Постанова від 10.06.2022 по справі 903/942/21

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2022 року Справа № 903/942/21

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Крейбух О.Г., суддя Тимошенко О.М. , суддя Юрчук М.І.

секретар судового засідання Кравчук О.В.

представники сторін в судове засідання 08.06.2022 не з'явилися

розглянувши апеляційну скаргу Державного підприємства "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинська" на рішення Господарського суду Волинської області, ухвалене 23.03.2022, повне рішення складено 25.03.2022, у справі № 903/942/21

за позовом Волинського обласного центру зайнятості, м. Луцьк

до Державного підприємства "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинська", с. Поромів, Іваничівського району, Волинської області

про стягнення 43 476,62 грн

Волинський обласний центр зайнятості звернувся до Господарського суду Волинської області з позовом до Державного підприємства "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинська" про стягнення 43 476,62 грн суми виплаченої допомоги по безробіттю.

Рішенням Господарського суду Волинської області від 23.03.2022 у справі № 903/942/21, позов Волинського обласного центру зайнятості до Державного підприємства "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинська" про стягнення 43 476,62 грн задоволено повністю.

Стягнуто з Державного підприємства "Передпускова дирекція шахти № 10 "Нововолинська" на користь Волинського обласного центру зайнятості виплачену ОСОБА_1 допомогу по безробіттю в розмірі 43476,62 грн; 2270 грн витрат, пов'язаних з оплатою судового збору.

Відповідач Державне підприємство "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинська", не погоджуючись з ухваленим рішенням, звернувся до Північно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Волинської області від 23.03.2022 у справі № 903/942/21 скасувати.

В обгрунтування апеляційної скарги зазначає:

- центром зайнятості не надано документів, які би давали змогу встановити перелік наявних вакансій роботодавців у період перебування на обліку ОСОБА_1 , як безробітної в тому числі, вакансій начальника відділу кадрів, інспектора з кадрів, завідувача архіву, інспектора з контролю за виконанням доручень, які би могли бути запропоновані ОСОБА_1 ;

- ОСОБА_1 свідомо порушено пункт 1 частини 2 статті 44 Закону України «Про зайнятість населення», адже нею не вживались заходи щодо самостійного та через центр зайнятості активного пошуку вакансій та участі в конкурсних доборах роботодавців;

- з наданого повідомлення про повернення коштів, надісланого центром зайнятості, можна зробити висновок, що ОСОБА_1 навмисно не повідомила центр зайнятості про розгляд судом справи № 165/3339/20. Тому зазначені кошти з повідомлення про повернення підлягають стягненню з ОСОБА_1 ;

- суд не перевірив докази, що підтверджують укомплектування вакансії спеціаліста державної служби (місцевого самоврядування), до обов'язків якого входила кадрова робота в Управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Нововолинської міської ради;

- суд не здійснив перевірку страхового стажу ОСОБА_1 ;

- наказом Міністерства енергетики України від 01.04.2021 № 45 було прийнято рішення: реорганізувати ДП «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська», шляхом приєднання до ДП «Дирекція по будівництву об'єктів»; утворено комісію з реорганізації ДП «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська»; затверджено план заходів з реорганізації ДП «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська»;

- довідкою від 04.11.2021 № 1525/26/4 центр зайнятості повідомив підприємство про відсутність заборгованості зі сплати страхових коштів;

- підприємство добросовісно звернулося до Центру зайнятості щодо проведення у зв'язку із реорганізацією позапланової перевірки. Отримавши відповідь про відсутність заборгованості зі сплати до Фонду соціального страхування на випадок безробіття Підприємство дійшло висновку, що аргументи які наводились в листах щодо стягнення коштів саме із ОСОБА_1 були взяті до уваги;

- надходження позову до відділення засвідчило обставину, що Центром зайнятості було допущено помилку. Водночас, в даному випадку дана помилка згідно принципу належного урядування покладається саме на Центр зайнятості, а позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Апеляційну скаргу подано через суд апеляційної інстанції.

Листом № 903/942/21/2011/22 від 13.04.2022 матеріали справи було витребувано з Господарського суду Волинської області.

22.04.2022 до Північно-західного апеляційного господарського суду надійшли матеріали справи № 903/942/21.

26.04.2022 апеляційну скаргу Державного підприємства "Передпускова дирекція шахти № 10 "Нововолинська" на рішення Господарського суду Волинської області від 23.03.2022 у справі № 903/942/21 - залишено без руху.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 09.05.2022 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державного підприємства "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинська" на рішення Господарського суду Волинської області від 23.03.2022 у справі № 903/942/21, розгляд справи призначено на 08.06.2022.

Ухвалами суду від 25.05.2022 та від 27.05.2022 відмовлено у задоволенні клопотань (вх.№1525/22, вх.№1558/22) Волинського обласного центру зайнятості про участь в судовому засіданні 08.06.2022 об 10:00 год. по справі № 903/942/21 в режимі відеоконференції в Нововолинському міському суді Волинської області та в Господарському суді Волинської області відповідно.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу (вх. № 2922/22 від 16.05.2022) заперечує проти апеляційної скарги та просить з підстав, викладених у ньому, відмовити у задоволенні апеляційної скарги Державного підприємства "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинська", а рішення Господарського суду Волинської області від 23.03.2022 у справі № 903/942/21 залишити без змін.

08.06.2022 позивач та відповідач участі уповноважених представників в судовому засіданні не забезпечили, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 12 ст. 270 ГПК України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Враховуючи, що ухвалою суду від 09.05.2022 явка представників сторін в судове засідання 08.06.2022 обов'язковою не визнавалась, колегія суддів визнала за можливе здійснювати розгляд справи за відсутності представників позивача та відповідача (скаржника), оскільки їхня неявка не перешкоджає перегляду справи.

Статтею 269 ГПК України встановлено, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Розглянувши доводи апеляційної скарги та дослідивши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

21.04.2016 до Нововолинського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні звернулася ОСОБА_1 , яку з 06 квітня 2016 року наказом Державного підприємства «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська» звільнено з посади в.о. інспектора з контролю за виконанням доручень апарату управління.

27.04.2016 відповідно до частини 1 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» наказом від 27.04.2016 ОСОБА_1 надано статус безробітної та відповідно до ч. 1, 3, 4 ст. 22, ч.1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

28.04.2016 ОСОБА_1 призначено виплату допомоги по безробіттю, як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу понад 10 років - 70% середньої заробітної плати (доходу) залежно від тривалості безробіття строком на 360 к.д. з 28.04.2016 до 22.04.2017 та відкладено виплату допомоги по безробіттю з 28.04.2016 по 06.05.2016 у зв'язку з наданням компенсаційних виплат при звільненні.

З 07.05.2016 розпочато виплату ОСОБА_1 допомоги по безробіттю.

03.05.2017 ОСОБА_1 припинено реєстрацію як безробітної відповідно до абз. 17, п.п.1 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року № 198, у зв'язку з поданням нею письмової заяви про зняття з реєстрації та з 02.05.2017 припинено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з закінченням строку виплати /а.с. 8/.

Рішенням Нововолинського міського суду Волинської області від 10.05.2017 у справі № 165/899/16-ц, позов ОСОБА_1 до Державного підприємства «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська» про визнання наказу № 58/к від 06.04.2016 незаконним, його скасування та поновлення на роботі і стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу задоволено частково.

Визнано незаконним та скасовано переведення ОСОБА_1 з посади в.о. інспектора з контролю за виконанням доручень апарату управління на посаду завідувача архіву.

Визнано незаконним, скасовано наказ директора ДП "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинська" №58-к від 06.04.2016 про звільнення з роботи ОСОБА_1 , та поновлено ОСОБА_1 на роботі на посаді в.о. інспектора з контролю за виконанням доручень апарату управління ДП "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинська ".

Стягнуто з ДП "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинська" в користь ОСОБА_1 різницю в посадових окладах за час виконання нижчеоплачуваної роботи в розмірі 1868,16 грн, середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 47912,58 грн, компенсацію втрати частини заробітної плати у зв'язку із порушеням строків її виплати у розмірі 2364,70 грн та витрати на правову допомогу в розмірі 2400,00 грн /а.с.10-16/.

16.05.2017 наказом № 73/к ДП "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинська" поновлено ОСОБА_1 на роботі на посаді в.о. інспектора з контролю за виконанням доручень апарату управління з 06.04.2016 /а.с. 9/.

Згідно з наказом Державної служби зайнятості від 18.10.2016 № 166 Нововолинський міський центр зайнятості реорганізовано шляхом приєднання до Волинського обласного центру зайнятості, який є його правонаступником /а.с. 17/.

Згідно з наказом Державної служби зайнятості від 02.02.2018 № 42 створено Нововолинську міську філію Волинського обласного центру зайнятості без статусу юридичної особи. Правонаступником майна, прав та обов'язків Нововолинського міського центру зайнятості є Волинський обласний центр зайнятості /а.с. 18/.

04.12.2020 фахівцями Нововолинської міської філії Волинського обласного центру зайнятості встановлено, що на виконання рішення Нововолинського міського суду Волинської області від 10.05.2017 у справі № 165/899/16-ц, залишеного без змін ухвалою Апеляційного суду Волинської області від 26.06.2017 та постановою Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду від 06.11.2019, ОСОБА_1 поновлено на роботі на посаді в.о. інспектора з контролю за виконанням доручень апарату управління з 06 квітня 2016 року, що підтверджується наказом Державного підприємства «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» від 16.05.2017 № 73/к та записом в трудовій книжці ОСОБА_1 .

Вказаний період поновлення на роботі співпадає з періодом перебування ОСОБА_1 на обліку в Нововолинському міському центрі зайнятості як безробітної з 21.04.2016 по 03.05.2017 з виплатою їй допомоги по безробіттю.

Згідно з розрахунком нарахованої та виплаченої допомоги за період з 07.05.2016 по 01.05.2017 за період перебування на обліку в Нововолинському міському центрі зайнятості ОСОБА_1 виплачено допомогу по безробіттю у сумі 32 659,89 грн.

05.01.2021 Нововолинською міською філією Волинського обласного центру зайнятості було прийнято рішення про повернення Державним підприємством «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська» допомоги по безробіттю в розмірі 32659,89 грн, що були виплачені з Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття ОСОБА_1 в період перебування її на обліку як безробітної.

Зазначене рішення було прийняте відповідно до ч. 1 ст. 34 та ч. 4 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» на підставі рішень судів та наказу ДП «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» від 16.05.2017 № 73/к.

З метою досудового врегулювання спору Нововолинська міська філія Волинського обласного центру зайнятості неодноразово зверталася до Державного підприємства «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська», що підтверджується копіями листів від 15.01.2021 № 83/26/2, від 15.02.2021 № 255/26/2, від 07.04.2021 № 512/26/2, від 08.09.2021 №1251/26/6, в яких пропонувалось відповідачу в добровільному порядку повернути кошти в розмірі 32659,89 грн.

На адресу Нововолинської міської філії Волинського обласного центру зайнятості надійшли листи-відповіді від ДП «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» від 29.01.2021 № 1.8/99; від 04.03.2021 № 1.8/188; від 30.04.2021 № 18.302; від 23.09.2021 №1.1/387, у яких відповідач повідомив, що підстави для відшкодування коштів відсутні.

04.12.2020 ОСОБА_1 вдруге звернулася до Нововолинської міської філії Волинського обласного центру зайнятості в пошуках роботи. Згідно з поданими документами під час реєстрації встановлено, що ОСОБА_1 працювала на ДП «Передпускова дирекція шахти N2 10 «Нововолинська» на посаді завідуючої архівом та була звільнена на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП з 21 жовтня 2020 року.

За даними Державного реєстру страховий стаж ОСОБА_1 за останні 12 місяців, (розрахунковий період грудень 2019 - листопад 2020 років), які передували реєстрації в Центрі зайнятості, становив 3 місяці: грудень 2019 - березень 2020 року. Дані про сплату ДП «Передпускова дирекція шахти N2 10 «Нововолинська» впродовж квітня - жовтня 2020 року відсутні.

Застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, за даними Державного реєстру, які мають страховий стаж менше шести місяців, мають право на допомогу по безробіттю у мінімальному розмірі, який встановлюється правлінням Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (ч.2 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п.3 розділу 2 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 06 квітня 2020 року N 624, чинного станом на грудень 2020 року.

З огляду на викладене, Нововолинська міська філія ВОЦЗ призначила ОСОБА_1 виплату допомоги по безробіттю відповідно ч. 2, 4 ст. 22, ч. 3 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» як застрахованій особі без урахування страхового стажу строком на 360 к.д. з 14.12.2020 по 08.12.2021 в мінімальному розмірі у розмірі 1000 грн. Мінімальний розмір допомоги по безробіттю призначено відповідно до постанови правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття «Про мінімальний розмір допомоги по безробіттю на період карантину» від 08.04.2020 №217.

16.06.2021 після надходження відомостей з Державного реєстру про сплату страхових внесків ДП «Передпускова дирекція шахти N2 10 «Нововолинська» впродовж квітня - жовтня 2020 року Центр зайнятості прийняв наказ про призначення ОСОБА_1 допомоги по безробіттю відповідно пунктів 1, 3, 4 статті 22 та пункту 1 статті 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу понад 10 років - 70% середньої заробітної плати (доходу) залежно від тривалості безробіття строком на 360 к.д. з 14.12.2020 по 08.12.2021 та провів перерахунок виплаченої допомоги по безробіттю.

Згідно з розрахунком за період з 14.12.2020 по 24.05.2021 ОСОБА_1 виплачено допомогу по безробіттю на загальну суму 10816,73 грн.

14.06.2021 ОСОБА_1 надала фахівцям Нововолинської міської філії Волинського обласного центру зайнятості рішення Нововолинського міського суду Волинської області від 25.05.2021 у справі № 165/3339/20, в подальшому залишене без змін постановою Волинського апеляційного суду від 15.09.2021, яким її поновлено на роботі на посаді завідуючої архівом АУП Державного підприємства «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» з 21.10.2020 та наказ Державного підприємства «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» від 25.05.2021 № 29/к про поновлення на роботі ОСОБА_1

14.06.2021 Нововолинською міською філією Волинського обласного центру зайнятості видано наказ № НТ 210614 про припинення виплати допомоги по безробіттю ОСОБА_1 з 25.05.2021 відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення», п. 2 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та згідно з абзацом 10 п.п. 1 п. 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 року № 792, з 25.05.2021 припинено її реєстрацію як безробітної /а.с.31-32/.

Вказаний період поновлення на роботі співпадає з періодом перебування ОСОБА_1 на обліку в Нововолинській міській філії Волинського обласного центру зайнятості як безробітної з 14.12.2020 по 24.05.2021 з виплатою їй допомоги по безробіттю.

За період перебування на обліку в Нововолинській міській філії Волинського обласного центру зайнятості ОСОБА_1 отримала допомогу по безробіттю на загальну суму 10816,73 грн.

22.09.2021 Нововолинською міською філією Волинського обласного центру зайнятості видано наказ № 29 про повернення Державним підприємством «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» допомоги по безробіттю у сумі 10816,73 грн, що були виплачені з Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, ОСОБА_1 в період перебуванні її на обліку як безробітної.

Рішення було прийняте відповідно до ч. 1 ст. 34 та ч. 4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" на підставі рішень судів та наказу Державного підприємства «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» від 25.05.2021 № 29/к /а.с. 35/.

22.09.2021 з метою досудового врегулювання спору Нововолинська міська філія Волинського обласного центру зайнятості звернулася з листом-повідомленням № 1318/26/6 до ДП «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» про добровільне повернення коштів у сумі 10816,73 грн /а.с. 36/.

04.10.2021 ДП «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» листом від 04.10.2021 № 1.1/396 повідомила Нововолинську міську філію Волинського обласного центру зайнятості про відмову повертати кошти /а.с. 37/.

Добровільне не повернення ДП «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» суми виплаченого ОСОБА_1 матеріального забезпечення слугувало підставою для звернення Волинського обласного центру зайнятості з позовом до суду.

Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом при винесенні рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, а оскаржуване рішення залишити без змін, виходячи з наступного.

Згідно з частиною 1 статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" відносини у сфері зайнятості населення регулюються Конституцією України, цим Законом, Кодексом законів про працю України, Господарським та Цивільним кодексами України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", іншими актами законодавства.

Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" - безробітний особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

Особи працездатного віку - особи віком від 16 років, які не досягли встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку (п. 13 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення").

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення" статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.

Статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування (ч. 2 ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення").

Зареєстровані безробітні мають право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та цього Закону (п. 2 ч. 1 ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення").

Відповідно до п. 1, 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття; страховим випадком є подія, через яку застраховані особи втратили заробітну плату (грошове забезпечення) або інші передбачені законодавством України доходи внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу; застраховані особи опинилися в стані часткового безробіття.

Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи.

Видом забезпечення за цим Законом є, зокрема, допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності (ч. 1 ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»).

Відповідно до ч. 1 ст. 7, ст. 8 та п. 1 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виплата допомоги по безробіттю здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, який є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією, кошти якого не включаються до складу Державного бюджету України.

Судом встановлено, що громадянка ОСОБА_1 двічі зверталася до Волинського обласного центру зайнятості для надання їй статусу безробітного.

21.04.2016 та 14.12.2020 ОСОБА_1 надано статус безробітного та відповідно до ч. 1-4 ст. 22, ч. 1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" призначено та розпочато виплату допомоги по безробіттю.

В період перебування на обліку у Волинському обласному центрі зайнятості у періоди з 07.05.2016 по 01.05.2017 та з 14.12.2020 по 24.05.2021 ОСОБА_1 виплачено допомогу по безробіттю у сумах 32 659,89 грн та 10816,73 грн відповідно, що становить разом 43 476,62 грн.

П. 2 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про зайнятість населення" реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі поновлення на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили.

Згідно з пп. 1 п. 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 № 792, Центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітного з дня: видання відповідно до законодавства про працю наказу (розпорядження) про поновлення зареєстрованого безробітного на роботі.

Абзацом 7 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено, що Фонд має право стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду, а також незаконно виплачені безробітному суми матеріального забезпечення в разі неповідомлення роботодавцем Фонду про прийняття його на роботу.

Із роботодавця утримується сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду (абз. 2 ч. 4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття").

Отже положеннями статей 34, 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено право Фонду стягнути з роботодавця суму виплачених страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду, та обов'язок роботодавця відшкодувати суму виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

Відповідна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.06.2018 у справі № 902/291/17, постановах Верховного Суду від 12.06.2018 у справі № 914/2087/17, від 06.07.2018 у справі № 921/220/17-г/16, від 09.07.2018 у справі № 914/1875/17.

Аналіз зазначених вище положень дає підстави для висновку, що набуття Фондом права стягувати з роботодавця суму виплачених страхових коштів і вартість наданих безробітному соціальних послуг та покладення на роботодавця обов'язку відшкодувати зазначені витрати Фонду Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" пов'язує з поновленням такої особи на роботі за рішенням суду, отже моментом виникнення цих права/обов'язку сторін спірних правовідносин є набрання законної сили відповідним судовим рішенням, а розмір витрат, що належить відшкодувати роботодавцю, визначається з урахуванням обставин виконання рішення про поновлення на роботі та дати припинення реєстрації, як безробітного, поновленої на роботі особи.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що рішенням Нововолинського міського суду Волинської області від 10.05.2017 у справі № 165/899/16-ц, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Волинської області від 26.06.2017 та постановою Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду від 06.11.2019, ОСОБА_1 поновлено на роботі на посаді в.о. інспектора з контролю за виконанням доручень апарату управління з 06 квітня 2016 року, що підтверджується наказом Державного підприємства «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» від 16.05.2017 № 73/к та записом в трудовій книжці ОСОБА_1 .

Вказаний період поновлення на роботі співпадає з періодом перебування ОСОБА_1 на обліку в Нововолинському міському центрі зайнятості як безробітної з 21.04.2016 по 03.05.2017 з виплатою їй допомоги по безробіттю.

Рішенням Нововолинського міського суду Волинської області від 25.05.2021 у справі № 165/3339/20, залишеним без змін постановою Волинського апеляційного суду від 15.09.2021, ОСОБА_1 поновлено на роботі на посаді завідуючої архівом АУП Державного підприємства «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» з 21.10.2020.

25.05.2021 наказом ДП «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» № 29/к ОСОБА_1 поновлено на роботі на підставі рішення Нововолинського міського суду Волинської області від 25.05.2021 у справі № 165/3339/20.

14.06.2021 Нововолинською міською філією Волинського обласного центру зайнятості видано наказ № НТ 210614 про припинення виплати допомоги по безробіттю ОСОБА_1 з 25.05.2021 відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення».

Згідно з п. 54 постанови Верховного Суду від 18.03.2021 у справі № 917/462/20, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття має право стягнути з роботодавця суму виплачених страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду, а роботодавець - зобов'язаний відшкодувати суму виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

Відповідно до абз. 2 п. 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, які здійснювалися органами державної служби зайнятості відповідно до цього Закону, починаючи з 2013 року покладаються на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та його територіальні органи.

Згідно з п. 1 розділу II Положення про Державну службу зайнятості, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 16.12.2020 № 2663, завдання з реалізації державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції, соціального захисту від безробіття покладено на Державну службу зайнятості (далі - Служба).

За змістом п. 2, 3 розділу III цього Положення, Державний центр зайнятості виконує повноваження безпосередньо та через міжрегіональні, регіональні центри зайнятості та їх філії, забезпечуючи організацію та координацію роботи щодо, зокрема, надання соціальних послуг та виплату матеріального забезпечення відповідно до законів України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та "Про зайнятість населення".

Згідно з п.п. 17 п. 8 розділу IV Положення, Регіональні центри зайнятості забезпечують, зокрема стягнення коштів у випадках, передбачених чинним законодавством.

Оскільки 06.04.2016 ОСОБА_1 було поновлено на посаді в.о. інспектора з контролю за виконанням доручень апарату управління ДП «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» фактично на підставі рішення Нововолинського міського суду Волинської області від 10.05.2017 у справі № 165/899/16-ц, з 21.10.2020 ОСОБА_1 поновлено на роботі на посаді завідуючої архівом АУП ДП «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» на підставі рішення Нововолинського міського суду Волинської області від 25.05.2021 у справі № 165/3339/20, та знято з обліку в Волинському обласному центрі зайнятості як безробітного, та виплачена їй позивачем допомога по безробіттю у загальній сумі 43 476,62 грн, в т.ч. у сумі 32 659,89 грн за період з 07.05.2016 по 01.05.2017 та у сумі 10816,73 грн за період з 14.12.2020 по 24.05.2021, підлягає стягненню з відповідача як з роботодавця безробітного, поновленого на роботі за рішенням суду.

Колегія суддів відхиляє твердження скаржника щодо невірного обчислення страхового стажу ОСОБА_1 , зважаючи на таке.

Процедуру, умови надання допомоги по безробіттю та механізм обчислення страхового стажу державною службою зайнятості визначено Законом, України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття'Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 15.06.2015 № 613, чинним станом на травень 2016 року (надалі - Порядок № 613)

Частиною першою ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено, що право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше, ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню на випадок безробіття та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем страхові внески в сумі не менш як мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження - у порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Згідно з ч. 4 ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» до страхового стажу прирівнюється трудовий стаж, набутий працівником за час роботи на умовах трудового договору (контракту) до набрання чинності цим Законом, а також періоди, починаючи з 1 січня 2016 року, протягом яких особа не підлягала страхуванню згідно З цим Законом, але нею або роботодавцем за неї сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Згідно з поясненнями позивача, страховий стаж станом на 21.04.2016, перше звернення до центру зайнятості, ОСОБА_1 для призначення виплати допомоги по безробіттю на момент звернення до Центру зайнятості становив 19 років та 4,45 місяців, був визначений на підставі записів трудової книжки та відомостей з Державного реєстру, та до якого включено наступні періоди зайнятості: з 15.08.1987 по 02.10.1992 - вчитель з початкової освіти (з дипломом молодшого спеціаліста); з 23.12.1997 по 03.09.1998 економіст; з 19.10.1999 по 19.04.2000 - інженер з охорони навколишнього середовища; з 17.04.2003 по 31.12.2010 - інженер з охорони навколишнього середовища; з 01.01.2011 по 20.03.2012 - начальник сектору ДП "Антрацит"; з 17.04.2012 по 06.04.2016 - ДП «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська».

Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застрахованим особам, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу, але не менше ніж мінімальний розмір допомоги по безробіттю, встановлений правлінням Фонду для цієї категорії осіб: до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків.

Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів -100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.

Відповідно до п. 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням визначено, що середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або страхові внески на відповідні види загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі єдиний внесок та/або страхові внески), на. кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати (далі - поважні причини).

Судом першої інстанції на підставі пояснень позивача вірно встановлено, що ОСОБА_1 за 12 календарних місяців з квітня 2015 по березень 2016 року, що передують місяцю реєстрації в Центрі зайнятості, перебувала у трудових відносинах з ДП «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська»; середньоденна заробітна плата ОСОБА_1 обчислювалась шляхом ділення нарахованого доходу за розрахунковий період: квітень 2015 - березень 2016 року з доходу на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді (розрахунок наведено у письмових поясненнях позивача №181/26/6 від 10.02.2022 /а.с. 135-139/.

28.04.2016 Нововолинський міський центр зайнятості призначив ОСОБА_1 виплату допомоги по безробіттю відповідно пунктів 1, 3, 4 статті 22 та пункту 1 статті 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу понад 10 років - 70% середньої заробітної плати (доходу) залежно від тривалості безробіття строком на 360 к.д. з 28.04.2016 по 22.04.2017 та відкладено виплату допомоги по безробіттю з 28.04.2016 по 06.05.2016 у зв'язку з наданням компенсаційних виплат при звільненні. З 07.05.2016 розпочато виплату допомоги по безробіттю.

Щодо довідки від 04.11.2021 № 1525/26/4 центру зайнятості про відсутність заборгованості зі страхових коштів.

Згідно з наказом Міністерства енергетики України від 01.04.2021 № 45 міністерством прийнято рішення: реорганізувати ДП «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська» шляхом приєднання до ДП «Дирекція по будівництву об'єктів»; утворено комісію з реорганізації ДП «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська»; затверджено план заходів з реорганізації ДП «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська».

Відповідно до ч. 1 ст. 104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юрид ичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (ч. 5 ст. 104 ЦК України).

04.10.2021 ДП «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська» звернулась до Нововолинської міської філії Волинського обласного центру зайнятості із запитом щодо видачі довідки про відсутність заборгованості із сплати страхових коштів в зв'язку з реорганізацією підприємства /а.с. 104/.

04.11.2021 Нововолинською міською філією Волинського обласного центру зайнятості видано довідку № 1525/26/4 про наявність або відсутність заборгованості зі сплати страхових коштів, згідно з якою заборгованість у ДП «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська» відсутня /а.с. 105/.

Відповідно до п. 14 ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» страхові внески - кошти відрахувань на страхування на випадок безробіття, сплачені згідно із законодавством, що діяло до набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", кошти єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, спрямовані на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття відповідно до пропорцій, визначених законом. Кошти, що надходять на страхування на випадок безробіття від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, контролюються органами ПФУ та податковими органами.

Згідно з п. 2 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (в редакції до 01.01.2011), роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, в розмірі визначеному Законом України «Про розмір внесків та деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування».

Виходячи з вищевикладеного, до запровадження єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування 01.01.2011 роботодавці зобов'язані були сплачувати страхові внески у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням та на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття окремо до фондів з даних видів страхування.

З 27.12.2007 Державне підприємство «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» перебуває на обліку в службі зайнятості, як роботодавець, що використовує найману працю, та платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

До 01.01.2011 Центр зайнятості здійснював контроль за надходженням страхових внесків до Фонду до набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

У довідці Нововолинської міської філії Волинського центру зайнятості від 04.11.2021 № 1525/26/4 засвідчено відсутність заборгованості Державного підприємства «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, що підлягали сплаті роботодавцем до 01.01.2011.

А тому колегія суддів відхиляє твердження скаржника, що вищезазначена довідка свідчить про відсутність зобов'язань по відшкодуванню роботодавцем суми виплаченої допомоги по безробіттю безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

Інші доводи апеляційної скарги були належним чином досліджені судом першої інстанції при ухваленні рішення у справі.

Відповідно до ст. 74, 76 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до п. 1 част. 1 ст. 275 ГПК України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Згідно з ст. 276 ГПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія вважає, що суд першої інстанції на підставі сукупності досліджених доказів повно з'ясував обставини справи і дав їм правильну юридичну оцінку. Порушень чи неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права при розгляді справи судом першої інстанції, апеляційним судом не встановлено, тому мотиви, з яких подана апеляційна скарга не можуть бути підставою для скасування прийнятих у справі рішень, а наведені в ній доводи є необґрунтованими.

На підставі ст.129 ГПК України судовий збір за подання апеляційної скарги покладається на відповідача.

За змістом част. 4, 5 ст. 240 ГПК України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Поскільки в судове засідання 08.06.2022 учасники справи не з'явилися, тому відповідно до ч. 5 ст. 240 ГПК України датою ухвалення постанови у даній справі є дата складення повного тексту постанови.

Керуючись ст. 240, 269, 270, 271, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державного підприємства «Передпускова дирекція шахти № 10 «Нововолинська» на рішення Господарського суду Волинської області від 23.03.2022 у справі № 903/942/21 - залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Волинської області від 23.03.2022 у справі № 903/942/21 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Справу № 903/942/21 повернути Господарському суду Волинської області.

Повний текст постанови складений "10" червня 2022 р.

Головуючий суддя Крейбух О.Г.

Суддя Тимошенко О.М.

Суддя Юрчук М.І.