Рішення від 10.06.2022 по справі 140/3290/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2022 року ЛуцькСправа № 140/3290/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Шумік Михайло Гнатович звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення основного розміру пенсії з 86% до 70 % відповідних сум грошового забезпечення встановленого при призначенні пенсії та судовим рішенням від 21.01.2019 року у справі №140/2728/18 при проведенні перерахунку та виплати пенсії з 1 квітня 2019 року на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 31.05.2021 року по справі №140/4486/21 на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та СП Міністерства Оборони України від 1.07.2021 року №ХА16212.

Зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, відповідно до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, провести з 1.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугою років на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 31.05.2021 року по справі №140/4486/21 у розмірі 86% відповідних сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та СП Міністерства Оборони України від 1.07.2021 року №ХА16212 про розмір грошового забезпечення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Шумік М.Г. є пенсіонером та перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2021 року у справі №140/9570/21, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01 липня 2021 року №ХА16212, з урахуванням зазначених у ній видів та сум грошового забезпечення.

Позивач вказує, що на виконання судового рішення по справі №140/9570/21, відповідач провів перерахунок його пенсії 01 квітня 2019 року та самовільно, всупереч зобов'язанням встановленим судовим рішенням, знову зменшив розмір пенсії з 86 до 70 процентів.

У зв'язку із зазначеним, позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про проведення перерахунку основного розміру пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 01 липня 2021 року №ХА16212, виданої Волинським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, з 01 квітня 2019 року з врахуванням 86 процентів грошового забезпечення, як було визначено судовими рішеннями, однак відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку пенсії та виплати різниці недоотриманої пенсії.

Позивач вважає, такі дії ГУ ПФУ у Волинській області незаконними та протиправними, такими що порушили його законні права та інтереси, з огляду на що просить позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 15.04.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідачем відзив на позовну заяву у визначений судом строк не подано.

Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

Судом встановлено, що позивач Шумік М.Г. є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-XII, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 .

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2021 року у справі №140/9570/21, яке набрало законної сили, позов задоволено повністю; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01 липня 2021 року №ХА16212; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01 липня 2021 року №ХА16212, з урахуванням зазначених у ній видів та сум грошового забезпечення.

Як вбачається із перерахунку пенсії, на виконання вищезазначеного рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01 липня 2021 року №ХА16212 з розрахунку 70 процентів грошового забезпечення.

Позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою, в якій просив здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статі 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень Постанови №704 із обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останньою штатною посадою, а також виплатити різницю між розміром перерахованої пенсії (з урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останньою штатною посадою та вже виплачених щомісячних сум згідно довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Волинським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 01 липня 2021 року №ХА16212 на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2021 року у справі №140/9570/21 виходячи з розміру 86 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

За результатами розгляду вказаної заяви, відповідач листом від 02.02.2022 №1748-1533/Ш-02/8-0300/21 повідомив, що на момент виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2021 року у справі №140/9570/21 чинною є норма статті 13 Закону №2262-ХІІ, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії І, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів. Таким чином, правових підстав для проведення перерахунку пенсії в розмірі 86 процентів відповідного грошового забезпечення немає.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії за оновленою довідкою із розрахунку 86 процентів грошового забезпечення протиправною, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до положень статті 13 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт “а” статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт “б” статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною другою цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Підпунктом 8 “Прикінцевих та перехідних положень” Закону України №3668-VI “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08 липня 2011 року (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри “ 90” замінено цифрами “ 80”.

Пунктом 23 Розділу ІІ Закону України №1166-VII “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” від 27 березня 2014 року №1166-VII (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 01 квітня 2014 року, крім деяких положень, до Закону №2262-ХІІ внесено зміни, а саме: у частині другій статті 13 цифри “ 80” замінено цифрами “ 70”. Ці зміни набрали чинності з 01 травня 2014 року.

Отже, з часу призначення позивачу пенсії стаття 13 Закону №2262-ХІІ неодноразово була змінена в частині граничного (максимального) розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Як встановлено судом позивачу пенсію за вислугу років було призначено у розмірі 86 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2021 року у справі №140/9570/21, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01 липня 2021 року №ХА16212, з урахуванням зазначених у ній видів та сум грошового забезпечення.

Як вбачається із перерахунку пенсії, на виконання вищезазначеного рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01 липня 2021 року №ХА16212 з розрахунку 70 процентів грошового забезпечення.

На думку суду, внесені Законом №1166-VІІ зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 процентів від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону №2262-ХІІ на момент призначення пенсії та він є сталим, а розміри складових пенсії (грошового забезпечення) визначаються Кабінетом Міністрів України.

Такі ж висновки щодо застосування норм права викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі №240/5401/18. У цих судових рішеннях Верховний Суд вказав, що на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим, застосування цього показника до перерахунку пенсії є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписі в статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону №2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

При перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону №2262-XII відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач у цій справі не довів правомірності своїх дій щодо зменшення позивачу відсоткового розміру пенсії при здійсненні її чергового перерахунку на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01 липня 2021 року №ХА16212 про розмір грошового забезпечення Шуміка М.Г.

Суд звертає увагу, що відповідач внаслідок довільного трактування положень законодавства, що врегульовує порядок та умови пенсійного забезпечення військовослужбовців, порушує права позивача, здійснюючи перерахунок пенсії не у відповідному відсотковому розмірі.

Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії Шуміка М.Г. з 86 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01 липня 2021 року №ХА16212; зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки 01 липня 2021 року №ХА16212 в розмірі 86 процентів грошового забезпечення, встановленого для нарахування пенсії за вислугу років.

Згідно із частиною першою та третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 992 грн. 40 коп.

Керуючись статтями 139, 243, 244, 245, 246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 86 процентів до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01 липня 2021 року №ХА16212.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років (з урахуванням виплачених сум) з 01 квітня 2019 року відповідно до статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, в редакції, що діяла на час призначення пенсії, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86 процентів суми грошового забезпечення, зазначеного в довідці Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01 липня 2021 року №ХА16212.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати в розмірі 992 гривень 40 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Конякіна, 29/62, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (код ЄДРПОУ 13358826, адреса: 43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22в).

Суддя Ю.Ю. Сорока