Постанова від 09.06.2022 по справі 307/1795/22

Справа № 307/1795/22

Провадження № 3/307/830/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2022 року м. Тячів

Суддя Тячівського районного суду Закарпатської області Бряник М.М., на стадії підготовки справи до розгляду, ознайомившись з матеріалами справи за протоколом серії ВАВ №449248 від 29.03.2022 року, які надійшли з Тячівського РВП ГУНП в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 184 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №449248 вбачається, що 15.03.2022 року, в с. Грушово, ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених ст. 150 СК України обов'язків щодо виховання дітей, а саме залишила їх без догляду, голодних, та пішла на тривалий час в гості, чим вчинила правопорушення передбачене ч.1 ст. 184 КУпАП.

Відповідно до положень ст. 278 КУпАП посадовою особою при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, серед інших питань, вирішуються питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Виходячи зі змісту ст. ст. 254, 279 КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та одних із засобів доказування у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, а також іншими документами.

Частиною 1 статті 184 КУпАП передбачена відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей

Таким чином з диспозиції ч.1 ст. 184 КУпАП випливає, що суб'єктом даного правопорушеня є батьки неповнолітнього або особи, що їх замінюють.

При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, встановлено, що складений протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам КУпАП, оскільки в ньому відсутні відомості які б вказували на те, що ОСОБА_1 явл'яється матір'ю дітей, яких залишила без догляду. Не встановлено також особу, як дітей так і особу її батьків. Будь-яких інших матеріалів підтверджуючих вказані обставини, зокрема свідоцтва про народження дитини, до протоколу не додано.

Окрім цього в рапорті від 6.06.2022 доданному до протоколу працівником поліції зазначено, що ОСОБА_2 відмовилася надати копії документів, однак сам протокол містить запис про те, що до нього додаються документи.

Таким чином, висуваючи обвинувачення за ч. 1 ст. 184 КУпАП, не розкрито об'єктивну та субєктивну сторони правопорушення.

Наведені порушення є істотними і не можуть бути усунуті в судовому засіданні, що унеможливлює об'єктивний розгляд справи по суті та прийняття рішення суддею.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 23.12.2005, визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протокол про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Враховуючи те, що протокол про адміністративне правопорушення складено з порушенням вимог ст. 256 КУпАП, суд вважає, що матеріали адміністративної справи стосовно ОСОБА_1 підлягають поверненню для належного оформлення до Тячівського РВП ГУНП в Закарпатській області.

Керуючись ст. ст. 256, 278 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 184 КУпАП повернути Тячівському районному відділу поліції Головного управління національної поліції в Закарпатській області для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя М.М. Бряник