ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"10" червня 2022 р. справа № 300/890/22
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап'юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Заболотівської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії від 15.11.2021, -
10.02.2022 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася в суд з адміністративним позовом до Заболотівської селищної ради (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії від 15.11.2021.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.02.2022 вказану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення її недоліків, які позивач у строк встановлений судом усунула.
Ухвалою суду від 25.05.2021 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач заявлені позовні вимоги щодо предмета спору обґрунтовує тим, що за результатами проведення конкурсу на зміщення вакантної посади директора Ганьківського ліцею Заболотівської селищної ради конкурсною комісією, допущено порушення в правильності оцінювання та підрахунку голосів під час проведення конкурсу, внаслідок чого переможцем конкурсу визнано ОСОБА_2 . Однак, ОСОБА_1 вважає, що за результатами правильності оцінювання та підрахунку голосів вона та ОСОБА_2 набрали однакову кількість голосів, тому рішення конкурсної комісії від 15.11.2021, оформлене протоколом засідання конкурсної комісії на заміщення вакантної посади директора Ганьківського ліцею Заболотівської селищної ради за № 3, є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.
Рішенням Заболотівської селищної ради “Про затвердження складу конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття вакантної посади директора Ганьківського ліцею Заболотівської селищної ради” затверджено склад конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття вакантної посади директора Ганьківського ліцею у складі шести членів комісії.
15.11.2021 за результатами проведеного конкурсу складено протокол засідання конкурсної комісії на заміщення вакантної посади директора Ганьківського ліцею Заболотівської селищної ради за № 3, відповідно до якого переможцем конкурсу визнано ОСОБА_2 .
Відповідно до вказаного протоколу конкурс проводився у чотири етапи: тестові завдання; розв'язання ситуаційного завдання; презентація перспективного плану розвитку навчального закладу; підсумки результатів конкурсу.
За результатами проведення тестових завдань ОСОБА_2 набрала 29 балів, ОСОБА_1 набрала 28 балів, ОСОБА_3 - 24 бали. За результатами розв'язання ситуаційного завдання та презентації перспективного плану розвитку навчального закладу учасники конкурсу набрали по 2 бали за кожен етап. За підсумками результатів конкурсу ОСОБА_2 набрала 33 бали, ОСОБА_1 - 32 бали, ОСОБА_3 - 28 бали.
Правові, організаційні та економічні засади функціонування і розвитку системи загальної середньої освіти визначає Закон України «Про повну загальну середню освіту».
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про повну загальну середню освіту» законодавство України про загальну середню освіту складається з Конституції України, Закону України "Про освіту", цього Закону, інших актів законодавства у сфері освіти і науки та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.
Згідно з частиною 1 статті 36 Закону України «Про повну загальну середню освіту» управління закладом загальної середньої освіти здійснюють: засновник (засновники) або уповноважений ним (ними) орган; керівник закладу освіти; педагогічна рада; вищий колегіальний орган громадського самоврядування закладу освіти.
Відповідно до статті 37 цього Закону права та обов'язки засновника (засновників) закладу загальної середньої освіти визначаються цим Законом, Законом України "Про освіту" та іншими актами законодавства (частина 1).
Засновник закладу загальної середньої освіти або уповноважений ним орган (посадова особа), серед іншого: затверджує статут (його нову редакцію), укладає засновницький договір у випадках, визначених законом; затверджує положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти та склад конкурсної комісії; приймає рішення про проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти (частина 2).
Згідно з частиною 1 статті 38 Закону України «Про повну загальну середню освіту» керівником закладу загальної середньої освіти може бути особа, яка є громадянином України, вільно володіє державною мовою, має вищу освіту ступеня не нижче магістра, стаж педагогічної та/або науково-педагогічної роботи не менше трьох років (крім керівників приватних, корпоративних закладів освіти), організаторські здібності, стан фізичного і психічного здоров'я, що не перешкоджає виконанню професійних обов'язків, пройшла конкурсний відбір та визнана переможцем конкурсу відповідно до цього Закону.
Обрання, призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу загальної середньої освіти визначає стаття 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту».
Відповідно до частини 1 статті 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти обирається на посаду за результатами конкурсу, що проводиться відповідно до вимог цього Закону та положення про конкурс, затвердженого засновником або уповноваженим ним органом (посадовою особою).
Рішення про проведення конкурсу приймається засновником державного чи комунального закладу загальної середньої освіти або уповноваженим ним органом (посадовою особою): одночасно з прийняттям рішення про утворення нового закладу загальної середньої освіти; не менше ніж за два місяці до завершення строкового трудового договору, укладеного з керівником закладу загальної середньої освіти; не пізніше десяти робочих днів з дня дострокового припинення договору, укладеного з керівником відповідного закладу загальної середньої освіти, чи визнання попереднього конкурсу таким, що не відбувся (частина 2).
Оголошення про проведення конкурсу оприлюднюється на офіційному вебсайті засновника та на офіційному вебсайті закладу освіти (за наявності) наступного робочого дня після прийняття рішення про проведення конкурсу (частина 3).
Згідно з частиною 4 даного Закону для проведення конкурсу засновник формує та затверджує конкурсну комісію чисельністю від 6 до 15 осіб, до складу якої на паритетних засадах входять представники: засновника (посадові особи органу державної влади чи депутати відповідного представницького органу місцевого самоврядування (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи); відповідної місцевої державної адміністрації чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці); інститутів громадянського суспільства (громадських об'єднань керівників закладів освіти, професійних об'єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо).
Вимоги до членів конкурсної комісії та порядок її формування визначаються положенням про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.
Члени конкурсної комісії зобов'язані: брати участь у роботі конкурсної комісії та голосувати з питань порядку денного; заявляти самовідвід у разі наявності чи настання підстав, передбачених цією статтею, що унеможливлюють їх участь у складі конкурсної комісії.
Конкурсна комісія є повноважною за умови присутності на засіданні не менше двох третин її затвердженого складу. Конкурсна комісія приймає рішення більшістю голосів від її затвердженого складу. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови конкурсної комісії.
Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується всіма присутніми членами конкурсної комісії та оприлюднюється на офіційному вебсайті засновника протягом наступного робочого дня з дня проведення засідання конкурсної комісії.
Конкурсна комісія та її члени діють на засадах неупередженості, об'єктивності, незалежності, недискримінації, відкритості, прозорості, доброчесності. Не допускаються будь-які втручання в діяльність конкурсної комісії, тиск на членів комісії та учасників конкурсу.
При цьому, суд звертає увагу позивача не те, що Наказом Міністерства освіти і науки України «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Міністерства освіти і науки України» за № 930 від 26.08.2021 визнано таким, що втратив чинність наказ Міністерства освіти і науки України від 28 березня 2018 року № 291 «Про затвердження Типового положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2018 року за № 454/31906.
Відповідно до частини 8 статті 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» конкурсний відбір переможця конкурсу здійснюється за результатами: перевірки знання законодавства у сфері загальної середньої освіти, зокрема цього Закону, Закону України "Про освіту" та інших нормативно-правових актів у сфері загальної середньої освіти; перевірки професійних компетентностей шляхом письмового виконання ситуаційного завдання; публічної та відкритої презентації державною мовою перспективного плану розвитку закладу загальної середньої освіти, а також надання відповідей на запитання членів конкурсної комісії в межах змісту конкурсного випробування.
Перелік питань для перевірки знання законодавства у сфері загальної середньої освіти затверджується центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Форма перевірки знання законодавства (письмове чи комп'ютерне тестування), зразок ситуаційного завдання та критерії їх оцінювання визначаються у положенні про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.
Засновник зобов'язаний забезпечити відеофіксацію та (за можливості) відеотрансляцію конкурсного відбору з подальшим оприлюдненням на своєму офіційному вебсайті відеозапису протягом одного робочого дня з дня його проведення.
Згідно з частиною 9 цієї статті зазначеного Закону конкурсна комісія протягом двох робочих днів з дня завершення конкурсного відбору визначає переможця конкурсу та оприлюднює результати конкурсу на офіційному вебсайті засновника.
За результатами конкурсних випробувань конкурсна комісія визначає переможця конкурсу або визнає конкурс таким, що не відбувся.
Частиною 10 статті 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» встановлено, що конкурсна комісія визнає конкурс таким, що не відбувся, якщо: відсутні заяви про участь у конкурсі; до участі в конкурсі не допущено жодного кандидата; жоден із кандидатів не визначений переможцем конкурсу. У разі визнання конкурсу таким, що не відбувся, проводиться повторний конкурс.
Обґрунтуванням даного адміністративного позову, як підстави для визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії від 15.11.2021, оформлене протоколом засідання конкурсної комісії на заміщення вакантної посади директора Ганьківського ліцею Заболотівської селищної ради за № 3, є допущення відповідачем порушення правильності оцінювання та підрахунку голосів.
Однак, на підтвердження порушення відповідачем правильності оцінювання та підрахунку голосів будь-яких даних (письмових доказів, висновку експерта, показів свідків, тощо), на підставі яких суд міг би встановити наявність або відсутність таких обставин (фактів), або інших обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, позивач суду не надала, а наведені в позовній заяві обставини не дають суду підстав для висновку про визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії від 15.11.2021, оформлене протоколом засідання конкурсної комісії на заміщення вакантної посади директора Ганьківського ліцею Заболотівської селищної ради за № 3.
За таких обставин, суд вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими, тому в задоволенні позову слід відмовити.
Судові витрати, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Заболотівської селищної ради (індекс 78315, вулиця С. Бандери, будинок 3, селище Заболотів, Коломийський район, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 04355355) про визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії від 15.11.2021, відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап'юк С.В.