Справа № 560/3272/22
іменем України
09 червня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, як учаснику бойових дій;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, як учаснику бойових дій.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що відповідно до частини п'ятої статті 12 закону України від 22 жовтня 1993 року №3551-XII “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (далі - Закон №3551-XII) має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Проте на порушення вимог цього Закону відповідач не виплатив вказану допомогу у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - Постанова №325). Водночас у 2021 році після прийняття Конституційним Судом України Рішення від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 він набув право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі, передбаченому статтею 12 Закону №3551-XII. Зазначає, що відповідач на його звернення протиправно відмовив в нарахуванні та виплаті суми допомоги. Враховуючи викладене просить позов задовольнити.
Ухвалою від 22.02.2022 суд відкрив провадження у цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
У відзиві на позов відповідач заперечив щодо задоволення позовних вимог. Вказує, що виплату позивачу разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року взагалі не здійснював, оскільки позивач не зазначений в переліку осіб, яким здійснюється виплата такої допомоги Управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, складеному органами, визначеними у п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».
Просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалами Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.04.2022 року вирішено:
1) витребувати у Головного управління ДПС у Хмельницькій області відомості щодо сум виплачених ОСОБА_1 ( ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) доходів та утриманих податків за 2021 рік;
2) витребувати у Міністерства соціальної політики України інформацію щодо того, на обліку якого органу соціального захисту населення перебуває ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та чи отримував ОСОБА_1 щорічну грошову допомогу до 05 травня 2021 року від відповідного органу соціального захисту населення;
3) витребувати в ОСОБА_1 :
- належно завірену копію посвідчення учасника бойових дій;
- відомості про те, яким органом/органами соціального захисту населення або яким Центром з нарахування та здійснення соціальних виплат проводилась виплата йому щорічної грошової допомоги до 5 травня у 2021 році;
- копію виписки банку або іншого документа, з яких можливо встановити відомості щодо органу, який проводив виплату у 2021 році ( за наявності);
4) витребувати в Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації інформацію щодо того, чи перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), та чи отримував ОСОБА_1 щорічну грошову допомогу до 05 травня 2021 року.
Від Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації надійшов лист, в якому зазначено, що ОСОБА_1 не перебуває на обліку в Єдиному автоматизованому реєстрі пільговиків Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації та щорічну разову допомогу до 05 травня 2021 управління не виплачувало.
Від Головного управління ДПС у Хмельницькій області на адресу суду надішли відомості, відповідно до яких ОСОБА_1 за період з 01.01.2021 року по 31.12.2022 року отримав дохід в листопаді 2021 року 24,79 грн., - джерело доходу акціонерне товариство комерційний банк "ПриватБанк".
Інших витребовуваних документів відповідно до ухвал суду від 18.04.2022 року не надано.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.05.2022 року вирішено позовну заяву ОСОБА_1 , залишити без руху.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.06.2022 року продовжено розгляд даної справи.
Дослідивши матеріали справ, суд встановив наступне.
Позивач є учасником бойових дій, та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 07.07.2015.
У зв'язку з неотриманням у 2021 році щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
У цій справі спірними питанням є такі: чи має позивач право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, чи повинен таку допомогу виплатити саме відповідач і чи є підстави для виплати позивачу грошової допомоги за 2021 рік.
Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини, є Закон України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Цей Закон визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Статтею 6 Закону №3551-XII визначено перелік осіб, які належать до учасників бойових дій.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 №367-XIV статтю 12 Закону №3551-XII було доповнено частиною четвертою такого змісту: «Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком».
Пунктом 20 розділу II “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України від 28.12.2007 за №107-VI “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (набрав чинності 01.01.2008) цю частину статті 12 Закону №3551-ХІІ викладено у такій редакції: “Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України”.
Однак рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 у справі №1-28/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення пункту 20 розділу II “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.
Надалі Законом України від 28.12.2014 №79-VІІІ “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин” (набрав чинності 01.01.2015) розділ І “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
З метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”, Кабінетом Міністрів України кожного бюджетного року приймалися відповідні постанови.
Так, 08.04.2021 Кабінетом Міністрів прийнято постанову №325 “Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”, пунктом 1 якої затверджено Порядок використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (далі Порядок №325).
Пунктом 2 Постанови №325 передбачено забезпечити подання до 14 квітня поточного року структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад переліків осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”: Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною податковою службою, Державною митною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Офісом Генерального прокурора, Державною судовою адміністрацією, Державною спеціальною службою транспорту, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України; Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах.
Пунктом 3 Постанови №325 визначено Міністерству фінансів і Державній казначейській службі забезпечити до 16 квітня поточного року перерахування коштів Міністерству соціальної політики для їх спрямування структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій з метою виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”.
Судом встановлено, що статус учасника бойових дій ОСОБА_1 , підтверджено ГУМВС України в місті Києві, шляхом видачі 07.07.2015 року відповідного посвідчення про право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій серії НОМЕР_2 .
Відповідно позивач має право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учасник бойових дій.
З огляду на наведені вище положення пункту 2 Постанови №325 саме ГУМВС України в місті Києві мало б забезпечити подання до 14 квітня 2021 року відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення переліків осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”.
Позивач у позові зазначає, що щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учасник бойових дій за 2021 рік не отримував, відповідач стверджує, що таку не виплачував, бо позивач не зареєстрований в Управлінні, як отримувач цієї грошової допомоги.
Суд допускає, що саме ГУМВС України в місті Києві не подано у встановлені строки та порядку інформацію про наявність у ОСОБА_1 , статусу учасника бойових дій для виплати відповідної допомоги. Разом з тим, це не позбавляло права позивача самостійно ініціювати питання виплати грошової допомоги перед відповідним підрозділом з питань соціального захисту населення, про що буде зазначено нижче.
Для вирішення питання, який саме структурний підрозділ з питань соціального захисту населення мав би виплачувати грошову допомогу позивачу, суд проаналізував положення статті 17-1 Закону №3551-XII та Порядку №325.
Відповідно до статті 17-1 Закону №3551-XII щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби.
Особам, які тримаються в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, на спеціальні рахунки установ виконання покарань і слідчих ізоляторів.
Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Громадянам, які належать до кількох категорій осіб згідно з цим Законом, виплачується одна допомога - у більшому розмірі.
Разова грошова допомога не виплачується в разі смерті отримувача до 5 травня або набуття громадянином статусу згідно із статтями 6, 7, 9, 10, 10-1, 11 цього Закону після 5 травня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Пунктом 5 Порядку №325 встановлено, що бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що перераховують кошти за місцем отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у розмірах згідно з додатком до цього Порядку.
Право на отримання грошової допомоги мають громадяни таких категорій (далі - отримувачі грошової допомоги):
- особи з інвалідністю внаслідок війни та колишні малолітні (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язні концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнані особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин;
- учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності та колишні неповнолітні (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язні концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також діти, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків;
- особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною;
- члени сімей загиблих і дружини (чоловіки) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, дружини (чоловіки) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге;
- учасники війни та колишні в'язні концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особи, яких було насильно вивезено на примусові роботи, діти партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога.
Згідно з пунктом 6 Порядку №325 отримувачам грошової допомоги із числа військовослужбовців, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, служби судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата грошової допомоги проводиться шляхом перерахування коштів місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на спеціальні рахунки військових частин, установ, організацій за місцем їх служби.
Отримувачі грошової допомоги, зокрема ті, що набули відповідного статусу згідно із статтями 6, 7, 9, 10 і 11 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” до 5 травня поточного року включно, яким не виплачено грошову допомогу станом на 5 травня, мають право звернутися по неї до місцевого органу соціального захисту населення за місцем реєстрації та отримати її до 30 вересня поточного року (пункт 8 Порядку №325).
Позивач (24.06.1965 року народження) не пенсіонер, зареєстроване місце його проживання
АДРЕСА_2 , колишнього Хмельницького району, згідно адміністративно-територіальної реформи відноситься до Хмельницької міської територіальної громади, тому щорічна разова грошова допомога до 5 травня за 2021 рік мала йому нараховуватися та виплачуватися органом соціального захисту населення за місцем зареєстрованого місця проживання, а саме: Управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради.
Як вже зазначав суд, через можливе невиконання уповноваженим суб'єктом владних повноважень ГУМВС України в місті Києві вимог пункту 2 Постанови №325 та не подання відповідних списків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги до 5 травня, внаслідок чого ОСОБА_1 , не перебуває на обліку як отримувач щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, яку у спірному випадку мало виплачувати саме Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради.
Разом з тим, якщо позивач у 2021 році таку допомогу не отримав, то відповідно до статті 17-1 Закону №3551-XII та пункту 8 Порядку №325 він як особа, що набула відповідного статусу згідно зі статтею 6 Закону №3551-XII, не позбавлений права самостійно звернутися для отримання грошової допомоги до 5 травня до місцевого органу соціального захисту населення за місцем реєстрації.
У спірному випадку позивач, не отримавши щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у 2021 році звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради із заявою про виплату щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня, на що отримав відмову від 04.01.2022 року № 23.
Судом встановлено, що відповідачем не виплачувалася ОСОБА_1 , щорічна разова грошова допомога до 5 травня за 2021 рік, що підтверджується матеріалами справи, зокрема листом-відмовою від 04.01.2022 року № 23, оскільки його не було зазначено в переліках осіб, які мають право на отримання грошової допомоги до 5 травня, внаслідок невиконання уповноваженим суб'єктом владних повноважень - ГУМВС України в місті Києві вимог пункту 2 Постанови №325 та не подання ОСОБА_1 , у відповідних списках осіб, які мають право на отримання грошової допомоги до 5 травня.
Враховуючи наведені обставини, судом не встановлено протиправної бездіяльності Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо ненарахування та невиплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік.
Проте суд при вирішенні спору зазначає, та звертає особливу увагу на те, що відсутність перебування позивача на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, що мають право на пільги, в Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради за пільговим статусом "учасник бойових дій", не може бути підставою для позбавлення позивача права на отримання щорічної разової грошової допомоги, передбаченого чинним законодавством.
Враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити частково, а саме: зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
При вирішенні спору суд обирає спосіб захисту, застосований Верховним Судом у рішенні від 29.09.2020 у зразковій справі №440/2722/20, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (вул. Проскурівського підпілля, 32,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 03198563)
Головуючий суддя В.К. Блонський