01 червня 2022 року
м. Київ
cправа № 5004/407/12
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Жукова С.В. - головуючого, Банаська О.О., Ткаченко Н.Г.
за участі секретаря: Купрейчук С.П.,
представники сторін у судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Приватного підприємства "Захід"
на ухвалу Господарського суду Волинської області від 13.10.2021
та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 01.12.2021
у справі
за заявою Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ковельрембуд"
про банкрутство, -
1. У провадженні господарського суду Волинської області перебуває справа № 5004/407/12 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Ковельрембуд" на стадії ліквідаційної процедури.
2. 08.09.2021 до місцевого господарського суду звернувся ліквідатор банкрута із клопотанням про виключення з реєстру вимог кредиторів вимог ПАТ "Кредитпромбанк" в сумі 11 485 580 грн. 58 коп. - перша черга (забезпечені вимоги), 1 113 грн. 00 коп. - перша черга, 295 769 грн. 31 коп. - шоста черга.
2.1. Клопотання обґрунтоване ліквідацією юридичної особи ПАТ "Кредитпромбанк", який є кредитором боржника, без визначених правонаступників, у зв'язку з чим у боржника відсутнє будь яке зобов'язання перед банком.
Короткий зміст та мотиви рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Ухвалою Господарського суду Волинської області від 13.10.2021, залишеною без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 01.12.2021, відмовлено у задоволенні клопотання ліквідатора Мацьоцького Олександра Ігоровича від 06.09.2021 № 02-01/5004/407/12/10 про виключення з реєстру вимог кредиторів Товариства з обмеженою відповідальністю "Ковельрембуд" вимоги Публічного акціонерного товариства "Кредитпромбанк" в сумі 11 485 580 грн 58 коп. - перша черга (забезпечені вимоги), 1 113 грн. 00 коп. - перша черга, 295 769 грн. 31 коп. - шоста черга.
3.1. Судові рішення обґрунтовані тим, що у випадку настання певних обставин (погашення кредиторських вимог, відмова кредитора від заявлених вимог, тощо), відомості про кредитора не підлягають вилученню (усуненню) з відповідного реєстру, а вноситься інформація про виключення з реєстру кредиторських вимог.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Приватне підприємство "Захід" звернулось до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду зі скаргою на Ухвалу Господарського суду Волинської області від 13.10.2021 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 01.12.2021, просить оскаржувані рішення скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Ковельрембуд" арбітражного керуючого Мацьоцького О.І. про виключення з реєстру вимог кредиторів вимог ПАТ "Кредитпромбанк" в сумі 11 485 580 грн. 58 коп. - перша черга (забезпечені вимоги), 1 113 грн. 00 коп. - перша черга, 295 769 грн. 31 коп. - шоста черга.
4.1. На виконання вимог п. 5 ч. 2 ст. 290 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) скаржник зазначив, що підставою для звернення до суду касаційної інстанції є п. 3 ч. 2 ст. 287, оскільки судові рішення прийняті судами першої та апеляційної інстанцій з неправильним застосуванням судами норм матеріального права, зокрема ст. 609 ЦК України, ст. 61 КУзПБ - за відсутності висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.
Узагальнений виклад позиції інших учасників у справі
5. Відзиву на касаційну скаргу не надано.
Провадження у Верховному Суді
6. Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи № 5004/407/12 визначено колегію суддів у складі: Жукова С.В. - головуючого, Банаська О.О., Ткаченко Н.Г., що підтверджується протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 12.01.2022.
7. Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 31.01.2022 (у складі колегії суддів: Жукова С.В. - головуючого, Банаська О.О., Ткаченко Н.Г.) відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Приватного підприємства "Захід" на ухвалу Господарського суду Волинської області від 13.10.2021 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 01.12.2021 у справі № 5004/407/12; призначено до розгляду касаційну скаргу Приватного підприємства "Захід" на 16 березня 2022 року о 12 : 15 год. у відкритому судовому засіданні у приміщенні Касаційного господарського суду за адресою: м. Київ, вул. О. Копиленка, 6, в залі судових засідань №330.
8. У зв'язку з військовою агресією російської федерації та введенням воєнного стану судове засідання по справі № 5004/407/12 за касаційною скаргою Приватного підприємства "Захід" на ухвалу Господарського суду Волинської області від 13.10.2021 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 01.12.2021 не відбулося 16 березня 2022 року о 12 : 15 год. у приміщенні Касаційного господарського суду за адресою: м. Київ, вул. О. Копиленка, 6, в залі судових засідань №330.
9. Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.04.2022 призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Приватного підприємства "Захід" на ухвалу Господарського суду Волинської області від 13.10.2021 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 01.12.2021 у справі № 5004/407/12 на 01 червня 2022 року о 12:10 у приміщенні суду за адресою: м. Київ, вул. О. Копиленка, 6, зал № 330.
10. Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи, перевіривши матеріали справи, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, оскаржувані судові рішення у оскаржуваній частині залишити без змін, виходячи з такого.
11. Відповідно статті 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається.
Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, передбачені пунктами 1, 3, 4, 8 частини першої статті 310, частиною другою статті 313 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги.
12. Під час розгляду справи судами встановлено, що ухвалою місцевого господарського суду від 12.09.2016 визнано та включено до реєстру вимог кредиторів ТОВ "Ковельрембуд" кредиторські вимоги ПАТ "Кредитпромбанк" на суму 11 485 580 грн. 58 коп. перша черга, 1 113 грн. перша черга, 9 318 133 грн. 97 коп. четверта черга, 734 253 грн. 31 коп. шоста черга.
13. 01.10.2020 року до єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис№1000701110060002930 про припинення ПАТ "Кредитпромбанк" як юридичної особи, дані про юридичних осіб-правонаступників відсутні.
14. Ведення реєстру вимог кредиторів, згідно з положеннями частини першої статті 61 КУзПБ належить до компетенції ліквідатора, який відповідно до статті 65 КУзПБ, подає до суду дані про розміри погашених вимог кредиторів після завершення всіх розрахунків з кредиторами разом зі звітом та ліквідаційний балансом.
15. Відповідно до частини першої статті 3 КУзПБ, вимоги до форми та порядку ведення реєстру вимог кредиторів визначає державний орган з питань банкрутства.
16. Аналіз пунктів 1, 10 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 228, дає підстави для висновку, що Міністерство юстиції України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань банкрутства та на який покладено обов'язок визначати форму та порядок ведення реєстру кредиторів шляхом розроблення, видання та оприлюднення регуляторних актів.
17. Пунктом 1 Вимог до форми та порядку ведення реєстру вимог кредиторів у справах про банкрутство (неплатоспроможність), затверджених наказом Міністерства юстиції України від 17.08.2020 № 2778/5 (далі - Вимоги) встановлено що ці Вимоги визначають порядок ведення реєстру вимог кредиторів у справах про банкрутство (неплатоспроможність) (далі - Реєстр) та вимоги до форми Реєстру, організаційні підходи при складанні, веденні та внесенні змін до Реєстру на всіх стадіях провадження справи про банкрутство (неплатоспроможність).
18. Отже, ведення та внесення змін до реєстру вимог кредиторів арбітражними керуючими (керуючими санації, ліквідаторами) здійснюється відповідно до положень Кодексу України з процедур банкрутства з урахуванням положень, передбачених зазначеними Вимогами.
19. Аналіз пунктів 1 - 6 Вимог дає підстави для висновку про те, що реєстр вимог кредиторів - це єдина уніфікована система записів про кредиторів боржника та їхні вимоги, яка ведеться державною мовою, в електронному вигляді за встановленою формою, підтримання якої в актуальному стані покладено на арбітражного керуючого та боржника, та доступ до якої мають конкурсні та забезпечені кредитори, інвестори, а також поточні кредитори (з моменту ухвалення господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури або введення процедури погашення боргів боржника) згідно з Порядком функціонування автоматизованої системи "Банкрутство та неплатоспроможність", затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 18.02.2020 №594/5.
20. Пунктом 1 Розділу ІІІ "Ведення Реєстру" Вимог передбачено, що арбітражний керуючий починає ведення Реєстру за результатами попереднього засідання господарського суду у справі про банкрутство (неплатоспроможність).
21. Підставою для внесення відомостей до Реєстру є ухвала (постанова) господарського суду або інформація, отримана під час провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) (списання або прощення боргів, задоволення вимог кредиторів, зміна відомостей про кредитора тощо).
22. Відповідно до пункту 8 Розділу ІІІ "Ведення реєстру" Вимог, у разі погашення вимог кредитора іншим шляхом, ніж задоволення за рахунок реалізації майна, відомості щодо способу погашення та дати погашення такої вимоги вносяться в графу "Примітки".
23. Відповідно до частин четвертої та шостої статті 45, частини другої статті 47, частини першої статті 61 Кодексу України з процедур банкрутства, після розгляду грошових вимог конкурсних кредиторів ведення такого реєстру та внесення до нього змін покладається на розпорядника майном (керуючого санацією, ліквідатора).
24. Законодавцем по-іншому врегульовано процедуру ведення реєстру та внесення до нього змін за КУзПП у порівнянні із Законом про банкрутство.
25. Отже, ведення реєстру вимог кредиторів належить до компетенції ліквідатора, згідно з положеннями частини першої статті 61 КУзПБ та Вимог, який на підставі інформації отриманій, зокрема, під час провадження у справі про банкрутство, вносить відповідні відомості до реєстру.
26. Водночас, відповідні дії арбітражного керуючого, можуть бути оскаржені до господарського суду в порядку норм КУзПБ.
27. З огляду на встановлені обставини справи та наведені законодавчі положення, висновки судів попередніх інстанцій щодо наявності підстав для відмови у задоволенні заяви про виключення кредиторських вимог ПАТ "Кредитпромбанк" є обґрунтованими та такими, що відповідають положенням КУзПБ та Вимогам до форми та порядку ведення реєстру вимог кредиторів у справах про банкрутство (неплатоспроможність), затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 17.08.2020 №2778/5.
28. Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини (рішення у справах "Пономарьов проти України" та "Рябих проти Росії") щодо реалізації права на справедливий суд (п. 1 ст. 6 Конвенції): "одним із фундаментальних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності, який передбачає повагу до принципу res judicata - принципу остаточності рішень суду.
29. Цей принцип наголошує, що жодна зі сторін не має права вимагати перегляду остаточного та обов'язкового рішення суду просто тому, що вона має на меті добитися нового слухання справи та нового її вирішення. Повноваження вищих судових органів стосовно перегляду мають реалізовуватися для виправлення судових помилок та недоліків судочинства, але не для здійснення нового судового розгляду. Перегляд не повинен фактично підміняти собою апеляцію, а сама можливість існування двох точок зору на один предмет не є підставою для нового розгляду. Винятки із цього принципу можуть мати місце лише за наявності підстав, обумовлених обставинами важливого та вимушеного характеру".
30. Верховний Суд також звертається до висновків Європейського суду з прав людини, викладених у справі "Проніна проти України" (рішення Європейського суду з прав людини від 18.07.2006).
31. Зокрема, Європейський суд з прав людини у своєму рішенні зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.
32. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
33. Аналізуючи через призму зазначеної практики ЄСПЛ та положення статті 43 ГПК України обсяг дослідження доводів скаржника, їх відображення у судових рішеннях та питання вичерпності висновків суду, що їх зробили суди у цій справі, Верховний Суд дійшов висновку, що скаржникові було надано відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин, як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах, а доводи, викладені в касаційній скарзі не спростовують обґрунтованих та правомірних висновків судів попередніх інстанцій.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
34. За змістом пункту 1 частини першої статті 308 ГПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої інстанції та апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.
35. Відповідно до положень статті 309 ГПК України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 300 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і законне рішення з одних лише формальних міркувань.
36. Перевіривши в межах доводів та вимог касаційної скарги правильність застосування судами попередніх інстанцій норм законодавства, Верховний Суд дійшов висновку, що оскаржувані судові рішення ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстави для їх зміни чи скасування відсутні.
Розподіл судових витрат
37. У зв'язку з тим, що суд відмовляє у задоволенні касаційної скарги та залишає без змін раніше прийняті у цій справі судові рішення, Суд покладає на скаржника витрати зі сплати судового збору за подання касаційної скарги.
Керуючись статтями 240, 300, 301, 308, 309, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд,-
1. Касаційну скаргу Приватного підприємства "Захід" залишити без задоволення.
2. Ухвалу Господарського суду Волинської області від 13.10.2021 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 01.12.2021 у справі №5004/407/12 залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий С.В. Жуков
Судді О.О. Банасько
Н.Г. Ткаченко