Рішення від 09.06.2022 по справі 280/1652/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2022 року Справа № 280/1652/22 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (пров. Тихий, 7, м. Запоріжжя, 69063, код ЄДРПОУ 07835529)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся із позовною заявою до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати протиправними дії Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не направлення висновку та документів ОСОБА_1 до Міністерства оборони України з метою вирішення питання про наявність/відсутність підстав для призначення одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, передбаченої статтею 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”;

зобов'язати Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки направити висновок та документи ОСОБА_1 до Міністерства оборони України з метою вирішення питання про наявність/відсутність підстав для призначення одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, передбаченої статтею 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.

В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що 25.01.2019 його було звільнено з військової служби та 20.05.2019 року органами МСЕК визнано особою з інвалідністю ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини. Вказує, що 10.08.2021 року під час огляду органами МСЕК ОСОБА_1 визнано особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом батьківщини. Зазначає, що звернувся до відповідача із заявою щодо направлення документів на розгляд до Міністерства оборони України щодо призначення одноразової грошової допомоги. Проте, на це звернення позивач отримав відповідь, в якій відповідач зазначає, що підстав для направлення документів на розгляд щодо призначення одноразової грошової допомоги до Департаменту фінансів Міністерства оборони України немає. Вважає такі дії Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки протиправними. На підставі викладеного, просить відмовити у позові повністю.

Відповідач позовну заяву не визнав. У письмовому відзиві від 08.06.2022 вх. № 20473 посилається на те, що позивач проходив військову службу у Збройних Силах України та 25.01.2019 був звільнений з військової служби. Відповідно до довідки Медико-соціальної експертної комісії від 20.05.2019 серії АВ № 1024385, при первинному огляді, позивачеві було встановлено III групу інвалідності строком до 01 червня 2021 та повторним оглядом у травні 2021 року. Під час наступного огляду, відповідно до довідки МСЕК від 17.05.2021 серії 12ААБ №657982, позивачеві було підтверджено ІІІ групу інвалідності безстроково. Відповідно до довідки МСЕК від 10.08.2021 серії 12ААВ № 094880, позивачеві було встановлено ІІ групу інвалідності безстроково. Тому, можна зробити висновок, що при повторному огляді позивачеві не було змінено групу інвалідності, а уже при наступному огляді було встановлено іншу групу інвалідності, але минув понад дворічний термін. З огляду на вищевикладене вважає, що у своїх діях посадові особи Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки керувалися вимогами чинного законодавства та не порушували їх норм. Враховуючи вищезазначене, позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги, тому вважає позовні вимоги безпідставними та необгрунтованими. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Ухвалою судді від 07.02.2022 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі № 280/1652/22 без виклику сторін.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши матеріали справи, суд установив.

ОСОБА_1 20.05.2019, відповідно до довідки МСЕК серії АВ №1024385, було встановлено ІІІ групу інвалідності, у зв'язку із захворюванням пов'язаним з захистом Батьківщини.

10.08.2021, відповідно до довідки МСЕК серії 12 ААВ №094880, ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності, у зв'язку із захворюванням пов'язаним з захистом Батьківщини.

26.08.2021 ОСОБА_1 звернувся до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою щодо направлення документів на розгляд до Міністерства оборони України щодо призначення одноразової грошової допомоги.

Листом Запорізького обласного ТЦК та СП від 01.09.2021 №2729/с позивача повідомлено про відсутність підстав для направлення документів до МО України, оскільки зміна групи інвалідності відбулась у понад 2-х річний термін.

Позивач, не погодившись з діями Запорізького ОВК щодо не направлення документів до Міністерства оборони України, для вирішення питання про призначення йому одноразової грошової допомоги, звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку із виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України від 25 березня 1992 року №2232-ХІІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІІ).

Відповідно до статті 41 зазначеного Закону виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі (далі - Закон №2011-ХІІ).

Згідно ч.6 ст.16-3 Закону №2011-XII, одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Разом з тим, відповідно до ч.9 ст.16-3 Закону №2011-XII, порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок №975).

Відповідно до пункту 3 Порядку №975, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі встановлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії, а у разі повторного огляду та зміни групи інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії про первинне встановлення інвалідності.

Відповідно до пунктів 12 та 13 Порядку №975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення №530), яким, зокрема, визначається порядок виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, відповідно до статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» (зі змінами).

Відповідно до пункту 4.7 Положення №530, у разі захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва) в період проходження військової служби військовослужбовець направляється на медичний огляд до ВЛК для визначення ступеня його придатності до військової служби та встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва) чи захворювання з виконанням обов'язків військової служби або з проходженням військової служби.

Рішення ВЛК про причинний зв'язок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва) військовослужбовця оформлюється свідоцтвом про хворобу, довідкою ВЛК, витягом з протоколу засідання ВЛК.

Після проходження ВЛК у разі звернення військовослужбовця (особи, звільненої з військової служби) лікарсько-консультативна комісія закладу охорони здоров'я оформляє необхідні документи на МСЕК для встановлення йому групи інвалідності та (або) відсотка втрати працездатності.

Документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.

Відповідно до пункту 4.8 Положення №530, висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги уповноважені органи (військові частини, військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, установи, організації та військові комісаріати (ТЦКСП)), які здійснюють оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, подають до Департаменту фінансів Міністерства оборони України в 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів.

Згідно пункту 4.9 Положення №530, заява та документи, що до неї додаються, щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги, подані з порушенням вимог Порядку виплати допомоги, розглядаються уповноваженим органом (військовою частиною, військовим навчальним закладом, військовим навчальним підрозділом вищого навчального закладу, установою, організацією та військовим комісаріатом (ТЦКСП)), що здійснює оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, відповідно до Закону України «Про звернення громадян».

Отже, виходячи із системного аналізу наведених норм права, суд зазначає, що у відповідача наявний імперативний (безальтернативний) обов'язок передати документи щодо призначення одноразової допомоги, а також висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до Департаменту фінансів МО України, як уповноваженого органу на вирішення питання про призначення/відмову в призначенні одноразової допомоги військовослужбовцю, особі звільненої з військової служби.

Лише у разі подання документів з порушенням вимог Порядку виплати допомоги, такі документи можуть розглядатися не Департаментом фінансів МО України, а як в даному можуть бути розглянуті Запорізьким обласним ТЦК та СП.

Разом з тим, суд зауважує, що у листі Запорізького обласного ТЦК та СП від 01.09.2021 №2729/с, відповідачем не виказано жодних зауважень до документів, які були подані позивачем, як і не зазначено в якій частині подані документи не відповідають Порядку виплати допомоги.

В даному випадку, відповідач в листі від від 01.09.2021 №2729/с не встановив порушення позивачем Порядку виплати допомоги, а фактично вирішив питання права позивача на отримання одноразової грошової допомоги, тобто перебрав на себе повноваження Департаменту фінансів МО України.

Отже, суд дійшов висновку, що у відповідача не було правових підстав для самостійного розгляду звернення позивача про отримання одноразової грошової допомоги, а відповідно відповідачем протиправно не направлено документи до Департаменту фінансів МО України.

Тому, на думку суду, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов'язання відповідача підготувати та направити висновок та документи позивача до Міністерства оборони України з метою вирішення питання про наявність/відсутність підстав для призначення і виплати позивачу одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідачем під час розгляду адміністративної справи не доведено правомірності власних дій, у зв'язку з чим, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору як учасник бойових дій, розподіл судових витрат в порядку ст. 139 КАС України судом не здійснюється.

керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (пров. Тихий, 7, м. Запоріжжя, 69063, код ЄДРПОУ 07835529) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не направлення висновку та документів ОСОБА_1 до Міністерства оборони України з метою вирішення питання про наявність/відсутність підстав для призначення одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Зобов'язати Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки направити висновок та документи ОСОБА_1 до Міністерства оборони України з метою вирішення питання про наявність/відсутність підстав для призначення одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 09 червня 2022 року.

Суддя Л.Я. Максименко