Постанова від 14.06.2022 по справі 380/24077/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/24077/21 пров. № А/857/6055/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача: Гінди О.М.,

суддів: Ніколін В.В., Пліша М.А.,

за участю секретаря судових засідань - Михальської М.Р.,

розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16 березня 2022 року (головуючий суддя: Кравців О.Р., місце ухвалення - м. Львів) у справі за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про скасування постанови, -

встановив:

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, 13.12.2021 звернулося до суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнення до позовної заяви (а. с. 41-42), просило визнати протиправними та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 18.11.2021 ВП № 67573354 про стягнення виконавчого збору в сумі 24000 грн.

Обґрунтовує позов тим, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 ОСОБА_1 з 01.11.2020 призначено пенсію по інвалідності згідно Закону № 3723, на підставі довідок Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області від 12.10.2020 № 387-05.0-31, №386-05.0-31. Крім того, суми пенсії нараховані на виконання рішення суду внесено до підсистеми «Реєстр судових рішень» інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України ІКІС ПФУ зареєстровано за № 84565, наразі не виплачено. Стягнення виконавчого збору у розмірі 24000,00 грн, є наслідком закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа щодо перерахунку і виплати пенсії, що є періодичним платежем. Отже, виконавчий збір не стягується, а тому спірну постанову слід скасувати.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16 березня 2022 року позов задоволено.

Із цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив в апеляційному порядку. Вважає його необґрунтованим, таким, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати рішення, а в задоволенні позову відмовити.

Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, посилається на те, що державний виконавець діяв у спосіб, визначений Законом України «Про виконавче провадження» та в межах компетенції. Вказує, що стягнення виконавчого збору є безумовною дією, яку здійснює державний виконавець у межах виконавчого провадження незалежно від здійснених дій і за встановленою державною складовою процедурою виконавчого провадження, що гарантує ефективне здійснення виконання рішень.

Представник позивача Цуняк Г.Б. у судовому засіданні апеляційну скаргу заперечила, просила рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Представник відповідача Тарабан О.О. апеляційну скаргу підтримала.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких мотивів.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 у справі № 380/9396/20 частково задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву від 12.10.2020, прийняти рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.10.2020 з урахуванням висновків суду щодо наявності в позивачки права на призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-XII.

У зв'язку з набранням 21.14.2021 рішення законної сили, Львівський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист № 380/9396/20.

Державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) 20.05.2021, за наслідками розгляду заяви про примусове виконання виконавчого листа № 380/9396/20 виданого 11.05.2021 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 65497990 .

У зв'язку із вказаним, керуючись ст. ст. 3, 27, 40 Закону України «Про виконавче провадження», 20.05.2021 державним виконавцем у виконавчому провадженні № 65497990 винесено постанову про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області виконавчого збору в розмірі 24000,00 грн.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 28.05.2021 за вих. № 1300-5308-8/47216 повідомлено про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 у справі № 380/9396/20. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 та призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 3723, що підтверджується рішенням № 913090168929 від 24.05.2021.

Керуючись вимогами п. 9 ч. 1 ст. 39, ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження», 16.11.2021 державним виконавцем винесена постанова про закінчення виконавчого провадження ВП № 65497990.

У подальшому, 18.11.2021 державним виконавцем, на підставі ст. ст. 3, 4, 24-27 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 67573354 з примусового виконання постанови № 65497990 від 20.05.2021, про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області мінімальних витрат виконавчого збору в розмірі 24000,00 грн.

Вважаючи вказану постанову протиправною, а стягнення виконавчого збору неправомірним, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулося до суду з цим позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки пенсійні виплати, які належать стягувачу на підставі рішення суду, щодо якого боржником на виконання зобов'язань прийнято відповідне рішення в межах повноважень і виконання виплат за цими зобов'язаннями залежить від бюджетних асигнувань, то такі виплати є періодичними платежами у розумінні ч. 5 ст. 27 Закону № 1404-VІІІ, а тому виконавчий збір не стягується.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII (надалі Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

За статтею 10 Закону № 1404-VIII заходами примусового виконання рішень є:

1) звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об'єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами;

2) звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника;

3) вилучення в боржника і передача стягувачу предметів, зазначених у рішенні;

4) заборона боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов'язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем;

5) інші заходи примусового характеру, передбачені цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону № 1404-VІІІ виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону № 1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Частиною 5 вказаної статті встановлено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

Так, відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 27 Закону № 1404-VІІІ, виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів.

Водночас, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що у Законі № 1404-VIII, передбачено випадки, коли виконавчий збір не стягується.

Так, зокрема, виконавчий збір не стягується:

- за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів (крім виконавчих документів про стягнення аліментів, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців), накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню та;

- якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Разом з тим, судом апеляційної встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 у справі № 380/9396/20 зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.10.2020 та прийняти рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.10.2020 з урахуванням висновків суду щодо наявності в позивачки права на призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-XII.

Державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) 20.05.2021, за наслідками розгляду заяви про примусове виконання виконавчого листа № 380/9396/20 виданого Львівським окружним адміністративним судом 11.05.2021, винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 65497990 (а. с. 8).

Так, згідно п. 1 постанови про відкритті виконавчого провадження, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.10.2020 та прийняти рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.10.2020 з урахуванням висновків суду щодо наявності в позивачки права на призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-XII.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що позивачем не подано доказів того, що вказана постанова про відкриття виконавчого провадження скасована, не здобуто таких і під час розгляду справи судом апеляційної інстанції.

Також, суд апеляційної інстанції зауважує, що 18.11.2021 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 67573354 з примусового виконання постанови № 65497990 від 20.05.2021 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області мінімальних витрат виконавчого збору в розмірі 24000,00 грн.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що оскільки постанова від 18.11.2021 про відкриття виконавчого провадження про стягнення виконавчого збору, винесена на підставі постанови № 65497990 від 20.05.2021, яка є чинною і ніким не скасована, правових підстав для скасування оскаржуваної постанови відсутні.

Крім цього, суд апеляційної інстанції вважає безпідставним покликання суду першої інстанції, що пенсійні виплати, які належать стягувачу на підставі рішення суду, щодо якого боржником на виконання зобов'язань прийнято відповідне рішення в межах повноважень і виконання виплат за цими зобов'язаннями на пряму залежить від бюджетних асигнувань і такі виплати є періодичними платежами, у розумінні ч. 5 ст. 27 Закону № 1404-VІІІ, а тому виконавчий збір у спірних правовідносинах не стягується.

Оскільки, у спірних правовідносинах, вимоги до боржника мають зобов'язальний характер лише щодо повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.10.2020 та прийняти рішення за наслідками розгляду цієї заяви з урахуванням висновків суду щодо наявності в позивачки права на призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-XII, а не щодо безпосереднього стягнення періодичних платежів та виконання рішення в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Отже, за встановлених обставин, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції допустив невідповідність своїх висновків обставинам справи та неправильно застосував норми матеріального права, що відповідно до приписів ст. 317 КАС України є підставою для скасування судового рішення та прийняття постанови про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 310, 317, 321, 322, 325, 328, КАС України, суд -

постановив:

апеляційну скаргу Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) задовольнити.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16 березня 2022 року у справі № 380/24077/21 скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя О. М. Гінда

судді В. В. Ніколін

М. А. Пліш

Повне судове рішення складено 14.06.2022.