Постанова від 15.06.2022 по справі 520/1504/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2022 року

м. Київ

справа №520/1504/19

адміністративне провадження № К/9901/18713/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Стрелець Т.Г.,

суддів: Стеценка С.Г., Тацій Л.В.,

розглянувши у судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу № 520/1504/19

за позовом ОСОБА_1 до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова про зобов'язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2019 року (постановлену у складі колегії суддів: головуючого судді - Спаскіна О.А., суддів: Жигилія С.П., Присяжнюк О.В.)

УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (далі - Слобожанське ОУПФУ м. Харкова, відповідач) в якому просив:

- зобов'язати Слобожанське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.12.2018р. згідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року на підставі додатково поданих документів, наданих прокуратурою Харківської області, а саме: інформація, яка видана прокуратурою Харківської області за № 19-4432 вих18 від 13.12.2018 про розмір заробітної плати за грудень 2017 року по посаді прокурора місцевої прокуратури Харківської області з класним чином "молодший радник юстиції", яка складає 38976,07 грн., в тому числі: основний оклад - 5660,00 грн., надбавка за класний чин - 2000,00 грн., надбавка за вислугу років 30% основного окладу - 1698,00 грн., надбавка за особливо важливу роботу 70% - 6550,60 грн., щомісячна премія - 23067,47 грн., із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у розмірі 90% від суми вказаної середньомісячної заробітної плати без обмеження виплати її максимального розміру та провести вказані виплати з урахуванням отриманих сум.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що на момент призначення пенсії законодавством було чітко регламентовано право на її перерахунок у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників, згідно зі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ. Відсутність нормативного документу, щодо регулювання умов і порядку перерахунку пенсій, на момент звернення з відповідною заявою, не може позбавити його права на перерахунок пенсії, гарантованого Конституцією України та Законом України "Про прокуратуру" і не може бути нівельоване у зв'язку з тим , що органи влади України не встановили порядку, за яким зазначена гарантія повинна бути дотримана та реалізована.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

2. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26 березня 2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Зобов'язано Слобожанське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 як пенсіонеру органів прокуратури, пенсії за вислугою років з 01.12.2018р., згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року на підставі додатково поданих документів, наданих прокуратурою Харківської області, а саме: інформації, виданою прокуратурою Харківської області за № 19-4432 вих18 від 13.12.2018 про розмір заробітної плати за грудень 2017 року по посаді прокурора місцевої прокуратури Харківської області з класним чином: «молодший радник юстиції», яка складає 38976,07 грн. (тридцять вісім тисяч дев'ятсот сімдесят шість гривень 07 коп.), в тому числі: основний оклад - 5660,00 грн., надбавка за класний чин - 2000,00 грн., надбавка за вислугу років 30% основного окладу - 1698,00 грн., надбавка за особливо важливу роботу 70% - 6550,60 грн., щомісячна премія - 23067,47 грн., із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у розмірі 90% від суми вказаної середньомісячної заробітної плати без обмеження виплати її максимального розміру та провести вказані виплати з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова судовий збір у розмірі 768,40 (сімсот шістдесят вісім гривань 40 копійок) грн.

3. Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що за відсутності прийнятого Кабінетом Міністрів України нормативного документу, який регулює умови і порядок перерахунку пенсій призначених на підставі Закону України " Про прокуратуру" такі правовідносини мають регулюватись нормами, які діяли на момент призначення пенсії.

Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції

4. 29 травня 2019 року Другий апеляційний адміністративний суд вирішив апеляційну скаргу Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова - задовольнити.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.03.2019 року по справі № 520/1504/19 - скасувати.

Прийняти постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

5. Апеляційний суд мотивував своє рішення тим, що оскільки на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії був відсутній затверджений Кабінетом Міністрів України порядок такого перерахунку, відповідач діяв в межах та на підставі закону.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

6. 04 липня 2019 року до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 .

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04 липня 2019 року визначено склад колегії суддів: Стрелець Т.Г. (головуючий суддя), Стеценко С.Г., Тацій Л.В.

У касаційній скарзі скаржник із посиланням на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права та неправильне застосування судом норм матеріального права, просить скасувати постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2019 року та залишити в силі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26 березня 2019 року.

Касаційна скарга обґрунтована тими ж аргументами, що і позовна заява з апеляційною скаргою.

Ухвалою Верховного Суду від 12 липня 2019 року відкрито касаційне провадження за вказаною скаргою.

29 травня 2019 року до Верховного Суду надійшов відзив на касаційну скаргу у якому Слобожанське ОУПФУ м. Харкова просить відмовити у задоволенні касаційної скарги в повному обсязі, оскільки станом на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України не прийнято нормативно - правовий акт, яким визначено умови та порядок такого перерахунку.

08 серпня 2019 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач наголошує, шо відсутність нормативного - правового документу, щодо регулювання умов і порядку перерахунку пенсії, не може позбавити його такого права, гарантованого Конституцією та Законом України «Про Прокуратуру».

Верховний Суд ухвалою від 14 червня 2022 року відмовив у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за його участі та призначив справу до касаційного розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами на 15 червня 2022 року.

II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

7. Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 з 07.10.2008 року є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ. (далі Закон №1789-ХІ1) у чинній на час призначення пенсії редакції від 28.01.2005 у розмірі 90% від середнього заробітку.

У зв'язку з набранням 06.09.2017 року чинності Постанови КМ України від 30 серпня 2017 р. № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", якою було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько - слідчим працівникам, позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, до якої було додано лист (довідку), видану прокуратурою Харківської області від 13.12.2018 року № 19-4432вих18, про розмір фактично нарахованої заробітної плати за аналогічною посадою за грудень 2017 року у розрізі складових, на які нараховані страхові внески.

Рішенням відповідача б/н від 26.12.2018 р. (вих. № 597/48-02-03 від 16.01.2019 р.) ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії з тих підстав, що Законом України від 28.12.2014 р. № 76-VІІІ визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівників прокуратури делеговано Кабінету Міністрів України, проте, на час звернення позивача за перерахунком Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно - правовий акт прийнято не було. Відповідач вказував на набрання 15.07.2015 року законної сили ЗУ "Про прокуратуру" № 1697-VІІ відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого (крім окремих статей) визнано таким, що втратили чинність, положення Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, що унеможливлює, на думку відповідача, вчинення дій з перерахунку пенсії.

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

ІІІ. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

8. Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

8 лютого 2020 року набрали чинності зміни до КАС України, внесені Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ».

За правилом пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» зазначеного Закону касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

За наведених підстав касаційний розгляд здійснюється за правилами, що діяли до набрання чинності цим Законом, а саме за правилами КАС України в редакції зі змінами, внесеними Законом України від 19 грудня 2019 року № 394-IX.

Приписами статті 341 КАС України встановлено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

9. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року №1789-XII, у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина тринадцята цієї статті). Прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII).

10. 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ, відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, зокрема, Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів.

11. З набранням чинності Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ пенсійне забезпечення працівників прокуратури регулюється положеннями статті 86, за правилами частин першої, другої якої прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років. Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

12. Згідно із частиною двадцятою цієї статті призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

13. 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:

частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;

частину двадцяту статті 86 Закону України від 14.10.2014 «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

14. Отже, починаючи з 01.01.2015 в Україні:

жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру»;

законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

Судом встановлено, що Кабінет Міністрів України впродовж 2015 - 2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

15. Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", з прийняттям якої позивач пов'язує виникнення у нього права на перерахунок пенсії, підвищено розміри заробітку працюючих працівників прокуратури. Проте дана постанова не містить положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.

16. Колегія суддів Верховного суду зазначає, що як на час прийняття вказаної постанови Кабінетом Міністрів України, так і на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, положення статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, які регулювали порядок призначення позивачу пенсії та з якими він пов'язує право на перерахунок пенсії, втратили чинність.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

17. Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачеві на умовах та в порядку, закріплених нормою, що втратила чинність.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 20.01.2021 року у справі № 640/1744/20 та від 31.05.2022 року у справі № 753/13139/16-а.

18. 13 грудня 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення № 7-р(II)/2019 та вирішив таке:

- визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

- положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

19. Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

20. Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення № 7-р(II)/2019:

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

21. Поряд з цим, колегія суддів Верховного Суду звертає увагу, що предметом розгляду у справі, яка переглядається, були правовідносини, що виникли до ухвалення рішення Конституційним Судом України від 13.12.2019.

Ураховуючи, що рішення Конституційного Суду України мають лише дію "на майбутнє", за винятком питань щодо притягнення особи до кримінальної відповідальності, Рішення від 13.12.2019 №7-р (II)2019 не може бути враховано Судом при розгляді цієї касаційної скарги.

22. Так, протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

Враховуючи викладене, протиправності дій (бездіяльності) відповідача у цьому випадку немає, оскільки Пенсійний фонд України є органом, який лише реалізує державну політику у соціальній сфері, яку визначає Кабінет Міністрів України.

Аналогічний висновок викладений в постанові Верховного Суду від 23.12.2021 року у справі № 554/6306/17.

23. Виходячи з викладеного, колегія суддів Верховного Суду погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.

Доводи наведені у касаційній скарзі не спростовують висновків суду апеляційної інстанцій.

Згідно статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню та про відсутність підстав для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень.

З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2019 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Т.Г. Стрелець

Судді С.Г. Стеценко

Л.В. Тацій