14 червня 2022 року Справа № 280/2843/22 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
22 лютого 2022 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо обчислення розміру пенсії позивача без урахування довідки Акціонерного товариства «5-й експедиційний загін підводних та гідротехнічних робіт» про заробітну плату для обчислення пенсії від 05.05.2014;
зобов'язати відповідача здійснити з 04.02.2017 перерахунок позивачу пенсії за віком на підставі довідки Акціонерного товариства «5-й експедиційний загін підводних та гідротехнічних робіт» про заробітну плату для обчислення пенсії від 05.05.2014, та виплатити пенсію з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою суду від 23.02.2022 відкрито спрощене (письмове) позовне провадження.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем під час обрахунку пенсії безпідставно не було враховано довідку Акціонерного товариства «5-й експедиційний загін підводних та гідротехнічних робіт» про заробітну плату для обчислення пенсії від 05.05.2014, яку позивач надавав під час звернення за призначенням пенсії. При цьому, позивач вказував на те, що він неодноразово звертався до відповідача з питання перерахунку пенсії з урахуванням довідки Акціонерного товариства «5-й експедиційний загін підводних та гідротехнічних робіт» про заробітну плату для обчислення пенсії від 05.05.2014, проте відповідач вказував на те, що відповідний перерахунок можливий лише після проведення перевірки достовірності видачі такої довідки, але станом на момент звернення позивача з позовом до суду відповідач так і не провів позивачу перерахунок пенсії. Просить задовольнити позовні вимоги.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що 04.02.2017 позивачу призначено пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Також, судом встановлено, що під час звернення за призначенням пенсії позивачем поряд з іншими документами подано довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 05.05.2014 №88/4, видану АТ «5-й експедиційний загін підводних та гідротехнічний робіт».
Разом з тим, судом встановлено, що під час призначення позивачу пенсії зазначена довідка відповідачем врахована не була, що зумовило звернення позивача з даним позовом до суду.
За приписами статті 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд зазначає, що згідно приписів статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно приписів статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058), для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Згідно пп.3 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постанова правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Так, судом встановлено, що під час звернення до відповідача з заявою про призначення пенсії, позивачем було надано довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 05.05.2014 №88/4, видану АТ «5-й експедиційний загін підводних та гідротехнічний робіт», за період роботи з 01.01.1992 по 31.12.1996.
Разом з тим, така довідка не була врахована відповідачем під час обрахунку та призначення позивачу пенсії, з посиланням на те, що інформація зазначена у такій довідці потребує додаткового уточнення (перевірки).
Суд зазначає, що дійсно чинним законодавством України передбачено, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.
Також, органам Пенсійного фонду надано право проводити перевірку достовірності видачі довідок про заробітну плату за період страхового стажу до 1 липня 2000 року.
Разом з тим, суд зазначає, що в даному випадку склалася ситуація коли органи Пенсійного фонду України починаючи з 2017 року не змогли організувати та провести перевірку достовірності видачі довідки.
Так, судом встановлено, що ще у 2017 році до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду в м.Києві було направлено лист щодо перевірки достовіррності видачі довідки АТ «5-й експедиційний загін підводних та гідротехнічний робіт» від 05.05.2014 №88/4, проте протягом 4-х років відповідна перевірка проведена не була, а позивач був позбавлений права на пенсійне забезпечення у належному розмірі.
Також, суд не бере до уваги Акту Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 03.12.2021 №3076-2 про відсутність суб'єкта господарювання за місцем реєстрації, оскільки такий Акт не свідчить про те, що у довідці від 05.05.2014 №88/4 зазначено недостовірні відомості.
За таких обставин, суд зазначає, що довідка про заробітну плату для обчислення пенсії від 05.05.2014 №88/4, видана АТ «5-й експедиційний загін підводних та гідротехнічний робіт», за період роботи з 01.01.1992 по 31.12.1996, повинна була бути врахована під час призначення позивачу пенсії з 04.02.2017.
При цьому, у разі якщо під час перевірки достовірності видачі довідки було б встановлено порушення вимог чинного законодавства України, які привели до отримання пенсії у більшому розмірі, то відповідно надлишок такої пенсії повинен був утриманий з позивача та/або АТ «5-й експедиційний загін підводних та гідротехнічний робіт».
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною ч.2 ст.77 КАС України, визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 без урахування довідки Акціонерного товариства «5-й експедиційний загін підводних та гідротехнічних робіт» про заробітну плату для обчислення пенсії від 05.05.2014.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 04.02.2017 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням довідки Акціонерного товариства «5-й експедиційний загін підводних та гідротехнічних робіт» про заробітну плату для обчислення пенсії від 05.05.2014 №88/4, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 992,40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Новікова