Справа № 712/4142/22
Провадження №1-кс/712/1953/22
13 червня 2022 року м. Черкаси
Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участі слідчого ОСОБА_3 , розглянувши клопотання слідчого Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 про проведення обшуку, яке подане під час проведення досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.10.2021 року за № 62021100030000110, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 366, ч. 1 ст. 209 КК України, -
До Соснівського районного суду м. Черкаси звернувся слідчий Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві ОСОБА_3 про проведення обшуку Четвертим слідчим відділом (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62021100030000110 від 18.10.2021, за матеріалами Черкаського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 366, ч. 1 ст. 209 КК України.
Клопотання обґрунтовує тим, що досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи Управління Державної міграційної служби України у Черкаській області, зловживаючи службовим становищем, діючи спільно з ФОП ОСОБА_5 , при пособництві останньої, умисно здійснили розтрату грошових коштів на користь ОСОБА_5 відповідно до договорів про надання послуг з прибирання приміщень і території та санітарно-гігієнічної обробки службових приміщень підрозділів УДМС у Черкаській області № 248 від 22.10.2019, № 307 від 26.11.2019, № 391 від 26.12.2019, № 72 від 17.03.2020, № 77 від 23.03.2020, № 68 від 06.04.2021, № 29 від 01.02.2021, № 15 від 25.01.2021 та № 110 від 12.07.2021, за послуги, які фактично ОСОБА_5 надані не були, що призвело до заподіяння інтересам держави в особі УДМС у Черкаській області матеріальної шкоди на загальну суму 505 602,94 грн., що є великим розміром.
Крім того, службовими особами Управління Державної міграційної служби України у Черкаській області за пособництва ФОП ОСОБА_5 видано завідомо неправдиві офіційні документи - акти здачі-приймання робіт (надання послуг) про документальне виконання умов вказаних договорів із завідомо неправдивими та недостовірними даними щодо фактичного надання ФОП ОСОБА_5 вказаних послуг, внаслідок чого з банківського рахунку УДМС у Черкаській області на банківський рахунок ФОП ОСОБА_5 № НОМЕР_1 , відкритий в АТ «ОТП Банк», безпідставно перераховано 505 602,94 грн., чим інтересам держави в особі УДМС у Черкаській області завдано матеріальної шкоди на вказану суму, що є тяжкими наслідками.
19.05.2022 за вказаними фактами повідомлено про підозру начальнику Управління Державної міграційної служби України у Черкаській області ОСОБА_6 за ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України та ФОП ОСОБА_5 за ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 366 КК України.
Також під час досудового розслідування отримано відомості про те, що ФОП ОСОБА_5 у період з 01.10.2019 по 31.12.2021 на рахунок № НОМЕР_1 отримано коштів на загальну суму 3 972 420,72 грн., з яких: 505 602,94 грн. - кошти від УДМС у Черкаській області згідно з вказаними договорами про надання послуг з прибирання та санітарно-гігієнічної обробки приміщень (території), 3 466 817,82 грн. - інші надходження. В подальшому частина коштів в сумі 2 319 720 грн. була перерахована на рахунки ФОП ОСОБА_5 № НОМЕР_2 (АТ «ОТП Банк»), № НОМЕР_3 (АТ «ОТП Банк») та № НОМЕР_4 (АТ КБ «ПриватБанк»).
Використання таких коштів ФОП ОСОБА_5 здійснювалося на цілі, не пов'язані з веденням господарської діяльності, а тому кошти, отримані від УДМС у Черкаській області за послуги з прибирання та санітарно-гігієнічної обробки приміщень (території) на загальну суму 505 602,94 грн. також у загальній сукупності використано на цілі, не пов'язані із господарською діяльністю ФОП ОСОБА_5 , зокрема: на безготівкове переведення коштів на банківські рахунки інших фізичних та юридичних осіб, благодійні внески, переведення у готівку, а також на оплату фітнесу, туризму, таксі, розваг, продуктів харчування, косметики, кур'єрських та поштових послуг, канцтоварів, меблів, взуття, одягу, залізничних квитків, ПММ, горілчаних виробів, лікарських засобів, авіа квитків, оплату навчання, погашення особистого кредиту, поповнення депозиту тощо.
Отже, дії ОСОБА_5 та інших осіб щодо перерахування та використання коштів, одержаних внаслідок вказаного вище документального оформлення виконання робіт (надання послуг) з прибирання та санітарно-гігієнічної обробки приміщень (територій) УДМС у Черкаській області, мають ознаки набуття та використання коштів, щодо яких фактичні обставини свідчать про їх одержання злочинним шляхом, а саме заволодіння бюджетними коштами через створення видимості отримання установою, яка фінансується з бюджету, послуг, з метою подальшого їх переведення у готівку, перерахування на «карткові» рахунки третіх (сторонніх) осіб та/або використання в цілях, не пов'язаних із господарською діяльністю, та мають ознаки легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом на загальну суму 505 602,94 грн.
У зв'язку з цим, за наведеними обставинами органом досудового розслідування 25.05.2022 внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 209 КК України, яке в подальшому об'єднане з кримінальним провадженням № 62021100030000110.
Крім того, на даний час слідчим шляхом перевіряється причетність до вчинення вказаних кримінальних правопорушень інших осіб, зокрема, службових осіб ТОВ «СМІЛАЕНЕРГОПРОМТРАНС» та ТОВ «ВУДЕНЕРГО», зокрема, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та інших, яким на банківські рахунки безготівково перераховувалась частина незаконно отриманих ОСОБА_5 коштів згідно вказаних договорів, тим самим здійснюючи заходи щодо легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, та чим державним інтересам спричинено матеріальної шкоди.
З метою підтвердження або спростування вказаних відомостей, необхідним є отримання доказів, в т.ч. речових доказів можливої протиправної діяльності зазначених осіб, серед яких мобільні телефони та інші засоби зв'язку (планшети тощо), якими у період 2019-2022 років користувалася ОСОБА_5 , під час спілкування по обставинам вчинення кримінальних правопорушень, підготовки та підписання документів, документального оформлення виконання договорів, жорсткі диски комп'ютерів, ноутбуки, флеш-носії, інші носії електронної інформації, на яких містяться відомості і документація щодо підготовки, виготовлення, підписання та документального оформлення виконання договорів між УДМС у Черкаській області та ФОП ОСОБА_5 про надання послуг з прибирання та санітарно-гігієнічної обробки службових приміщень УДМС у Черкаській області № 248 від 22.10.2019, № 307 від 26.11.2019, № 391 від 26.12.2019, № 72 від 17.03.2020, № 77 від 23.03.2020, № 68 від 06.04.2021, № 29 від 01.02.2021, № 15 від 25.01.2021 та № 110 від 12.07.2021, а також документи і чорнові записи з цього приводу, документи щодо проведення оплат за ними, здійснення готівкових та безготівкових розрахунків між ФОП ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ТОВ «СМІЛАЕНЕРГОПРОМТРАНС», ТОВ «ВУДЕНЕРГО», ПП ТВК «ТЕХПРОМ», ТОВ «АФ «ФІНАНСОВИЙ АДВОКАТ», ТОВ «АГРАРНИЙ АЛЬЯНС-ЦЕНТР», ТОВ «АНТЕЙ» за період 2019-2022 років.
Таким чином, виникла необхідність у проведенні обшуку за місцем проживання ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1 , з метою відшукання та вилучення речей і документів, що можуть стати доказами (в т.ч. речовими доказами) у кримінальному провадженні, знарядь кримінальних правопорушень, які самостійно або в сукупності з іншими доказами матимуть суттєве значення для з'ясування обставин кримінальних правопорушень (часу, місця, способу та ін.), подальшої легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, встановлення кола осіб, які причетні до їх вчинення, та ступеню участі кожного із співучасників даних кримінальних правопорушень, зокрема: мобільні телефони та інші засоби зв'язку (планшети тощо) ОСОБА_5 ,жорсткі диски комп'ютерів, ноутбуки, флеш-носії, інші носії електронної інформації, на яких містяться відомості і документація щодо підготовки, виготовлення, підписання та документального оформлення виконання договорів між УДМС у Черкаській області та ФОП ОСОБА_5 про надання послуг з прибирання та санітарно-гігієнічної обробки службових приміщень УДМС у Черкаській області № 248 від 22.10.2019, № 307 від 26.11.2019, № 391 від 26.12.2019, № 72 від 17.03.2020, № 77 від 23.03.2020, № 68 від 06.04.2021, № 29 від 01.02.2021, № 15 від 25.01.2021 та № 110 від 12.07.2021, а також документи і чорнові записи з цього приводу, документи щодо проведення оплат за ними, здійснення готівкових та безготівкових розрахунків між ФОП ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ТОВ «СМІЛАЕНЕРГОПРОМТРАНС», ТОВ «ВУДЕНЕРГО», ПП ТВК «ТЕХПРОМ», ТОВ «АФ «ФІНАНСОВИЙ АДВОКАТ», ТОВ «АГРАРНИЙ АЛЬЯНС-ЦЕНТР», ТОВ «АНТЕЙ» за період 2019-2022 років.
В той же час, без отримання вказаних речей і документів стороні обвинувачення не вбачається можливим досягти цілей, направлених на всебічне, повне та неупереджене дослідження обставин кримінального провадження, оскільки саме вказані речі та документи містять відомості щодо незаконних дій ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та інших осіб, а тому вони нададуть змогу надати обґрунтовану правову оцінку їх діям.
Вказані цілі органу досудового розслідування кореспондуються з позицією ЄСПЛ, яка міститься в рішенні від 15.07.2003 у справі «Ернст та інші проти Бельгії», та «Узагальненні судової практики щодо розгляду слідчим суддею клопотань про надання дозволу на проведення обшуку житла чи іншого володіння особи», на виконання яких варто зазначити, що метою проведення обшуку в кримінальному провадженні в даному випадку є необхідність відшукання речей і документів, які містять інформацію про факти вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та іншими особами.
Необхідність проведення такої слідчої дії як обшук обумовлюється саме необхідністю відшукати та вилучити вказані речі та документи, наявністю достатніх ризиків вважати, що з метою прикриття своєї протиправної діяльності вони можуть бути сховані чи знищені ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та іншими особами, які в подальшому можуть обґрунтовано підозрюватись у вчиненні вказаних кримінальних правопорушень, для запобігання їх спотворенню, приховуванню, а також вчинення інших перешкод слідству у встановленні істини по справі та притягненні винних осіб до кримінальної відповідальності, враховуючи, що іншими слідчими (розшуковими) діями отримати зазначені речі та документи неможливо.
Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 08.06.2022 квартира за адресою: АДРЕСА_1 , перебуває у приватній власності ОСОБА_13 .
Слідчий в судовому засіданні клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Слідчий суддя заслухавши пояснення слідчого, дослідивши матеріали клопотання, приходить до наступних висновків.
Згідно із ч.1 ст. 233 КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 статті 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. У разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про: 1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; 2) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з розслідуванням якого подається клопотання; 3) правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 4) підстави для обшуку; 5) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку; 6) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; 7) індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв'язок із вчиненим кримінальним правопорушенням; 8) обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу. До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.
Частиною 5 статті 234 КПК України визначено, що слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи; 5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
Згідно із ст. 235 КПК України ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи з підстав, зазначених у клопотанні прокурора, слідчого, надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз. Ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи повинна відповідати загальним вимогам до судових рішень, передбачених цим Кодексом, а також містити відомості про: 1) строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали; 2) прокурора, слідчого, який подав клопотання про обшук; 3) положення закону, на підставі якого постановляється ухвала; 4) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, які мають бути піддані обшуку; 5) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; 6) речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук. Виготовляються дві копії ухвали, які чітко позначаються як копії.
Аналіз положень ст. ст. 233- 235 КПК України дає підстави для висновку про те, що особа, яка звертається до слідчого судді із клопотанням про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи, має навести докази, які б давали підстави з великою ймовірністю вважати, що розшукувані речі чи документи перебувають у конкретному житлі чи іншому володінні особи, а також що такі речі чи документи матимуть доказове значення в конкретному кримінальному провадженні. Обов'язок довести наявність достатніх для обшуку підстав покладається на слідчого, прокурора, який звернувся до слідчого судді з клопотання, а ступінь обґрунтованості таких підстав визначається в кожному конкретному випадку.
Статтею 12 Загальної декларації прав людини 1948 року встановлено, що ніхто не може зазнавати безпідставного втручання у його особисте і сімейне життя, безпідставного посягання на недоторканність його житла. Кожна людина має право на захист законом від такого втручання або таких посягань.
Відповідно до ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Слідчий суддя приходить до висновку, що додані до клопотання документи, а саме повідомлення про підозру від 19.05.2022 року, протокол допиту підозрюваного від 23.05.2022 року, висновок експерта № СЕ-19/124-22/1005-ІІЧ від 30.03.2022 року, висновок експерта № 438, 447-454, 525-533/22-23 від 20.04.2022 року, висновок аналітичного дослідження від 23.02.2022 року, від 18.05.2022 року, протокол огляду предметів від 06.06.2022 року, рапорт старшого о/у Черкаського управління ДВБ НП України від 31.05.2022 року, доводять наявність достатніх підстав вважати, що у вказаній у клопотанні квартирі з високою імовірністю можуть зберігатись мобільні телефони та інші засоби зв'язку (планшети) ОСОБА_5 , жорсткі диски комп'ютерів, ноутбуки, флеш-носії, на яких містяться відомості і документація щодо підготовки, виготовлення, підписання та документального оформлення виконання договорів між УДМС у Черкаській області та ФОП ОСОБА_5 про надання послуг з прибирання та санітарно-гігієнічної обробки службових приміщень УДМС у Черкаській області № 248 від 22.10.2019, № 307 від 26.11.2019, № 391 від 26.12.2019, № 72 від 17.03.2020, № 77 від 23.03.2020, № 68 від 06.04.2021, № 29 від 01.02.2021, № 15 від 25.01.2021 та № 110 від 12.07.2021 року, що в силу ст. 234 КПК України, є підставою для часткового задоволення клопотання про проведення обшуку в частині надання дозволу на проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1 , що перебуває у приватній власності ОСОБА_13 , з метою відшукання та вилучення наступних речей і документів, а саме мобільні телефони та інші засоби зв'язку (планшети) ОСОБА_5 , жорсткі диски комп'ютерів, ноутбуки, флеш-носії, на яких містяться відомості і документація щодо підготовки, виготовлення, підписання та документального оформлення виконання договорів між УДМС у Черкаській області та ФОП ОСОБА_5 про надання послуг з прибирання та санітарно-гігієнічної обробки службових приміщень УДМС у Черкаській області № 248 від 22.10.2019, № 307 від 26.11.2019, № 391 від 26.12.2019, № 72 від 17.03.2020, № 77 від 23.03.2020, № 68 від 06.04.2021, № 29 від 01.02.2021, № 15 від 25.01.2021 та № 110 від 12.07.2021 р.
Оцінюючи дотримання права кожної фізичної особи на мирне володіння своїм майном, декларованого ч.1 ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, слідчий суддя зважає на те, що проведення обшуку у даному кримінальному провадженні становить втручання у право власності, однак таке втручання на даним час є виправданим з огляду на суспільний інтерес, який у даному конкретному випадку стосується результату розслідування обставин вчинення кримінального правопорушення у сфері службової та господарської діяльності.
В частині відшукання інших вказаних у клопотанні речей і документів клопотання не підлягає до задоволення в зв'язку з не наведенням достатніх обгрунтувань необхідності їх відшукання з урахуванням предмету доказування у кримінальному провадженні, що розслідується зі змісту витягу з ЄРДР у кримінальному провадженні № 62021100030000110.
Невиконання вимог про законність, обґрунтованість та вмотивованість рішення слідчого судді тягне за собою визнання обшуку незаконним, та розглядається Європейським судом з прав людини як порушення ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Керуючись ст.ст. 233, 234, 235, 372, 376 Кримінального процесуального кодексу України, -
Клопотання задовольнити частково.
Надати дозвіл на проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1 , що перебуває у приватній власності ОСОБА_13 , з метою відшукання та вилучення наступних речей і документів, а саме мобільні телефони та інші засоби зв'язку (планшети) ОСОБА_5 , жорсткі диски комп'ютерів, ноутбуки, флеш-носії, на яких містяться відомості і документація щодо підготовки, виготовлення, підписання та документального оформлення виконання договорів між УДМС у Черкаській області та ФОП ОСОБА_5 про надання послуг з прибирання та санітарно-гігієнічної обробки службових приміщень УДМС у Черкаській області № 248 від 22.10.2019, № 307 від 26.11.2019, № 391 від 26.12.2019, № 72 від 17.03.2020, № 77 від 23.03.2020, № 68 від 06.04.2021, № 29 від 01.02.2021, № 15 від 25.01.2021 та № 110 від 12.07.2021.
Строк дії цієї ухвали 30 діб з дня її винесення.
Ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Повний текст ухвали проголошено 14 червня 2022 року