Рішення від 09.06.2022 по справі 120/16486/21-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

09 червня 2022 р. Справа №120/16486/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант-авто М" до Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулося товариство з обмеженою відповідальністю "Гарант-авто М" до Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки з вимогою скасувати постанову від 05 жовтня 2021 року №293420 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 34000 гривень.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що на адресу товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант-авто М" надійшов лист Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 16 вересня 2021 року вих. №77111/21.1/24-21, яким повідомлялося про те, що 05 жовтня 2021 року в приміщенні Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки буде розглядатися справа по порушення законодавства, вчинене водієм транспортного засобу МАН, номерний знак НОМЕР_1 , що зафіксовано в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт №293461 від 28 серпня 2021 року. До такого листа долучено копію такого акту в чотирьох примірниках.

В подальшому, 12 жовтня 2021 року на адресу товариства надійшов ще один лист Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, зі змісту якого слідує, що 05 жовтня 2021 року виконуючим обов'язки заступника начальника Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Захарчуком Д.А. винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №293420, якою до товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант-авто М" застосовано штраф у розмірі 34000 гривень.

Проте, позивач вказує на те, що у постанові про застосування адміністративно-господарського штрафу №293420 зазначено, що така прийнята на підставі акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт №293707 від 27 серпня 2021 року.

Водночас, про складання такого акту товариству нічого невідомо, як і про розгляд справи про допущення позивачем порушення, визначеного таким актом.

Відповідно до пункту 25 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року №1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання. За приписами пункту 26 вказаного Порядку, здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

Пунктом 27 згаданого Порядку визначено, що у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.

Відтак, на думку позивача, відповідачем порушено пункти 26 та 27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, адже здійснено розгляд справи про порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт без належного повідомлення суб'єкта господарювання про час і місце розгляду такої справи, а також за його відсутності, а тому постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №293420 слід визнати протиправною та скасувати.

Разом із позовною заявою позивачем подано заяву про забезпечення позову.

Ухвалою від 25 листопада 2021 року заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант-авто М" про забезпечення позову залишено без задоволення.

Іншою ухвалою суду від 29 листопада 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Цією ж ухвалою витребувано у Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки належним чином засвідчену копію акту перевірки від 27 серпня 2021 року №293707, на підставі якого прийнято постанову про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант-авто М" адміністративно-господарського штрафу №293420 від 05 жовтня 2021 року.

28 грудня 2021 року позивачем подано до суду заяву про забезпечення позову, за результатами розгляду якої суд ухвалою від 30 грудня 2021 року задовольнив подану заяву та зупинив стягнення на підставі постанови Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 05 жовтня 2021 року №293420 про застосування адміністративно-господарського штрафу.

26 січня 2022 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву. Такий обґрунтований тим, що 27 серпня 2021 року на автомобільній дорозі М-30 (320 км) посадовими особами Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено документальний габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки DAF, номерний знак НОМЕР_2 , та причіпу SCHMITZ, номерний знак НОМЕР_3 , що використовувалися перевізником товариством з обмеженою відповідальністю "Гарант-авто М". Під час документального габаритно-вагового контролю транспортного засобу та причепу встановлено фактичне навантаження по загальній масі 49,900 тон при нормативно допустимій нормі - 40 тон.

За результатами проведеної перевірки посадовими особами відповідача складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №293707 від 27 серпня 2021 року, акт про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів №0051783 від 27 серпня 2021 року, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0059653 від 27 серпня 2021 року та розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 27 серпня 2021 року №783, яким нараховано плату за проїзд в розмірі 46,20 євро.

Відповідно до пункту 25 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року №1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання. За приписами пункту 26 вказаного Порядку, здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.

Представник відповідача зауважує, що товариство з обмеженою відповідальністю "Гарант-авто М" повідомлялося про розгляд справи рекомендованим листом (23 вересня 2021 року уповноваженим представником товариства отримано повідомлення про розгляд справи), проте представник позивача на такий розгляд не прибув, а тому такий розгляд здійснювався за його відсутності відповідно до вимог згаданого Порядку.

Представник відповідача зауважив, що у повідомленні про розгляд справи дійсно допущено деякі помилки, проте таке повідомлення отримано представником товариства 23 вересня 2021 року, а тому позивач був належним чином повідомлений про дату та місце розгляду справи.

В подальшому, 05 жовтня 2021 року виконуючим обов'язки заступника начальника Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Захарчуком Д.А. винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №293420, якою товариство з обмеженою відповідальністю "Гарант-авто М" визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абзацом 16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме перевищення встановлених габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, а також застосовано штраф у розмірі 34000 гривень.

Відтак, на думку представника відповідача, відсутні підстави для скасування оскаржуваної постанови.

01 лютого 2022 року до суду надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, у якій додатково наведені аргументи щодо задоволення позовних вимог.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.

27 серпня 2021 року посадовими особами Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом марки DAF, номерний знак НОМЕР_2 , із причіпом SCHMITZ, номерний знак НОМЕР_3 , які на праві власності належать товариству з обмеженою відповідальністю "Гарант-авто М".

За результатами проведеного габаритно-вагового контролю 27 серпня 2021 року складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0059653, у якій зафіксовано повну масу транспортного засобу з причіпом 49,9 тонн.

Також складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0051783, у якому зафіксовано фактичну масу транспортного засобу разом з причіпом 49,9 тон при нормативно допустимій вазі 40 тонн.

За результатами проведеної перевірки 27 серпня 2021 року складено акт перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №293707, згідно із яким в ході перевірки виявлено, що при перевезенні вантажу загальна маса транспортного засобу разом з причіпом становить 49,9 тонн при нормативно допустимій вазі 40 тонн, що є порушенням пункту 22.5 Правил дорожнього руху та постанови Кабінету Міністрів України №1306 від 10 січня 2001 року, відповідальність за яке передбачена абзацом 16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", тобто перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 відсотків, але не більше 30 відсотків при перевезенні вантажу (подільного або неподільного) без відповідного дозволу.

16 вересня 2021 року Подільським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки складено повідомлення вих. №77111/21.1/24-21, що адресоване товариству з обмеженою відповідальністю «Гарант-авто М», у якому йшлося про те, що посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті 27 та 28 серпня 2021 року складено акти про порушення законодавства, вчиненого водієм транспортного МАН, номерний знак, НОМЕР_1 . Повідомлено про розгляд справи 05 жовтня 2021 року з 10-ї до 16-ї години в приміщенні міжрегіонального управління. Також у повідомленні зазначено, що у разі неявки уповноваженого представника товариства справи будуть розглянуті без його участі.

Разом із повідомленням надіслано копії актів перевірки №293461 від 27 та від 28 серпня 2021 року.

Списком №2 згрупованих поштових відправлень відправником Подільським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки підтверджується передача згаданого вище повідомлення до поштового відділення акціонерного товариства «Укрпошта», а роздруківка із сайту акціонерного товариства «Укрпошта» щодо відстеження такого відправлення свідчить про те, що товариством з обмеженою відповідальністю «Гарант-авто М» отримано таке повідомлення 23 вересня 2021 року, що не заперечується позивачем

05 жовтня 2021 року Подільським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки винесено постанову №293420, якою до товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант-авто М" застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000 гривень за порушення статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" (перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень без відповідного дозволу), відповідальність за яке передбачена абзацом 16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Надаючи правову оцінку рішенню, що оскаржується, суд зважає на таке.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України "Про автомобільний транспорт".

Реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування (частина 4 статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт").

До повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, серед іншого віднесено здійснення державного нагляду і контролю за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм на автомобільному транспорті, а також габаритно-вагового контролю транспортних засобів (частини 6, 7 статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт").

Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11 лютого 2015 року затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, відповідно до пункту 1 якого Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Пунктом 5 даного Положення передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, окрім іншого, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному транспорті, а також здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Згідно з пунктом 8 вказаного Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Отже, Подільське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки під час здійснення своїх повноважень діє як суб'єкт владних повноважень, якому надано повноваження щодо здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт.

Згідно з частиною 14 статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Відповідно до статті 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів автомобільних перевізників на всіх видах автомобільних доріг на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, зони габаритно-вагового контролю, інші об'єкти, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту) щодо дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Положеннями частин 17, 18 статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України. У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначено Порядком проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року №1567 (далі - Порядок №1567), назва якого змінена 02 лютого 2022 року (до зміни назви - Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті). При цьому, застосуванню підлягає Порядок №1567 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до пункту 12 Порядку №1567 рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.

Пунктом 13 Порядку №1567 передбачено, що графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.

Згідно з пунктом 14 Порядку №1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Пунктом 15 Порядку №1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону України «Про автомобільний транспорт».

В пункті 16 Порядку №1567 серед іншого встановлено, що під час проведення рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.

Відповідно до пункту 21 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Відповідно до частини 12 статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

В розумінні статті 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільний перевізник - це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Відповідно до вимог частин 1, 2 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків (частина 4 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт").

Водночас, механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначено порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, врегульовано Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879 (далі - Порядок №879; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно із підпунктом 4 пункту 2 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

У розумінні підпункту 5-1 пункту 2 Порядку №879 документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.

Пунктами 3, 4 Порядку №879 визначено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.

Виходячи зі змісту пунктів 16, 18 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль. За результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.

Підпунктом 3 пункту 2 Порядку № 879 визначено, що великовагові та великогабаритні транспортні засоби це транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10 жовтня 2001 року. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

В силу положень пункту 22.5 Правил дорожнього руху за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

З постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №293420 від 05 жовтня 2021 року, складеної за результатами проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт, слідує, що до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф на підставі абзацу 16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" у зв'язку із порушенням пункту 22.5 Правил дорожнього руху, статті 48 Закону України “Про автомобільний транспорт”.

Так, за результатами проведеного документального габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF, номерний знак НОМЕР_2 , та причіпу SCHMITZ, номерний знак НОМЕР_3 , виявлено, що фактична маса їх становила 49,9 т при допустимій нормі 40 т.

Перевищення нормативно допустимої ваги транспортного засобу з причіпом підтверджується актом про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів від 27 серпня 2021 року №0051783.

Відповідно до цих результатів вагові параметри транспортного засобу та причіпу перевищують нормативно допустимі вагові обмеження більш ніж на 2 %, що дає підстави вважати цей транспортний засіб великоваговим, для руху якого, за правилами частини 4 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", повинен бути відповідний дозвіл.

Враховуючи те, що відповідний дозвіл був відсутній, відповідач склав акт №0051783 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та акт №293707 від 27 серпня 2021 року про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, керуючись пунктом 18 Порядку №879 - довідку №05768 про результати здійснення габаритно-вагового контролю разом із розрахунком плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, відповідно до якого перевищення від нормативно встановлених параметрів становить 24,75%.

Отже, перевищення нормативно встановлених параметрів ваги належних позивачеві транспортного засобу та причіпу склало 9,9 т, що становить 24,75%.

Суд також враховує і те, що позивачем не заперечується факт перевищення нормативно вагових параметрів під час перевезення вантажу належним йому транспортним засобом.

Водночас, як на підставу для визнання протиправною та скасування оскаржуваної постанови позивач посилається лише на порушення відповідачем процедури розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Надаючи оцінку таким доводам позивача, суд зважає на таке.

Згідно з пунктом 25 Порядку №1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Пунктом 26 Порядку №1567 передбачено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання.

Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

Так, судом установлено, що повідомленням від 16 вересня 2021 року вих. №77111/21.1/24-21, що складене відповідачем, позивача поінформовано про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт 05 жовтня 2021 року з 10 до 16 години.

Таке повідомлення отримано позивачем 23 вересня 2021 року, що ним не заперечується.

Вказане свідчить про те, що відповідачем дотримано вимог пункту 26 Порядку №1567.

При цьому, пунктом 27 Порядку №1567 передбачено, що у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.

За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

У зв'язку із неявкою уповноваженої особи позивача на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, який був повідомлений про час і місце розгляду такої, відповідач правомірно розглянув таку без участі представника товариства.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11 лютого 2020 року у справі № 820/4624/17.

Судом враховано й те, що у повідомленні відповідачем допущено помилку в назві транспортного засобу, яким допущено порушення законодавства про автомобільний транспорт, та в номері акта проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт, проте такі недоліки повідомлення не можуть свідчити про недотримання відповідачем вимог Порядку №1567 в частині необхідності повідомлення суб'єкта господарювання про час і місце розгляду справи.

При цьому, позивач знав про проведення посадовими особами Укртрансбезпеки перевірки додержання ним вимог законодавства про автомобільний транспорт 27 серпня 2021 року, а тому не міг не знати, якого саме випадку стосуватиметься розгляд справи 05 жовтня 2021 року.

Більше того, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, позивач не скористався правом ознайомитися із матеріалами такої справи, не повідомив про неможливість прибуття на розгляд справи тощо, що свідчить про прояв пасивної поведінки під час розгляду справи про порушення ним законодавства про автомобільний транспорт.

На переконання суду, допущення відповідачем деяких помилок у повідомленні про розгляд справи не є підставою для визнання протиправною та скасування правомірної постанови, якою до товариства обгрунтовано застосовано адміністративно-господарський штраф.

З огляду на встановлені в ході судового розгляду обставини суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант-авто М" адміністративного-господарського штрафу від 05 жовтня 2021 року №293420 прийнята в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом, а тому підстави для її скасування відсутні.

Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно зі статтею 90 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

При цьому, в силу положень частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, перевіривши обґрунтованість ключових доводів сторін та оцінивши надані ними докази в сукупності, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову належить відмовити.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позовних вимог відсутні підстави для відшкодування позивачеві судових витрат.

Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант-авто М" відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: товариство з обмеженою відповідальністю "Гарант-авто М" (місцезнаходження: 21032, м. Вінниця, вул. Київська, буд. 78; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 43523177)

Відповідач: Подільське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки (місцезнаходження: 21021, м. Вінниця, вул. В. Порика, буд. 29)

Рішення суду у повному обсязі складено 09.06.2022

Суддя Яремчук Костянтин Олександрович