Рішення від 03.06.2022 по справі 580/10954/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2022 року справа № 580/10954/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А. В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум» до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум» з позовною заявою до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 29.07.2021 № 216/33000703.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення є незаконним та безпідставним, прийнято з порушенням п. 86.7.5 ст. 86 Податкового кодексу України (далі - ПК України) неуповноваженою особою, а саме Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків, в той час як проведення фактичної перевірки, складення акта фактичної перевірки, розгляд заперечень ТОВ «Сокар Петролеум» здійснювало Головне управління ДПС у Львівській області. Таким чином, стверджує позивач, Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків не виступало у даних відносинах контролюючим органом, який здійснював фактичну перевірку та відповідно не мало повноважень приймати оскаржуване рішення.

Довідки за 18.12.2020, 01.05.2021, 21.05.2021 подані своєчасно, оскільки кінцеві терміни подачі вказаних довідок припадали на вихідні дні, а тому переносились на перший робочий день.

Також зазначає про відсутність вини позивача у несвоєчасному поданні довідок як обов'язкова умова притягнення до відповідальності за п. 1281.3 ст. 1281 ПК України. Так, обмін електронними документами між ТОВ «Сокар Петролеум» та контролюючими органами здійснюється засобами програмного забезпечення «M.E.Doc» через мережевий сервер, який фізично розміщений за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 52-а, ТОВ «Сокар Енерджі України». Підключення вказаного серверу до мережі інтернет забезпечується провайдером ТОВ «Астелнет» на підставі укладеного договору з ТОВ «Сокар Енерджі Україна». На запит позивача від 12.07.2021 ТОВ «Сокар Енерджі Україна» повідомило про причини несвоєчасного подання довідок. Відповідно до листа ТОВ «Сокар Енерджі Україна» від 14.07.2021 № 345/1 та листа ТОВ «Астелнет» від 12.07.2021 № 1207/1 09.02.2021, 30.04.2021, 02.05.2021 та 22.05.2021 спостерігались перебої з наданням інтернету у зв'язку із зависанням активного обладнання, ймовірно через значні стрибки напруги та незадовільну якість параметрів електроживлення. Запити щодо передачі даних до реєстрів ДПС з використанням телекомунікаційного обладнання каналу зв'язку комп'ютерної програми “M.E.Doc” за 18.12.2020, 25.05.2021, 26.05.2021 оброблялись із затриманням у зв'язку з перезавантаженням мережевого серверу ТОВ «Сокар Енерджі Україна», що спричинило переналаштування програмних сервісів.

Також, вказує позивач, відповідач не вірно провів розрахунок штрафних санкцій на підставі п. 1281.3. 1281. ПК України, відповідно до яких передбачено накладення штрафу в розмірі 1 000 гривень за кожний неподаний електронний документ. При цьому усі довідки, що зазначені у акті перевірки подані, зареєстровані в ЄРАН та прийняті контролюючим органом відповідно до абз. 13 та 14 п. 6 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів.

За вказаних обставин просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач проти позовних вимог заперечив, 18.01.2022 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що перевіркою встановлено, що позивачем як розпорядником акцизного складу за 18.12.2020 (п'ятниця), 08.02.2021 (понеділок), 29.04.2021 (четвер), 01.05.2021 (субота), 21.05.2021 (п'ятниця), 25.05.2021 (вівторок), 26.05.2021 (середа) не забезпечено своєчасне подання до територіального органу ДПС електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг пального, чим порушено п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України. Актом перевірки не встановлено несвоєчасне подання звітів за інші дні, які припадали на вихідні. При цьому, відповідач звертає увагу, що АЗС № 04/03 працює без вихідних.

Зазначив, що відповідно до Наказу ДПС №470 від 04.09.2020 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів держаної податкової служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків» у разі якщо платник податків (його відокремлені підрозділи) здійснює свою діяльність не за основним місцем обліку платника податків, орган ДПС, який проводив фактичну перевірку, у день реєстрації акта (довідки) в цьому органі направляє засобами електронного зв'язку його скановану копію та копію інших матеріалів перевірки до територіального органу ДПС за основним місцем обліку платника податків, та не пізніше наступного робочого дня з дня реєстрації акта (довідки) направляє акт (довідку) і відповідні матеріали в паперовому вигляді. Копія акта (довідки) перевірки з відміткою про реєстрацію в журналі реєстрації актів (довідок) перевірок зберігається в органі ДПС, який проводив перевірку. У разі встановлення за результатами фактичної перевірки порушень законодавства керівник (заступник керівника або уповноважена особа) територіального органу ДПС за основним місцем обліку зазначеного платника податків забезпечує прийняття та вручення такому платнику податкових повідомлень-рішень у порядку та терміни, визначені законодавством. У разі отримання органом ДПС, який здійснював (очолював) фактичну перевірку, заперечень платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів, він у той же день інформує про це засобами електронного зв'язку відповідний територіальний орган ДПС, якому для прийняття податкового повідомлення-рішення направлені матеріали перевірки, а також забезпечує своєчасний розгляд заперечень платника податків та надсилання за його результатами платнику податків відповіді, а її копії - відповідному органу ДПС. У зв'язку з чим, просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Ухвалою суду від 20.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Перевіривши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, дослідивши подані письмові докази, суд встановив таке.

Суд встановив, що Головне управління ДПС у Львівській області на підставі наказу від 17.06.2021 № 2148-лп та направлень № 6938 від 17.06.2021 і № 6939 від 17.06.2021 провело у період з 23.06.2021 по 25.06.2021 фактичну перевірку ТОВ «СОКАР ПЕТРОЛЕУМ» за адресою: м. Львів, вул. Залізнична, буд. 1 А.

За результатами перевірки був складений акт про результати фактичної перевірки № 13763/13-01-09/38305367 від 29.06.2021, відповідно до якого встановлено, що ТОВ «СОКАР ПЕТРОЛЕУМ» як розпорядник акцизного складу не забезпечило своєчасне подання довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обліку (отримання/відпустки) та залишків палива на акцизному складі пального за 18.12.2020, 08.02.2021, 29.04.2021 01.05.2021, 21.05.2021, 25.05.2021, 26.05.2021, чим порушило п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України.

На підставі акта перевірки № 13763/13-01-09/38305367 від 29.06.2021 відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення № 216/33000703 від 29.07.2021, яким встановив порушення пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України від 02.12.2010 № 2755- VІ (зі змінами та доповненнями) та на підставі пп. 3 п. 54.3 ст. 54, п. 3 ст. 1281 ПК України застосував штрафні (фінансові) санкції у сумі 7 000 грн.

Вважаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Спірні правовідносини врегульовані Податковим кодексом України (далі -ПК України).

Згідно підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Підпунктом 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено право контролюючих органів застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є: податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Пунктом 224.1 статті 224 ПК України визначено, що контроль за правильністю обчислення і своєчасністю сплати до бюджету податку з підакцизних товарів (продукції), що виробляються на території України, здійснюється контролюючими органами.

Згідно пункту 215.1 статті 215 ПК України до підакцизних товарів належать: пальне, у тому числі товари (продукція), що використовуються як пальне для заправлення транспортних засобів, обладнання або пристроїв з двигунами внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення, з двигунами внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням, з двигунами внутрішнього згоряння з кривошипно-шатунним механізмом та коди яких згідно з УКТ ЗЕД не зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 цієї статті (крім газу природного у газоподібному стані за кодом 2711 21 00 00 згідно з УКТ ЗЕД);

За змістом вказаних приписів до повноважень податкових органів як контролюючих органів належить застосування штрафних санкцій у разі порушення вимог законодавства щодо обігу підакцизних товарів, зокрема, пального.

Згідно підпункту 16.1.1 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'яза-ний стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України.

Відповідно до підпункту 62.1.3 пункту 62.1 статті 62 ПК України податковий контроль здійснюється шляхом, зокрема, перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Згідно підпункту 86.7.5 пункту 86.7 статті 86 ПК України податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контро-люючого органу на підставі висновку комісії контролюючого органу з питань розгляду запе-речень протягом п'яти робочих днів, наступних за днем прийняття такого висновку комісією і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків, у порядку, визначеному під-пунктом 86.7.1 цього пункту.

Відповідно до п. 1.6.3.4. Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між під-розділами органів Державної податкової служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом Державної податкової служ-би України № 470 від 04.09.2020, у разі якщо платник податків (його відокремлені підрозді-ли) здійснює свою діяльність не за основним місцем обліку платника податків, територіаль-ний орган ДПС, який проводив фактичну перевірку, у день реєстрації акта (довідки) в цьому органі направляє засобами електронного зв'язку його скановану копію та копію інших мате-ріалів перевірки до територіального органу ДПС за основним місцем обліку платника подат-ків, та не пізніше наступного робочого дня з дня реєстрації акта (довідки) направляє акт (до-відку) і відповідні матеріали в паперовому вигляді.

У разі встановлення за результатами фактичної перевірки порушень законодавства керівник (заступник керівника або уповноважена особа) територіального органу ДПС за основним місцем обліку зазначеного платника податків забезпечує прийняття та вручення такому платнику податкових повідомлень-рішень у порядку та терміни, визначені законодавством.

Позивач не заперечує, що перебуває на обліку в Західному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками, отже саме останнє є контролюючим органом по відношенню до позивача і відповідно до вказаних приписів наділене повноваженнями приймати спірні податкові повідомлення-рішення, натомість фактична перевірка здійснюється податковим органом за місцем здійснення підприємницької діяльності.

Враховуючи зазначене, посилання позивача на відсутність у Західному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками повноважень приймати спірне податкове повідомлення-рішення є необгрунтованим.

Щодо виявлених відповідачем порушень суд зазначає таке.

Згідно п.п.14.1.6 «б» п. 14.6 ст. 14 ПК України акцизний склад - це приміщення або те-риторія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою гос-подарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Згідно п. 230.1 ст. 230 ПК України акцизні склади та акцизні склади пересувні утворю-ються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним ви-робництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.

Підпунктом 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України передбачено, що розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.

Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).

Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (абзац 10 підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України).

Наказом Міністерства фінансів «Про затвердження формату даних, структури та форм електронних документів для наповнення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі» № 944 від 27.11.2018 (далі - Наказ № 944) затверджено формат даних, структури та форм електронних документів для наповнення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі.

Відповідно до пункту 5 розділу II Наказу № 944 надсилання довідок до Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі основна Довідка 1 надсилається окремо щодо кожного акцизного складу пального одноразово; основна Довідка 2 формується після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та надсилається не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

За приписами пункту 1281.3 статті 1281 ПК України незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000,00 гривень за кожний неподаний електронний документ.

Отже вказаними приписами встановлено обов'язок розпорядників акцизних складів щоденно (крім днів, коли акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби у вигляді довідки та подавати її в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою. У разі порушення встановленого обов'язку до розпорядника акцизного складу застосовується штраф у розмірі 1000 грн за кожний неподаний електронний документ.

Судом встановлено, що згідно з актом про результати фактичної перевірки № 13763/13-01-09/38305367 від 29.06.2021 ТОВ «СОКАР ПЕТРОЛЕУМ» як розпорядник акцизного складу не забезпечило своєчасне подання довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обліку (отримання/відпустки) та залишків палива на акцизному складі пального за 18.12.2020, 08.02.2021, 29.04.2021 01.05.2021, 21.05.2021, 25.05.2021, 26.05.2021, у зв'язку з чим податковим повідомленням-рішенням № 216/33000703 від 29.07.2021 до ТОВ “Сокар Петролеум” застосовано штраф у сумі 7000 грн.

Судом встановлено, що несвоєчасне подання до контролюючого органу довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі підтверджується наявними у матеріалах справи квитанціями з відміткою податкової служби «Доставлено».

Так, довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального за звітну добу 18.12.2020 була підписана директором ТОВ “Сокар Петролеум” ОСОБА_1 19.12.2020 о 14:04 та доставлена згідно квитанції № 1 до центрального рівня ДПС України 21.12.2020 о 12:32, тобто пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

Довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального за звітну добу 08.02.2021 була підписана директором ТОВ “Сокар Петролеум” ОСОБА_1 10.02.2021 о 14:37 та доставлена згідно квитанції № 1 до центрального рівня ДПС України 10.02.2021 о 14:38, тобто пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

Довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального за звітну добу 29.04.2021 була підписана директором ТОВ “Сокар Петролеум” ОСОБА_1 01.05.2021 о 13:12 та доставлена згідно квитанції № 1 до центрального рівня ДПС України 01.05.2021 о 13:13, тобто пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

Довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального за звітну добу 01.05.2021 була підписана директором ТОВ “Сокар Петролеум” ОСОБА_1 03.05.2021 о 08:36 та доставлена згідно квитанції № 1 до центрального рівня ДПС України 03.05.2021 о 08:37, тобто пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

Довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального за звітну добу 21.05.2021 була підписана директором ТОВ “Сокар Петролеум” ОСОБА_1 23.05.2021 о 11:12 та доставлена згідно квитанції № 1 до центрального рівня ДПС України 23.05.2021 о 11:12, тобто пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

Довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального за звітну добу 25.05.2021 була підписана директором ТОВ “Сокар Петролеум” ОСОБА_1 31.05.2021 о 23:54 та доставлена згідно квитанції № 1 до центрального рівня ДПС України 31.05.2021 о 23:54, тобто пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

Довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального за звітну добу 26.05.2021 була підписана директором ТОВ “Сокар Петролеум” Орловим І. Г. 02.06.2021 о 08:34 та доставлена згідно квитанції № 1 до центрального рівня ДПС України 02.06.2021 о 08:35, тобто пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

Вказані докази свідчать, що позивачем допущено порушення строків подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального, тому штрафні санкції, встановлені пунктом 1281.3 статті 1281 ПК України, застосовані до позивача на законних підставах, а податкове повідомлення-рішення № 216/33000703 від 29.07.2021 про накладення штрафу у сумі 7000 грн є законним і скасуванню не підлягає.

Суд не погоджується з доводами позивача про відсутність порушення строків подання електронних звітів з огляду на таке.

Згідно п. 42-1.2 ст. 42 ПК України електронний кабінет забезпечує можливість реалізації платниками податків прав та обов'язків, визначених цим Кодексом та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, та нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання цього Кодексу та інших законів, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, в тому числі, шляхом, зокрема, перегляду інформації про платника податків, що збирається, використовується та формується контролюючими органами у зв'язку з обліком платників податків та адмініструванням податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійсненням податкового контролю, у тому числі дані системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, а також одержання такої інформації у вигляді документа, який формується автоматизовано шляхом вивантаження відповідної інформації з електронного кабінету із накладенням кваліфікованого електронного підпису посадової особи контролюючого органу та кваліфікованої електронної печатки контролюючого органу із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису чи печатки, які мають вбудовані апаратно-програмні засоби, що забезпечують захист записаних на них даних від несанкціонованого доступу, від безпосереднього ознайомлення із значенням параметрів особистих ключів та їх копіювання.

Заперечуючи подання електронних довідок за 18.12.2020, 01.05.2021 та 21.05.2021 з порушенням встановленого строку позивач посилається на пункт 421.5 статті 421 ПК України та зазначає, що вказані дні є неробочими (вихідні та святкові), тому останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

Відповідно до п. 421.5. розділу II “Адміністрування податків, зборів, платежів” ПК України платник податків стає користувачем електронного кабінету та набуває право подавати звітність в електронній формі і вести листування засобами електронного зв'язку в електронній формі після проходження в електронному кабінеті електронної ідентифікації онлайн з використанням кваліфікованого електронного підпису з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" або тих сервісів ідентифікації, використання яких дозволяється методологом електронного кабінету.

Починаючи з дня, наступного за днем обрання платником податків електронної форми взаємодії з контролюючим органом через електронний кабінет, крім вихідних та святкових днів, взаємодія між ними, яка може бути реалізована в електронній формі засобами електронного зв'язку, здійснюється через електронний кабінет.

Водночас пунктом 40.1. розділу II “Адміністрування податків, зборів, платежів” ПК України передбачено, що цей розділ визначає порядок адміністрування податків та зборів, визначених у розділі I цього Кодексу, а також порядок контролю за дотриманням вимог податкового та іншого законодавства у випадках, коли здійснення такого контролю покладено на контролюючі органи. У разі якщо іншими розділами цього Кодексу або законами з питань митної справи визначається спеціальний порядок адміністрування окремих податків, зборів, платежів, використовуються правила, визначені в іншому розділі або законі з питань митної справи.

Отже при поданні електронних довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі підлягають застосуванню норми ПК України, якими визначено спеціальний порядок адміністрування, визначений в розділі “Акцизний податок”, тобто дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою (абзац 5 підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України).

Згідно пункту 421.6. ПК України електронний кабінет працює постійно (24 години на дату кожного календарного дня), крім часу, необхідного для його технічного обслуговування. Проведення технічного обслуговування електронного кабінету у день, на який припадає граничний строк подання податкових декларацій, та з 8 до 20 години будь-якого іншого календарного дня забороняється. Технічне обслуговування електронного кабінету проводиться у порядку, що визначається методологом електронного кабінету.

Зважаючи на спеціальний режим адміністрування акцизного податку, передбачений ст. 230 ПК України, та роботу електронного кабінету протягом 24 годин кожного календарного дня доводи позивача про відсутність порушень строків подання звітності за 18.12.2020, 01.05.2021 та 21.05.2021 є необгрунтованими.

Щодо посилання позивача на перебої мережі Інтернет як на причину несвоєчасної передачі даних до реєстрів ДПС засобами програмного забезпечення “М.Е.Doc” через мережевий сервер ТОВ “Сокар Енерджі України” суд зазначає таке.

За змістом п. 109.1. ст. 109 ПК України податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.

Тобто вина як умова притягнення до відповідальності у вигляді штрафу є складовою змісту податкового правопорушення лише у випадках, передбачених Податковим кодексом України.

Згідно п. 42-1.10 ст. 42 ПК України у разі якщо у роботі електронного кабінету виявлена технічна та/або методологічна помилка чи технічні збої і така помилка/збої визнані технічним адміністратором та/або методологом електронного кабінету або згідно з повідомленням на офіційному веб-порталі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, або її існування підтверджено рішенням суду, підстави для притягнення платника податків та/або його посадових осіб до адміністративної, кримінальної відповідальності за порушення податкового законодавства, що були зумовлені виключно технічною та/або методологічною помилкою чи технічним збоєм у роботі електронного кабінету, відсутні.

Отже лише технічні або методологічні помилки чи технічні збої у роботі електронного кабінету, допущені з вини центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є підставою для звільнення позивача від відповідальності за порушення строків подання електронних довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу.

Як вбачається з листа ТОВ “Сокар Енерджі України” № 345/1 від 14.07.2021 ТОВ «Астелнет» листом № 1207/1 від 12.07.2021 повідомило, що перебої з наданням інтернету 09.02.2021, 30.04.2021, 02.05.2021, 22.05.2021 виникли у зв'язку з зависанням активного обладнання, ймовірно через значні стрибки напруги та незадовільну якість параметрів електроживлення. Запити щодо передачі даних до реєстрів ДПС з використанням телекомунікаційного каналу зв'язку комп'ютерної програми “M.E.Doc” за 18.12.2020, 25.05.2021, 26.05.2021, 28.06.2021 оброблялись із затриманням у зв'язку з перевантаженням мережевого серверу ТОВ «Сокар Енерджі України», що причинило переналаштування програмних сервісів.

Тобто порушення строків передачі довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального за звітну добу позивач обгрунтовує неналежною роботою мережевого серверу, що забезпечується провайдером ТОВ «Астелнет», який надає послуги відповідно до укладеного з ТОВ «Сокар енерджі Україна» договором.

Зважаючи на приписи пункту 421.10 ст. 42 ПК України, суд дійшов висновку, що порушення строків допущено з вини третіх осіб, з якими позивач уклав цивільно-правові договори, і які не забезпечили надання належної телекомунікаційної послуги (мережі Інтернет).

Проте у податковому правопорушенні саме позивач є винною особою, оскільки не забезпечив своєчасну передачу довідок, і повинен нести відповідальність у вигляді штрафу.

Щодо вини третіх осіб, то позивач не позбавлений можливості відшкодувати збитки, завдані сплатою штрафу у сумі 7000 грн, звернувшись до них з відповідним позовом.

Щодо посилання позивача на неправильний розрахунок штрафних санкцій суд зазначає, що позивач стверджує про відсутність підстав для застосування штрафу, оскільки всі довідки були прийняті контролюючим органом, у зв'язку з чим відсутній склад правопорушення.

Проте за приписами пункту 1281.3 статті 1281 ПК України штраф застосовується за незабезпечення своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, тобто відповідальність встановлена як за факт порушення строків, так і за факт неподання таких довідок.

Отже вказані доводи позивача є необгрунтованими.

З урахуванням наведеного у суду відсутні правові підстави для задоволення позову, оскільки спірне податкове повідомлення-рішення відповідає обставинам справи та нормам матеріального права, при цьому позов не містить доказів, що підтверджували б відсутність вини позивача у вчинені податкового правопорушення.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на відмову у задоволенні позову, розподіл судових витрат у відповідності до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судом не здійснюється.

Керуючись ст. 14, 77, 90, 139, 205, 242-246, 255, 294, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Головуючий Алла РУДЕНКО