Справа № 454/301/22 Головуючий у 1 інстанції: Адамович М.Я.
Провадження № 33/811/412/22 Доповідач: Белена А. В.
30 травня 2022 року Львівський апеляційний суд у складі:
судді - Белени А.В.
за участю особи, яка притягається до адміністративної
відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.130, КУпАП за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову судді Сокальського районного суду Львівської областівід 22.03.2022 року,
встановив:
Постановою судді Сокальського районного суду Львівської областівід 22.03.2022
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по
АДРЕСА_1 , непрацюючого,
визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто 17000 гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік.
Стягнуто з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 496,20 гривень.
ОСОБА_1 визнано винним у тому, що він 28.01.2022 близько 21:38 год. на автодорозі сполучення смт. Жвирка - м.Червоноград Львівської області керував автомобілем марки «Volkswagen Transporter» р.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння, зі згоди водія, у встановленому законом порядку проводився із застосуванням приладу "Драгер", результат позитивний - 0,57 проміле. Таким чином, ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9 а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП.
На постанову судді ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить поновити строк апеляційного оскарження; апеляційну скаргу задовольнити повністю, винести постанову, якою оскаржувану постанову скасувати, а провадження у справі закрити у зв'язку із відсутністю складу адиміністративного правопорушення. Вважає, що постанова судді є незаконною та необгрунтованою, постанова винесена з порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального рпава.
Стосовно строку апеляційного оскарження то слухання справи відбулося без нього, хоча він клопотав про відкладення бо був 22.03.2022 у відряджені і не міг прибути в суд, а копію постаенови отримав 06.04.2022. Про зміст постанови не знав тому не міг вчасно подати апеляційну скаргу.
В обґрунтування апеляційних вимог покликається на те, що працівниками поліції було порушено Інструкцію з оформленя протоколу так як не запрошено свідків під час проведення освідування на стан сп'яніння. Судом першої інстанції не було повно та всебічно розглянуто справу. Слухання справи відбулося без його участі чим порушено його право на захист. Відеозапис складається з двох різних файлів і знятий з різних носіїв, а не один безперервний запис наявний. Відсутня частина запису де він вимагав надання правової допомоги в чому було відмовлено. У протоколі не зазначено жодної з ознак сп'яніння котрі були в нього наявні та слугували підставою для проведення огляду на стан сп'яніння. Крім того йому не було розяснено його права за ст. 268 КУпАП що є порушенням .
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 про задоволення апеляційної скарги, перевіривши доводи апеляційної скарги та дослідивши матеріали справи, проходжу до наступного висновку.
Поважність причин пропуску скаржником строку на подачу апеляційної скарги знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, а тому цей строк необхідно поновити.
Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Зі змісту ст. 252 КУпАП вбачається, що оцінка доказів при розгляді справ про адміністративні правопорушення ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні усіх обставин справи в їх сукупності.
Згідно зі ст. 251 КУпАП на основі доказів встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, поясненнями свідків та ін.
Доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно з п. 27 Постанови Пленуму ВСУ № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», відповідальність за ст. 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу. Правопорушення вважається закінченим з того моменту, як він почав рухатись.
Висновок судді про винуватість ОСОБА_1 , у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, є обґрунтованим і відповідає фактичним обставинам справи та підтверджується сукупністю доказів, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ № 170740 від 28.01.2022 складений щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП, де ОСОБА_1 власноруч зазначив що алкоголь не вживав (а.с.1) ;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використання спеціальних технічних засобів, відповідно до якого огляд проведений у зв'язку з виявленими ознаками алкогольного сп'яніння, огляд проведено за допомогою приладу «Драгер» Алкотест 6810, результат тесту 0,57 ‰, різкий запах з порожнини рота, даний акт водій ОСОБА_1 не підписав (а.с.2);
- роздруківкою приладу «Drager» ARBL-0834, Alkotest 6810, тест №5695 від 28.01.2022, результат тесту- 057 проміле(а.с.3);
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, огляд ОСОБА_1 проведено у зв'язку з виявленими ознаками сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота (а.с.4);
- відеозаписом з нагрудної камери поліцейського (а.с.9);
- копією постанови серії БАБ № 479749 від 28.01.2022 відносно ОСОБА_1 за ч.6 ст. 121 КУпАП(а.с.10).
Згідно з ч. 1 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Порядок огляду водія на стан сп'яніння, встановлений ст. 266 КУпАП, розкритий в Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 1452/735 від 09.11.2015.
Згідно з п. 2 розділу І зазначеної інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Таким чином, при розгляді справи в суді першої інстанції порушень норм матеріального чи процесуального права допущено не було. Суддя відповідно до ст. ст. 245, 280 КУпАП повно та всебічно з'ясував усі обставини, що мали значення для правильного вирішення справи.
Апеляційна скарга не містить правових підстав для скасування судового рішення, а апеляційні вимоги були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Покликання апелянта про ненадання йому пра звернутися за правовою допмогою та не розяснення йому прав за ст. 268 КУпАП є безпідставними, оскільки протокол водієм був підписаний, він мав можливість та здійснив власноруч записи у протоколі, однак не зазначив про порушення права на захист.
Обставини, які б виключали провадження в справі, відповідно до ст. 247 КУпАП, відсутні.
Адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн. З позбавленням права керування транспортиними засобами строком 1 рік, накладене на ОСОБА_1 підставно та відповідно до санкції ч.1 ст. 130 КУпАП і є безальтернативним.
З огляду на викладене апеляційний суд дійшов висновку про необґрунтованість апеляційної скарги і вважає, що підстав для скасування постанови судді та закриття провадження у справі немає.
Керуючись ст. 294 КУпАП, апеляційний суд,-
постановив :
Поновити ОСОБА_1 строк апеляційного оскарження.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову судді Сокальського районного суду Львівської області від 22 березня 2022 в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за ч.1 ст. 130 КУпАП - залишити без змін.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя Альберт БЕЛЕНА