Ухвала від 14.06.2022 по справі 521/7632/22

Справа № 521/7632/22

Номер провадження:1-в/521/450/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2022 року м. Одеса

Малиновський районний суд м. Одеси, у складі:

Головуючого судді - ОСОБА_1 ,

з секретарем - ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Одеси подання начальника Державної установи «Одеська виправна колонія (№14)» ОСОБА_3 , про встановлення адміністративного нагляду відносно:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Ревака, республіки Молдова, громадянина Молдови, з неповною середньою освітою, не одруженого, до засудження не працевлаштованого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , без постійного місця проживання на території України,

засудженого: 01.02.2018 року Приморським районним судом міста Одеси, за ч. 2 ст. 187 ст. 69 КК України до 5 років позбавлення волі з конфіскацією майна, на підставі ч. 5 ст. 172 КК України зараховано строк попереднього ув'язнення з 14.12.2016 року по 01.02.2018 року, з розрахунку один день попереднього ув'язнення за два дні позбавлення волі; 11.10.2018 року Апеляційним судом Одеської області вирок Приморського районного суду м. Одеси від 01.02.2018 року скасовано в частині призначення покарання та ухвалено в цій частині новий вирок, яким вважати засудженим за ч. 2 ст. 187 КК України до 7 років 6 місяців позбавлення волі з конфіскацією майна та на підставі ч. 5 ст. 72 КК України зараховано строк попереднього ув'язнення з 14.12.2016 року по 11.10.2018 року з розрахунку один день попереднього ув'язнення за два дні позбавлення волі, суд

ВСТАНОВИВ:

До Малиновського районного суду м. Одеси звернувся начальник Державної установи «Одеська виправна колонія (№14)» ОСОБА_3 , з поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_4 .

Відповідно до подання та доданих до нього матеріалів вбачається, що ОСОБА_4 був засуджений 01.02.2018 року Приморським районним судом міста Одеси, за ч. 2 ст. 187 ст. 69 КК України до 5 років позбавлення волі з конфіскацією майна, на підставі ч. 5 ст. 172 КК України зараховано строк попереднього ув'язнення з 14.12.2016 року по 01.02.2018 року, з розрахунку один день попереднього ув'язнення за два дні позбавлення волі; 11.10.2018 року Апеляційним судом Одеської області вирок Приморського районного суду м. Одеси від 01.02.2018 року скасовано в частині призначення покарання та ухвалено в цій частині новий вирок, яким вважати засудженим за ч. 2 ст. 187 КК України до 7 років 6 місяців позбавлення волі з конфіскацією майна та на підставі ч. 5 ст. 72 КК України зараховано строк попереднього ув'язнення з 14.12.2016 року по 11.10.2018 року з розрахунку один день попереднього ув'язнення за два дні позбавлення волі. В решті вирок залишено без змін.

ОСОБА_4 відбуває покарання у виді позбавлення волі в умовах Державна установа «Одеська виправна колонія (№14)» та звільняється з місць позбавлення волі 17.08.2022 року у зв'язку із закінченням строку покарання.

Подання обґрунтоване тим, що ОСОБА_4 за період відбування покарання характеризується негативно, на профілактичному обліку перебуває, як «особа схильна до втечі», зв'язок з рідними не підтримує, до дисциплінарної відповідальності притягувався 18 разів, заохочень не має.

Із засудженим проведено оцінку ризиків вчинення ним повторного кримінального правопорушення, в результаті чого встановлено, що поведінка ОСОБА_4 відповідає середньому рівню ймовірності небезпеки для суспільства.

У зв'язку з тим, що засуджений вперто не бажає стати на шлях виправлення та залишається небезпечним для суспільства, адміністрація Державної установи «Одеська виправна колонія (№14) просить встановити строком на дванадцять місяців відносно ОСОБА_4 .

Представник ДУ «ОВК №14» ОСОБА_5 , надала суду заяву про розгляд подання про встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_4 без її участі у зв'язку із запровадженим на території України воєнним станом. Подання підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.

Засуджений ОСОБА_4 надав суду заяву, відповідно до якої про встановлення адміністративного нагляду попереджений та просить розгляд подання провести без його участі. Майбутню адресу проживання, після звільнення з місця позбавлення волі, зазначив в Республіці Молдова, село Ревака.

На підставі ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалося.

Суд, дослідивши подання та додані до нього матеріали, дійшов наступних висновків.

За змістом ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» №264/94-вр від 01.12.1994 року зі змінами та доповненнями, адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.

За нормою ст. 2 вищевказаного Закону, адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.

Відповідно до п. «б» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» №264/94-вр від 01.12.1994 року зі змінами та доповненнями, адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пункті "ґ" статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_4 засуджений до позбавлення волі за умисний тяжкий злочин, за період відбування покарання засуджений заохочень не має, однак 18 разів притягувався до дисциплінарної відповідальності в зв'язку з порушенням вимог встановленого режиму відбування покарання, більшість з яких є злісними порушеннями встановленого порядку відбування покарання.

Така поведінка засудженого за весь час відбування покарання свідчить про те, що останній вперто не бажає ставати на шлях виправлення, свідомо ігнорує встановлений порядок відбування покарання і залишається небезпечним для суспільства.

Таким чином, формально до ОСОБА_4 необхідно застосувати адміністративний нагляд з певними обмеженнями. Разом з тим, судом встановлено, що ОСОБА_4 є громадянином Республіки Молдова, законних підстав перебування ОСОБА_4 на території України не має, місце проживання і реєстрації ОСОБА_4 до засудження є АДРЕСА_1 . Відповідно після звільнення ОСОБА_4 не буде мати хоча б тимчасового місця проживання, а буде намагатись виїхати на свою до Республіки Молдова. На таке рішення в тому числі впливають бойові дії, які відбуваються в Україні.

Таким чином, хоча формально і є підстави для застосування адміністративного нагляду, фактично такий нагляд встановити не можливо, в тому числі в зв'язку з відсутністю будь-яких державних регуляторів і заборон, які б могли перешкодити виїзду такій особі за межи України.

У даному випадку, система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі не може розумно запрацювати, оскільки не можливо забезпечити знаходження в Україні особи, яка незаконно перебуває на території держави.

Суд також враховує, що засуджений у своїй заяві зазначив адресу, в якій проживав до затримання. Звертаючись з відповідним поданням, установа повинна пересвідчись не тільки в формальних підставах для застосування адміністративного нагляду, у вигляді дисциплінарних стягнень, але й переконатись у наявності місця проживання такої особи на території України, що очевидно впливає на сам зміст обмежень, що можуть бути покладені на засудженого.

Враховуючи викладені обставини, суд вважає, що підстав для встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 не має, оскільки останній є громадянином Республіки Молдова, перебуває на території України без законних підстав, будь-якого місця проживання на території України також не має.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 01.12.1994 року (із змінами та доповненнями), суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні подання начальника ДУ «ОВК (№14) про встановлення адміністративного нагляду у відношенні засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити.

Постанова суду, може бути оскаржена, через суд, який постановив судове рішення, протягом семи днів з дня її оголошення, а особам, які перебувають під вартою, - в той же строк з моменту вручення їй копії судового рішення.

Суддя ОСОБА_1