Рішення від 10.06.2022 по справі 273/2280/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2022 року м. Житомир справа № 273/2280/21

категорія 113050000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинської державної адміністрації про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

30.12.2021 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшли матеріали справи №273/2280/21 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Новоград-Волинської районної державної адміністрації (вул.Шевченка, 16, м.Новоград-Волинський, Житомирська область, 11701, код ЄДРПОУ 04053654), в якому позивач просить:

- визнати протиправною відмову Новоград-Волинської районної державної адміністрації від 23.04.2020 у виплаті ОСОБА_1 вартості ліків;

- зобов'язати Новоград-Волинську районну державну адміністрацію виплатити ОСОБА_1 компенсацію вартості лікарських засобів по рецептах на суму 29192,00 грн, з підстав протиправності вказаної відмови на думку позивача.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 05.01.2022 позовну заяву залишено без руху та надано термін для усунення недоліків на підставі статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

02.02.2022 позивачем на адресу суду надіслано уточнений адміністративний позов, копії доданих до нього документів, примірник позову для відповідача, копії товарних та фіскальних чеків, якими позивач усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 07.02.2022 відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) учасників справи.

У позовній заяві ОСОБА_1 зазначає про те, що має право за законом на безкоштовне лікування та ліки, однак вимушений був придбавати ліки самостійно. Неодноразово звертався до різних органів, у тому числі до Новоград-Волинської районної державної адміністрації з питань відшкодування вартості лікування, однак отримав відмову Новоград-Волинської районної державної адміністрації у виплаті вартості ліків. Таку відмову вважає протиправною та звернувся до суду за захистом своїх прав (а.с. 26-28).

22.03.2022 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. №15377/22 надійшов відзив на адміністративний позов, у якому відповідач проти позовних вимог заперечує, просить відмовити у їх задоволенні. На підтвердження правомірності своїх дій Новоград-Волинська районна державна адміністрація зазначає, що існує спеціальний порядок отримання безоплатної медичної допомоги та ліків пільговими категоріями громадян, який не передбачає грошової компенсації громадянину придбаних ліків, а передбачає безоплатний відпуск ліків аптеками за рецептами лікарів. Окрім того відповідач зазначає про те, що безоплатний відпуск ліків провадиться лише у разі лікування захворювання за яким хворому надано пільги (а.с. 46-48).

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 (дружина позивача) звернулася до Управління соціального захисту населення Новоград-Волинської районної державної адміністрації щодо компенсування вартості ліків, що були придбані для її чоловіка - ОСОБА_1 23.04.2021 Управлінням соціального захисту населення Новоград-Волинської районної державної адміністрації підготовано відповідь за №841/09, у якій зазначено, що відпуск лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах у разі амбулаторного лікування відбувається за рецептами лікарів. У разі обслуговування у відомчих лікувально-профілактичних закладах, лікарські засоби безоплатно або на пільгових умовах відпускаються в аптеках, закріплених за цими закладами. Забезпечення ліками окремої категорії осіб за рецептами лікарів віднесено до компетенції органів виконавчої влади за місцем проживання таких громадян. Рекомендовано звернутися до Баранівської міської ради (а.с. 3).

Щодо виплати компенсації вартості лікування чоловіка ОСОБА_2 зверталась також до Баранівської міської ради та Новоград-Волинської районної державної адміністрації та урядової "гарячої лінії".

Згідно відповіді Новоград-Волинської районної державної адміністрації від 11.08.2021 №В-348/21 за рішенням Виконавчого комітету Баранівської міської ради від 31.03.2021 №52 ОСОБА_1 08.04.2021 виплачено 1000,00 грн матеріальної допомоги (а.с. 5).

Листом від 06.09.2021 за №В-391/21 Новоград-Волинська районна державна адміністрація повідомила ОСОБА_3 про те, що звернення щодо надання матеріальної допомоги розглянуто, у зв'язку зі змінами в законодавстві повноваження щодо надання матеріальної допомоги надано громаді, коштів для надання матеріальної допомоги у районному бюджеті на 2021 рік не передбачено, тому надати допомогу з районного бюджету немає законних підстав та фінансової можливості, рекомендовано звернутися до Баранівської об'єднаної територіальної громади (а.с. 6)

На чергове звернення ОСОБА_4 -Волинська районна державна адміністрація відповіла у листі від 01.10.2021 №В-427/21, що її повторне звернення на урядову "гарячу лінію" розглянуто, по даному питанню вже надано відповідь (а.с. 7).

Отже, позивач та його дружина неодноразово зверталися з питання виплати матеріальної допомоги до різних органів влади та місцевого самоврядування, у тому числі до Новоград-Волинської районної державної адміністрації, однак отримали лише 1 тис. грн від Баранівської міської ради, що значно менше витраченої суми коштів на лікування, що зумовило звернення до суду.

Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України від 22 жовтня 1993 року №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги: безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів.

Спосіб безоплатного або пільгового отримання ліків визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 року №1303 "Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань" (далі - Постанова №1303).

Пунктом 1 Постанови №1303 встановлено, що безоплатний або пільговий відпуск лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування провадиться групам населення та за категоріями захворювань згідно з додатками 1 і 2.

Відповідно до переліку категорій захворювань, наведеного у Додатку 2 до Постанови №1303, у разі амбулаторного лікування онкологічних захворювань лікарські засоби відпускаються безоплатно. При цьому у примітці Додатку 2 роз'яснено, що безоплатний відпуск лікарських засобів за переліченими категоріями захворювань провадиться лише у разі амбулаторного лікування основного захворювання.

Згідно матеріалів справи основним захворюванням позивача за яким встановлено інвалідність є цереброваскулярна хвороба (а.с. 50). Захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби (а.с. 50).

Позивач є інвалідом ІІ групи і має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни (а.с. 52 на звороті).

Відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 1 Додатку 1 до Постанови №1303 учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, постраждалі учасники Революції Гідності та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" відносяться до груп населення, у разі амбулаторного лікування яких лікарські засоби за рецептами лікарів відпускаються безоплатно.

Пунктом 2 Постанови №1303 визначено, що відпуск лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах у разі амбулаторного лікування осіб провадиться аптеками за рецептами, виписаними лікарями лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання цих осіб. Особи, які обслуговуються у відомчих лікувально-профілактичних закладах і мають право на безоплатний або пільговий відпуск лікарських засобів, отримують їх у аптеках, закріплених за цими закладами.

Пунктом 3 Постанови №1303 передбачено, що витрати, пов'язані з відпуском лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах, провадяться за рахунок асигнувань, що передбачаються державним та місцевими бюджетами на охорону здоров'я.

Отже, Постановою №1303 передбачено, що пільгові категорії громадян, до яких відноситься і позивач, мають право на відпуск лікарських засобів безоплатно аптеками за рецептами, виписаними лікарями лікувально-профілактичних закладів, у разі амбулаторного лікування.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач проходив стаціонарне лікування на онкологічне захворювання, купував ліки та медичні препарати самостійно на загальну суму 29192,00 грн (а.с. 29-36). Потребує постійного амбулаторного лікування (а.с. 53).

Чинним законодавством передбачено відшкодування витрат аптек, пов'язаних з відпуском лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах за рецептами лікарів, однак не передбачено відшкодування громадянам витрат на самостійно придбані ліки.

Частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Новоград-Волинська районна державна адміністрація довела, що правомірно відмовила ОСОБА_1 у компенсації вартості ліків, оскільки, у відповідності до чинного законодавства, не зобов'язана відшкодовувати ОСОБА_1 вартість самостійно придбаних ним ліків та медичних препаратів, а тому суд відмовляє у задоволенні адміністративного позову.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд не стягує судові витрати з відповідача на користь позивача через відмову у позові та у зв'язку з тим, що позивач в силу закону звільнений від сплати судового збору та не поніс таких витрат при зверненні до суду.

Керуючись статтями 9, 72, 77, 143, 243-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Новоград-Волинської районної державної адміністрації (вул.Шевченка, 16, м.Новоград-Волинський, Житомирська область, 11701, код ЄДРПОУ 04053654) про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.М. Гурін