Постанова від 13.06.2022 по справі 676/2529/22

Справа № 676/2529/22

Номер провадження 3/676/1269/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2022 року м. Кам'янець-Подільський

Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Воєвідко Я.І., розглянувши протокол та матеріали справи, що надійшли від Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця в с. Довжок Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, зареєстрованого по АДРЕСА_1 , жителя по АДРЕСА_2 , непрацюючого, за ч.1 ст.173-2 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області надійшов для розгляду протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №388653 від 04 червня 2022 року та матеріали справи відносно вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за ч.1 ст.173-2 КУпАП.

Відповідно до протоколу встановлено, що ОСОБА_1 о 13.10 год. 21 травня 2022 року по АДРЕСА_3 , замінив замки у вхідних дверях, чим перешкоджає колишній дружині ОСОБА_2 проживати в квартирі, яка є спільно нажитим майном і в якій вона на даний час зареєстрована,чим вчинив відносно останньої економічне насильство в сім'ї. Своїми діями, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.

Суд, вивчивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, вважає за необхідне повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.173-2 КУпАП Кам'янець-Подільському РУП ГУНП в Хмельницькій області для належного оформлення.

Судом встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.

Відповідно до виписаних у ст.ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП положень, протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано і цими особами.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.

З огляду на викладене, суд керується та оцінює виключно ті обставини в справі, які зазначені в описовій частині протоколу і не може самостійно змінювати чи доповнювати фабулу протоколу, опираючись на рапорт.

Усунення недоліків в даному випадку можливе лише, шляхом складання нового протоколу про адміністративне правопорушення із чітким визначенням у ньому суб'єктивної та об'єктивної сторони правопорушення.

Вивчивши матеріали справи, вважаю, що їх необхідно повернути Кам'янець-Подільському РУП в Хмельницькій області для належного оформлення, виходячи з наступних правових підстав.

Так, відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом.

Положеннями ст. 276 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (п.2), а в разі неправильного складання такого протоколу повернути матеріали адміністративної справи органу внутрішніх справ для належного (додаткового) оформлення.

Вивченням протоколу про адміністративне правопорушення встановлено, що він не відповідає вимогам ст.256 КУпАП, оскільки в ньому не конкретизовано об'єктивну та суб'єктивну сторону складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-3 КУпАП.

Так, відповідно до ч.1 ст.173-2 КУпАП передбачено відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Також, нормами Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07 грудня 2017 року закріплено визначення поняття «домашнього насильства» як умисного систематичного фізичного, психологічного або економічного насильства по відношенню до нинішнього або колишнього чоловіка або іншого родича, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров'я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілого.

З цього слідує, що обов'язковими ознаками об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, є умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Разом з тим, в порушення зазначених вимог нормативно-правових актів у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ №388653 від 04 червня 2022 року, який є документом, що офіційно засвідчує факт неправомірних дій і являється одним із джерел доказів, не зазначено, яку форму домашнього насильства окреслюють дії ОСОБА_1 : фізичного, психологічного чи економічного характеру. Якщо ж економічного, як зазначено в протоколі, то в чому проявляється таке насильство по відношенню до потерпілої, не додано доказів на підтвердження таких дій, окрім письмових пояснень свідків, які прямо зацікавлені у результатах розгляду вказаного провадження та є адвокатами потерпілої.

Крім того, не зазначено, якими саме діями завдано насильство ОСОБА_2 з якого часу його тривалість, якої шкоди їй завдано вказаними діями і чим дана шкода підтверджується.

Поряд з наведеним, вбачається, що суб'єктом правопорушення визначено ОСОБА_1 , однак з документів доданих до протоколу випливає, що потерпіла тривалий час не проживала по АДРЕСА_3 , станом на 21.05.2022 року за вказаною адресою проживає сім'я переселенців із ОСОБА_3 з квітня 2022 року за договором оренди, тому є не зрозумілим яким чином ОСОБА_1 перешкодив в доступі до житла ОСОБА_2 , якщо останні на час інкримінованого адміністративного правопорушення тривалий час проживали за різними адресами, зокрема: ОСОБА_1 по АДРЕСА_2 , а потерпіла ОСОБА_2 по АДРЕСА_2 , про що було відомо адвокатам потерпілої ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с.2)

В матеріалах справи міститься копія договору оренди неналежної якості, яку неможливо прочитати та дослідити з точки зору належного та допустимого доказу по справі.

В матеріалах справи наявний протокол про прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 21 травня 2022 року, проте відсутній документ на підтвердження прийнятого рішення щодо відомостей викладених в ній в порядку ст. 214 КПК України.

Отже, формулювання адміністративного правопорушення у вищевказаній формі є неконкретним і не зрозумілим, оскільки не відображає усіх ознак суб'єктивної, об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, що позбавляє особу можливості ефективно захищатися від пред'явленого обвинувачення і робить неможливим об'єктивний розгляд справи.

Зазначені вище обставини позбавляють суд можливості, розглянути справу в установлені Законом строки, в судовому засіданні неможливо усунути вказані недоліки.

Тому матеріали провадження про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст. 173-2 КУпАП, необхідно повернути Кам'янець-Подільському РУП ГУНП в Хмельницькій області для належного оформлення.

Керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Повернути матеріали справи щодо ОСОБА_1 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП Кам'янець-Подільському РУП ГУНП в Хмельницькій області для належного оформлення, встановити строк для усунення недоліків.

Постанова оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її оголошення.

Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду

Я.І. Воєвідко