Рішення від 06.06.2022 по справі 580/1965/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2022 року справа № 580/1965/22

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А. В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Департаменту патрульної поліції, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу додаткової доплати до грошового забезпечення, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни», за період з 01.03.2021 по 31.01.2022 у сумі 61 908 грн. 34 коп.;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу додаткову доплату до грошового забезпечення, встановлену постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» за період з 01.03.2021 по 31.01.2022 у сумі 61 908 грн. 34 коп.

Додатково просить стягнути з відповідача на користь позивача понесені судові витрати на професійну правничу допомогу в сумі 3 000 (три тисячі) грн. 00 коп.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що у період з 16.10.2018 по 02.02.2022 проходив службу в Національній поліції України. З 14.03.2019 по 12.04.2021 займав посаду поліцейського, а з 12.04.2021 до звільнення 02.02.2022 - посаду інспектора взводу № 1 роти № 2 батальйону управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції. У період проходження служби позивач здійснював чергування за затвердженими графіками. З березня 2020 року (з часу введення карантину) по січень 2022 року позивач був включений до списку формування даних для встановлення додаткової доплати на період карантину, у якому наявні відомості у помісячному розрізі про кількість змін, протягом яких позивач під час виконання службових обов'язків забезпечував правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов'язків мав безпосередній контакт з населенням. Окрім того, визначено і розмір доплати, з урахуванням показника пропорційності, визначеного керівником, який у період березень-червень 2020 становить - 50 % грошового забезпечення, липні 2020 року - 43,75 %, серпні-вересні 2020 року - 50 %, жовтні 2020 року - 47,06 %, листопаді 2020 року - 43,75 %, грудні 2020 року - 50 %, січні 2021 року - 46,88 %, лютому-квітні 2021 року - 50 %, травні 2021 року - 46,88 %, червні-серпні 2021 року - 50 %, вересні 2021 року - 37,50 %, жовтні-грудні 2021 року - 50 %, січні 2022 року - 46,88 %. У той же час позивачу додаткова доплата до грошового забезпечення, встановлена Постановою № 375, виплачувалася з березня 2020 року до лютого 2021 року, а у період з березня 2021 року по січень 2022 року не здійснена, у зв'язку з чим у відповідача виникла заборгованість перед позивачем по виплаті вказаної доплати.

11.01.2022 позивач звернувся до відповідача із заяву про нарахування та виплату додаткової доплати, встановленої Постановою № 375, за результатом розгляду якої відповідач листом від 24.01.2022 за вих. № 102зі/41/5/05-2022 відмовив у проведенні зазначеної виплати, посилаючись на те, що відповідно до наказів начальника Департаменту патрульної поліції доплата позивачу за службу в умовах карантину здійснена в межах виділених асигнувань на зазначені цілі, а заборгованість відсутня.

Наведена бездіяльність відповідача, на думку позивача, порушує його право на оплату праці та мирне володіння майном, встановлене у статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, у зв'язку з чим він звернувся до суду.

Відповідач проти позову заперечив. 16.05.2022 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що вимоги позивача задоволенню не підлягають, оскільки вони є необгрунтованими, безпідставними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства. Вказує, що Постанова № 375 була прийнята 29.04.2020, проте порядок використання бюджетних коштів, виділених на здійснення доплат в період дії карантину, на той час ще не був розроблений, а відповідно проведення таких додаткових доплат поліцейським не проводилося до прийняття Постанови № 485, якою затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я.

На виконання пункту 4 Постанови № 375 Міністерством внутрішніх справ видано наказ від 03 червня 2020 року № 431 “Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину, яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).

Відповідач вказує, що враховуючи те, що доплати, визначені пунктом 2 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного бюджету, а також те, що позивачу здійснена доплата за період з березня 2020 по 28.02.2021, відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нездійснення доплати до грошового забезпечення поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину.

Щодо безпідставно визначеної позивачем суми додаткової доплати в розмірі 61 908,34 грн. відповідач зазначає, що будь-якого обґрунтованого розрахунку даної суми позивач в позовній заяві не зазначив. Відповідно до Постанови № 375 додаткова доплата до грошового забезпечення встановлюється пропорційно відпрацьованому часу в зазначених Постановою умовах. Тобто при визначенні розміру доплати в період дії карантину враховується багато різних складових: вихідні дні, які додатково брав поліцейський; лікарняні в цей період; відпустки; відсутність контакту з населенням під час несення служби та інше. Також, Постановою № 375 не передбачено фіксований відсоток додаткової доплати до грошового забезпечення, а зазначено здійснення таких доплат у граничному розмірі до 50% від грошового забезпечення. Таким чином, стверджує відповідач, сума 61 908,34 грн., яку просить стягнути позивач, є безпідставною та необґрунтованою.

З наведених підстав просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 22.04.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Перевіривши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, дослідивши подані письмові докази, суд встановив таке.

ОСОБА_1 відповідно до наказу Департаменту патрульної поліції № 987 о/с від 16.10.2018 з 16.10.2018 перебував на службі в поліції та безпосередньо проходив службу в управлінні патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції. Цим же наказом призначений на посаду поліцейського роти №2 батальйону управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції.

Наказом Департаменту патрульної поліції № 309 о/с від 12.04.2021 ОСОБА_1 призначений на посаду інспектора взводу №1 роти № 2 батальйону управління патрульної поліції в Черкаській області ДПП.

Наказом Департаменту патрульної поліції № 254 о/с від 25.01.2022 ОСОБА_1 звільнений зі служби в поліції за власним бажанням з 02.02.2022.

11.01.2022 позивач звернувся до начальника Департаменту патрульної поліції із запитом на інформацію про те, чи здійснювалася йому доплата відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 у період з 01.01.2021 по 31.12.2021, як поліцейському, який в період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 забезпечував життєдіяльність населення, а саме правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов'язків мав безпосередній контакт з населенням. Якщо така доплата не здійснювалася, просив відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 нарахувати та виплатити йому додаткову доплату до грошового забезпечення за період з 29.04.2020 по 31.12.2021.

Листом від 24.01.2022 № 102зі/41/5/05-2022 Департамент патрульної поліції повідомив позивача, що відповідно до наказів начальника Департаменту патрульної поліції в межах виділених асигнувань на зазначені цілі ОСОБА_1 здійснено доплату у 2020 році на загальну суму 35 340,15 грн., у 2021 році на загальну суму 7 698,84 грн. (без вирахування податків). Вказано, що заборгованість зі сплати вищевказаної доплати відсутня.

Відповідно до формувань даних УПП в Черкаській області ДПП для встановлення додаткової доплати на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни поліцейським, які забезпечують правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (при п'ятиденному робочому тижні з двома вихідними та/чи нерівномірним графіком ведення служби) ОСОБА_1 з березня 2020 року по січень 2022 року був включений до списку формування даних для встановлення додаткової доплати на період карантину, у якому наявні відомості у помісячному розрізі про кількість днів місяця дії карантину та кількість днів, протягом 30 днів з дня відміни карантину; періоди виконання поліцейським службових обов'язків за час дії карантину та протягом 30 днів з дня його відміни; кількість днів служби та відпочинку; кількість днів/діб/змін, протягом яких поліцейський виконував службові обов'язки; кількість днів /діб/змін, протягом яких поліцейський під час виконання службових обов'язків забезпечував правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов'язків мав безпосередній контакт з населенням пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах; розмір доплати, з урахуванням показника пропорційності визначений керівником підрозділу.

Так, розмір доплати ОСОБА_1 з урахуванням показника пропорційності, визначеного керівником, який у період березень-червень 2020 становив - 50 % грошового забезпечення, липні 2020 року - 43,75 %, серпні-вересні 2020 року - 50 %, жовтні 2020 року - 47,06 %, листопаді 2020 року - 43,75 %, грудні 2020 року - 50 %, січні 2021 року - 46,88 %, лютому-квітні 2021 року - 50 %, травні 2021 року - 46,88 %, червні-серпні 2021 року - 50 %, вересні 2021 року - 37,50 %, жовтні-грудні 2021 року - 50 %, січні 2022 року - 46,88 %.

Відповідно до архівної відомості за період з січня 2021 року по січень 2022 року нарахування додаткової доплати на період дії карантину здійснена за січень 2021 року - січень 2022 року в сумі 7 698, 84 грн.

Відповідно до наданих відповідачем розрахункових листів за період за березень 2021 року по січень 2022 року у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 № 375 позивачу не нараховувалась додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення).

Не погодившись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію» № 580-VIII від 02.07.2015 (далі - Закон № 580-VIII).

Частинами 1 та 2 статті 94 Закону № 580-VIII передбачено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» № 211 від 11.03.2020 (із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України) установлено з 12 березня 2020 року на усій території України карантин.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» № 1236 від 09.12.2020 установлено з 19 грудня 2020 р. до 31 травня 2022 р. на території України карантин, продовживши дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про визначення переліку посад працівників, службових і посадових осіб, щодо яких не застосовується обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 р. та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» № 342 від 29.04.2020 (далі - Постанова № 342) встановлено, що обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 р. та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, не застосовується для таких категорій посад, зокрема: поліцейські, які беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об'єднаних сил (ООС), здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою.

Відповідно до п. 2 Постанови № 342 визначення переліку посад (професій) працівників, службових і посадових осіб, військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, поліцейських, зазначених у пункті 1 цієї постанови, з урахуванням специфіки їх участі у заходах, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об'єднаних сил (ООС), здійснюється відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику, органом державної влади, іншим державним органом.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» № 375 від 29.04.2020 (далі - Постанова № 375) встановлено, що на період дії карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.

За приписами п. п. 2-5 вказаної постанови встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання/перебування їх отримувачів (вдома), здійснюється у граничному розмірі до 100 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику.

Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.

Доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я» № 588 від 09.06.2021 затверджено Порядок використання коштів (далі - Порядок). Зокрема, Національній поліції у сумі 679 261,3 тис. гривень (видатки споживання, з них оплата праці - 572 520,2 тис. гривень) для здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що підставою для отримання доплати за Постановою № 375 є сукупність таких умов: 1) особа є поліцейським; 2) забезпечує життєдіяльність населення, зокрема шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Таким чином вказана доплата здійснюється не всім поліцейським, а лише окремим категоріям поліцейських, які внаслідок безпосереднього виконання своїх обов'язків забезпечують життєдіяльність населення, у зв'язку з чим мають з населенням безпосередній контакт.

Забезпечення життєдіяльності населення - комплекс організаційних, економічних, соціальних та інших заходів, спрямованих на створення і підтримання нормальних умов життя, здоров'я, працездатності людей, які здійснюються з метою планування і підготовки до нормованого (у разі необхідності) забезпечення населення продовольчими та непродовольчими товарами, медичним обслуговуванням, послугами зв'язку, транспорту, комунальними та побутовими послугами в особливий період.

У загальному розумінні під громадським порядком розуміють урегульовану правовими та іншими соціальними нормами певну частину суспільних відносин, які складають режим життєдіяльності у відповідних сферах, забезпечують недоторканність життя, здоров'я та гідності громадян, власності та умов, що склалися для нормальної діяльності установ, підприємств, організацій, посадових осіб і громадян.

Громадський порядок у вузькому розумінні визначається як моральноправовий стан суспільства, при якому компетентні органи виконавчої влади шляхом поліцейського нагляду забезпечують безпеку і правомірну поведінку громадян в громадських місцях, вільне використання ними своїх прав і свобод, а також упорядження громадських місць, яке сприяє трудовій діяльності та відпочинку громадян.

Судом встановлено, що позивач в період з 01.03.2021 по 31.01.2022 займав посади поліцейського (з 16.10.2018 -12.04.2019), інспектора ((12.04.2021 - 02.02.2022) взводу №1 роти №2 батальйону управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції та з вересня 2021 року по січень 2022 року був включений до списку формування даних для встановлення додаткової доплати на період карантину.

Згідно з формуванням даних для встановлення додаткової доплати на період карантину та у період проходження служби здійснював чергування за затвердженими графіками розмір доплати ОСОБА_1 з урахуванням показника пропорційності, визначеного керівником, який у період березень-червень 2020 становив - 50 % грошового забезпечення, липні 2020 року - 43,75 %, серпні-вересні 2020 року - 50 %, жовтні 2020 року - 47,06 %, листопаді 2020 року - 43,75 %, грудні 2020 року - 50 %, січні 2021 року - 46,88 %, лютому-квітні 2021 року - 50 %, травні 2021 року - 46,88 %, червні-серпні 2021 року - 50 %, вересні 2021 року - 37,50 %, жовтні-грудні 2021 року - 50 %, січні 2022 року - 46,88 %.

Проте доплата позивачу за період березень 2021 - січень 2020 позивачу не нарахована і не здійснена через відсутність бюджетних асигнувань.

Суд вважає необгрунтованими посилання відповідача на те, що додаткова доплата до грошового забезпечення здійснюється в межах виділених асигнувань на зазначені цілі й тому відсутня заборгованість з її сплати, суд зазначає таке.

За юридичною позицією Європейського суду з прав людини, висловленої у рішенні в справі «Кечко проти України», у межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення). Також Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Отже, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно- правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Вказана правова позиція викладена в рішеннях Верховного Суду від 18.12.2018 по справі № 820/4619/16 та від 14.03.2019 по справі № 820/660/17.

З огляду на викладене суд дійшов висновку про обґрунтованість доводів позивача та наявність законних підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача в частині не нарахування та не виплати позивачу додаткової доплати до грошового забезпечення (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 за період з 01.03.2021 по 31.01.2022 та зобов'язання нарахувати і виплатити вказану доплату.

Разом з тим, позовна вимога про виплату додаткової доплати до грошового забезпечення в сумі 61 908, 34 грн, задоволенню не підлягає, оскільки повноваження щодо нарахування доплати покладені на відповідача і виплата у визначеній сумі можлива за умови нарахування коштів та їх невиплати.

За викладених обставин суд дійшов висновку, що належним захистом порушеного права позивача є зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу додаткову доплату до заробітної плати (грошового забезпечення), передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 за період з 01.03.2021 по 31.01.2022.

Щодо стягнення з відповідача на користь позивача витрат на правничу допомогу в сумі 3 000 грн, суд зазначає таке.

Згідно частини 2 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Частиною 3 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Частиною 5 статті 134 КАС України визначено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Таким чином, Кодексом адміністративного судочинства України передбачені витрати на правничу допомогу адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу.

Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Згідно частини 7 статті 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

На підтвердження понесення витрат на професійну правничу допомогу позивач надав копію ордера серії СА № 1027849, виданого 19.04.2022 на представництво інтересів позивача адвокатом Олійником С. В., договір № 01-11/2 від 11.01.2022 про надання правничої допомоги, згідно з пунктом 7.1 якого передбачено, що гонорар адвоката становить 3 000 грн., та меморіальний ордер АТ КБ «Приватбанк» від 03.02.2022 про перерахунок коштів позивачем адвокату за надану правову допомогу за договором № 01-11/2 від 11.01.2022 в сумі 3 000 грн.

Суд врахував, що позивач документально підтвердив, що він сплатив 3 000 грн. на виконання договору про надання правової допомоги. Однак, оцінивши усі необхідні аспекти цієї справи: складність та обсяг виконаних адвокатом робіт, а саме: складання позовної заяви, яка підписана саме адвокатом Олійником С. В., та подання останнім двох адвокатських запитів від 03.02.2022 та 15.02.2022; час, витрачений на виконання відповідних робіт, а також часткове задоволення адміністративного позову, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення заяви про стягнення з відповідача витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 1 500 грн, що були сплачені позивачем адвокату у цій адміністративній справі, що є справедливим, розумним, пропорційним та обґрунтованим розміром відшкодування витрат на правничу допомогу.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно із частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України “Про судовий збір”, з відповідача судові витрати, у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції (вул. Федора Ернста, буд. 3, м. Київ, 03048, код ЄДРПОУ 40108646) в частині не нарахування та не виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) додаткової доплати до грошового забезпечення, встановленої постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» № 375 від 29.04.2020, за період з 01 березня 2021 року по 31 січня 2022 року.

Зобов'язати Департамент патрульної поліції (вул. Федора Ернста, буд. 3, м. Київ, 03048, код ЄДРПОУ 40108646) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) додаткову доплату до грошового забезпечення, встановлену постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» № 375 від 29.04.2020, за період з 01 березня 2021 року по 31 січня 2022 року.

Стягнути з Департаменту патрульної поліції (вул. Федора Ернста, буд. 3, м. Київ, 03048, код ЄДРПОУ 40108646) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати на правничу допомогу в розмірі 1 500 (одна тисяча п'ятсот) гривень.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Головуючий Алла РУДЕНКО