Номер провадження: 23-з/813/395/22
Номер справи місцевого суду: 492/414/22
Доповідач Заїкін А. П.
13.06.2022 року м. Одеса
Одеський апеляційний суд в особі судді-доповідача Заїкіна А.П., розглянувши подання в.о. голови Арцизького районного суду Одеської області Крутової О.М. про направлення до іншого суду матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 173-2 КУпАП,-
встановив:
Як вбачається з матеріалів наданих апеляційному суду, до Арцизького районного суду Одеської області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
В.о. голови Арцизького районного суду Одеської області Крутова О.М. звернулась до Одеського апеляційного суду з поданням про направлення матеріалів справи до іншого суду, оскільки у суді неможливо утворити склад суду.
З подання вбачається, що в Арцизькому районному суді Одеської області за штатним розписом працює п'ять суддів: один суддя здійснює судочинство (Гусєва Н.Д.); у трьох суддів закінчились повноваження (Варгаракі С.М., Крутова О.М., Черевата В.І.); одна посада судді вакантна.
Відповідно до протоколу автоматизованої системи документообігу суду, призначення не відбулось у зв'язку з тим, що в Арцизькому районному суді Одеської області не вистачає потрібної кількості суддів для розподілу справи. Суддя Гусєва Н.Д. з травня 2022 року перебуває на тривалому лікарняному, з причин отримання травми кістки ноги (мінімум 7 тижнів).
За таких підстав, утворити склад суду для розгляду вказаної справи про адміністративне правопорушення в Арцизькому районному суді Одеської області неможливо.
Перевіривши матеріали справи про адміністративні правопорушення суд приходить до висновку про таке.
Стаття 6 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», ратифікованої Україною 17.07.1997 року, наголошує на тому, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно до ст. 276 КУпАП України справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення, або проживання правопорушника, або за місцем реєстрації транспортного засобу.
Згідно ст. 7 КУпАП України, - «ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.»
Нормами чинного КУпАП не визначений порядок вирішення питання про зміну підсудності по справам про адміністративні правопорушення, разом з тим в практичній діяльності трапляються випадки неможливості утворення складу суду для розгляду конкретної справи, у зв'язку з чим апеляційний суд вважає необхідним застосувати аналогію права а саме ст.ст. 32, 34 КПК України.
Відповідно до ч. 13 ст. 31 КПК України у разі якщо в суді першої або апеляційної інстанції, який згідно з правилами підсудності має здійснювати кримінальне провадження, неможливо утворити склад суду, передбачений цією статтею, кримінальне провадження здійснює найбільш територіально наближений суд, в якому можливо утворити такий склад суду.
У даному конкретному випадку йдеться не про кримінальний злочин, а про адміністративне правопорушення, але, оскільки КУпАП не передбачає звернення до апеляційного суду із поданням про направлення до іншого суду матеріалів справи, вважаю за необхідне застосувати аналогію права.
Враховуючи викладене, а також те, що в територіально наближеному до Арцизького районного суду Одеської області, а саме Татарбунарському районному суді Одеської області кількість суддів на робочому місці з повноваженнями, які можуть здійснювати правосуддя становить 1 суддя, з метою економії процесуальних засобів, виходячи з пріоритету права особи на справедливий суд та своєчасний розгляд справи компетентним судом, апеляційний суд вбачає розумним і доцільним, задовольнити подання виконуючого обов'язки голови Арцизького районного суду Одеської області Крутової О.М. та направити справу про адміністративне правопорушення, передбачене за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 , до територіально наближеного суду, а саме до Татарбунарського районного суду Одеської області для розгляду по суті.
Керуючись ст. ст. 7, 32, 34 КПК України, ст. ст. 7, 276, 294 КУпАП, Одеський апеляційний суд,
постановив:
Подання в.о. голови Арцизького районного суду Одеської області Крутової О.М. про направлення до іншого суду матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП - задовольнити.
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП направити для розгляду до Татарбунарського районного суду Одеської області.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Одеського апеляційного суду А.П. Заїкін