Справа № 525/1369/21
Провадження №2-а/525/12/2022
10.06.2022 Великобагачанський районний суд Полтавської області в складі:
головуючої - судді Прасол Я.В.,
секретаря судових засідань - Хоменка М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Велика Багачка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 , представник позивача адвокат Глушко Зоя Вікторівна, до старшого державного інспектора відділу провадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного контролю на транспорті Савченка Владислава Олеговича, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування ( місцезнаходження юридичної особи) на території України,
Позивач ОСОБА_1 в особі свого представника адвоката Глушко З.В. 21.12.2021 та 22.12.2021 звернувся до суду з позовами, в яких просив суд скасувати постанови ВМ № 00000251 від 18.10.2021 та ВМ № 00000110 від 13.10.2021 про накладення адміністративних стягнень по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст.132-1 КУпАП.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що постановою старшого державного інспектора відділу провадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного контролю на транспорті Савченка В.О. серії ВМ № 00000251 від 18.10.2021 його притягнуто до адміністративної відповідальності за те, що 15.10.2021 о 18 год. 05 хв. транспортний засіб DAF ХF 460 FT днз НОМЕР_1 , допустив рух із перевищенням загальної маси транспортного засобу на 10% (8,917т) та з перевищенням нормативних параметрів навантаження на строєні осі транспортного засобу на 6,8% (5,978т), та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 17000 грн. за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП.
Постановою старшого державного інспектора відділу провадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного контролю на транспорті Савченка В.О. серії ВМ № 00000110 від 13.10.2021 позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за те, що 12.10.2021 о 16 год. 29 хв. транспортний засіб DAF СF 85.460 днз НОМЕР_2 , допустив рух із перевищенням загальної маси транспортного засобу на 11,8% (9,712т) та з перевищенням нормативних параметрів навантаження на строєні осі транспортного засобу на 16,8% (8,601т), та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 17000 грн. за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП.
Позивач з оскаржуваними постановами не погоджується, вважає, що викладені у них обставини не відповідають дійсності, постанови складені з порушеннями вимог чинного законодавства.
Вважає оскаржувані постанови протиправними, оскільки транспортні засоби, якими здійснювалися перевезення, зокрема: DAF ХF 460 FT днз НОМЕР_1 з напівпричепом-самоскидом STAS O 43/3FAK днз НОМЕР_3 та DAF СF 85.460 днз НОМЕР_2 з напівпричепом-самоскидом WIELTON NW днз НОМЕР_4 перебували у користуванні ТОВ «АСТРА М.Б.», згідно договору оренди транспортного засобу.
15.10.2021 та 12.10.2021 даними транспортними засобами здійснювалося перевезення піску з відсівів дроблення у кількості 21,76 т та 21,18 т, відповідно, що підтверджується товарно-транспортними накладними.
Порушення нормативних вагових параметрів не було допущено, оскільки загальна маса транспортних засобів DAF ХF 460 FT днз НОМЕР_1 з напівпричепом-самоскидом STAS O 43/3FAK днз НОМЕР_3 та вантажем становила 38,34т, а DAF СF 85.460 днз НОМЕР_2 з напівпричепом-самоскидом WIELTON NW днз НОМЕР_4 та вантажем - 35,925 т.
Позивач зазначає, що оскаржувані постанови не містять інформації про показники маси, від яких відштовхувалася уповноважена особа під час прийняття рішення, розрахунки на думку позивача проводяться некоректно та з помилками.
Посилаючись на вказані обставини, позивач просив визнати спірні постанови протиправними та скасувати їх.
Також позивач при зверненні до суду просив поновити йому строк на звернення до суду з адміністративними позовами, оскільки про існування оскаржуваних постанов останній дізнався лише 15.12.2021, отримавши інформацію із засобів масової інформації про існування «Сервісу перевірки адміністративних правопорушень в галузі безпеки на транспорті зафіксованих в автоматичному режимі», де і ознайомився з оскаржуваною постановою.
Ухвалами суду від 24.12.2021 відкрито спрощене позовне провадження по справах, постановлено проводити розгляд справи в порядку ст. 286 КАС України, розгляд справ призначено на 31.12.2021, відповідачам направлено копії позовних заяв з додатками, роз'яснено порядок та строки подання відзиву на позови та витребувано з Державної служби України з безпеки на транспорті належним чином засвідчені копії оскаржуваних постанов та матеріалів справ про адміністративне правопорушення.
Розгляд справи неодноразово відкладався, з поважних причин.
09.02.2022 представником відповідача Державної служби України з безпеки на транспорті адвокатом Доготер О.Г. подано відзив на позовну заяву у справі №525/1369/21. У відзиві на позовну заяву відповідач повністю заперечує проти заявленого ОСОБА_1 позову, просить у його задоволенні відмовити. В обґрунтування своєї позиції представник відповідача посилається на те, що відсутні підстави для поновлення строку позивачу на звернення до суду з вищевказаним позовом, оскільки причини його пропуску є неповажними. Зазначає, що винесена постанова по справі про адміністративне правопорушення серії ВМ №00000251 від 18.10.2021 відображає усі істотні ознаки складу адміністративного правопорушення, є законною та обґрунтованою, вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 підтверджується матеріалами справи. Факт вчинення адміністративного правопорушення зафіксовано належним чином, відповідні фото та відеодокази містяться на офіційному веб-сайті Укртрансбезпеки у мережі Інтернет. Вважає, що інформація зазначена у товарно-транспортній накладній не спростовує факту перевищень, що зафіксовані за допомогою автоматичної системи зважування та не може бути належним доказом, що підтверджує загальну вагу транспортного засобу та навантаження на осі. Розрахунки позивача вважає помилковими. Також вважає, що розмір судових витрат заявлений позивачем до стягнення є завищеним та становить для відповідача, який є бюджетною організацією, надмірний тягар. До відзиву додано копія оскаржуваної постанови та матеріали справи про адміністративне правопорушення зафіксоване в автоматичному режимі.
У справі №525/1379/21 відзив на позовну заяву у встановлені строки на адресу суду не надійшов. На виконання запиту суду відповідачем були надані копія оскаржуваної постанови та матеріали справи про адміністративне правопорушення зафіксоване в автоматичному режимі.
Ухвалою від 11.04.2022 адміністративні справи №525/1369/21 та №525/1379/21, об'єднано в одне провадження, про що повідомлені усі учасники судового розгляду.
У судове засідання сторони та їх представники не з'явились, з клопотаннями про відкладення судового розгляду до суду не зверталися.
У позовній заяві позивач просив проводити розгляд справи без його участі ( п.4 прохальної частини позовної заяви).
Представник відповідача Державної служби України з безпеки на транспорті у судове засідання повторно не з'явився, причини неявки суду не повідомив, з клопотаннями про відкладення розгляду справи до суду не звертався. Відповідач належним чином повідомлений про місце, дату та час розгляду справи, від представника відповідача надійшла заява про розгляд справи без його участі.
Відповідач старший державний інспектор відділу провадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного контролю на транспорті Савченко В.О. у судове засідання не з'явився, відзиву на позовні заяви не подав, з клопотаннями про відкладення розгляду справи не звертався.
Враховуючи неявку учасників справи, суд проводить судове засідання, з урахуванням положень ч. 4 ст. 229 КАС України.
Вивчивши матеріали справи у їх сукупності та взаємозв'язку, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 15.10.2021 о 18 годині 05 хвилин за адресою M-22, км 74+810, Полтавська область, зафіксовано транспортний засіб DAF ХF 460 FT днз НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух якого із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР України: загальної маси транспортного засобу на 10% (8,917т), навантаження на строєні осі транспортного засобу на 6,8% (5,978т). За результатами фіксації в автоматичному режимі адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки на автомобільному транспорті винесено постанову серії ВМ №00000251 від 18.10.2021, якою притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн., що підтверджується копією вказаної постанови ( а.с. 68 справа №525/1369/21).
12.10.2021 о 16 годині 29 хвилин за адресою M-22, км 74+810, Полтавська область, зафіксовано транспортний засіб DAF СF 85.460 днз НОМЕР_2 , відповідальна особа допустила рух якого із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР України: загальної маси транспортного засобу на 11,8% (9,712т), навантаження на строєні осі транспортного засобу на 16,8% (8,601т). За результатами фіксації в автоматичному режимі адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки на автомобільному транспорті винесено постанову серії ВМ №00000110 від 13.10.2021, якою притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн., що підтверджується копією вказаної постанови ( а.с. 117 справа №525/1369/21).
Відповідно до свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, автомобілі марки DAF ХF 460 FT днз НОМЕР_1 та DAF СF 85.460 днз НОМЕР_2 є власністю ОСОБА_1 , напівпричеп STAS O 43/3FAK днз НОМЕР_3 є власністю ОСОБА_2 , а напівпричеп WIELTON NW днз НОМЕР_4 є власністю ОСОБА_3 ( а.с. 15 справа №525/1369/21, а.с. 15 справа №525/1379/21).
Відповідно до договору оренди №01/04/03 від 01.04.2021 укладеного між ТОВ "АСТРА М.Б." та ОСОБА_1 , останній передав належні йому транспортні засоби, у тому числі автомобілі марки DAF ХF 460 FT днз НОМЕР_1 та DAF СF 85.460 днз НОМЕР_2 у користування ТОВ "АСТРА М.Б.", строком до 25.12.2021( а.с.12 справа №525/1376/21, а.с. 12 справа №525/1379/21).
З товарно-транспортної накладної №0000058792 від 15.10.2021, вбачається, що транспортний засіб автомобіль марки DAF ХF 460 FT днз НОМЕР_1 з напівпричепом STAS O 43/3FAK днз НОМЕР_3 , який використовується на правах оренди автомобільним перевізником ТОВ «АСТРА М.Б.» 15.10.2021 рухався від м. Кременчук до с. Капустяни, Решетилівського району, Полтавської області під керуванням водія ОСОБА_4 , з вагою брутто 21,76 т, загальна вага - 38,16 т ( а.с.11 справа №525/1369/21).
З товарно-транспортної накладної №0000058190 від 12.10.2021, вбачається, що транспортний засіб автомобіль марки DAF СF 85.460 днз НОМЕР_2 з напівпричепом WIELTON NW днз НОМЕР_4 , який використовується на правах оренди автомобільним перевізником ТОВ «АСТРА М.Б.» 12.10.2021 рухався від м. Кременчук до с. Капустяни, Решетилівського району, Полтавської області під керуванням водія ОСОБА_5 , з вагою брутто 21,18 т, загальна вага - 35,36 т ( а.с.11 справа №525/1379/21).
Копіями сертифікату перевірки типу UA.TR.113-0619-21 від 13.04.2021 та сертифікату відповідності UA.TR.113-0619/04F-21/1 від 18.06.2021 підтверджується встановлення елементів системи моніторингу за станом доріг та умовами руху на км 74+810 автомобільної дороги державного значення М-22 Полтава-Олександрія, відповідність встановленого приладу для зважування транспортних засобів WAGA WIM-35 застосованим вимогам технічного регламенту та стандартам ДСТУ. Прилад призначений для визначення маси транспортного засобу, навантаження на вісь та на групу осей упродовж його проїзду через вантажоприймальний пристрій ваг ( а.с. 50-67 справа №525/1369/21).
Відповідно до наданих суду матеріалів автоматичної фіксації адміністративного правопорушення, встановлено, що загальна вага транспортного засобу DAF ХF 460 FT днз НОМЕР_1 з напівпричепом STAS O 43/3FAK днз НОМЕР_3 на момент вчинення адміністративного правопорушення становила 48,917т, навантаження на строєні осі 27,978т ( а.с. 73 справа №525/1369/21). Загальна вага транспортного засобу DAF СF 85.460 днз НОМЕР_2 з напівпричепом WIELTON NW днз НОМЕР_4 ,на момент вчинення адміністративного правопорушення становила 49,712 т, навантаження на строєні осі - 30,601 т ( а.с. 112 справа №525/1369/21).
Посадовою особою Державної служби України з безпеки на транспорті - старшим державним інспектором відділу провадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного контролю на транспорті Савченком В.О. винесено постанови серії ВМ №00000251 від 18.10.2021 та серії ВМ №00000110 від 13.10.2021, якими притягнуто власника транспортних засобів сідлових тягачів DAF ХF 460 FT днз НОМЕР_1 та DAF СF 85.460 днз НОМЕР_2 ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та накладено на нього адміністративні стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн. та 17000,00 грн., відповідно.
Надані суду матеріали не містять відомостей про вручення копії даної постанови ОСОБА_1 . Трекінг з сайту АТ "Укрпошта", наданий представником відповідача, не є належним підтвердженням вручення копії оскаржуваної постанови позивачу, рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення відповідачем суду не надано.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 286 КАС України, позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Оскільки сторонами не доведено, що позивач ОСОБА_1 отримав копії оскаржуваних постанов, позивач посилається на ті обставини, що про існування оскаржуваної постанови йому стало відомо лише 15.12.2021 з «Сервісу перевірки адміністративних правопорушень в галузі безпеки на транспорті зафіксованих в автоматичному режимі», доводи позивача в цій частині відповідачем не спростовані, тому суд приходить до переконання, що клопотання позивача про поновлення строку на звернення до суду з даним позовом підлягає до задоволення.
Положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. №103 (далі Положення), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Відповідно до п.5 Положення, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів у зонах габаритно-вагового контролю, у випадках, передбачених законом, складає протоколи про адміністративні правопорушення, розглядає справи про адміністративні правопорушення і накладає адміністративні стягнення.
Згідно п.1 ч.2 ст.229 КУпАП від імені органів автомобільного транспорту та електротранспорту розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право, зокрема, на автомобільному транспорті посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті (частина друга статті 122-2, частини друга, третя статті 132-1, стаття 132-2, частини перша, друга, четверта, п'ята і сьома статті 133-1, стаття 133-2); керівник перевізника, який в установленому законодавством порядку надає транспортні послуги, його заступники та контролери (частина третя статті 119, частина п'ята статті 133, частина друга статті 134, абзаци четвертий, шостий та восьмий статті 135)
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, 3,75 м), за висотою від поверхні дороги 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах 4,35 м), за довжиною 22 м (для маршрутних транспортних засобів 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах до 46 т), навантаження на одиночну вісь 11 т (для автобусів, тролейбусів 11,5 т), здвоєні осі 16 т, строєні 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь 11 т, здвоєні осі 18 т, строєні 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Згідно з ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами тягне за собою накладення штрафу в розмірі: п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30%; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30%.
Приміткою до ст. 132-1 КУпАП передбачено, що підставою для звільнення від відповідальності, передбаченої частинами першою і другою цієї статті, є наявність дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Згідно ч. 1 ст. 14-3 КУпАП адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частиною другою статті 122-2, частинами другою і третьою статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі (за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки та/або відеозапису, що функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), несе відповідальна особа фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.
Відповідно до ч. 3 вказаної статті КУпАП відповідальна особа, зазначена у частині першій цієї статті, або особа, яка ввезла транспортний засіб на територію України, звільняється від відповідальності за адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, у випадках, передбачених статтею 279-7 цього Кодексу.
Згідно положень ч. 1 ст. 279-7 КУпАП відповідальна особа, зазначена у частині першій статті 14-3 цього Кодексу, або особа, яка ввезла транспортний засіб на територію України, звільняється від адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, якщо протягом 20 календарних днів з дня вчинення відповідного правопорушення або з дня набрання постановою про накладення адміністративного стягнення законної сили:
1) така особа надала документ, який підтверджує, що до моменту вчинення правопорушення транспортний засіб вибув з її володіння;
2) внаслідок протиправних дій інших осіб, або щодо протиправного використання іншими особами номерних знаків, що належать її транспортному засобу;
3) особа, яка користувалася транспортним засобом на момент вчинення зазначеного правопорушення, звернулася особисто до органу (посадової особи), уповноваженого розглядати справи про адміністративні правопорушення, із заявою про визнання зазначеного факту адміністративного правопорушення та надання згоди на притягнення до адміністративної відповідальності, а також надала документ (квитанцію) про сплату відповідного штрафу.
Відповідно до ч. 1 ст. 279-5 КУпАП, у разі якщо адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частиною другою статті 122-2, частинами другою, третьою статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, або в разі вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтею 132-2 цього Кодексу, уповноважені на те посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, за даними Єдиного державного реєстру транспортних засобів, а в разі необхідності - за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань встановлюють відповідальну особу, зазначену у частині першій статті 14-3 цього Кодексу, або вантажовідправника.
Згідно п. 2 Порядку внесення відомостей про належного користувача транспортного засобу до Єдиного державного реєстру транспортних засобів, затвердженого постановою КМУ № 1197 від 14.11.2018, належний користувач - фізична особа, яка на законних підставах користується транспортним засобом, що їй не належить, а також керівник юридичної особи - лізингоодержувача (особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи - лізингоодержувача) або працівник, визначений керівником юридичної особи, яка є власником транспортного засобу або отримала в установлений законодавством спосіб право користуватися ним, які в разі внесення щодо них відомостей до Реєстру, відповідно до статті 14-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення несуть відповідальність за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, або за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису).
Згідно положень ч. 4 ст. 283 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), крім даних, визначених частинами другою і третьою цієї статті, повинна містити відомості про адресу веб-сайту в мережі Інтернет, на якому особа може ознайомитися із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення, ідентифікатор для доступу до зазначеної інформації та порядок звільнення від адміністративної відповідальності. Згідно ч.ч. 2, 3 вказаної статті постанова повинна містити найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення. Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис (якщо такий запис здійснювався); розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Згідно з п. 1 Розділу II Інструкції з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства інфраструктури України № 512 від 27.09.2021, уповноважені поліцейські розглядають справи про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, передбачені частинами першою - третьою статті 122 (перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів, проїзду на заборонний сигнал світлофора, порушення правил зупинки, стоянки, порушення установленої для транспортних засобів заборони рухатися смугою для маршрутних транспортних засобів, тротуарами чи пішохідними доріжками, виїзду на смугу зустрічного руху), та частиною першою статті 123 (порушення правил руху через залізничний переїзд, крім в'їзду на залізничний переїзд у випадках, коли рух через переїзд заборонений) КУпАП (далі - адміністративні правопорушення). Справи про адміністративні правопорушення розглядаються за місцем оброблення та обліку таких правопорушень в уповноваженому органі (підрозділі) Національної поліції України.
Судом встановлено, що позивач є власником транспортних засобів сідлових тягачів DAF ХF 460 FT днз НОМЕР_1 та DAF СF 85.460 днз НОМЕР_2 , відомостей про внесення інформації про орендаря транспортних засобів в Єдиний державний реєстр транспортних засобів, суду не надано, за таких обставин адміністративна відповідальність за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху автомобільними дорогами покладається на власника сідлових тягачів ОСОБА_1 .
Разом з тим, за умови наявності користувача вказаного транспортного засобу, у відповідності до положень ч. 1 ст. 279-7 КУпАП, позивач не був позбавлений можливості звільнитись від адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, якщо протягом 20 календарних днів з дня вчинення відповідного правопорушення або з дня набрання постановою про накладення адміністративного стягнення законної сили ТОВ «АСТРА М.Б.», як особа, яка користувалася транспортним засобом на момент вчинення зазначеного правопорушення, звернулася б особисто до Державної служби України з безпеки на транспорті із заявою про визнання зазначеного факту адміністративного правопорушення та надання згоди на притягнення до адміністративної відповідальності, а також надала документ (квитанцію) про сплату відповідного штрафу.
Також, суд не бере до уваги аргументи представника позивача щодо відсутності необхідного обсягу інформації в постанові про адміністративне правопорушення, передбаченого ст. 283 КУпАП.
Так, з копій постанов від 18.10.2021 та 13.10.2021 встановлено, що в них наявні відомості про найменування органу та посадової особи, який виніс постанову, дату розгляду справи, відомості про особу, стосовно якої розглядається справа, опис обставин, установлених під час розгляду справи, зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення, прийняте у справі рішення, транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак, технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис, розмір штрафу та порядок його сплати, правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження, відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу, адресу веб-сайту в мережі Інтернет, на якому особа може ознайомитися із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення, ідентифікатор для доступу до зазначеної інформації та порядок звільнення від адміністративної відповідальності, а також дату та час фіксації здійснення вимірювання).
При цьому, в п. 3 Інструкції з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті (далі Інструкція), зафіксовані в автоматичному режимі, на яку посилається представник позивача, не містить посилання на форму постанови відповідно до додатка 1 до цієї Інструкції та не містить імперативної вимоги щодо встановлення всього обсягу інформації про транспортний засіб.
Відповідно до положень Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом України, затверджених Наказом Міністерства транспорту України 14.10.1997 №363, причіп - транспортний засіб без власного джерела енергії, пристосований для буксирування автомобілем; сідельний тягач - автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для буксирування напівпричепа. Товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов'язкові реквізити, передбачені цими Правилами.
Правилами дорожнього руху визначено, що експлуатація транспортного состава це транспортування тягачем причепа згідно з інструкцією щодо його використання (відповідність причепа тягачу, наявність страхового з'єднання, єдиної системи сигналізації, освітлення тощо).
Оскаржувані постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, містять усі передбачені положеннями ст. 283 КУпАП обов'язкові відомості щодо події правопорушення, суб'єкта адміністративної відповідальності, накладеного стягнення та порядку його сплати, а також порядку ознайомлення та оскарження постанови, а також інші обов'язкові відомості, визначені ст. 283 КУпАП, крім того постанови містять додаткову інформацію про транспортний засіб, визначену Інструкцією.
Таким чином, проаналізувавши аргументи сторін та дослідивши надані докази, суд приходить до висновку про наявність у діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, відповідно складання постанов уповноваженим органом про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за рух транспортних засобів DAF ХF 460 FT днз НОМЕР_1 та DAF СF 85.460 днз НОМЕР_2 , з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм є правомірним.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Зі змісту постанови серії ВМ №00000251 від 18.10.2021 встановлено, що відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР України: загальної маси транспортного засобу на 10% (8,917т), навантаження на строєні осі транспортного засобу на 6,8% (5,978т). Санкцією ч. 2 ст. 132-1 КУпАП встановлено, відповідальність за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами , зокрема накладення штрафу в розмірі: п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30%; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30%.
Таким чином, судом встановлено, що на позивача ОСОБА_1 у постанові серії ВМ №00000251 від 18.10.2021 накладено адміністративне стягнення у розмірі більшому, ніж це передбачено Законом, що не може залишатися без реагування.
Враховуючи вищевикладене, з урахуванням повноважень наданих суду положеннями ч. 3 ст. 286 КАС України, суд приходить до переконання про необхідність змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення та зменшити розмір накладеного на ОСОБА_1 стягнення згідно постанови серії ВМ №00000251 від 18.10.2021 до встановленого Законом розміру - п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500 гривень.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
Керуючись ст.ст. 243, 246, 250, 286 КАС України, ч. 1 ст. 14-3, ч. 2 ст. 132-1, ч. 1 ст. 279-5 КУпАП, суд
Поновити ОСОБА_1 строк на звернення до суду з позовом до старшого державного інспектора відділу провадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного контролю на транспорті Савченка Владислава Олеговича, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України.
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Змінити захід стягнення в межах санкції ч. 2 ст. 132-1 КУпАП застосований до ОСОБА_1 відповідно до постанови серії ВМ №00000251 від 18.10.2021 у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, визначивши суму штрафу в розмірі п'ятисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 8500 (вісім тисяч п'ятсот) гривень.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
На виконання п. 4 ч. 5 ст. 246 КАС України судом зазначається повне найменування сторін:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ;
представник позивача: адвокат Глушко Зоя Вікторівна, адреса: вул. Першотравнева, 39, к. 5, м. Кременчук, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю №1581 від 04.01.2017, електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
відповідач: Савченко Владислав Олегович - старший державний інспектор відділу провадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного контролю на транспорті, службова адреса: проспект Перемоги, 14, м. Київ, електронна пошта: contact@dsbt.gov.ua;
відповідач: Державна служба України з безпеки на транспорті, код ЄДРПОУ 39816845, юридична адреса: проспект Перемоги, 14, м. Київ, електронна пошта: contact@dsbt.gov.ua;
представник відповідача: адвокат Доготер Оксана Георгіївна, адреса: вул. Гоголя, 35-Б, прим. 37, м. Херсон, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю №4974/10 від 30.08.2012.
Суддя Я.В. Прасол