Справа №712/1785/22
Провадження №3/712/907/22
09 червня 2022 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Гоменюк О.Ю., за участю представника Черкаської митниці Жука М.В., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Черкаської митниці Державної митної служби України, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , про притягнення до відповідальності за ч.6 ст.481 МК України,
04.06.2021 через пункт пропуску «Шегині - Медика» митного поста «Мостиська» Галицької митниці Держмитслужби громадянином України ОСОБА_1 через митний кордон України на митну територію України в митному режимі «тимчасове ввезення», строком до 20 діб було ввезено транспортний засіб комерційного призначення «RENAULT» (VIN: НОМЕР_2 , д.р.н. НОМЕР_3 , країна реєстрації НОМЕР_4 ).
За результатами опрацювання Черкаською митницею інформації, наданої листами Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 03.08.2021 №61827/26.4/24-21 та від 18.08.2021 №4402/26/23-21 встановлено, що в установлений строк транспортний засіб комерційного призначення «RENAULT» (VIN: НОМЕР_2 , д.р.н. НОМЕР_3 , країна реєстрації НОМЕР_4 ) за межі митної території України громадянином України ОСОБА_1 вивезено не було, чим перевищено встановлений строк тимчасового ввезення більше ніж на тридцять діб.
В судовому засіданні представник Черкаської митниці підтримав позицію митного органу, вважав обставини, викладені в протоколі про порушення митних правил, доведеними; та просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
ОСОБА_1 належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, до суду не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Заслухавши думку представника Черкаської митниці, вивчивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України, а саме перевищення строку тимчасового ввезення транспортного засобу комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб.
Відповідно до ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно з ч.1 ст.103 МК України тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.
Зі змісту ч.ч.1, 3 ст.112 МК України вбачається, що митний режим тимчасового ввезення завершується шляхом реекспорту товарів, транспортних засобів комерційного призначення, поміщених у цей митний режим, або шляхом поміщення їх в інший митний режим, що допускається цим Кодексом, а також у разі конфіскації товарів, транспортних засобів комерційного призначення, їх повної втрати внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили за умови підтвердження факту аварії або дії обставин непереборної сили у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно із ч.ч. 1, 2, 3 ст.189 МК України транспортні засоби комерційного призначення, що використовуються для переміщення товарів та/або пасажирів через митний кордон України, можуть тимчасово ввозитися на митну територію України без справляння митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Тимчасово ввезені на митну територію України транспортні засоби комерційного призначення підлягають вивезенню без внесення в їх конструкцію будь-яких змін (без урахування природного зношення, витрати пально-мастильних матеріалів та необхідного ремонту). Тимчасове ввезення транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України допускається за умови, що такі транспортні засоби не використовуватимуться для внутрішніх перевезень на митній території України.
Відповідно до п.59 ч.1 ст.4 МК України, транспортні засоби комерційного призначення - будь-яке судно (у тому числі самохідні та несамохідні ліхтери та баржі, а також судна на підводних крилах), судно на повітряній подушці, повітряне судно, автотранспортний засіб (моторні транспортні засоби, причепи, напівпричепи) чи рухомий склад залізниці, що використовуються в міжнародних перевезеннях для платного транспортування осіб або для платного чи безоплатного промислового чи комерційного транспортування товарів разом з їхніми звичайними запасними частинами, приладдям та устаткуванням, а також мастилами та паливом, що містяться в їхніх звичайних баках упродовж їхнього транспортування разом із транспортними засобами комерційного призначення.
Згідно з п.1 ч.1 ст.95, ст.108, ч.2 ст.200 МК України строк тимчасового ввезення транспортних засобів комерційного призначення становить 20 діб.
Відповідно до частини першої статті 460 МК України вчинення порушень митних правил, передбачених ч.3 ст.469, ст.470, ч.3 ст.478, ст.481 МК України внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (ст.268 МК України), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.
23.06.2021 компанією «WEZUN SPOLKA Z O.O.» було подано заяву до Галицької та Подільської митниць Держмитслужби щодо неможливості вчасного вивезення транспортного засобу у зв'язку із його ремонтом. Водночас, як станом на час складання протоколу про порушення митних правил (протягом 3-х місяців), так і на час розгляду справи, вказаний транспортний засіб комерційного призначення «RENAULT» (VIN: НОМЕР_2 , д.р.н. НОМЕР_3 , країна реєстрації НОМЕР_4 ) вивезено за межі митної території України не було.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України, підтверджується матеріалами справи, а саме: даними протоколу про порушення митних правил №0071/90200/21 від 03.09.2021; доповідною запискою головного державного інспектора відділу боротьби з контрабандою та митними порушеннями М. Жука від 03.09.2021; копією акта Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки акт №298371 від 16.08.2021 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом; копією постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №303038 від 16.08.2021; витягом із АСМО щодо ввезення транспортних засобів; копією заяви директораWEZUN SPOLKA Z O.O. ОСОБА_2 від 23.06.2021; копією протоколу про порушення митних правил №2080/20900/20 від 17.10.2020; доповідною запискою головного державного інспектора відділу боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Черкаської митниці Н. Дзюбан від 16.02.2022.
При цьому, ОСОБА_1 із будь-якими заявами з наданням підтверджуючих документів щодо наявності обставин непереборної сили до митних органів не звертався. Дій щодо вивезення транспортного засобу чи поміщення його в інший митний режим ОСОБА_1 не здійснено.
Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що ОСОБА_1 перевищив строк тимчасового ввезення транспортного засобу комерційного призначення «RENAULT» (VIN: НОМЕР_2 , д.р.н. НОМЕР_3 , країна реєстрації НОМЕР_4 ) на митну територію України більше ніж на тридцять днів.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 не вбачаю.
З урахуванням характеру вчиненого порушення, особи порушника, приймаючи до уваги відсутність в матеріалах справи даних про доходи порушника та можливість виконати ним покарання у виді штрафу, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу, тобто в межах санкції статті за якою кваліфіковано його дії.
Згідно зі ст.40-1 КУпАП з особи на яку накладено адміністративне стягнення, слід стягнути судовий збір у розмірі, встановленому Законом України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 4, 103, 112, 380, 481 МК України, суддя -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді конфіскації на користь держави транспортного засобу «RENAULT» (VIN: НОМЕР_2 , д.р.н. НОМЕР_3 , країна реєстрації PL).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 коп., який зарахувати на рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Соснівський районний суд м.Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.Ю. Гоменюк