іменем України
Справа № 210/1840/21
Провадження № 1-кс/210/597/22
"10" червня 2022 р.
Слідчий суддя Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
сторони та учасники кримінального провадження, які беруть участь у розгляді клопотання: прокурор Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , підозрюваний ОСОБА_4 , захисник підозрюваного - адвокат ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого групи слідчих у кримінальному провадженні - старшого слідчого СУ ГУНП в Дніпропетровській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_6 , погодженого з прокурором Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , в межах кримінального провадження №42017040000000028 від 13 січня 2017 року,
про відсторонення від посади підозрюваного: ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , в м. Новодружеськ, Лисичанського району, Луганської області, громадянин України, українець, освіта вища, працюючий начальником відділу державної реєстрації Виконавчого комітету Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, який зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий,
підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України,
Суть питання, що вирішується ухвалою, і за чиєю ініціативою воно розглядається.
Слідчому судді Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області 10 червня 2022 року надійшло клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Дніпропетровській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_6 , погоджене з прокурором Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , в межах кримінального провадження №42017040000000028 від 13 січня 2017 року, за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 3 ст. 190, ч. 2 ст. 364 КК України про про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 .
Позиція учасників судового розгляду.
Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання, з мотивів викладених у ньому. Вважає, що підозрюваний залишаючись на посаді, може знищити, сховати докази, впливати на свідків, які ще не допитані та встановлюються. Крім того, відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Захисник підозрюваного заперечував щодо клопотання прокурора, оскільки клопотання не містить належного обгрунтування, а злочин, вчинення якого інкримінується ОСОБА_4 не належить до корупційних, згідно з приміткою до статті 45 КК України. Крім того, події, які викладені в підозрі, мали місце в 2016 році, ОСОБА_4 в січні 2018 року був допитаний в даному провадженні в якості свідка, йому відомі обставини кримінального провадження, тому до червня 2022 року ОСОБА_4 міг сховати та знищити речі, документи тощо. Посилання ж прокурора на те, що існує ризик знищення важливих для слідства документів спростовується матеріалами провадження, та матеріалами, які долучені до клопотання, оскільки оригінали реєстраційних справ по земельним ділянкам вилучені на підставі ухвали слідчого судді. Усі можливі свідки вже допитані, і ОСОБА_4 жодним чином не може на них вплинуту. Крім того, піддозрюваний має на утриманні двох дітей, позитивно характеризуєтьсмя, та наразі є єдиним реєстратором з правом підпису. Його відсторонення від посади призведе до негативних наслідків, з урахуванням, що на території Слобожанської селищної громади перебуває понад дві тисячі внутрішньо переміщених осіб.
Підозрюваний ОСОБА_4 підтримав позицію захисника, та також зазначив, що він допитувався у якості свідка в 2018 році, надав покази з приводу реєстрації земельних ділянок, а так само й оригінали реєстраційних справ вилучені у державного реєстратора, тому доводи прокурора є необгрунтованими.
Виклад обставин та правова кваліфікація
У провадженні відділення поліції №2 Криворізького РУП ГУНП в Дніпропетровській області перебувають матеріали досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42017040000000028 від 13.01.2017.
За дорученням начальника СУ ГУНП в Дніпропетровській області до слідчої групи у даному кримінальному провадженні включені слідчі СУ ГУНП в Дніпропетровській області.
Нагляд за додержанням законів під час розслідування у формі процесуального керівництва забезпечується групою прокурорів (процесуальних керівників) першого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Дніпропетровської обласної прокуратури.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 , відповідно до розпорядження №196-к від 21.06.2016 прийнятий на посаду державного реєстратора речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Виконавчого комітету Ювілейної селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області з присвоєнням 13 рангу 7 категорії посадової особи місцевого самоврядування, являючись особою, яка постійно обіймає посаду в органі державної влади, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто відповідно до примітки 1 до ст.364 КК України являючись службовою особою, вчинив кримінальне правопорушення в сфері службової діяльності при наступних обставинах.
Згідно посадової інструкції державного реєстратора речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень виконавчого комітету Ювілейної селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області затвердженої розпорядженням селищного голови №136 від 21.06.2016 Державний реєстратор речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень у своїй роботі керується Конституцією України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, законами України «Про державну службу», «Про запобігання корупції», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» іншими нормативно-правовими актами.
Державний реєстратор речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно до покладених на нього завдань:
1. Здійснює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно відповідно до Закону, а саме:
- встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами па нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:
- відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом;
- відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;
- відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та обтяження, що містяться у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав), відомостям, що містяться у поданих документах
- наявність обтяжень прав на нерухоме майно;
- наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;
2. Перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрам прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;
3. Під час проведення державної реєстрації прав, що виникли установленому законодавством порядку до 01 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або разі, якщо відповідні документи не були подані заявником;
4. Відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до нього записи про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єктів та суб'єктів таких прав;
5. Присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації прав;
6. Виготовляє електронні копії документів та розміщує їх у реєстраційні справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявам у сфері державної реєстрації прав);
Крім того, відповідно до п.2 розділу IV вищевказаної посадової інструкції - за порушення законодавства у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно державний реєстратор речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень несе дисциплінарну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність у порядку, встановленому законом.
Згідно із п.1 ч.1 ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 1 липня 2004 року № 1952-IV, в редакції від 19.10.2016 - державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно із п.3 ч.1 ст.6 вказаного Закону - державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори) являється суб'єктами, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації прав.
Відповідно до ст.10 Закону, державний реєстратор:
1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:
відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом;
відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;
відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах;
наявність обтяжень прав на нерухоме майно;
наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.16 Закону, формування заяв у сфері державної реєстрації прав та/або їх реєстрація проводиться у базі даних заяв.
Під час прийняття заяви в паперовій формі обов'язково виготовляються електронні копії документів, поданих заявником для проведення державної реєстрації прав. Електронні копії документів виготовляються шляхом сканування оригіналів та копій документів, що пред'являються заявником для проведення державної реєстрації прав з подальшим розміщенням їх у Державному реєстрі прав.
Відповідно до ч.1 ст.22 Закону Документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Не розглядаються документи з підчищеннями або дописками, закресленими словами та іншими не обумовленими в них виправленнями, заповнені олівцем, з пошкодженнями, що не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст, а також оформлені з порушенням вимог законодавства.
Згідно п.п.1-6, ч.1 ст.24 Закону визначено, що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:
1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону;
2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою;
3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом;
4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження;
5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями;
6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно;
Відповідно до п.8 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 {Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 553 від 23.08.2016, № 594 від 08.09.2016} (далі - Порядок) в редакції від 14.09.2016, під час формування та реєстрації заяви у базі даних заяв уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації прав, нотаріус або його помічник встановлює особу заявника за документом, що посвідчує таку особу. Документом, що посвідчує особу, є паспорт громадянина України, посвідка на проживання особи, яка мешкає в Україні, національний, дипломатичний чи службовий паспорт іноземця або інший документ, що посвідчує особу іноземця.
Відповідно до п.9 Порядку визначено - разом із заявою заявник подає оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав, та документи, що підтверджують сплату адміністративного збору та/або внесення плати за надання інформації з Державного реєстру прав.
Згідно п.19 Порядку, державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо державної реєстрації прав відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав.
Відповідно до п.п.46, 47 Порядку, для державної реєстрації права власності на сформовані земельні ділянки із земель державної та комунальної власності подається рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про затвердження документації із землеустрою щодо формування земельної ділянки. Для державної реєстрації права власності та права користування на земельну ділянку, права на яку набуваються шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування із земель державної або комунальної власності, подається рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність чи надання у користування або про затвердження документації із землеустрою щодо формування земельної ділянки та передачу її у власність чи надання у користування.
Відповідно до абзацу 2 п.5 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1141 в редакції від 06.10.2015 - під час формування та реєстрації заяви про державну реєстрацію права власності у базі даних про реєстрацію заяв і запитів додатково до відомостей, обов'язковість зазначення яких передбачено затвердженою відповідно до законодавства формою такої заяви, до зазначеної бази даних вносяться такі відомості:
підстава для виникнення права власності:
- назва документа;
- дата видачі документа;
- номер документа;
- ким виданий (оформлений) документ;
- додаткові відомості про документ;
- площа земельної ділянки/об'єкта нерухомого майна;
- цільове призначення земельної ділянки (у разі реєстрації заяви щодо земельної ділянки);
- тип об'єкта нерухомого майна (у разі реєстрації заяви щодо об'єкта нерухомого майна).
За результатом розгляду заяви (запиту) державний реєстратор робить у відповідному записі в базі даних про реєстрацію заяв і запитів відмітку про розгляд такої заяви (запиту) та зазначає реквізити прийнятого ним рішення (дата та індексний номер рішення) або реквізити сформованої інформації з Державного реєстру прав (індексний номер, дата та час формування).
Таким чином, 26.10.2016 в робочий час, більш точного часу встановити не виявилося можливим, перебуваючи на своєму робочому місці, розташованому за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_4 , будучи уповноваженим на самостійне прийняття рішень щодо внесення відомостей до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав, на якого покладено обов'язок встановлювати відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, встановлювати наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації, шляхом використання свого службового становища, на підставі поданих заяв невстановленою особою, матеріали відносно якої виділено в окреме провадження, яка представилася ОСОБА_7 , зареєстрованих у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за реєстраційними номерами №19227194 від 26.10.2016 про реєстрацію земельної ділянки площею 0,08 га та №19228436 від 26.10.2016 про реєстрацію земельної ділянки площею 0,15 га які розташовані за адресою: АДРЕСА_3 , витягів з Державного земельного кадастру №НВ-1203983932016 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0501, №НВ-1203984002016 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0502 та Рішення Виконавчого комітету Кіровської селищної ради народних депутатів Дніпропетровського району Дніпропетровської області №83 від 16.07.1997 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність і користування» (далі - Рішення №83), відповідно до якого згідно з Декретом Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 року №15-92 за заявою гр. ОСОБА_7 Кіровська селищна рада народних депутатів вирішила передати безкоштовно гр. ОСОБА_7 у приватну власність земельну ділянку розміром 1500 кв.м. по догляду за будинком по АДРЕСА_3 , та для ведення особистого підсобного господарства 800 кв.м., з явними ознаками підробки, оскільки відповідно до п.1 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 №15-92 сільським, селищним, міським Радам народних депутатів необхідно було забезпечити передачу протягом 1993 року громадянам України у приватну власність земельних ділянок, наданих їм для ведення особистого підсобного господарства, будівництва і обслуговування жилого будинку і господарських будівель (присадибна ділянка), садівництва, дачного і гаражного будівництва, у межах норм, установлених Земельним кодексом України, а також гр. ОСОБА_7 на момент видачі вказаного Рішення було 13 років, а отже вона відповідно до ст.31 Цивільного кодексу України мала часткову цивільну дієздатність та не могла вчинювати правочини, окрім дрібних побутових правочинів та здійснювати особисті немайнові права за результатами інтелектуальної творчої діяльності, не встановивши особу заявника за документом, що посвідчує таку особу, у встановленому порядку, здійснив державну реєстрацію права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо земельної ділянки розташованої за адресою: АДРЕСА_3 з кадастровим номером 1221455400:02:010:0501 площею 0,08 га та щодо земельної ділянки розташованої за адресою: АДРЕСА_3 з кадастровим номером 1221455400:02:010:0502 площею 0,15 га та подальшим відкриттям розділів у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційних справ на нерухоме майно. Після чого, діючи на підтвердження прийнятих рішень, сформував витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 72025718 від 02.11.2016 року щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0501 та №72025407 від 02.11.2016 року щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0502.
Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №4510/4511/4512/4513-19 вартість земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0501, розташованої за адресою: АДРЕСА_3 , складає 120 338 грн., а земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0502, розташованої за адресою: АДРЕСА_3 , складає 307 928 грн., що в сукупності становить 428 266 грн. та складає 621 неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Вказані дії ОСОБА_4 органом досудового розслідування кваліфікуються за ч. 2 ст. 364 КК України, як зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки.
Також за твердженням сторони обвинувачення, ОСОБА_4 продовжуючи свою злочинну діяльність, 26.10.2016 в робочий час, більш точного часу встановити не виявилося можливим, перебуваючи на своєму робочому місці, розташованому за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_4 , будучи уповноваженим на самостійне прийняття рішень щодо внесення відомостей до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав, на якого покладено обов'язок встановлювати відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, встановлювати наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації, шляхом використання свого службового становища, на підставі поданих заяв невстановленою особою, матеріали відносно якої виділено в окреме провадження, яка представилася ОСОБА_8 , зареєстрованих у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за реєстраційними номерами №19229450 від 26.10.2016 про реєстрацію земельної ділянки площею 0,15 га та №19231231 від 26.10.2016 про реєстрацію земельної ділянки площею 0,1 га які розташовані за адресою: АДРЕСА_3 , витягів з Державного земельного кадастру №НВ-1203984062016 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0503, №НВ-1203984122016 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0504 та Рішення Виконавчого комітету Кіровської селищної ради народних депутатів Дніпропетровського району Дніпропетровської області №78 від 16.07.1997 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність і користування» (далі - Рішення №78), відповідно до якого згідно з Декретом Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 року №15-92 за заявою гр. ОСОБА_8 Кіровська селищна рада народних депутатів вирішила передати безкоштовно гр. ОСОБА_8 у приватну власність земельну ділянку розміром 1500 кв.м. по догляду за будинком по АДРЕСА_4 , та для ведення особистого підсобного господарства 1000 кв.м., з явними ознаками підробки, оскільки відповідно до п.1 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 №15-92 сільським, селищним, міським Радам народних депутатів необхідно було забезпечити передачу протягом 1993 року громадянам України у приватну власність земельних ділянок, наданих їм для ведення особистого підсобного господарства, будівництва і обслуговування жилого будинку і господарських будівель (присадибна ділянка), садівництва, дачного і гаражного будівництва, у межах норм, установлених Земельним кодексом України, а також гр. ОСОБА_8 на момент видачі вказаного Рішення було 17 років, а отже він відповідно до ст.32 Цивільного кодексу України мав неповну цивільну дієздатність та не міг самостійно вчинювати правочини, окрім дрібних побутових правочинів, здійснювати особисті немайнові права за результатами інтелектуальної творчої діяльності, самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами, самостійно здійснювати права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом, бути учасником (засновником) юридичних осіб, якщо це не заборонено законом або установчими документами юридичної особи, самостійно укладати договір банківського вкладу (рахунку) та розпоряджатися вкладом, внесеним на своє ім'я (грошовими коштами на рахунку), не встановивши особу заявника за документом, що посвідчує таку особу, у встановленому порядку, здійснив державну реєстрацію права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо земельної ділянки розташованої за адресою: АДРЕСА_4 з кадастровим номером 1221455400:02:010:0503 площею 0,15 га та щодо земельної ділянки розташованої за адресою: АДРЕСА_4 з кадастровим номером 1221455400:02:010:0504 площею 0,1 га та подальшим відкриттям розділів у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційних справ на нерухоме майно. Після чого, діючи на підтвердження прийнятих рішень, сформував витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 72025107 від 02.11.2016 року щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0503 та №72024866 від 02.11.2016 року щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0504.
Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №4510/4511/4512/4513-19 вартість земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0503, розташованої за адресою: АДРЕСА_4 , складає 307 928 грн., а земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0504, розташованої за адресою: АДРЕСА_4 , складає 150 423 грн., що в сукупності становить 458 351 грн. та складає 665 неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Таким чином, дії ОСОБА_4 , кваліфікуються за ч. 2 ст. 364 КК України, як зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки.
За сукупністю дії ОСОБА_4 , кваліфікуються за ч. 2 ст. 364 КК України, як зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки.
Обґрунтування клопотання.
У вчиненні вказаного кримінального правопорушення підозрюється: ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Новодружеськ, Лисичанського району, Луганської області, громадянин України, українець, освіта вища, працюючий начальником відділу державної реєстрації Виконавчого комітету Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, який зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_5 , раніше не судимий.
За твердженням сторони обвинувачення підозра ОСОБА_4 підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
-витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 72025718 від 02.11.2016 року щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0501, №72025407 від 02.11.2016 року щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0502; № 72025107 від 02.11.2016 року щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0503 та №72024866 від 02.11.2016 року щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0504.
-висновком експерта за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №4510/4511/4512/4513-19 від 01.07.2020;
-актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом земельної ділянки №312-ДК/368/АП/09/01/-18 від 21.06.2018;
-протоколом допиту ОСОБА_8 від 11.06.2018;
-протокол допиту ОСОБА_7 від 12.05.2018;
-висновком експерта №28/1.1/368 від 22.06.2018;
-рішеннями Виконавчого комітету Кіровської селищної ради народних депутатів Дніпропетровського району Дніпропетровської області №83 та №78 від 16.07.1997 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність і користування»;
-іншими матеріалами кримінального провадження у своїй сукупності.
ОСОБА_4 підозрюється у вчинені кримінального правопорушення, яке є тяжким злочином, за вчинення якого санкцією ч.2 ст.364 КК України передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк від 3 до 6 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян..
У вказаному кримінальному провадженні 09 червня 2022 року ОСОБА_4 в порядку ст.ст. 276-278 КПК України повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст.364 КК України.
Свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час судового розгляду щодо запобіжного заходу, немає.
В ході досудового розслідування по вказаному кримінальному провадженню виникла необхідність у застосуванні відносно підозрюваного такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади.
Згідно п. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється у вчиненні тяжкого злочину.
Підозрюваний ОСОБА_4 відповідно до частини 2 статті 364 КК України підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за яким законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від 3 до 6 років, зі штрафом від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та згідно із приміткою до ст.45 КК України являється корупційним кримінальним правопорушенням.
Підозрюваний ОСОБА_4 може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, а також впливати на свідків та експертів у цьому ж кримінальному провадженні, оскільки працюючи начальником відділу державної реєстрації Виконавчого комітету Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області має велику кількість знайомих у Виконавчому комітеті Слобожанської селищної ради та зможе мати реальну можливість впливу на працівників Виконавчого комітету Слобожанської селищної ради; знищити, сховати або спотворити документи, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, оскільки обіймаючи вказану посаду, достовірно знає порядок документообігу.
Будучи обізнаним у доказах, які на теперішній час наявні в матеріалах кримінального провадження, своїми порадами та вказівками підозрюваний ОСОБА_4 може допомогти особам, яких органами досудового розслідування ще не встановлено та до кримінальної відповідальності не притягнуто, ухилитися від притягнення до кримінальної відповідальності, що, як наслідок, потягне за собою можливість отримання підозрюваним ОСОБА_4 більш м'якого покарання.
Під час вчинення інкримінованого кримінального правопорушення та до теперішнього часу ОСОБА_4 обіймає посади у Виконавчому комітеті Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, та на даний час перебуває на посаді начальника відділу державної реєстрації Виконавчого комітету Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, тобто може вплинути на підлеглих працівників, які ще не допитані у кримінальному провадженні, знищити чи підробити документи, а також підозрюваний ОСОБА_4 як керівник, може здійснювати тиск на підлеглих йому працівників з питань щодо надання органу досудового розслідування документів пов'язаних із обставинами вчинених кримінальних правопорушень.
Положення закону, якими керувався слідчий суддя при вирішенні клопотання.
Відповідно до вимог ст.2 КПК України основним завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден не винуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно з статтею 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. До таких заходів віднесено, зокрема, відсторонення від посади.
Загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження визначені статтею 132 КПК України.
Частиною 3 статті 132 КПК України передбачено, що застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що:
1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;
3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні. Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються (ч. 4,5 ст. 132 КПК України)..
Відповідно до вимог статті 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Для вирішення питання про відсторонення від посади у відповідності до вимог закону слідчий суддя зобов'язаний перевірити, чи подано слідчим клопотання із додержанням вимог закону та врахувати наявність правової підстави для відсторонення від посади, достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення, та наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Обов'язковими вимогами, передбаченими пунктом 5 та 6 частини 2 статті 155 КПК України, полягає у необхідності зазначення слідчим у клопотанні обставин, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного, обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення; та виклад обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.
Зокрема, у разі відсутності підстав вважати, що перебування особи на конкретній посаді призведе до згаданих наслідків, слідчий суддя не вправі застосувати такий захід забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади, оскільки обмеження прав особи не буде вважатися таким, що здійснено у відповідності до КПК.
Відповідно до частини 1 статті 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Встановлені слідчим суддею обставини та мотиви, із яких виходив слідчий суддя при постановленні ухвали.
Згідно з статтею 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до частини 2 статті 157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини:
1) правову підставу для відсторонення від посади;
2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення;
3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Дослідивши надані слідчому судді докази причетності ОСОБА_4 до вчинення кримінального правопорушення, які були надані стороною обвинувачення, а також доводи та докази сторони захисту про недоведеність ризиків та відсутність обгрунтованої підозри, суд виходить з наступного.
В цьому кримінальному провадженні йдеться про причетність ОСОБА_4 до кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, за ознаками зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки.
Досліджені матеріали у взаємозв'язку з обставинами кримінального правопорушення, дають слідчому судді підстави дійти до висновку про наявність достатності доказів, для пред"явлення підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 2 ст. 364 КК України.
Статтею 364 КК України передбачена кримінальна відповідальность за зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби.
Так за матеріалами кримінального провадження встановлено, що орган досудового розслідування встановлює обставини правомірності набуття права власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 1221455400:02:010:0501, 1221455400:02:010:0502, 1221455400:02:010:0503, 1221455400:02:010:0504.
На стадії розгляду клопотання слідчому судді надано здобуті стороною обвинувачення докази тих фактів та обставин, що реєстрація права приватної власності на вказані земельні ділянки відбулася за підробними документами, про що свідчать висновки почеркознавчих експертиз.
В той же час, підозрюваний здійснив реєстраційні дії, оскільки це безпосередньо віднесено до кола його посадових обов"язків на час вчинення дій, що йому інкримінуються.
Як встановлено з матеріалів кримінального провадження, підозрюваний будучи уповноваженим на самостійне прийняття рішень щодо внесення відомостей до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав, на якого покладено обов'язок встановлювати відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, встановлювати наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації, шляхом використання свого службового становища, на підставі поданих заяв невстановленою особою, матеріали відносно якої виділено в окреме провадження, здійснив державну реєстрацію права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо земельної ділянки розташованої за адресою: АДРЕСА_3 з кадастровим номером 1221455400:02:010:0501 площею 0,08 га, щодо земельної ділянки розташованої за адресою: АДРЕСА_3 з кадастровим номером 1221455400:02:010:0502 площею 0,15 га, а так само провів реєстраційні дії в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0503 та щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0504. Після чого, діючи на підтвердження прийнятих рішень, сформував витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 72025718 від 02.11.2016 року щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0501 та №72025407 від 02.11.2016 року щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0502; № 72025107 від 02.11.2016 року щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0503 та №72024866 від 02.11.2016 року щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1221455400:02:010:0504.
На стадії розгляду клопотання про відсторонення від посади слідчий суддя враховує, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Ввідносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, у тому числі й підстави державної реєстрації прав власності на земельні ділянки врегульовано законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” , на виконання вимог якого постановою КМУ від 25 грудня 2015 р. № 1127 затверджено Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, Порядок надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; Порядок доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Статтею 24 закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” визначені підстави для відмови в державній реєстрації прав, зокрема заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом; подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження; наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; тощо.
На даному етапі провадження слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, винуватість чи невинуватість особи у вчиненні кримінального правопорушення, зокрема що ОСОБА_4 всупереч своїх посадових обов"язків здійснив державну реєстрацію права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо земельних ділянок, вказаних у клопотанні, без дотримання Порядку, та що останній зобов"язаний був відмовити в проведенні такої реєстрації, а подані документи не відповідали встановленим вимогам.
Слідчий суддя на підставі оцінки сукупності отриманих доказів визначиє лише чи є причетність особи до вчинення кримінального правопорушення вірогідною та достатньою (за стандартом "обґрунтованої підозри") для застосування щодо неї заходу забезпечення кримінального провадження.
Слідчий суддя, враховує, що згідно примітки до статті 45 КК України корупційними кримінальними правопорушеннями відповідно до цього Кодексу вважаються кримінальні правопорушення, передбачені статтями 191, 262, 308, 312, 313, 320, 357, 410, у випадку їх вчинення шляхом зловживання службовим становищем, а також кримінальні правопорушення, передбачені статтями 210, 354, 364, 364-1, 365-2, 368-369-2 цього Кодексу.
Доводи сторони захисту в цій частині є неспроможними.
Крім того, слідчий суддя враховує, що згідно з частино 5 статті 65 закону України "Про запобігання корупції" особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
В той же час, порядок відстороння від посади як заходу забезпечення кримінального провадження визначені у статтях 131, 132, 154-158 КПК України.
Слідчий суддя вважає, що стороною обвинувачення представлено достатньо доказів, які формують переконання, що реєстрація права власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 1221455400:02:010:0501, 1221455400:02:010:0502, 1221455400:02:010:0503, 1221455400:02:010:0504, враховуючи висновки експертів та покази свідків, проведено не в законний спосіб, тому причетність ОСОБА_9 до вчинення злочинів не виключається.
Стороною захисту не спростовано в достатній мірі пред"явлену підозру.
Однак, слідчий суддя не погоджується з доводами прокурора в тому, що на теперішній час існують обґрунтовані підстави вважати, що підозрюваний, перебуваючи на посаді начальника відділу державної реєстрації Виконавчого комітету Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження, або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.
Слідчому судді не надано доказів того, що ОСОБА_4 може може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, виходячи з наступного.
ОСОБА_4 був допитаний в якості свідка в даному провадженні ще в 2018 році, що не спростовано обвинуваченням, а оригінали реєстраційних справ (письмових документів, тобто доказів) вилучено на підстаі ухвал слідчого судді, та в подальшому проведено ряд експертиз.
Відповідно до матеріалів, наданих прокурором, потерпілі у кримінальному провадженні, відсутні. Згідно змісту повідомлення про підозру не зазначено інших невстановлених осіб, за попередньою змовою з якими, ОСОБА_4 вчинив вказане кримінальне правопорушення.
Відсторонення від посади здійснюється відносно особи, яка перебуває на посаді і своєю протиправною поведінкою може зашкодити кримінальному провадженню.
Та обставина, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні злочину за ч.2 ст.364 КК України, який відповідно до ст.12 КК України відносить до категорії тяжких злочинів, та належить до корупційних, не може бути єдиною підставою для відсторонення від посади.
Слідчий суддя зауважує, що ризиком у контексті кримінального провадження є певна ступінь можливості, що особа вдасться до вчинків, які будуть перешкоджати досудовому розслідуванню та судовому розгляду або ж створять загрозу суспільству. Слідчий суддя, оцінюючи вірогідність такої поведінки підозрюваного, має дійти обґрунтованого висновку про високу ступінь ймовірності позапроцесуальних дій зазначеної особи. КПК України покладає на слідчого, прокурора обов'язок обґрунтувати ризики кримінального провадження.
Підозрюваний має міцні соціальні зв"язки, на теперішній час є єдиним реєстратором з правом підпису на території Слобожанської об"єднаної територіальної громади, реєстраційнісправи вилучені на підставі ухвали слідчого судді та перебувають в розпоряджені органу досудового розслідування, проведено почеркознавчі експертизи, особи, які подавали документацію не встановлені, хоча орган досудового розслідування має в розпорядженні нотаріальні довіреності, які використовувались для реєстрації права власності на земельні ділянки.
Також слідчий суддя враховує, що кримінальне провадження розпочато у січні 2017 року, реєстраційні дії відбулися в 2016 році, ОСОБА_4 був допитаний у якості свідка в кримінальному провадженні щодо обставин реєстрації земельних ділянок у 2018 році, а підозра пред"явлена лише у червні 2022 року.
Крім того, з моменту вчинення дій, які інкримінуються ОСОБА_4 минуло більш ніж шість років, тому орган досудового розслідування мав достатньо часу для збору необхідних доказів та встановлення всіх обставин кримінального провадження.
Органом досудового розслідування не доведено наявність достатніх підстав вважати, що такий захід як відсторонення підозрюваного від посади, - необхідний для припинення кримінального правопорушення або запобігання вчиненню протиправної поведінки, оскільки реєстрація права власності мала місце ще в 2016 році, та до 2022 року стороною обвинувачення не скеровано до суду жодного обвинувального акту, хоча проведено ряд тимчасових доступів, та експертиз.
Також стороною обвинувачення не доведено обставини, передбачені частиною 2 статті 155 КПК України, за наявності яких особу може бути відсторонено від посади; клопотання слідчого подано без додержання вимог пункту 6 частини 2 статті 155 КПК України, позаяк у клопотанні відсутній виклад обставин, що дають підстави вважати, що ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді начальника відділу державної реєстрації Виконавчого комітету Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження, або може знищити чи підробити документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, з огляду на те, що надані слідчому судді матеріали не підтверджують такі ризики.
Враховуючи вищевикладене, оскільки слідчий, прокурор не довели наявність достатніх підстав вважати, що такий захід як відсторонення від посади необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, слідчий суддя приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання .
Керуючись ст.ст. 131-132, 154-157, 367 КПК України, слідчий суддя, -
У задоволенні клопотання слідчого групи слідчих у кримінальному провадженні - старшого слідчого СУ ГУНП в Дніпропетровській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_6 , погодженого з прокурором Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , в межах кримінального провадження №42017040000000028 від 13 січня 2017 року, про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Подання апеляційної скарги зупиняє набрання ухвалою законної сили, але не зупиняє її виконання.
Повний текст ухвали складено та проголошено 13 червня 2022 року о 09 год.55 хв. в залі судового засідання № 309 Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області (Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пр-т Миру, 24).
Слідчий суддя: ОСОБА_1