Справа № 456/1105/22
Провадження № 3/456/722/2022
іменем України
07 червня 2022 року місто Стрий Львівської області
Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Микитин В.Я., з участю особи, який притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , та особи, який є потерпілим від адміністративного правопорушення, - ОСОБА_2 , розглянувши матеріали, котрі надійшли від Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця та жителя АДРЕСА_1 , з середньою-технічною освітою, одруженого, має на утриманні одну малолітню дитину, працюючого у Комунальному підприємстві «СТРИЙВОДОКАНАЛ» на посаді машиніста головної каналізаційної насосної станції, не користується пільгами, визначеними законодавством України, раніше протягом року до адміністративної відповідальності не притягався,
за ст. 124 КУпАП, -
ОСОБА_1 03.04.2022 року о 07:30 год. на автошляху М-06 «Київ-Чоп» на ділянці цієї дороги, що в с. Конюхів Стрийського району Львівської області (624 км + 575 м), керуючи належним йому транспортним засобом марки OPEL моделі ZAFIRA, номерний знак НОМЕР_1 , на перехресті рівнозначних доріг не надав перевагу в русі транспортному засобу марки ВАЗ моделі 2111, номерний знак НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_2 , що рухався по головній дорозі, внаслідок чого такі дії призвели до зіткнення зазначених транспортних засобів із заподіянням їм механічних пошкоджень, а їх власникам - матеріальних збитків, чим порушив вимоги пункту 16.11 Правил дорожнього руху.
Судові засідання щодо розгляду даної справи призначалось суддею двічі, а саме: 06.05.2022 року о 09:45 год., та 07.06.2022 року о 09:15 год., у залі судових засідань приміщення Стрийського міськраойонного суду Львівської області, що за адресою: вул. Т. Шевченка, 89, м. Стрий, Львівська область, в котрі кожного разу належно й завчасно здійснювався судовий виклик особи, який притягається до адміністративної відповідальності, та особи, який є потерпілим від адміністративного правопорушення.
Особа, який притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , у призначене на 07.06.2022 року о 09:15 год. судове засідання з'явився, після роз'яснення йому прав та обов'язків, наведених у ст. 268 КУпАП, свою вину у порушенні інкримінованих йому Правил дорожнього руху, котрі призвели до зіткнення керованого ним транспортного засобу марки OPEL моделі ZAFIRA, номерний знак НОМЕР_1 , з транспортним засобом марки ВАЗ моделі 2111, номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 , та заподіяння їм механічних ушкоджень, а їх власникам - матеріальних збитків, визнав повністю, щиро покаявся у скоєному. Зазначив, що таке порушення допустив очевидно через те, що був не уважним.
Особа, який є потерпілим від адміністративного правопорушення, - ОСОБА_2 , у призначене на 06.05.2022 року о 09:45 год. судове засідання з'явився, при цьому, в суді йому було роз'яснено його права та обов'язки, наведені у ст. 269 КУпАП, разом з тим, у призначене на 07.06.2022 року о 09:15 год. судове засідання, не з'явився, про причини своєї неявки суддю не повідомив, з огляду на що суддя ухвалив продовжувати розгляд цієї справи за відсутності потерпілого ОСОБА_2 ..
Суддя, заслухавши пояснення особи, який притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали цієї справи, дійшов такого висновку.
Так, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст. 9 КУпАП). Тобто адміністративне правопорушення - це вчинок, який має форму або дії, або бездіяльності. Проте, щоб вчинок можна було кваліфікувати як адміністративне правопорушення, він повинен мати сукупність юридичних ознак, що визначають склад правопорушення, а саме: об'єктивну сторону, об'єкт, суб'єктивну сторону (внутрішня сторона діяння, елементами якої є вина, мотив і мета) і суб'єкт. Наявність усіх ознак правопорушення є єдиною підставою для притягнення правопорушника до відповідальності. Якщо відсутня хоча б одна з ознак правопорушення, особа не може бути притягнута до відповідальності.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП, серед ряду завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її у точній відповідності з законом.
Відповідно до статей 251, 252 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, котрі мають значення для правильного вирішення справи. Висновок про наявність чи відсутність у діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження усіх обставин справи в їх сукупності.
У відповідності з положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Пунктом 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Порядок дорожнього руху на території України відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року за № 1306 «Про правила дорожнього руху».
Пунктами 1.3 та 1.9. Правил дорожнього руху встановлено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Особи, які їх порушують, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Так, відповідно до пункту 16.11. Правил дорожнього руху, порушення котрих інкримінується водієві ОСОБА_1 , на перехресті нерівнозначних доріг водій транспортного засобу, що рухається по другорядній дорозі, повинен дати дорогу транспортним засобам, які наближаються до даного перехрещення проїзних частин по головній дорозі, незалежно від напрямку їх подальшого руху. У свою чергу знак «Дати дорогу» означає те, що водій повинен дати дорогу транспортним засобам, що під'їжджають до нерегульованого перехрестя по головній дорозі, а за наявності таблички 7.8. - транспортним засобам, що рухаються по головній дорозі.
Поза тим, визначення дорожньо-транспортної пригоди наведене у пункті 1.10. Правил дорожнього руху, за змістом котрого дорожньо-транспортна пригода - це подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи завдані матеріальні збитки.
Відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху Правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, встановлює стаття 124 КУпАП.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів цієї справи, особа, який притягається до адміністративної відповідальності, будучи водієм, у вказаній вище дорожній обстановці, вимог наведених вище Правил дорожнього руху не дотримався, так як його вина у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, у розумінні наведених вище приписів статей 245, 251-252 КУпАП, доведена належними та допустимими доказами, зокрема підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 234587 від 03.04.2022 року, котрий складений у чіткій відповідності з вимогами ст. 256 КУпАП та містить необхідні у ньому відомості, зокрема щодо дати, часу, місця та способу вчинення самого адміністративного правопорушення, які призвели до порушення Правил дорожнього руху;
- схемою місця дорожньо-транспортної пригоди, котра сталася 03.04.2022 року о 07:30 год. на автошляху М-06 «Київ-Чоп» на ділянці цієї дороги, що в с. Конюхів Стрийського району Львівської області (624 км + 575 м), за участі транспортного засобу марки OPEL моделі ZAFIRA, номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_1 , та транспортного засобу марки ВАЗ моделі 2111, номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 ;
- письмовими поясненнями водія ОСОБА_1 від 03.04.2022 року щодо обставин події, які також кореспондуються з даними протоколу у частині часу та місця її настання та вказують на те, що останній порушив названий пункт Правил дорожнього руху;
- письмовими поясненнями водія ОСОБА_2 від 03.04.2022 року щодо обставин події, які також кореспондуються з даними протоколу у частині часу та місця її настання та вказують на те, що водій транспортного засобу марки OPEL моделі ZAFIRA, номерний знак НОМЕР_1 , - ОСОБА_1 порушив названий пункт Правил дорожнього руху.
Відтак, дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за ст. 124 КУпАП, оскільки він як учасник дорожнього руху, порушив Правила дорожнього руху, що спричинило механічні пошкодження належного йому транспортного засобу марки OPEL моделі ZAFIRA, номерний знак НОМЕР_1 , та належного ОСОБА_2 транспортного засобу марки ВАЗ моделі 2111, номерний знак НОМЕР_2 , а також заподіяло їм матеріальних збитків.
При накладені адміністративного стягнення на особу, який притягається до адміністративної відповідальності, суддя враховує обставини, визначені у ст. 33 КУпАП, та не вбачає, у розумінні статей 34, 35 цього Кодексу обставин, які обтяжують чи пом'якшують відповідальність останнього, у зв'язку з чим, з урахуванням ставлення такої особи до вчиненого ним діяння та його каяття, вважає за необхідне накласти адміністративне стягнення у межах санкції, визначеної у ст. 124 КУпАП як менш суворе, - у вигляді сплати штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. На переконання судді, застосування саме такого стягнення буде необхідним та достатнім для досягнення визначеної у ст. 23 КУпАП мети, - виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі ухвалення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Так, відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому, у матеріалах справи відсутні будь-які дані, котрі б підтверджували звільнення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, від сплати судового збору, а, відтак, слід стягнути судовий збір за винесення постанови про накладення на таку особу адміністративного стягнення, у розмірі 496 грн. 20 коп..
Керуючись статтями 8-9, 23, 33-35, 40-1, 124, 245, 251-252, 268-269, 280, 283-285 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн..
Стягнути з ОСОБА_1 у дохід держави 496 (чотириста дев'яносто шість) грн. 20 коп. судового збору.
Копію постанови протягом трьох днів вручити або вислати особі, щодо якого її винесено, про що зробити відповідну відмітку у справі.
Копію постанови у той же строк вручити або вислати особі, який є потерпілим від адміністративного правопорушення, на його прохання про це.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш, як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови, - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. На підставі ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, а також витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок сплати судового збору встановлюється Законом України «Про судовий збір».
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Стрийський міськрайонний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанова набирає законної сили з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а у випадку такого оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження, яке винесено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу, за наслідками розгляду справи по суті.
Строк пред'явлення даної постанови до виконання становить три місяці.
Суддя В.Я. Микитин