Провадження 3/557/389/2022
Справа 557/524/22
14 червня 2022 року смт Гоща
Суддя Гощанського районного суду Рівненської області Оленич Ю.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від ВП №5 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 173 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №408685 від 14 травня 2022 року, 11 травня 2022 року о 14 годині 00 хвилин ОСОБА_1 на АДРЕСА_2 вчинив дрібне хуліганство, а саме: нецензурно висловлювався та застосував газовий балончик стосовно ОСОБА_2 , 1994 року народження, чим вчинив дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Вказані дії ОСОБА_1 органом поліції кваліфіковані за ст. 173 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що ОСОБА_2 є його сином та між ними наявні неприязні стосунки вже протягом тривалого часу. Як зазначив ОСОБА_1 , 11 травня 2022 року між ними дійсно мав місце конфлікт у будинку на АДРЕСА_2 , проте громадського порядку і спокою громадян він не порушував.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого ОСОБА_2 , дослідивши наявні матеріали справи про адміністративне правопорушення та оцінивши наявні докази в їх сукупності, суддя приходить наступного висновку.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Згідно з ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.ст. 245, 278, 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її у точній відповідності з законом. При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд має вирішити питання про правильність складання протоколу та інших матеріалів справи, а при розгляді справи слід з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. На підставі цих вимог закону, а також ст.ст. 251, 252 КУпАП суддя в постанові повинен навести докази вини особи, притягнутої до адміністративної відповідальності та дати їм належну оцінку в їх сукупності.
Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 14 травня 2022 року, ОСОБА_1 11 травня 2022 року приблизно о 14 годині 00 хвилин на вул. Шкільна, буд. 11 в с. Федорівка вчинив дрібне хуліганство, а саме: нецензурно висловлювався та застосував газовий балончик стосовно ОСОБА_2 , 1994 року народження, жителя АДРЕСА_2 , чим вчинив дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Дії ОСОБА_1 органом поліції кваліфіковано за ст. 173 КУпАП, відповідно до диспозиції якої дрібним хуліганством визнається нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, полягає у нецензурній лайці в громадських місцях, образливому ставленні до громадян та інших діях, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері громадського порядку. Громадський порядок це обумовлена потребами суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами система відносин, що складаються у громадських місцях в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, а також підприємств, установ та організацій. Об'єктивна сторона вказаного правопорушення полягає у нецензурній лайці в громадських місцях, образливому ставленні до громадян та інших діях, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
При цьому, обов'язковою ознакою об'єктивної сторони цього правопорушення є місце його скоєння, а саме громадське місце, яке дістало законодавче визначення як частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, зокрема під'їзди, а також підземні переходи, стадіони (ст. 1 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» від 22 вересня 2005 року № 2899-IV).
У протоколі про адміністративне правопорушення вказано адресу місця вчинення порушення, без наведення будь-яких даних про вчинення порушення в громадському місці.
Пунктом 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 2006 року №10 «Про судову практику у справах про хуліганство» роз'яснено, що дії, які супроводжувалися погрозами вбивством, завданням побоїв, заподіянням тілесних ушкоджень, вчинені винним щодо членів сім'ї, родичів, знайомих і викликані особистими неприязними стосунками, неправильними діями потерпілих тощо, слід кваліфікувати за статтями КК, що передбачають відповідальність за злочини проти особи. Як хуліганство зазначені дії кваліфікують лише в тих випадках, коли вони були поєднані з очевидним для винного грубим порушенням громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства та супроводжувались особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом.
Дослідженими доказами по справі встановлено, що дії ОСОБА_1 11 травня 2022 року приблизно о 14 годині, які полягали у нецензурній лайці та застосуванні газового балончика по відношенню до ОСОБА_2 викликані особистими неприязними відносинами між ними і були спрямовані проти ОСОБА_2 особисто, вчинені на території господарства в якому останній проживає, а не у громадському місці. Доказів про вчинення ОСОБА_1 дій, пов'язаних з очевидним для винного грубим порушенням громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувалися б особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом, а також вчинення таких дій у громадському місці, до суду не надано та в судовому засіданні не встановлено.
Також із повідомлення ОСОБА_2 від 11 травня 2022 року за №1325, його письмових пояснень від цього ж числа та усних пояснень у судовому засіданні убачається, що за вказаних вище обставин ОСОБА_1 потерпілому було заподіяно тілесні ушкодження.
З огляду на вищенаведене, приходжу висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, а тому провадження у справі слід закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Що стосується обставин застосування особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, фізичного насильства до потерпілого, внаслідок чого останньому могли бути заподіяні тілесні ушкодження, то суддя вважає за необхідне роз'яснити, що такі дії містять ознаки кримінального правопорушення та за своїм характером тягнуть за собою кримінальну відповідальність. Зважаючи на викладене, вважаю необхідним роз'яснити потерпілому право звернутися із заявою про кримінальне правопорушення до органу досудового розслідування.
Керуючись ст.ст. 247, 283, 284 КУпАП, суддя
Закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Гощанський районний суд Рівненської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Ю.В. Оленич