Рішення від 06.06.2022 по справі 160/4399/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2022 року Справа № 160/4399/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в порядку письмового провадження в м. Дніпрі адміністративну справу № 160/4399/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

10.03.2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява, в якій позивач просить: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області (код з ЄДРПОУ ВП 44118658, адреса: 49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а) щодо несписання заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 38888,74 грн., що нарахована ОСОБА_1 (номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ); зобов'язати Головне управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області (код з ЄДРПОУ ВП 44118658, адреса: 49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а) списати заборгованість з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 38888,74 грн., що нарахована ОСОБА_1 (номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ).

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачу в грудні 2020 року стало відомо про нараховану їй недоїмку з ЄСВ на суму 35 588, 74 грн. У зв'язку з прийняттям та опублікуванням 09 грудня 2020 року Закону України 1072-ІХ від 04.12.202 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» 17.02.2021 року ОСОБА_1 звернулась через особистий кабінет платника податків із заявою про списання боргу з ЄСВ. ОСОБА_1 у встановлений законом термін не отримувала жодних повідомлень щодо списання або не списання боргу з ЄСВ згідно поданої заяви. Згідно отриманої відповіді від 29.11.2021 року на запит адвоката, позивачу стало відомо про відмову у списанні боргу (недоїмки) по єдиному внеску. У відповіді також зазначено, що їй про це було повідомлено листом, який було отримано особисто 08.04.2021 року. У відповіді також було зазначено про недотримання ОСОБА_1 умов п. 9-15 Закону № 2464, а саме не подано до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку. Позивач вважає, що відповідачем було допущено протиправну бездіяльність, що полягає у несписанні нарахованого ЄСВ, у зв'язку із чим вона звернулася з даним позовом до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 160/4399/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії. Розглядати справу вирішено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

27.04.2022 року від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до суду надійшов відзив на адміністративний позов, який долучено до матеріалів справи. Заперечуючи проти задоволення позовних вимог відповідач зазначив, що згідно з даними інформаційних систем податкового органу позивач ОСОБА_1 з 21 липня 2010 року перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області, як особа, яка займається незалежною професійною діяльністю - адвокат та відповідно до п. 5 частини 4 Закону 2464 є платником єдиного внеску. Враховуючи вищевикладене, в інтегрованій картці платників по коду бюджетної класифікації 71040000 позивача ОСОБА_1 згідно з алгоритмом відображення сум нарахувань з єдиного внеску в автоматичному режимі обліковується заборгованість на суму 38888,74 грн., в тому числі: за 2017 рік по строку 02 травня 2018 року 8448,00 грн.; за 1 квартал 2018 року по строку 19 квітня 2018 року 2457,18 грн.; за 2 квартал 2018 року по строку 19 липня 2018 року 2457,18 грн.; за 3 квартал 2018 року по строку 19 жовтня 2018 року 2457,18 грн.; за 4 квартал 2018 року по строку 21 січня 2019 року 2457,18 грн.; за 1 квартал 2019 року по строку 19 квітня 2019 року 2754,18 грн.; за 2 квартал 2019 року по строку 19 липня 2019 року 2754,18 грн.; за 3 квартал 2019 року по строку 21 жовтня 2019 року 2754,18 грн.; за 4 квартал 2019 року по строку 20 січня 2020 року 2754,18 грн.; за 1 квартал 2020 року по строку 21 квітня 2020 року 2078,12 грн.; за 2 квартал 2020 року по строку 20 липня 2020 року 1039,06 грн. За 3 квартал 2020 року по строку 19 жовтня 2020 року 3178,12 грн.; за ІV квартал 2020 року по строку 19 січня 2021 року 3300,00 грн. Таким чином, станом на 31 січня 2021 року сума боргу (недоїмки) становила 38 888,74 грн. Відповідач також, зазначає, що після отримання наданої позивачем заяви від 17.02.2021 року проведено камеральну перевірку за даними АІС «Податковий блок», за результатами якої встановлено, що позивачем не дотримано умов передбачених пунктом 9-15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме не подано до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску. За результатами камеральної перевірки позивача складено акт від 10.03.2021 року № 3942/04-36-24-04/ НОМЕР_1 , який направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на податкову адресу позивача, та отримано нею. Відповідач вважає, що ним не було допущено порушень вимог чинного законодавства та прав чи інтересів позивача.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_2 , відповідно рішення Дніпропетровської обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від 13.07.2010 року №4 отримала право на зайняття адвокатською діяльністю.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю - адвокат та є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

17.02.2021 року позивач звернулася до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з заявою про списання нарахованої їй недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 35 588,74 грн.

10.03.2021 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було проведено камеральну перевірку та складено акт від 10.03.2021 року №3942/04-36-24-04/ НОМЕР_1 «про результати камеральної перевірки фізичної особи, яка займається незалежною професійною діяльністю ОСОБА_1 з питань дотримання норм пункту 9-15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників».

Камеральною перевіркою було встановлено, що ОСОБА_1 не дотримано умови передбачені пунктом 9-15 Закону №2464 для списання суми недоїмки, а саме не подано до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску. Станом на дату проведення камеральної перевірки ОСОБА_1 знаходиться в стані 0- платник податків за основним місцем обліку.

17.03.2021 року відповідачем було повідомлено позивача, що за результатом камеральної перевірки встановлено, що нею не дотримано умови передбачені пунктом 9-15 Закону №2464 для списання суми недоїмки, а саме не подано до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску.

24.11.2021 року представник позивача адвокат Ковальов С.М. звернувся до відповідача з адвокатським запитом щодо результатів розгляду заяви позивача від 17.02.2021 року.

Листом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 29.11.2021 року № 89519/6/04-36-24-03-10 надано відповідь на запит адвоката, якою повідомлено, що згідно даних інформаційної системи податкового органу ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ДПС, Правобережна ДПІ (Чечелівський район м. Дніпра) з 21.07.2010 по теперішній час, як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю - адвокат та відповідно п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464 є платником єдиного внеску. Стан платника: 0 - платник податків за основним місцем обліку. ОСОБА_1 надано до ГУ ДПС заяву від 17.02.2021 щодо списання заборгованості з єдиного внеску у сумі 35588,74 грн. З урахуванням вимог п. 9- 15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 ГУ ДПС 10.03.2021 проведено камеральну перевірку, щодо дотримання ОСОБА_1 умов, передбачених п. 9- 15 Закону № 2464 для списання сум недоїмки, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки та складено акт камеральної перевірки від 10.03.2021 № 3942/04-36-24-04/ НОМЕР_1 . За результатом камеральної перевірки встановлено, що ОСОБА_1 не дотримано умови, передбачені п. 9-15 Закону № 2464, а саме не подано до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку. Акт камеральної перевірки від 10.03.2021 № 3942/04-36-24-04/ НОМЕР_1 направлено 18.03.2021 на адресу за місцем реєстрації платника засобами поштового зв'язку, рекомендованим листом з повідомленням про вручення за трек-номером 4906403094769, який за даними Укрпошти отримано особисто 08.04.2021. Додатково зазначено, що станом на 19.03.2021 ГУ ДПС листом ОСОБА_1 № 10439/6/04-36-13-04-15 від 17.03.2021 повідомлено щодо відмови у списанні боргу (недоїмки) по єдиному внеску, який направлено на адресу за місцем реєстрації засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення за трек-номером 4900301675521. Згідно даних Укрпошти лист отримано особисто 08.04.2021. Станом на 25.11.2021 в інтегрованій картці платника податків ОСОБА_1 по коду бюджетної класифікації 71040000 обліковується заборгованість зі сплати єдиного внеску у сумі 38888,74 грн.

Не погодившись з відмовою відповідача щодо списання недоїмки з ЄСВ та вважаючи, що відповідач допустив бездіяльність, не прийнявши протягом встановленого законом строку рішення про списання недоїмки, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та аргументам учасників справи, які мають значення для правильного вирішення спору, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини врегульовані нормами Податкового кодексу України (далі - ПК України) та нормами Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року №2464-VI (далі - Закон № 2464-VI), у відповідних редакціях закону.

Так, відповідно до підпункту 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 ПК України, самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем (за виключенням випадку, передбаченого пунктом 65.9 статті 65 цього Кодексу) та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" від 05 липня 2012 року № 5076-VI (далі - Закон № 5076-VI) адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Відповідно до частини третьої статті 4 Закону №5076-VI адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об'єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).

Статтею 13 Закону №5076-VI визначено, що адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою.

За визначеннями, наведеними у частині першій статті 1 Закону №2464-VI, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Відповідно до пункту 9 - 15 розділу VІІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VІ (в редакції, чинній на дату звернення позивача із заявою про списання суми єдиного внеску) підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на 1 грудня 2020 року з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки включно до дати подання заяви про списання недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання до 1 березня 2021 року:

а) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), - державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше;

б) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше.

Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску (особою) зазначених документів (якщо відповідні документи не були подані раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Податковим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:

1) платник податків отримав дохід (прибуток) від здійснення підприємницької та/або незалежної професійної діяльності протягом періоду з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року;

2) суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником (особою) або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.

У разі якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником (особою) та/або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.

Штрафні санкції до платника єдиного внеску, передбачені пунктом 7 частини одинадцятої статті 25 цього Закону, за наведених умов не застосовуються.

Вимога про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважається відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені відповідно до цього Закону не підлягають поверненню.

Податковий орган протягом п'яти робочих днів з дня прийняття рішення про списання недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми, надає територіальним підрозділам державної виконавчої служби інформацію про такі списані суми недоїмки з єдиного внеску в розрізі платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

З дня винесення податковим органом рішення про списання недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки, на підставі наданої податковим органом інформації підлягають закінченню відкриті державною виконавчою службою виконавчі провадження та припиняються заходи примусового виконання рішень щодо стягнення таких сум з платників єдиного внеску, яким здійснюється списання сум недоїмки, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки, відповідно до цього пункту в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження".

З аналізу наведених норм, зокрема, слідує, що за заявою платника єдиного внеску, зазначеного у пункті 5 частини першої статті 4 Закону №2464-VІ, підлягають списанню несплачені станом на 1 грудня 2020 року суми недоїмки, нараховані платникам, за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки включно до дати подання заяви про списання недоїмки, у разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) від його діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання до 1 березня 2021 року до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року (якщо вони не були подані раніше). Після отримання заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску (особою) зазначених документів (якщо відповідні документи не були подані раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Отже, обов'язок щодо прийняття рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивованого рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у податкового органу виникає після проведення камеральної перевірки, яка у свою чергу проводиться протягом 15 робочих днів після отримання від платника, зазначеного у пункті 5 частини першої статті 4 Закону №2464-VІ, заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року (якщо вони не були подані раніше).

Водночас абзацом одинадцятим частини першої статті 5 Закону № 2464-VI передбачено, що зняття з обліку платників єдиного внеску, зазначених в абзацах другому, п'ятому та сьомому пункту 1 та пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється податковими органами на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, платників єдиного внеску - фізичних осіб - підприємців, - на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, після проведення передбачених законодавством перевірок платників та проведення остаточного розрахунку, а платників єдиного внеску, зазначених в абзаці шостому пункту 1 та пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", - за їхньою заявою після проведення передбачених законодавством перевірок платників, звірення розрахунків та проведення остаточного розрахунку, а платників єдиного внеску, зазначених в абзаці восьмому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - за їхньою заявою.

Порядком обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24 листопада 2014 року №1162, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03 грудня 2014 року за № 1553/26330 (далі - Порядок №1162), розробленим відповідно до статті 5 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464) та інших нормативно-правових актів, визначено, що він поширюється на платників єдиного внеску, зазначених у пунктах 1, 4, 5 та 51 частини першої статті 4 Закону №2464. У цьому Порядку терміни вживаються у значеннях, визначених Законом №2464 та Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон № 755).

Відповідно до пунктів 1, 3 та 5 розділу V, зняття з обліку платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755 Порядку №1162 у разі прийняття відповідними органами (особами) рішення про ліквідацію, припинення діяльності платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755, платник єдиного внеску зобов'язаний у десятиденний строк з дня прийняття відповідного рішення подати до контролюючого органу заяву про зняття з обліку платника єдиного внеску за формою №7-ЄСВ згідно з додатком 5 до цього Порядку та залежно від категорії страхувальника копії відповідних документів, зокрема: відомостей (витягу) відповідного реєстру про припинення, або зупинення незалежної професійної діяльності, або зміну організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу.

Отримавши заяву за формою № 7-ЄСВ (додаток 5), контролюючий орган проводить передбачену законодавством перевірку щодо правильності нарахування та сплати єдиного внеску. Платник єдиного внеску здійснює остаточні розрахунки з контролюючим органом.

Після проведення остаточного розрахунку платником єдиного внеску контролюючий орган знімає його з обліку та вносить відповідні записи до реєстру страхувальників із зазначенням дати та підстави зняття з обліку.

Відповідно до підпункту 2 пункту 11.18 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року № 1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22 квітня 2014 року № 462), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 травня 2014 року за № 503/25280, зняття з обліку самозайнятих фізичних осіб як платників податків у контролюючих органах здійснюється у такому порядку: фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, знімаються з обліку після припинення або зупинення незалежної професійної діяльності або зміни організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу, за наявності документально підтвердженої інформації відповідного реєстру чи уповноваженого органу, що реєструє таку діяльність або видає документи про право на заняття такою діяльністю (свідоцтва, дозволи, сертифікати тощо), та поданих до контролюючого органу за основним місцем обліку: заяви за формою №8-ОПП, дата якої фіксується в журналі за формою №6-ОПП.

Підтвердженням припинення незалежної професійної діяльності є відомості (витяг) відповідного реєстру, до якого вноситься інформація про державну реєстрацію такої діяльності, щодо припинення, або зупинення, або зміни організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу.

Згідно з частиною другою статті 6 Закону №2464-VІ платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до цього Закону, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України. Форма, за якою подається звітність про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку), встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Наказом Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року N 435 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15 травня 2018 року N 511), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2015 р. за N 460/26905, затверджено Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Наказ № 435)

Згідно з пунктом 1 розділу I Наказу № 435 цей Порядок визначає процедуру, форму, строки подання звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Звіт) до Державної податкової служби України, яка є центральним органом виконавчої влади, який реалізує, зокрема, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань сплати єдиного внеску, її територіальних органів (далі - органи доходів і зборів).

Відповідно до пункту 13 розділу ІІ Наказу № 435 фо - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства зобов'язані подавати самі за себе Звіт незалежно від того, чи ведуть вони підприємницьку діяльність, крім ФО - підприємців, зазначених у пункті 3 розділу III цього Порядку.

Пунктом 4 розділу ІІІ Наказу № 435 встановлено, що особи, які провадять незалежну професійну діяльність, формують та подають самі за себе до органів доходів і зборів Звіт один раз на рік до 01 травня року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом для них є календарний рік. Звіт подається за формою N Д5 із зазначенням типу форми "початкова".

Додатком 5 до Наказу № 435 визначено форму Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску.

Як встановлено судом, 17 лютого 2021 року позивачем подано до податкового органу заяву про списання боргу з ЄСВ.

Разом із цим, до заяви про списання недоїмки, заява про зняття її з обліку платника єдиного внеску за формою №7-ЄСВ згідно з додатком 5 до Порядку №1162 із відомостями (витягом) відповідного реєстру про припинення, або зупинення незалежної професійної діяльності позивачем не подавалася.

Як підтверджено матеріалами справи, за даними ГУ ДПС у Дніпропетровській області ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 21.07.2010 року знаходився на обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області, Правобережна ДПІ (Чечелівський район м. Дніпро) як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю.

З наявних в матеріалах справи доказів, ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) є адвокатом, право на заняття адвокатською діяльністю, якої не зупинялося та не припинялося.

Отже, за умовами пункту 9-15 розділу VІІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VІ лише після отримання у встановленому законом порядку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску зазначеної звітності (якщо відповідна звітність не була подана раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у випадку дотримання всіх умов для такого списання або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, якщо за результатами перевірки буде встановлено, що: 1) платник податків отримав дохід (прибуток) від здійснення підприємницької та/або незалежної професійної діяльності протягом періоду з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року; 2) суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником (особою) або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.

При цьому, судом не приймається в якості доказу надана представником позивача заява датована 17.02.2021 року про зняття з обліку платника єдиного внеску форми №7-ЄСВ, оскільки така заява до податкового органу надана не була, доказів її направлення позивачем надано не було.

Також судом не приймається в якості доказу заява позивача датована 17.02.2021 року про списання ЄСВ в якій зазначено, що позивачем надається до неї заява №7-ЄСВ, оскільки позивачем до податкового органу була надана заява 17.02.2021 року без наведеного зазначення, яка була зареєстрована відповідачем 17.02.2021 року за вх. №20548/6/екпп.

Враховуючи, що до заяви про списання недоїмки з єдиного внеску позивачем не додано необхідні документи, а саме: заяви про зняття її з обліку платника єдиного внеску за формою №7-ЄСВ згідно з додатком 5 до Порядку №1162 та відомості (витяг) відповідного реєстру про припинення, або зупинення незалежної професійної діяльності, або зміну організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу, у відповідача законодавчо встановлених підстав щодо прийняття рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені не виникло.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись ст. ст. 139, 243-246, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.І. Озерянська