09 червня 2022 року м. Харків Справа № 905/902/20
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Шутенко І.А., суддя Слободін М.М., суддя Россолов В.В.
розглянувши апеляційну скаргу Комунального підприємства "Центр поводження з тваринами" (вх. 638) та апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "Україна" (вх. 639)
на рішення Господарського суду Донецької області від 21.01.2021 (головуючий суддя Левшина Г.В., суддя Макарова Ю.В., суддя Устимова А.М.), повний текст складено 27.01.2021
у справі № 905/902/20
за позовом Комунального підприємства "Центр поводження з тваринами",
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "Україна",
про захист ділової репутації, спростування недостовірної інформації, стягнення упущеної вигоди та моральної шкоди в сумі 178840,00 грн
Комунальне підприємство "Центр поводження з тваринами" звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "Україна" про:
- визнання недостовірною та такою, що принижує ділову репутацію Комунального підприємства "Центр поводження з тваринами" інформацію, поширену Товариством з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "Україна" в ефірі телеканалу "Донбас", в програмі "Час новин Донбасу" (випуск новин від 20 лютого 2020 року) за посиланням: http://novosti.donbass.tv/ua/vTemva/view/2020/02/20/23298/, а також на офіційній сторінці телеканалу в соціальній мережі Facebook за посиланням:
https://www.facebook.eom/donbasstv/videos/i 91.105415321242/ та відеохостингу YouTube за посиланням:
ht:tps://www.youtube.com/'watch?v=cttlqUcguOBk, а саме визнати недостовірними такі висловлювання:
"Полювання на чотирилапих. У Лимані замість безпритульних собак відловили хатніх, адже за кожного пса місто сплачує підрядній організації понад дві тисячі гривень. Жителі кинулися рятувати домашніх улюбленців. Чи вдалося визволити тварин?".
"Так днями жителі Лимана захищали собак від працівників Харківського центру поводження з тваринами. Місцеві чиновники виділили їм двісті тисяч гривень на відлов безпритульних собак. Олександр каже не дав забрати з будки чіповану охороницю тепломережі та її щеня, бо вже колись так втратив свого пса". "Шестимісячна "Вольта" вже не вибігає за поріг підприємства, бо звідти, розповідають енергетики, їхню охоронницю викрали комунальники на білій газелі". "Шо это за дела такие и тем более какие мы бродячие?". "Зоозахисної організації в місті не має, а повернути собаку люди так і не змогли, тож звернулися по допомогу до Слов'янських волонтерів".
"Вдалося волонтерам визволити і "Рекса". Його забрали мало не з подвір'я, розказує власниця тварини Тетяна. Вона сподівається, більше такого не станеться". - "...пускай даже две собаки стерилизуют на эти деньги, все равно ж будет лучше, чем просто вот так вот ездить отлавливать их и убивать".
"Деякі містяни такою роботою працівників Харківського центру обурені".
- зобов'язання Товариство з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "Україна" у строк не пізніше одного місяця з дня набрання законної сили рішенням суду спростувати недостовірну інформацію у наступний спосіб: зачитати резолютивну частину судового рішення про спростування недостовірної інформації в ефірі телеканалу "Донбас" в програмі "Час новин Донбасу" у час виходу цієї програми у телеефір (з урахуванням повторів), з опублікуванням випуску програми на офіційному веб-сайті http://donbass.tv у відповідному розділі.
- стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "Україна" на користь Комунального підприємства "Центр поводження з тваринами" упущеної вигоди у розмірі 78840, 00 грн.
- стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "Україна" на користь Комунального підприємства "Центр поводження з тваринами" моральної шкоди в розмірі 100000, 00 грн.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 21.01.2021 у справі № 905/902/20 позов задоволено частково. Визнано недостовірною та такою, що принижує ділову репутацію Комунального підприємства "Центр поводження з тваринами" інформацію, поширену Товариством з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "Україна" в ефірі телеканалу "Донбас", в програмі "Час новин Донбасу" (випуск новин від 20 лютого 2020 року) на офіційній сторінці телеканалу. Зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "Україна" у строк не пізніше одного місяця з дня набрання законної сили рішенням суду спростувати недостовірну, що принижує ділову репутацію Комунального підприємства "Центр поводження з тваринами" інформацію у наступний спосіб: зачитати резолютивну частину судового рішення про спростування недостовірної інформації в ефірі телеканалу "Донбас" в програмі "Час новин Донбасу" у час виходу цієї програми у телеефір (з урахуванням повторів), з опублікуванням випуску програми на офіційному веб-сайті http://donbass.tv у відповідному розділі. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Відповідач із вказаним рішенням місцевого господарського суду не погодився, звернувся до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, просить рішення скасувати в частині задоволених позовних вимог про визнання інформації недостовірної та зобов'язання відповідача спростувати інформацію.
В апеляційній скарзі відповідач не погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що наданий позивачем електронний носій -оптичний диск є належним та допустимим доказом на підтвердження факту поширення відповідачем в мережі Інтернет інформації ТОВ "ТРК Україна". Відповідач наполягає на тому, що у цій справі підлягає доказуванню сам факт поширення інформації щодо позивача у телевізійному ефірі, проте, позивач надає диск для лазерних систем зчитування невідомого походження, який не може слугувати беззаперечним доказом трансляції в ефірі саме цього сюжету.
Крім того, відповідач зазначає про те, що у спірній інформації не йдеться про діяльність позивача та/або його працівників, а факти, що повідомлені, виходять від безпосередніх учасників подій, власників тварин та містять у собі критику процедури відлову тварин.
Позивач із вказаним рішенням місцевого господарського суду також не погодився, звернувся до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідача упущеної вигоди в розмірі 78840, 00 грн та моральної шкоди в розмірі 100000, 00 грн. Просить прийняти в цій частині нове рішення, яким позов задовольнити.
Позивач посилається на те, що після розповсюдження відповідачем недостовірної інформації, він отримав лист контрагента - Комунального підприємства "Чугуївський комунальний комплекс" з вимогою розірвати договір №14 від 18.02.2020 на вилов безпритульних тварин; лист мотивовано тим, що з відкритих джерел інформації (відеосюжет відповідача на його сторінці в соціальній мережі Facebook та відеохостингу YouTube) останнє дізналось про те, що позивач інколи вчиняє протиправні дії у відношенні до домашніх та безпритульних тварин. У зв'язку із вказаним, як зазначає позивач, Комунальне підприємство "Чугуївський комунальний комплекс" вирішило припинити господарські відносини з позивачем та розірвати вказаний вище договір на суму 78840, 00 грн, який і було розірвано шляхом підписання відповідної додаткової угоди від 19.03.2020 (копія угоди додається). Позивач вважає, що за умови нерозповсюдження відповідачем спірного відеосюжету, у КП "Чугуївський комунальний комплекс" не виникло б наміру розірвати договір і позивач зміг би отримати дохід від його виконання.
Стосовно позовних вимог про відшкодування моральної шкоди, позивач зазначає про те, що поширена відповідачем інформація порушує особисті немайнові права позивача, зокрема, право на ділову репутацію та її недоторканність; допущеними висловлюваннями, які містять неправдиві дані, відповідач формує у свідомості громадян, представників органів місцевого самоврядування та зоозахисних організацій негативну оцінку діяльності підприємства, що принижує авторитет позивача.
Постановою Східного апеляційного господарського суду від 20.05.2021 апеляційну скаргу позивача залишено без задоволення. Апеляційну скаргу відповідача задоволено. Рішення Господарського суду Донецької області від 21.01.2021 року у справі № 905/902/20 скасовано. В задоволенні позовних вимог відмовлено. Стягнуто з Комунального підприємства "Центр поводження з тваринами" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "Україна" витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги в розмірі 6306, 00 грн.
Не погодившись з постановою Східного апеляційного господарського суду від 20.05.2021 КП "Центр поводження з тваринами" подало до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Східного апеляційного господарського суду від 20.05.2021повністю, а рішення Господарського суду Донецької області від 21.01.2021- у частині відмови в задоволенні позовних вимог про стягнення упущеної вигоди та моральної шкоди і ухвалити в цій частині нове рішення - про задоволення цих позовних вимог. Рішення Господарського суду Донецької області від 21.01.2021 в частині задоволення позову про визнання інформації недостовірною і такою, що принижує ділову репутацію, та зобов'язання відповідача спростувати цю інформацію позивач просив залишити в силі.
Постановою Великої Палати Верховного суду від 07.12.2021 касаційну скаргу Комунального підприємства "Центр поводження з тваринами" задоволено частково. Постанову Східного апеляційного господарського суду від 20.05.2021 у справі № 905/902/20 скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.01.2022 у справі № 905/902/20 для розгляду справи сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя - Шутенко І.А., суддя Россолов В.В., суддя Слободін М.М.
Розпорядженням заступника керівника апарату суду від 27.01.2022, у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю судді Россолова В.В., який входить до складу колегії суддів, призначено повторний автоматизований розподіл судової справи № 905/902/20.
Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.01.2022 у справі № 905/902/20 для розгляду справи сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя - Шутенко І.А., суддя Ільїн О.В., суддя Слободін М.М.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 31.01.2022 прийнято справу № 905/902/20 за апеляційною скаргою Комунального підприємства "Центр поводження з тваринами" (вх. 638) та апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "Україна" (вх. 639) до провадження. Призначено справу до розгляду на 01.03.2022 о 10:30 год.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 17.02.2022 розгляд справи № 905/902/20, призначений на 01.03.2022 о 10:30 год., перенесено на 17.03.2022 о 11:30 год.
Розпорядженням заступника керівника апарату суду від 09.06.2022, у зв'язку із перебуванням у відпустці судді Ільїна О.В., який входить до складу колегії суддів, призначено повторний автоматизований розподіл судової справи № 905/902/20.
Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.06.2022 у справі № 905/902/20 для розгляду справи сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя - Шутенко І.А., суддя Россолов В.В., суддя Слободін М.М.
Водночас, указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 від 24.02.2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" №133/2022 від 14.03.2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України. Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 17.05.2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Наказом Східного апеляційного господарського суду від 25.03.2022 № 03 "Про встановлення особливого режиму роботи суду в умовах воєнного стану" встановлено особливий режим роботи Східного апеляційного господарського суду в умовах воєнного стану з 01 квітня 2022 року та запроваджено відповідні організаційні заходи, зокрема:
- зупинено тимчасово розгляд справ у відкритих судових засіданнях за участю учасників судового процесу до усунення обставин, які в умовах воєнної агресії проти України зумовлюють загрозу життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів і працівників суду;
- запроваджено з 01.04.2022 роботу Східного апеляційного господарського суду у віддаленому режимі. Режим роботи суду може бути змінений з урахуванням об'єктивних обставин загострення збройної агресії (у тому числі ведення бойових дій) на адміністративно-територіальній одиниці місця розташування суду;
- рекомендовано учасникам судових справ утриматись від відвідування суду, свої процесуальні права та обов'язки, передбачені Господарським процесуальним кодексом України, реалізовувати з використанням офіційної електронної пошти суду: inbox@eag.court.gov.ua;
- забезпечено приймання та опрацювання вхідної кореспонденції, що надходить до суду засобами електронного зв'язку. У разі відсутності об'єктивної можливості дотримання приписів процесуального законодавства та Положення про автоматизовану систему документообігу суду, відповідні дії здійснювати після усунення обставин, що зумовили таку неможливість.
Отже, судове засідання, призначене на 17.03.2022 у справі не відбулося, на час винесення цієї ухвали, в Україні продовжено строк дії воєнного стану, а також особливий режим роботи Східного апеляційного господарського суду, розташованого у м. Харкові.
Згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до статті 27 Конституції України обов'язком держави є захист життя людини.
У відповідності до частини 1 статті 270 ГПК України у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі. Згідно з частиною 3 наведеної статті розгляд справ у суді апеляційної інстанції здійснюється у судовому засіданні з повідомленням учасників справи, крім випадків, передбачених частиною десятою цієї статті та частиною другою статті 271 цього Кодексу.
Виходячи з викладеного, з метою забезпечення утримання учасників судового процесу від небезпеки, спричиненої триваючою збройною агресією Російської Федерації проти України, дотримання захисту життя і здоров'я відвідувачів і працівників суду та з урахуванням заходів, встановлених особливим режимом роботи Східного апеляційного господарського суду під час дії воєнного стану, колегія суддів вважає за необхідне, довести до відома учасників судового процесу про те, що наступна дата відкритого судового засідання з розгляду цієї справи буде визначена після усунення обставин небезпеки загрози учасників судового процесу, а сторони та інші учасники справи мають можливість скористатися своїм правом та у письмовій формі надати пояснення, заяви та клопотання.
Керуючись статтями 234, 235, 281 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суд, -
1. Довести до відома учасників справи, що дата наступного судового засідання у справі № 905/902/20 буде визначена після усунення обставин, що становлять загрозу та небезпеку життю і здоров'ю сторін спору та інших учасників судового процесу.
2. Про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги Комунального підприємства "Центр поводження з тваринами" (вх. 638) та апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "Україна" (вх. 639) на рішення Господарського суду Донецької області від 21.01.2021 у справі № 905/902/20 учасників справи повідомити додатково.
3. Запропонувати учасникам справи свої процесуальні права та обов'язки, передбачені Господарським процесуальним кодексом України, реалізовувати з використанням офіційної електронної пошти суду: inbox@eag.court.gov.ua та телекомунікаційної мережі "Електронний суд".
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не підлягає оскарженню.
Інформацію у справі, що розглядається, можна отримати за веб-адресою https://court.gov.ua/fair/ та https://eag.court.gov.ua/sud4875/
Головуючий суддя І.А. Шутенко
Суддя М.М. Слободін
Суддя В.В. Россолов