Ухвала від 14.06.2022 по справі 712/3943/22

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 712/3943/22

Провадження №1-кс/712/1845/22

14 червня 2022 року Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкасах) територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, ОСОБА_3 , погоджене прокурором третього відділ організації процесуального керівництва управління організації процесуального керівництва досудовим розслідуванням, яке здійснюється слідчими територіальних підрозділів Державного бюро розслідувань ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 62022100030000004 від 26.01.2021, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся слідчий Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкасах) територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, ОСОБА_3 , з указаним клопотанням.

Клопотання мотивує тим, що Четвертим слідчим відділом (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62022100030000004 від 26.01.2021 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364 КК України.

В ході досудового розслідування встановлено, що в зоні діяльності відділу митного оформлення № 2 митного посту « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Черкаської митниці в 2021 році здійснювало митне оформлення товарів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( АДРЕСА_1 ) в митному режимі «імпорт» та «переробка на митній території».

Встановлено, що 12.01.2021 між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (далі - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ») та підприємством-нерезидентом « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (Чеська Республіка) укладено зовнішньоекономічний договір на виконання робіт з переробки товару (давальницький договір). Умовами договору передбачено, що підприємство-нерезидент передає ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » товари для переробки на митній території України. Продуктами переробки визначено: автомобілі спеціалізовані санітарної екстреної (швидкої) медичної допомоги «СКС» (прототип) на базі автомобілів Volkswagen Crafter ТУ 29.1-36449624-020:2019, номер за каталогом СКСШ.941157.061.003П - 75 шт., та автомобілі спеціалізовані санітарної екстреної (швидкої) медичної допомоги «СКС» (прототип) на базі автомобілів Volkswagen Crafter ТУ 29.1-36449624-020:2019, номер за каталогом СКСШ.941157.071.004П - 39 шт.

На виконання вказаного договору, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в період з квітня по липень 2021 року перемістило на територію України із поміщенням в митний режимі «переробка на митній території» товари - «автомобіль вантажний, Volkswagen Crafter 35 kasten mr hd 4motion», у кількості 114 одиниць, а також обладнання для переробки вантажних авто в машини швидкої медичної допомоги (радіообладнання, візуальна та звукова сигналізація, синхронізатори, обшивка салону). Загальна вартість задекларованих у вказаному митному режимі товарів складає 3,55 млн. Євро. При цьому, на підставі ст. 284 Митного кодексу до операцій ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » із введення товарів для переробки на митній території України було застосовано умовне повне звільнення від оподаткування митом.

На виконання ст. 149 МКУ, службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 було надано дозвіл ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на поміщення товарів у митний режим переробки на митній території. Тобто, керівництво митного посту « ІНФОРМАЦІЯ_1 » було обізнано про факти здійснення операцій із давальницькою сировиною, а також про технологічні схеми, порядок та механізм здійснення переробки давальницьких товарів.

Також встановлено, що умовами контракту на виконання робіт з переробки товару передбачено можливість реалізації продуктів переробки від « ІНФОРМАЦІЯ_4 » до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». На підставі вказаного пункту контракту та ч.3 ст. 155 Митного кодексу України, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » в період з травня по липень 2021 року здійснювали митне оформлення в режимі «імпорт» товарів - «продукти переробки: спеціалізований санітарний автомобіль екстреної (швидкої) медичної допомоги «СКС» на базі автомобіля Volkswagen Crafter» у кількості 114 шт.

В ході митного оформлення, на підставі Постанови КМУ від 20.03.2020 № 224 «Про затвердження переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість», митницею було здійснено умовне нарахування ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ПДВ на імпортовані автомобілі ШМД (фактично звільнено від сплати податку).

За результатом дослідження документів, що були подані ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » до ІНФОРМАЦІЯ_5 під час митного оформлення автомобілів ШМД встановлено, що імпортером надано зовнішньоекономічний контракт № 2 від 12.01.2021, укладений із « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на поставку вантажних автомобілів «Volkswagen Crafter 35 kasten mr hd 4motion», у кількості 114 одиниць вартістю 27080 Євро за одиницю, із додатковими угодами до нього. Додатковими угодами № 1 та № 2 від 12.01.2021 до вказаного контракту передбачено поставку:

- 75 автомобілів спеціалізованих санітарних екстреної (швидкої) медичної допомоги « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на базі автомобілів Volkswagen Crafter, тип В, ТУ У 29.1-36449624-020:2019, СКС-VWGL3H3 - ШМДВ, СКСШ.941157.061.003, вартість одного 47 250 Євро;

- 39 автомобілів спеціалізованих санітарних екстреної (швидкої) медичної допомоги « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на базі автомобілів Volkswagen Crafter, тип С, ТУ У 29.1-36449624-020:2019, СКС-VWGL3H3 - ШМДС, СКСШ.941157.071.004, вартість одного 47 250 Євро.

Додатковою угодою № 3 від 12.01.2021 до зовнішньоекономічного контракту № 2 від 12.01.2021 передбачено строки здійснення оплати, а саме, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » сплачує на рахунок « ІНФОРМАЦІЯ_4 » 3 087 120 Євро у строк до 31.01.2021, решта платежу у розмірі 2 639 280 Євро сплачується у строк до 31.12.2021.

Таким чином вищевикладені пункти контракту № 2 від 12.01.2021 є взаємовиключними із положеннями договору на виконання робіт з переробки товару, що свідчить про надання до митних органів підроблених документів. Крім того, період подання контракту № 2 від 12.01.2021 охоплює період здійснення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » операцій із поміщення товарів в митний режим «переробки на митній території», що вказує на те, що службові особи митниці знали і повинні були вжити заходів по недопущенню порушення імпортером митних правил, а саме положень ч.1, п.5 ч.8 ст.257, ч.4 ст.266, ст.278, ч.1 ст.284, ч.12 ст.286, п.1 ч.1 ст.279, ч.1 ст.293, ч.1 ст.295, ч.1 ст.297 Митного кодексу України.

Тобто, договір між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на виконання робіт з переробки товару від 12.01.2021 є удаваним та наданий митним органам для отримання звільнення від оподаткування під час переміщення на митну територію України вантажних автомобілів та обладнання для виготовлення автомобілів ШМД. Службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » усвідомлювали, що в подальшому при митному оформленні автомобілів ШМД буде використано податкову пільгу по сплаті ПДВ, тому дійшли злочинної змови з службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 про безперешкодне використання схеми переробки на митній території.

Позиція щодо удаваного договору підтверджується доктриною ділової цілі, яка відображена у судовій практиці Європейського Союзу (у справі Furniss v. Dowson англійський суд зайняв позицію податкових органів і визнав, що податкові наслідки повинні визначатися сутністю відносин, а не способом їх оформлення). Згідно доктрини пріоритету сутності над формою податкові зобов'язання можуть бути переглянуті податковим органом виходячи з суті характеристик операції, а не способу їх оформлення. Позиція Вищого адміністративного суду України з цього питання викладена в листі від 02.06.2011 №742/11/13-11, яким зазначено, що «в обов'язковому порядку необхідно досліджувати наявність податкової мети під час вчинення відповідних дій платника податку».

Таким чином, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_5 зловживаючи своїм службовим становищем, надали дозвіл на переробку товарів із явними порушеннями митного законодавства та умисно не вжили заходів митного контролю, відповідно до положень Глави 23 Митного кодексу України, чим допустили до порушення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » норми п.187.8 ст.187, п.190.1. ст.190, пп.«б» п.195.1.3. ст.195 та п.206.12. ст.206 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податкових зобов'язань зі сплати державного мита та податку на додану вартість на суму близько 0,8 млн. Євро (26,4 млн. грн.)

Крім того, встановлено, що в подальшому, імпортовані ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » автомобілі ШМД були продані ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » на підставі договорів про постачання «легкових автомобілів (Спеціалізований санітарний транспорт)», укладеними із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за результатами публічних закупівель (UA-2020-12-29-011494-a - 75 шт., загальною вартістю 128 850 000 грн. та UA-2020-12-30-000027-a - 39 шт., загальною вартістю 81 822 000 грн.). Процедури публічних закупівель проведено ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » за спрощеною процедурою на підставі п. 3-1 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про публічні закупівлі».

Відповідно до опублікованої тендерної документації до вказаних закупівель, договори були укладені 24.12.2021 із терміном виконання 31.12.2020 та умовою оплати - впродовж 30 днів після поставки товару. В подальшому, 29.12.2020 по обом договорам укладаються додаткові угоди, якими передбачено здійснення попередньої оплати у розмірі 100% та визначено кінцевим терміном 31.03.2021. На виконання вказаних додаткових угод, 30.12.2020 ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » перерахувало на рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » передоплату в сумі 128 850 000 грн. та 81 822 000 грн. відповідно. Частина отриманих бюджетні кошти була перерахована службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на рахунок « ІНФОРМАЦІЯ_4 » у якості передоплати за вантажні автомобілі та спеціальне обладнання.

Вказані факти підтверджують фіктивність наданого службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » до ІНФОРМАЦІЯ_5 договору на виконання робіт з переробки товару та, як наслідок, незаконність отримання звільнення від сплати державного мита та ПДВ при переміщенні 114 автомобілів та комплектів обладнання на митну територію України.

Тобто, зловживання службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 своїм службовим становищем під час надання згоди на переробку та здійснення митного контролю за подальшими операціями із давальницькими товарами, призвело до ненадходження до державного бюджету митних платежів на суму 26,4 млн. грн.

Вказані обставини підтверджуються, копією контракту на виконання робіт з переробки товару від 12.01.2021, копією договору поставки №2 від 12.01.2021 з додатками, іншими документами, щодо митного оформлення вищезазначених товарів, копіями договорів про закупівлю укладених між ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », матеріалами виконаного доручення №331/04вн від 22.02.2022.

На даний час в ході досудового розслідування виникла необхідність в отриманні документів, щодо обставин завезення на територію України та митного оформлення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » вищезазначених автомобілів.

Для встановлення зазначених обставин, необхідно отримати тимчасовий доступ до речей і документів наявних в Відділі митного оформлення № 2 МП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_5 для ознайомлення та вилучення оригіналів.

Обґрунтуванням необхідності в отриманні оригіналів вказаних документів є те, що в подальшому вони будуть використані і будуть об'єктами досліджень під час проведення судових експертиз, зокрема почеркознавчих, а відповідно до вимог Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5, експертам для дослідження надаються оригінали документів.

Слідчий у судове засідання не з'явився, звернувся з заявою, в якій просить судовий розгляд проводити без його участі, клопотання підтримує у повному обсязі та просить його задовольнити. Згідно до вимог ч. 2 ст. 163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.

Таким чином, розгляд клопотання проводиться без виклику осіб, у володінні яких знаходяться документи, оскільки стороною кримінального провадження доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення вказаних у клопотанні документів зацікавленими особами.

Дослідивши надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження № 62022100030000004 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 26.01.2021, у рамках якого було подано клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, слідчий суддя дійшов наступного.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України заходами забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.

Частиною 1 ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.

Згідно із ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем, комп'ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах, комп'ютерних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.

Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Відповідно до ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать: 1) інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації; 2) відомості, які можуть становити лікарську таємницю; 3) відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій; 4) конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; 5) відомості, які можуть становити банківську таємницю; 6) особисте листування особи та інші записи особистого характеру; 7) інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо; 8) персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних; 9) державна таємниця; 10) таємниця фінансового моніторингу; 11) відомості, що становлять професійну таємницю відповідно до Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки".

Враховуючи доводи клопотання про те, що отримання вказаних у клопотанні документів необхідне для встановлення істини у даному кримінальному провадженні, вивчивши додані до клопотання матеріали в обґрунтування підозри щодо вчинення кримінального правопорушення, слідчий суддя доходить висновку, що слідчим доведено наявність у досудового слідства підстав вважати, що вказані у клопотанні документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а саме підтвердити або спростувати подію злочину, а також встановити осіб, причетних до його вчинення, тому слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання про надання тимчасового доступу до вказаних у клопотанні документів з можливістю вилучення їх копій, оскільки слідчим не доведена необхідність у вилучення оригіналів, а саме без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Щодо доводів про те, що у подальшому документи будуть предметами почеркознавчої експертизи, слідчим не зазначені конкретні обставини, які підлягають доказуванню в кримінальному провадженні 62022100030000004 від 26.01.2021 року і потребують спеціальних знань у галузі почеркознавства, а саме елементів складу злочинів, передбачених ст.364 КК України і ст.212 КК України.

Отже, не наведено обгрунтування необхідності вилучення оригіналів документів з урахування предмету доказування у кримінальному провадженні, що розслідується, тому особа, у володінні якої знаходяться речі чи документи, доступ до яких є предметом клопотання, буде піддана процесуальному примусу без достатнього обгрунтування.

На підставі вищевикладеного і керуючись ст. 159-165, 309, 369-372, 395 КПК України,слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання задовольнити частково.

Надати тимчасовий доступ до речей та документів із можливістю вилучення копій документів, які перебувають у володінні ВМО № НОМЕР_1 МП « ІНФОРМАЦІЯ_7 за адресою: АДРЕСА_2 , а саме:

?Дозволів митниці на поміщення товарів в митний режим «переробка на митній території» з доданими документами за контрактами укладеними між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (окрім заяви №13/03-21 від 29.03.2021 та заяви №12/03-21 від 29.03.2021).

Виконання ухвали покласти на слідчих групи слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві: ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 оперуповноважених третього оперативного відділу (з дислокацією у м. Черкаси) Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 та ОСОБА_16 , а також прокурорів групи прокурорів у кримінальному провадженні № 62022100030000004 від 26.01.2021 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364 КК України

Строк дії цієї ухвали 60 діб з дня її винесення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала суду оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя: ОСОБА_1