Справа № 545/3373/21 Номер провадження 22-ц/814/1605/22Головуючий у 1-й інстанції Путря О. Г. Доповідач ап. інст. Бутенко С. Б.
10 червня 2022 року м. Полтава
Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:
головуючого судді: Бутенко С. Б.
суддів: Обідіної О. І., Прядкіної О. В.
вирішуючи питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 - адвоката Грибовода Віталія Васильовича
на рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 21 квітня 2022 року у складі судді Путрі О. Г.
у цивільній справі за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк «ПриватБанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,-
При поданні апеляційної скарги скаржником заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке вмотивовано скрутним матеріальним становищем заявника та непомірною сумою судового збору.
Вирішуючи вказане клопотання, суд виходить з наступного.
За змістом статті 8 Закону України «Про судовий збір» суд за клопотанням сторони може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, чи зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати, за наявності таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Отже, законодавством передбачено альтернативні способи вирішення ускладнень особи у доступі до правосуддя, пов'язаних зі сплатою судового збору, і той чи інший спосіб суд застосовує в залежності від змісту доводів сторони та наданих нею доказів на підтвердження обставин, на які вона посилається, як на підставу свого клопотання.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з вимогами статей 12, 13 ЦПК України повинна довести належними та допустимими доказами навність обставин, зазначених у частині 1 статті 8 Закону України «Про судовий збір».
Заявником надано копію Відомостей з Державного реєстру фізичних осіб- платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податкків станом на 16.05.2022 за № 1601-22-03315 про те, що за період з 1 кварталу 2021 року по 4 квартал 2021 року ОСОБА_1 отримав дохід з АТ КБ "Приватбанк" у сумі 280, 29 грн.
Розмір судового збору, який ОСОБА_1 має сплатити за подання апеляційної скарги становить 12 405 грн., що перевищує 5% (14,01 грн) його доходу за 2021 рік.
Враховуючи обставини, викладені заявником у клопотанні, та надані в їх обґрунтування докази, апеляційний суд дійшов висновку про наявність правових підстав для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору за подачу апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подана у передбачений статтею 354 ЦПК України строк та відповідає вимогам статті 356 ЦПК України й по ній може бути відкрито апеляційне провадження.
За правилами частини 1 статті 360 ЦПК України інші учасники справи мають право подати до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу в письмовій формі протягом строку, встановленого судом апеляційної інстанції в ухвалі про відкриття апеляційного провадження.
До відзиву додаються докази надсилання (надання) копій відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
У відповідності до статті 179 ЦПК України особа, яка подала апеляційну скаргу, вправі подати відповідь на відзив протягом строку, встановленого судом.
Справа підлягає розгляду в апеляційному суді з повідомленням учасників справи.
Керуючись статтею 359 ЦПК України, -
Клопотання про звільнення від сплати судового збору - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду.
Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 - адвоката Грибовода Віталія Васильовича на рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 21 квітня 2022 року.
Надіслати учасникам справи разом із ухвалою про відкриття апеляційного провадження копію апеляційної скарги та додані до неї матеріали.
Роз'яснити учасникам справи право подати відзив на апеляційну скаргу протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Особа, яка подала апеляційну скаргу, може надати відповідь на відзив.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя С. Б. Бутенко
Судді О. І. Обідіна
О. В. Прядкіна