Рішення від 08.06.2022 по справі 902/1320/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"08" червня 2022 р. Справа № 902/1320/21

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Мухи М.Є., за участю секретаря судового засідання ------------------- розглянувши матеріали справи

за позовом Державної екологічної інспекції у Вінницькій області м. Вінниця

до Державного підприємства "Шепетівський військовий лісгосп" м. Шепетівка Хмельницька область

про стягнення 263824,22грн.

Представники сторін:

позивача: не з'явився.

відповідача: не з'явився.

Рішення ухвалюється після оголошених у судових засіданнях 03.05.2022р. та 26.05.2022р. перерв.

В судовому засіданні відповідно до ст.240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Процесуальні дії по справі.

Ухвалою від 21.02.2022р. справу прийнято до провадження, призначено підготовче засідання на 09.03.2022р. Ухвалою від 09.03.2022р. підготовче засідання відкладено на 31.03.2022р. Ухвалою від 31.03.2022р. підготовче засідання відкладено на 20.04.2022р. Ухвалою від 12.04.2022р. постановлено провести підготовче засідання по справі призначене на 20.04.2022р. в режимі відеоконференції за участю представника позивача. Протокольною ухвалою від 20.04.2022р. закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду по суті на 03.05.2022р. Протокольною ухвалою від 03.05.2022р. оголошено перерву на стадії судового розгляду справи по суті до 26.05.2022р. із проведенням судового засідання в режимі відеоконференції за участю представника позивача. У судовому засіданні 26.05.2022р. оголошено перерву до 08.06.2022р.

Виклад позицій учасників справи, заяви, клопотання.

У грудні 2021 року Державна екологічна інспекція у Вінницькій області (далі - екологічна інспекція, позивач) звернулася з позовом до суду та просила стягнути з Державного підприємства ?Шепетівський військовий лісгосп? (далі - ДП ?Шепетівський військовий лісгосп?, підприємство, відповідач) на рахунок держави збитки, які завдані внаслідок порушення природоохоронного законодавства у розмірі 263824,22грн.

В обґрунтування позову вказала, що Державною екологічною інспекцією в період з 09.09.2020р. по 18.09.2020р. було проведено позапланову перевірку дотримання ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? вимог природоохоронного законодавства за місцем здійснення виробничої діяльності: вул. Вільхова, 4, м. Калинівка, Вінницька область, за результатами якої, складено Акт №538/ВН від 18.09.2020р. (додаток №1), в якому зафіксовано порушення підприємством вимог природоохоронного законодавства, зокрема незаконної рубки лісових насаджень на підставі лісорубного квитка від 17.08.2020р. серії ІФ ЛРК №008631, який не відповідає вимогам закону. Відповідачу було видано Припис від 18.09.2020р. щодо усунення цих порушень, а посадових осіб, причетних до порушення вимог природоохоронного законодавства було притягнуто то адміністративної відповідальності. Вважає, що внаслідок незаконної рубки дерев, державі заподіяні збитки на суму 263824,22грн., а саме: 198291,87грн. - вартість 36 сироростуючих дерев різних порід та діаметрів; 65532,35грн. - вартість сухостійних дерев різних порід та дерев. 24.12.2020р. на адресу відповідача було направлено письмову претензію №4192/6/20 про відшкодування в добровільному порядку збитків в розмірі 263824,22грн., однак вона залишились без розгляду та задоволення.

Як на правову підставу позову посилається на ст. ст. 105, 107 Лісового кодексу України, ст. ст. 20-2, 47, 68, 69 Закону України ?Про охорону навколишнього природного середовища?, ст. 1166 Цивільного кодексу України (а.с. 1-8).

У відзиві на позов, ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? зазначило, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.04.2021р., яке залишено без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27.09.2021р. у справі №560/1102/21 позов ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? до Державної екологічної інспекції у Вінницькій області про визнання дій Державної екологічної інспекції у Вінницькій області щодо проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України ДП ?Шепетівський військовий лісгосп?, проведеної в період з 09.09.2020р. по 18.09.2020р. протиправними та визнання протиправним та скасування припису Державної екологічної інспекції у Вінницькій області від 18.09.2020р. задоволено частково, визнано протиправним та скасовано п. п. 1, 2, 3, 4, 6, 7 припису Державної екологічної інспекції України у Вінницькій області від 18.09.2020р. Крім цього, в провадженні Калинівського районного суду Вінницької області перебуває кримінальне провадження (справа №132/573/21), внесене в Єдиний реєстр досудових розслідувань за №42020020420000060 від 25.06.2020р. відносно ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , обвинувачених у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 246, ч. 2 ст. 366 КК України (розгляд справи не завершений). В рамках даного кримінального провадження, прокурором військової прокуратури Вінницького гарнізону Бурденним В.В. заявлено позов в інтересах держави в особі ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про відшкодування шкоди завданої внаслідок вчинення кримінальних правопорушень в сумі 263824,22грн. За таких обставин, просить у задоволенні позову відмовити повністю або залишити позов без розгляду (а.с. 63-64).

В судовому засіданні представник позивача Державної екологічної інспекції у Вінницькій області - Макумел А.П. позов підтримав, просив його задовольнити.

Відповідач ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? повідомлений належним чином про дату час та місце судового розгляду, представник у судове засідання не з'явився.

Заслухавши учасника справи, перевіривши матеріали справи, судом враховується наступне.

Виклад фактичних обставин справи.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ДП ?Шепетівський військовий лісгосп?, як юридична особа, зареєстроване 25.06.2019р., центральний та місцевий орган виконавчої влади, до сфери управління якого належить дане підприємство - Міністерство оборони України (а.с. 87-93, 110-116).

На підставі наказу Міністерства оборони України від 04.03.2019р. №94, Міністерством оборони України 21.10.2019р. затверджено Статут ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? (а.с. 65-85).

Згідно з п. п. 1.1, 2.1, 2.2. цього Статуту, ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? засноване на державній власності, як державне комерційне, спеціалізоване лісогосподарське підприємство та належить до сфери управління Міністерства оборони України. Підприємство створене Уповноваженим органом управління з метою керування закріпленим лісовим фондом, одержання прибутку, виконання державного замовлення Уповноваженого органу управління майном з лісопереробки та іншої продукції, замовлень сторонніх організацій, юридичних і фізичних осіб України та інших держав з лісопереробки та іншої продукції (робіт, послуг) для потреб національної економіки; іншої діяльності, яка не суперечить законодавству України. Основними напрямами та предметом діяльності підприємства, серед іншого, є: лісництво та інша діяльність у лісовому господарстві; лісозаготівлі; надання допоміжних послуг у лісовому господарстві (а.с. 65-85).

Наказом Міністра оборони Андрія Загороднюка від 03.12.2019р. №3-ДП призначено Паздерника О.В. на посаду директора ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? (а.с. 86).

17.08.2020р. ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? видав Вінницькому військовому лісництву Лісорубний квиток №15 серії ІФ ЛРК №008631, в якому визначено: лісництво - Вінницьке; система рубок - рубки формування і оздоровлення лісу; вид, спосіб рубки - прохідна рубка; спосіб обліку - по площі; на підставі - матеріалів лісовпорядкування. Цим квитком дозволено ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? рубати в рахунок заходів з формування і оздоровлення лісів відповідно до завдань 2020 року, лісо таксовий пояс 1 розряду 3,2,5, а саме: квартал - 3, виділ - 26, площа ділянки - 1,3га; квартал - 14, виділ - 4, площа ділянки - 11,0га; квартал - 19, виділ - 32, площа ділянки - 6,0га; квартал - 22, виділ - 4, площа 10,0га; квартал - 22, виділ - 7, площа ділянки - 4,3га; квартал - 37, виділ - 27, площа ділянки 5,0га; квартал - 37, виділ - 30, площа ділянки - 5,2га; квартал - 37, виділ - 31, площа ділянки - 3,0га; квартал - 37, виділ - 33, площа ділянки - 3,3га., квартал - 0, виділ - 3, площа ділянки 3,7га. Строк закінчення заготівлі - 31.12.2020р., строк закінчення вивезення - 31.03.2021р.

Вказаний лісорубний квиток виданий директором ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? - Паздерником О.В., виписаний головним лісничим ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? - Гордієнком Д.В. та скріплений печаткою ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? (а.с. 33-34).

З 09.09.2020р. по 18.09.2020р. Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області було проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за результатами якого, складено Акт №538/ВН від 18.09.2020р., яким встановлено, що лісорубний квиток за порядковим номером 15 від 17.09.2020р. серія ІФ ЛРК №008631 щодо проведення прохідної рубки: квартал 3 виділ 4 площа 11,0га; квартал 19 виділ 32 площа 10,0га; квартал 22 виділ 7 площа 4,3га; квартал 37 виділ 27 площа 5,0га; квартал 37 виділ 30 площа 5,2га; квартал 37 виділ 31 площа 3,0га; квартал 37 виділ 33 площа 3,3га, виписаний неправомірно, чим порушено вимоги ст. ст. 19, 48, 64, 70 Лісового кодексу України, п. п. 4, 5, 13, 17 Правил, затверджених постановою КМУ №724. Внаслідок незаконної рубки дерев, розмір заподіяної лісу шкоди становить 263824,22грн. (а.с. 13-29).

Вищевказаний Акт підписаний старшими державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області: Маланським С.М., Зарванським В.Г., державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища вінницької області - Мантюк А.С., підписаний директором ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? - Паздерником О.В. та скріплений відтиском печатки ДП ?Шепетівський військовий лісгосп?, підписаний лісничим Вінницького військового лісництва ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? - Довженко Б.П.

Примірник цього Акту отримано ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? 18.09.2020р., про що свідчить підпис директора підприємства Падзерника О.В.

Приписом Державної екологічної інспекції у Вінницькій області від 18.09.2020р. зобов'язано ДП ?Шепетівський військовий лісгосп?, з поміж іншого, у термін до 25.09.2020р. внести зміни в лісорубний квиток за порядковим номером 15 від 17.09.2020р. серія ІФ ЛРК №008631 шляхом виключення ділянок призначених для проведення прохідної рубки: квартал 3 виділ 4 площа 11,0га; квартал 19 виділ 32 площа 10,0га; квартал 22 виділ 7 площа 4,3га; квартал 37 виділ 27 площа 5,0га; квартал 37 виділ 30 площа 5,2га; квартал 37 виділ 31 площа 3,0га; квартал 37 виділ 33 площа 3,3га, оскільки вони включені в зазначений лісорубний квиток з порушенням ст. 70 лісового кодексу України (а.с. 30-32).

Постановою Державної екологічної інспекції у Вінницькій області від 21.09.2020р. №06/232 визнано головного лісничого ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? - Гордієнка Дениса Володимировича винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 64 та ч. 1 ст. 65 КУпАП, та за правилами ч. 2 ст. 36 КУпАП накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 2550грн.

Даною постановою встановлено, що гр. ОСОБА_1 , який працює на посаді головного лісничого ДП ?Шепетівський військовий лісгосп?, вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 105, 107 Лісового кодексу України, тим, що 17.08.2020р. порушив встановлений порядок використання лісового фонду, заготівлі і вивезення деревини та заготівлі живиці, а саме: надав дозвіл (видав лісорубний квиток за порядковим номером 15 серія ІФ ЛРК №008631 від 17.08.2020р.) Вінницькому військовому лісництву ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? на проведення прохідної рубки у кварталі 3 виділ 26 площею 1,3га, у кварталі 14 виділ 4 площею 11га, у кварталі 19 виділ 32 площею 6,0га, у кварталі 22 виділ 4 площею 10,0га, у кварталі 22 виділ 7 площею 4,3га, кварталі 37 виділ 27 площею 5,0га, у кварталі 37 виділ 30 площею 5,2га, у кварталі 37 виділ 31 площею 3,0га, у кварталі 37 виділ 33 площею 3,3га без наявності підстав на проведення зазначеного заходу, що призвело до незаконної рубки у кварталі 19 виділ 32 площею 6,0га Вінницького військового лісництва ДП ?Шепетівський військовий лісгосп?, що розташований на території Павлівської сільської ради Калинівського району Вінницької області.

Постановою державного виконавця Шепетівського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Центрально-Західного управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) від 21.12.2020р. у зв'язку із сплатою Гордієнком Д.В. штрафу у розмірі 5100грн. на виконання постанови Державної екологічної інспекції у Вінницькій області від 21.09.2020р. №06/232, виконавче провадження №63879151 закінчено.

Крім цього, матеріали справи містять: протокол про адміністративне правопорушення Державної екологічної інспекції у Вінницькій області від 19.09.2020р. №012420, складений відносно майстра лісу обходу №3 Вінницького військового лісництва ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? - Покрищука Володимира Євгеновича, про порушення ним вимог ст. ст. 19, 64, 67, 69 Лісового кодексу України (а.с. 35-36); постанову Державної екологічної інспекції у Вінницькій області від 21.09.2020р. №06/231, якою визнано майстра лісу обходу №3 Вінницького військового лісництва ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? Покрищука Володимира Євгеновича, винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 64 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 272грн. (а.с. 37-38); квитанцію №9 від 29.09.2020р. про оплату Покрищуком В.Є. адміністративного стягнення (штрафу) у розмірі 272грн.; протокол про адміністративне правопорушення Державної екологічної інспекції у Вінницькій області від 18.09.2020р. №011844, складений відносно головного лісничого ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? Гордієнка Д.В., про порушення ним вимог ст. ст. 19, 48, 64, 69, 70, 86 Лісового кодексу України, п. п. 4, 5, 13, 17 Правил поліпшення якісного складу лісів (а.с. 41-42).

Згідно з розрахунком Старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Зарванського В.Г. від 18.09.2020р. за пошкодження Вінницьким військовим лісництвом ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? у кварталі 19 виділ 32 площею 6,0га 1-го дерева діаметром 18,1-22,0см., 3-х дерев діаметром 22,1-26,0см., 7-ми дерев діаметром 26,1-30,0см., 4-х дерев діаметром 30,1-34,0см., 6-ти дерев діаметром 34,1-38,0см., 1-го дерева діаметром 38,1-42,0см., 1-го дерева діаметром 42,1-46,0см., разом 23 дерева, заподіяна шкода становить 65532,35грн. (а.с. 50).

Розрахунком Старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Зарванського В.Г. від 18.09.2020р. за пошкодження Вінницьким військовим лісництвом ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? у кварталі 19 виділ 32 площею 6,0га 2-х дерев діаметром до 10см., 4-х дерев діаметром 10,1-14,0см., 3-х дерев діаметром 14,1-18,0см., 2-х дерев діаметром 18,1-22,0см., 4-х дерев діаметром 22,1-26,0см., 6-ти дерев діаметром 26,1-30,0см., 2-х дерев діаметром 30,1-34,0см., 4-х дерев діаметром 34,1-38,0см., 3-х дерев діаметром 38,1-42,0см., 1-го дерева діаметром 42,1-46,0см., 2-х дерев діаметром 46,1-50,0см., 1-го дерева діаметром 52см., 1-го дерева діаметром 54см., 1-го дерева діаметром 62 см., всього 36 дерев, нараховано збитки у розмірі 198291,87грн. (а.с. 51).

Також, позивачем долучено розрахунок Старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Маланського С.М. від 18.09.2020р. за пошкодження Вінницьким військовим лісництвом ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? у кварталі 31 виділ 5 площею 3,7га 1-го дерева діаметром 34,1-38,0см. у кварталі 31 виділі 5 площею 3,7га, відповідно до якого заподіяна шкода складає 7598,25грн. (а.с. 39).

Матеріали справи містять письмову претензію Державної екологічної інспекції у Вінницькій області від 23.12.2020р. №4192/6/20, адресовану ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? про відшкодування останнім в добровільному порядку збитків за незаконну рубку дерев: квартал 19, виділ 32, площа 6,0га, прохідна рубка 2020 року проведення, у розмірі 263824,22грн. (а.с. 53).

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.04.2021р., яке залишено без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27.09.2021р. у справі №560/1102/21 позов ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? до Державної екологічної інспекції у Вінницькій області про визнання дій Державної екологічної інспекції у Вінницькій області щодо проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України ДП ?Шепетівський військовий лісгосп?, проведеної в період з 09.09.2020р. по 18.09.2020р. протиправними та визнання протиправним та скасування припису Державної екологічної інспекції у Вінницькій області від 18.09.2020р. задоволено частково, визнано протиправним та скасовано п. п. 1, 2, 3, 4, 6, 7 припису Державної екологічної інспекції України у Вінницькій області від 18.09.2020р. (а.с. 94-107).

В даному судовому рішенні констатовано, що п. 5 Припису щодо внесення змін в лісорубний квиток за порядковим номером 15 від 17.09.2020р. серія ІФ ЛРК №008631 шляхом виключення ділянок призначених для проведення прохідної рубки: квартал 3 виділ 4 площа 11,0га; квартал 19 виділ 32 площа 10,0га; квартал 22 виділ 7 площа 4,3га; квартал 37 виділ 27 площа 5,0га; квартал 37 виділ 30 площа 5,2га; квартал 37 виділ 31 площа 3,0га; квартал 37 виділ 33 площа 3,3га, який узгоджується із виявленими порушеннями вимог, які викладені в Акті №538/ВН від 18.09.2020р., є законним та підлягає виконанню.

Підставою звернення Державної екологічної інспекції у Вінницькій області з позовом до суду є відшкодування завданих державі збитків, внаслідок порушення ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища (незаконної вирубки дерев).

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів (визнання більш вірогідними), аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Відносини, які виникли між сторонами, регулюються нормами Цивільного кодексу України, Лісового кодексу України та іншими спеціальними нормативно-правовими актами у сфері природоохоронного законодавства. Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодування позадоговірної шкоди, тобто є деліктною відповідальністю.

Частиною 1, пунктом 3 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України визначено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є завдання майнової (матеріальної) шкоди іншій особі. Глава 82 Цивільного кодексу України присвячена деліктним зобов'язанням, тобто зобов'язанням з відшкодування шкоди. Стаття 1166 Цивільного кодексу України встановлює загальні правила та підстави відшкодування шкоди в рамках позадоговірних (деліктних) зобов'язань. Зокрема, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Загальною підставою цивільно-правової відповідальності у формі відшкодування шкоди, є вчинення винною особою цивільного правопорушення, до складу якого включаються протиправна поведінка (дія або бездіяльність) особи, настання шкоди, причинний зв'язок між поведінкою та шкодою, вина особи. Наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення дає правові підстави для відповідальності. При цьому відсутність своєї вини доводить особа, яка завдала шкоди (частина друга статті 1166 Цивільного кодексу України).

В деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов'язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою. У свою чергу відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.

Як встановлено судом, позивач обґрунтовує підстави для стягнення з відповідача збитків, які є в причинному зв'язку із видачею лісорубного квитка. Відповідач на спростування наявності своєї вини у заподіяні позивачу шкоди, вказує про притягнення до відповідальності осіб, які безпосередньо причетні до проведеної вирубки дерев.

Враховуючи ту обставину, що предметом спору є відшкодування шкоди, завданої навколишньому природному середовищу внаслідок проведення рубок за лісорубним квитком, суд вважає за доцільне провести аналіз наявності/відсутності повного складу цивільного правопорушення за цим лісорубним квитком.

Протиправність поведінки.

Статтею 1 Лісового кодексу України передбачено, що ліси є її національним багатством. Усі ліси на території України незалежно від форми власності становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

Згідно з частиною 1 статті 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Статтею 105 Лісового кодексу України встановлено, що порушення лісового законодавства тягне за собою цивільно-правову відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, зокрема, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників. Законом може бути встановлено відповідальність і за інші порушення лісового законодавства. Згідно зі статтею 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Пунктом 3 частини 2 статті 19 Лісового кодексу встановлено, що постійні лісокористувачі зобов'язані, серед іншого, вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування.

Статтею 63 Лісового кодексу України передбачено, що ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.

Відповідно до частин 1, 3, 5 статті 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком або лісовим квитком, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761 затверджено Порядок видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів. Пунктом 2 цього Порядку передбачено, що лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів.

Отже, лише постійний лісокористувач має право видати лісорубний квиток на використання лісових ресурсів (рубку), проте лише на території, йому належній, а також у встановленому порядку.

Як встановлено судом, Лісорубний квиток №15 серії ІФ ЛРК №008631 виданий лісокористувачем ДП ?Шепетівський військовий лісгосп?, а виписаний головним лісничим ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? - Гордієнком Д.В.

Вказаним лісорубним квитком було надано дозвіл на прохідну рубку в наступних місцях: квартал - 3, виділ - 26, площа ділянки - 1,3га; квартал - 14, виділ - 4, площа ділянки - 11,0га; квартал - 19, виділ - 32, площа ділянки - 6,0га; квартал - 22, виділ - 4, площа 10,0га; квартал - 22, виділ - 7, площа ділянки - 4,3га; квартал - 37, виділ - 27, площа ділянки 5,0га; квартал - 37, виділ - 30, площа ділянки - 5,2га; квартал - 37, виділ - 31, площа ділянки - 3,0га; квартал - 37, виділ - 33, площа ділянки - 3,3га., квартал - 0, виділ - 3, площа ділянки 3,7га.

Актом Державної екологічної інспекції у Вінницькій області №538/ВН від 18.09.2020р. констатовано, що лісорубний квиток за порядковим номером 15 від 17.09.2020р. серія ІФ ЛРК №008631 щодо проведення прохідної рубки: квартал 3 виділ 4 площа 11,0га; квартал 19 виділ 32 площа 10,0га; квартал 22 виділ 7 площа 4,3га; квартал 37 виділ 27 площа 5,0га; квартал 37 виділ 30 площа 5,2га; квартал 37 виділ 31 площа 3,0га; квартал 37 виділ 33 площа 3,3га, виписаний неправомірно, чим порушено вимоги ст. ст. 19, 48, 64, 70 Лісового кодексу України, п. п. 4, 5, 13, 17 Правил, затверджених постановою КМУ №724.

Попри це, як вбачається з матеріалів справи, 18.09.2020р. Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області відносно головного лісничого ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? - Гордієнка Д.В. було складено протокол №011844 про притягнення його до адміністративної відповідальності за незаконну рубку дерев у кварталі 19 виділ 32 площею 6,0га на території Павлівської сільської ради Калинівського району Вінницької області, яка проведена Вінницьким військовим лісництвом ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? на підставі Лісорубного квитка №15 серії ІФ ЛРК №008631.

Як наслідок, постановою Державної екологічної інспекції у Вінницькій області від 21.09.2020р. №06/232 головного лісничого ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? - Гордієнка Дениса Володимировича визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. ст. 64, 65 КУпАП та ст. ст. 105, 107 Лісового кодексу України, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 2550грн. Наявна в матеріалах справи постанова державного виконавця Шепетівського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Центрально-Західного управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) від 21.12.2020р. про закінчення виконавчого провадження, констатує факт сплати головним лісничим ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? - Гордієнком Д.В. присудженого йому штрафу, що свідчить про визнання ним своєї вини у вчиненні правопорушення.

Таким чином, протиправність дій відповідача ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? полягає у незаконній рубці дерев у кварталі 19 виділ 32 площею 6,0га на території Павлівської сільської ради Калинівського району Вінницької області, яка проведена Вінницьким військовим лісництвом ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? на підставі Лісорубного квитка №15 серії ІФ ЛРК №008631, виписаного головним лісничим ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? - ОСОБА_1 , якого визнано винним у вчиненні у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. ст. 64, 65 КУпАП та ст. ст. 105, 107 Лісового кодексу України.

Дана обставина підтверрджує факт протиправної поведінки заподіювача шкоди в даній справі.

Крім цього, суд звертає увагу на те, що в ході проведення позапланового заходу державного нагляду щодо дотримання ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? вимог законодавства у сфері навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області встановлено, що в лісорубному квитку серії ІФ ЛРК №008631 від 17.08.2020р. зазначено, що його виписано на підставі матеріалів лісовпорядкування, проте рубка догляду прохідна в матеріалах лісовпорядкування не запроектована, що не відповідає п. 4 ?Правил поліпшення якісного складу лісів?, яким визначено, що підставою для рубок формування і оздоровлення лісів є матеріали лісовпорядкування та обстежень, які проводяться власниками лісів і постійними лісокористувачами.

Також, було встановлено, що у кварталі 37 виділ 27 площею 5га, у кварталі 37 виділ 30 площею 5,2га, у кварталі 37 виділ 31 площею 3.0га, у кварталі 37 виділ 33 площею 3,3га, у кварталі 14 виділ 4 площею 11га, у кварталі 22 виділ 4 площею 10га, рубка дерев не відповідає вимогам п. 17 ?Правил поліпшення якісного складу лісів?, де зазначено, що рубки догляду закінчуються за один клас віку до настання стиглості деревостану та п. 13 ?Правил поліпшення якісного складу лісів?, яким передбачено, що рубки проріджування і прохідні рубки проектуються виходячи з лісівничої доцільності, але за повноти насаджень не меншої 0,7 для прохідних рубок у соснових лісах штучного походження, 0,8 для прохідних рубок в інших лісах і 0,7 для рубок проріджування.

Таким чином, актом Державної екологічної інспекції у Вінницькій області №538/ВН від 18.09.2020р. констатовано, що лісорубний квиток за порядковим номером 15 від 17.09.2020р. серія ІФ ЛРК №008631 щодо проведення прохідної рубки: квартал 3 виділ 4 площа 11,0га; квартал 19 виділ 32 площа 10,0га; квартал 22 виділ 7 площа 4,3га; квартал 37 виділ 27 площа 5,0га; квартал 37 виділ 30 площа 5,2га; квартал 37 виділ 31 площа 3,0га; квартал 37 виділ 33 площа 3,3га, виписаний неправомірно, чим порушено вимоги ст. ст. 19, 48, 64, 70 Лісового кодексу України, п. п. 4, 5, 13, 17 Правил, затверджених постановою КМУ №724.

Із вказаним актом, директор ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? був ознайомлений та отримав його 18.09.2020р., про що, свідчить його підпис та печатка підприємства.

Матеріали справи не містять зауважень (заперечень) відповідача щодо виявлених в акті порушень вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища (незаконної вирубки дерев). Крім цього, матеріали справи не містять інформації про те, чи даний акт оспорювався.

Таким чином, на час розгляду справи Акт Державної екологічної інспекції у Вінницькій області №538/ВН від 18.09.2020р. є чинним.

За наслідками судового оскарження до адміністративного суду припису Державної екологічної інспекції у Вінницькій області від 18.09.2020р., слідує, що п. 5 цього Припису щодо зобов'язання ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? внести зміни в лісорубний квиток за порядковим номером 15 від 17.09.2020р. серія ІФ ЛРК №008631 шляхом виключення ділянок призначених для проведення прохідної рубки: квартал 3 виділ 4 площа 11,0га; квартал 19 виділ 32 площа 10,0га; квартал 22 виділ 7 площа 4,3га; квартал 37 виділ 27 площа 5,0га; квартал 37 виділ 30 площа 5,2га; квартал 37 виділ 31 площа 3,0га; квартал 37 виділ 33 площа 3,3га, як такі, що включені в зазначений лісорубний квиток з порушенням ст. 70 лісового кодексу України, залишено в силі.

Судовим рішенням адміністративного суду зауважено, що п. 5 Припису щодо внесення змін в лісорубний квиток за порядковим номером 15 від 17.09.2020р. серія ІФ ЛРК №008631 шляхом виключення вищевказаних ділянок призначених для проведення прохідної рубки, на підставі Акту №538/ВН від 18.09.2020р., є законним та підлягає виконанню.

З огляду на викладені обставини, суд приходить до висновку, що протиправна поведінка відповідача, як одного із елементів складу цивільного правопорушення є встановлена.

Шкода.

Відповідно до статті 1192 Цивільного кодексу України з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі. Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

Розмір шкоди, заподіяний лісу, визначається на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 665 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу".

Позивачем надано розрахунки Старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Зарванського В.Г. від 18.09.2020р. про розмір шкоди, заподіяної лісу внаслідок незаконного вирубування дерев, які проведені у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 665 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу"

Таким чином, суд встановлює такий елемент складу цивільного правопорушення, як наявність шкоди в розмірі 263824,22грн.

Причинний зв'язок.

Незаконна рубка лісу спричинила втрату лісових ресурсів, а тому судом встановлено наступний елемент складу правопорушення причинний зв'язок.

Вина.

Відповідно до частини 2 статті 1166 Цивільного кодексу України особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. Отже, законом встановлено презумпцію вини заподіювача шкоди. При аналізі вини як складової повного складу цивільного правопорушення суд враховує таке.

Частиною 1 статті 1172 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.

Як зазначалося вище, незаконна рубка дерев пов'язана із незаконністю дій працівника ДП ?Шепетівський військовий лісгосп? - головного лісничого цього підприємства - Гордієнка Д.В., вина якого є встановлена.

Таким чином, оскільки Гордієнко Д.В. вчинив правопорушення перебуваючи у трудових відносинах з ДП ?Шепетівський військовий лісгосп?, тому останній, як юридична особа несе відповідальність із відшкодування шкоди, завданої його працівником.

Також, суд враховує, що відповідно до положень ч. ч. 1, 5 ст.86 Лісового кодексу України організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб. Забезпечення охорони і захисту лісів покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів відповідно до цього кодексу.

Згідно ст.63 Лісового кодексу України ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.

Як встановлено п.5 ч.1 ст.64 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.

За змістом п.5 ч.2 ст.105 Лісового кодексу України, відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у порушенні вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів.

Статтею 107 Лісового кодексу України встановлено, що підприємства, установи, організації зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Отже, організація і забезпечення охорони та захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження та охорону лісів, зокрема, від незаконних рубок та інших пошкоджень, покладається на постійних лісокористувачів.

Порушення вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених у сфері охорони, захисту та використання лісів, є підставою для покладення на постійного лісокористувача цивільно-правової відповідальності. При цьому, неважливо хто конкретно здійснював незаконне вирубування дерев на ділянках лісу, наданих у постійне користування, оскільки визначальним є факт порушення лісокористувачем встановлених правил лісокористування, що спричинило завдання державі збитків внаслідок незаконної рубки дерев третіми особами на підконтрольній лісокористувачу ділянці лісу.

Таким чином, обов'язок щодо забезпечення охорони лісових насаджень покладено саме на постійних лісокористувачів, які відповідають за невиконання або неналежне виконання таких обов'язків, в тому числі, у разі незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок дерев. Отже, цивільно-правову відповідальність за порушення лісового законодавства мають нести не лише особи, які безпосередньо здійснюють самовільну вирубку лісів (пошкодження дерев), а й постійні лісокористувачі, вина яких полягає у протиправній бездіяльності у вигляді не вчинення дій щодо забезпечення охорони та збереження лісу від незаконних рубок на підвідомчих їм ділянках із земель лісового фонду, що має наслідком самовільну рубку (пошкодження) лісових насаджень третіми (невстановленими) особами.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 09.09.2018р. у справі №909/976/17.

З огляду на викладене, вина відповідача ДП ?Шепетівський військовий лісгосп?, як постійного лісокористувача, також виражена у вигляді не вчинення дій щодо забезпечення охорони та збереження лісу від незаконних рубок на підвідомчих їм ділянках із земель лісового фонду.

Враховуючи встановлену законом презумпцію вини заподіювача шкоди, посилання відповідача на протоколи про адміністративне правопорушення та на притягнення до відповідальності третіх осіб, сплату цими особами штрафу, а також наявність кримінального провадження про притягнення винних осіб до відповідальності, не звільняє ДП ?Шепетівський військовий лісгосп?, як постійного лісокористувача від цивільно-правової відповідальності.

Дослідження вище перелічених елементів складу цивільного правопорушення у своїй сукупності дає підстави стверджувати про доведеність позивачем підстав для відшкодування відповідачем збитків, які завданні державі, внаслідок порушення лісового законодавства.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).

Згідно із ч. 1 ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Як передбачено ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України).

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є обґрунтованими, а відтак підлягають задоволенню.

Також судом при вирішенні спору взято до уваги, що у справі "Трофимчук проти України" Європейським судом з прав людини зазначено, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін; Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (справа "Руїс Торіха проти Іспанії").

З викладених обставин у суду відсутній обов'язок надавати оцінку всім наведеним учасниками по справі доводам, оскільки їх оцінка не спростовує висновку суду про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Державної екологічної інспекції у Вінницькій області м. Вінниця до Державного підприємства "Шепетівський військовий лісгосп" м. Шепетівка Хмельницька область про стягнення 263 824,22грн. задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства "Шепетівський військовий лісгосп" (код ЄДРПОУ: 43075760, пров. Героїв Небесної Сотні, 18, м. Шепетівка, Хмельницька область) на рахунок держави (ГУК у Вінницькій області, м. Калинівка, 24062100, код ЄДРПОУ: 37979858, банк: Казначейство України (ЕАП) UA778999980333129331000002776, призначення платежу: за порушення природоохоронного законодавства) суму збитків, завданих внаслідок порушення природоохоронного законодавства, у розмірі 263 824,22грн. (двісті шістдесят три тисячі вісімсот двадцять чотири гривні, 22коп.).

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Державного підприємства "Шепетівський військовий лісгосп" (код ЄДРПОУ: 43075760, пров. Героїв Небесної Сотні, 18, м. Шепетівка, Хмельницька область) на рахунок Державної екологічної інспекції у Вінницькій області (отримувач: Держекоінспекція у Вінницькій області, Казначейство України (ЕАП) UA638201720343120003000081122, код ЄДРПОУ: 37979894) судовий збір у розмірі 3957,36грн. (три тисячі дев'ятсот п'ятдесят сім гривень, 36коп.)

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 10.06.2022р.

Суддя М.Є. Муха

Кому направляємо.......