Ухвала від 08.06.2022 по справі 203/1696/22

Справа № 203/1696/22

Провадження № 3/0203/1193/2022

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2022 року м. Дніпро

Суддя Кіровського районного суду м. Дніпропетровська Вусик Є.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні, за участю особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого Машиністом у Акціонерне товариство «Українська залізниця», мешкаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, -

ВСТАНОВИЛА:

До Кіровського районного суду м. Дніпропетровська надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , дії якого кваліфіковані за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП. Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 088716 від 24 травня 2022 року, 19.05.2022 приблизно о 12 год. 00 хв. в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 вчинив відносно своєї сестри ОСОБА_2 насильство в сім'ї, а саме, умисні дії фізичного, психологічного та економічного характеру, що полягало у перешкоджанні використовувати спільне майно, штовхався та словесно ображав та лаявся нецензурною лайкою, внаслідок чого, могла бути завдана шкода психологічному здоров'ю ОСОБА_2 .

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, виявивши незгоду з обставинами викладеними у протоколі, оскільки вони не відповідають дійсності. Зазначив, що 19.05.2022 року він з 07 год 55 хв до 20 год 10 хв. знаходився на роботі та був у поїздці поза межами міста, на підтвердження чого, надав маршрутний лист СП «Локомотивне Депо Н-Д Вузол» регіональної філії Придніпровська залізниця АТ «Укрзалізниця». Тому, вважав, що протокол про адміністративне правопорушення складений с порушенням чинного законодавства, та не може бути прийнятий, як доказ у справі.

Потерпіла ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилися, про слухання справи повідомлена належним чином, надала заяву про розгляд справи без її участі в зв'язку з сімейними обставинами.

Суд, вислухавши ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, зазначає наступне.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

При розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд відповідно до вимог ст.ст.245, 280 КУпАП повинен, зокрема, з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Протокол у справі про адміністративне правопорушення є основним джерелом доказів, на підставі якого суд встановлює наявність чи відсутність у діянні особи правопорушення. Лише належно оформлений протокол дозволяє всебічно розглянути справу по суті.

Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.

Протокол про адміністративне правопорушення складається з дотриманням вимог щодо форми і змісту, встановлених статтею 256 КУпАП.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Обставини правопорушення повинні бути викладені в протоколі конкретно, з належним формулюванням складу адміністративного правопорушення у відповідності до змісту диспозиції статті (частини статті) КУпАП, що передбачає відповідальність за його вчинення.

Згідно зазначених норм закону, особу можливо притягнути до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення тільки на підставі протоколу про адміністративне правопорушення.

Під час розгляду справи судом встановлено, що вказаних вимог закону при складанні протоколу працівниками поліції враховано та дотримано не було.

Так, диспозиція ст. 173-2 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Як видно з матеріалів справи, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 088716 складений 24 травня 2022 року, на підставі заяви ОСОБА_3 від 19.05.2022 року, зареєстрованої у ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області 20.05.2022 року вх.№11686. Матеріали справи не містять відомостей щодо виїзду працівників поліції на адресу вчинення правопорушення 19.05.2022 року.

Викладені в протоколі обставини фактично ґрунтуються виключно на заяві та поясненнях ОСОБА_3 та не підтверджуються доказами, які б давали правові підстави для висновку про вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства відносно неї.

Надані на підтвердження винуватості ОСОБА_1 копія заяви та пояснень ОСОБА_3 не містять інформації з приводу обставин, зазначених у протоколі, які сталися саме 19.05.2022 року, а лише містять загальні відомості, без конкретизації дати, щодо існування тривалого конфлікту між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , який вже триває понад 17 років, з приводу майна за адресою: АДРЕСА_1 та вирішення побутових питань під час сумісного проживання щодо облаштування прибудинкової території та обладнання будинку.

Наявна заява ОСОБА_3 не перевірена працівниками поліції належним чином, а тому, не може бути єдиним доказом для визнання ОСОБА_1 винуватим за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

Натомість, з наданої ОСОБА_1 у судовому засіданні копії маршрутного листа СП «Локомотивне Депо Н-Д Вузол» регіональної філії Придніпровська залізниця АТ «Укрзалізниця», вбачається, що останній 19.05.2022 року з 07 год 55 хв до 20 год 10 хв. знаходився на роботі, а тому, не міг у цей день о 12.00 годині вчиняти дії щодо ОСОБА_3 , які йому інкриміновані у протоколі про адміністративне правопорушення.

У зв'язку з вищенаведеним, протокол про адміністративне правопорушення є недопустимим доказом, що унеможливлює притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності на підставі цього протоколу.

На думку суду, матеріали справи не містять взагалі будь-яких належних та допустимих доказів, які б вказували на вчинення ОСОБА_1 дій, зазначених у диспозиції ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом.

Згідно ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях та усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Зважаючи на те, що згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, суд, оцінивши наявні у справі про адміністративне правопорушення докази та за відсутністю інших доводів, приходить до висновку про недоведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, та відповідно наявності в його діях складу цього правопорушення, у зв'язку з чим справа підлягає закриттю на підставі п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП - за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 247, 283,284 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, закрити за відсутності в його діях події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Кіровський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Є.О. Вусик