.2007р. Костопільською районною державною адміністрацією).
За результатами перевірки державними інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції у м.Київ складено акт №1186 від 16.06.2009р., в якому зафіксовано порушення перевізником режимів праці та відпочинку водія, визначених Положенням про робочий час і час відпочинку водіїв автотранспортних засобів, затвердженим наказом Міністерства транспорту України від 17.01.2002р. №18. Вказаний акт підписувати водій транспортного засобу ОСОБА_6 відмовився.
На цій підставі начальником територіального управління Головавтотрансінспекції у Рівненській області відповідно до вимог п.п.25, 27 Порядку винесено постанову №0584 від 10 серпня 2009 року про застосування до відповідача фінансових санкцій у розмірі 340грн.
На виконання пункту 29 вказаного Порядку територіальним управлінням Головавтотрансінспекції у Рівненській області 11 серпня 2009 року ОСОБА_4 надіслана копія постанови про застосування фінансових санкцій з роз'ясненням вимог п.28 Порядку щодо перерахування фінансової санкції на зазначений у постанові рахунок не пізніше, ніж протягом 15 днів після отримання постанови.
25 червня 2009 року територіальним управлінням Головавтотрансінспекції в Житомирській області здійснено перевірку транспортного засобу, автомобіля марки "Фольксваген", д.н.з. ВК1509АС, який належить фізичній особі - підприємцю ОСОБА_4 (свідоцтво про державну реєстрацію ВОО№689814, видане 11.06.2007р. Костопільською районною державною адміністрацією).
За результатами перевірки державними інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції в Житомирській області складено акт №114853 від 25.06.2009р., в якому зафіксовано порушення перевізником Закону №2344-III, а саме: перевезення пасажирів на маршруті протяжністю понад 500 км. одним водієм. Вказаний акт підписаний водієм транспортного засобу ОСОБА_7 без зауважень з поясненням.
На цій підставі начальником територіального управління Головавтотрансінспекції у Рівненській області відповідно до вимог п.п.25, 27 Порядку винесено постанову №0565 від 7 серпня 2009 року про застосування до відповідача фінансових санкцій у розмірі 510грн.
На виконання пункту 29 вказаного Порядку територіальним управлінням Головавтотрансінспекції у Рівненській області 11 серпня 2009 року ОСОБА_4 надіслана копія постанови про застосування фінансових санкцій з роз'ясненням вимог п.28 Порядку щодо перерахування фінансової санкції на зазначений у постанові рахунок не пізніше, ніж протягом 15 днів після отримання постанови.
Ці обставини підтвержені дослідженими в судовому засіданні доказами: копією постанови про застосування фінансових санкцій №0564 від 07.08.2009р. (а.с.6), копією супровідного листа №18-2-4-1299 від 10.08.2009р. про направлення копій постанов та копією фіскального чека органу поштового зв'язку від 11.08.2009р. (а.с.7), копією корінця до повідомлення про час і місце розгляду справи про порушення чинного законодавства в сфері автомобільного транспорту та копією фіскального чека органу поштового зв'язку від 13.07.2009р. (а.с.8), копією акта №1061 від 10.06.2009р. (а.с.9), копією постанови про застосування фінансових санкцій №0565 від 07.08.2009р. (а.с.10), копією супровідного листа №18-2-4-1299 від 10.08.2009р. про направлення копій постанов та копією фіскального чека органу поштового зв'язку від 11.08.2009р. (а.с.11), копією корінця до повідомлення про час і місце розгляду справи про порушення чинного законодавства в сфері автомобільного транспорту та копією фіскального чека органу поштового зв'язку від 13.07.2009р. (а.с.12), копією акта №114853 від 25.06.2009р. (а.с.13), копією постанови про застосування фінансових санкцій №0584 від 10.08.2009р. (а.с.14), копією корінця до повідомлення про час і місце розгляду справи про порушення чинного законодавства в сфері автомобільного транспорту та копією фіскального чека органу поштового зв'язку від 30.07.2009р. (а.с.15), копією акта №1186 від 16.06.2009р. (а.с.16), копією постанови про застосування фінансових санкцій №0436 від 13.07.2009р. (а.с.17), копією супровідного листа №221 від 13.07.2009р. про направлення копій постанов та копією фіскального чека органу поштового зв'язку від 13.07.2009р. (а.с.18), копією корінця до повідомлення про час і місце розгляду справи про порушення чинного законодавства в сфері автомобільного транспорту та копією фіскального чека органу поштового зв'язку від 12.06.2009р. (а.с.19), копією акта №0727 від 14.05.2009р. (а.с.20), витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.21).
Згідно з п.п.1.4 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004р. №1190, Головна державна інспекція на автомобільному транспорті України є урядовим органом державного управління, що діє у складі Міністерства траспорту і зв'язку України і йому підпорядковується, на яку поряд з іншими функціями покладена функція здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання, які проводять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо врегульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Статтею 39 Закону №2344-ІII передбачено, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документи для нерегулярних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.
Відповідно до абз.10 ст.35 Закону №2344-ІII на автобусні маршрути протяжністю понад 500 км у рейс повинні направлятися два водії.
Однак відповідачем не було дотримано вимог цих норм закону.
Абзацом 3 ч.1 ст.60 Закону №2344-ІII за порушення законодавства про автомобільний транспорт - надання послуг без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, до автомобільних перевізників застосовуються санкції - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з абз.7 ч.1 ст.60 Закону №2344-ІII за порушення законодавства про автомобільний транспорт - порушення режимів праці та відпочинку водіями транспортних засобів до автомобільних перевізників застосовуються санкції - штраф у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Абзацом 8 ч.1 ст.60 Закону №2344-ІII за порушення законодавства про автомобільний транспорт - перевезення пасажирів на маршруті протяжністю понад 500 кілометрів одним водієм до автомобільних перевізників застосовуються санкції - штраф у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 28 Порядку встановлено, що фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Проте на день розгляду справи судом відповідач фінансових санкцій - штрафів на загальну суму 4250грн., на зазначені у постановах рахунки не перерахував, постанови територіального управління Головавтотрансінспекції у Рівненській області про застосування фінансових санкцій в судовому порядку не оскаржувалися.
Статтею 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991р. №1789-XII представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно з ч.4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Державного бюджету України фінансові санкції за порушення вимог чинного законодавства України про автомобільний транспорт - штраф у сумі 4250,00грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Дудар О.М.
Постанова складена в повному обсязі 22.06.2010р.