Ухвала від 13.06.2022 по справі 140/16519/21

УХВАЛА

13 червня 2022 року

м. Київ

справа № 140/16519/21

адміністративне провадження № К/990/13878/22

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Пасічник С.С.,

суддів: Гончарової І.А., Олендера І.Я.,

розглянувши матеріали касаційної скарги Головного управління ДПС у Волинській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.05.2022 у справі №140/16519/21 за заявою Головного управління ДПС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Авто Ліберті" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна,

УСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Волинській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.05.2022 та направити справу для подальшого її розгляду до суду апеляційної інстанції.

При вирішенні питання щодо відкриття касаційного провадження у справі за вказаною касаційною скаргою судом з'ясовано такі обставини.

Зі змісту касаційної скарги та наявних у Єдиному державному реєстрі судових рішень вбачається, що за результатами звернення Головного управління ДПС у Волинській області до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 таку апеляційну скаргу залишено без руху ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.02.2022 та встановлено десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків апеляційної скарги шляхом надання документа про сплату судового збору та заявлення обґрунтованого клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження із вказівкою на поважні причини його пропуску.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06.04.2022 за результатом розгляду клопотання скаржника про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги, продовжено такий строк на 10 днів з дня отримання копії цієї ухвали.

Скаржником отримано копію вищезазначеної ухвали 07.04.2022, після чого повторно направлено до суду клопотання про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги.

Восьмий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 03.05.2022 відмовив у відкритті апеляційного провадження з підстав подання апеляційної скарги з пропуском строку, встановленого частиною 8 статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України та неподання скаржником заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження, а також ненадання доказів неможливості сплати судового збору у визначений судом строк.

Відповідно до частини 8 статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані сторонами протягом десяти днів з дня їх проголошення.

Відповідно до пункту 4 частин першої статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними, суддя-доповідач відмовляє у відкритті апеляційного провадження.

Статтею 44 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено обов'язок учасників справи добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки, зокрема, виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки, а також виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.

Отже наведеними нормами чітко окреслено характер процесуальної поведінки, який зобов'язує учасників справи діяти сумлінно, проявляти добросовісне ставлення до наявних у них прав і здійснювати їх реалізацію таким чином, щоб забезпечити неухильне та своєчасне (без суттєвих затримок та зайвих зволікань) виконання своїх обов'язків, встановлених законом або судом, зокрема, щодо дотримання строку апеляційного оскарження.

Таким чином позивач, маючи намір добросовісної реалізації належного йому права на апеляційний перегляд справи, та як особа, зацікавлена у поданні апеляційної скарги, повинен був забезпечити неухильне і своєчасне виконання вимог процесуального закону і суду, зокрема, стосовно форми та змісту апеляційної скарги й вчинити залежні від нього дії з використанням усіх наявних засобів та можливостей, передбачених законодавством.

Особа ж, яка утримується за рахунок Державного бюджету України, має право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів, якими можна було б забезпечити сплату судового збору.

Відтак обставини, пов'язані з фінансуванням установ чи організацій з Державного бюджету України та відсутністю в ньому коштів, призначених для сплати судового збору суб'єктами владних повноважень, не є підставою для поновлення строку апеляційного оскарження.

Окрім цього, пунктом другим частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом віднесено до основних засад (принципів) адміністративного судочинства, зміст якого розкриває стаття 8 цього Кодексу, й визначає, що усі учасники судового процесу є рівними перед законом і судом.

Такі положення наведених правових норм процесуального права знайшли своє відображення і у статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України, частина перша якої вказує, що учасники справи мають рівні процесуальні права та обов'язки.

Отже органи державної влади, маючи однаковий обсяг процесуальних прав та обов'язків поряд з іншими учасниками справи, мають діяти вчасно та в належний спосіб, дотримуватися своїх власних внутрішніх правил та процедур, встановлених в тому числі нормами процесуального закону, не можуть і не повинні отримувати вигоду від їх порушення, уникати або шляхом допущення зайвих затримок та невиправданих зволікань відтерміновувати виконання своїх процесуальних обов'язків.

Восьмий апеляційний адміністративний суд врахував вищевказані норми процесуального закону та ухвалою від 03.05.2022 обґрунтовано відмовив у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою на підставі пункту 4 частини першої статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з неподанням заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження.

Посилання позивача в касаційній скарзі на те, що він дізнався про пропуск подання апеляційної скарги лише з ухвали Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.05.2022 про відмову у відкритті апеляційного провадження є безпідставним, оскільки підставою для залишення апеляційної скарги без руху було в тому числі подання такої скарги з пропуском строку та в ухвалі Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.02.2022 роз'яснено порядок усунення такого недоліку апеляційної скарги.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо суд у порядку, передбаченому частинами другою, третьою цієї статті, дійшов висновку, що касаційна скарга є необґрунтованою.

Згідно з частиною другою статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України у разі оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи) суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.

За таких обставин, касаційна скарга є необґрунтованою, оскільки, у даному випадку, правильне застосування апеляційним судом норм процесуального права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо їх застосування чи тлумачення, що, в свою чергу, у розумінні пункту 5 частини першої та частини другої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для відмови у відкритті касаційного провадження у справі.

Керуючись пунктом 5 частини першої, частиною другою статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Відмовити Головному управлінню ДПС у Волинській області, утвореному на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.05.2022 про відмову у відкритті апеляційного провадження у справі №140/16519/21 за заявою Головного управління ДПС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Авто Ліберті" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна.

2. Направити копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами особі, яка подала касаційну скаргу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

СуддіС.С. Пасічник І.А. Гончарова І.Я.Олендер