Справа № 560/4782/22
іменем України
09 червня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом Аркатова Ігоря Миколайовича до Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи, Центральної медико-соціальної експертної комісії про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи, Центральної медико-соціальної експертної комісії в якому просить визнати протиправними та частково нечинними висновки у довідках Хмельницької МСЕК серії 12 ААВ №379420 від 26.04.2021 і серії АВ №0033063 ДЗ Центральної МСЕК МОЗ України від 24.11.2021 року разом із випискою до акту огляду ДЗ Центральна МСЕК МОЗ України від 24.11.2021 року до довідки Серії АВ №0033063 в частині зазначеної у них невірної причини його інвалідності як "захворювання отримане під час проходження військової служби" терміном від 01.06.2021 і безстроково. Визнати протиправною бездіяльність відповідачів як суб'єктів владних повноважень в частині зазначених у перелічених довідках від 26.04.2021 та від 24.11.2021, а також в акті огляду до довідки від 24.11.2021 причин його інвалідності як "захворювання отримане під час проходження військової служби" та зобов'язати відповідачів вчинити певні дії із вірним визначенням йому причини його інвалідності 2-ої групи саме як "захворювання отримане при виконанні обов'язків військової служби".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що проходив військову службу в армії у СРСР. Був достроково звільнений з військової служби в грудні 1991 року. Причиною звільнення було важке поранення отримане під час виконання обов'язків військової служби, в результаті чого отримав інвалідність 2 групи.
Позивач зазначає, що ДЗ "Центральна МСЕК МОЗ України" розглянуло медико-експертну справу Аркатова І.М. щодо правомірності рішення Хмельницького обласного центру МСЕ, з питання зміни причини інвалідності, яке на його думку є протиправним.
Позивач вказує, що відповідач протиправно вказав у довідці МСЕК серії 12 ААВ №379420 від 26.04.2021, якою йому було в 2021 році перевизначено 2-гу групу інвалідності із 28.05.2020 по 01.06.2021, а не безстроково, як було в довідці від 28.05.2020 та зазначенням причин інвалідності як: "захворювання отримане при проходженні військової служби".
Не погоджуючись з такими діями відповідачів вважає їх протиправними, а тому звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 02.05.2022 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Від Центральної медико-соціальної експертної комісії на адресу суду надійшов відзив в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначає, що оскільки після проведеної військовим комісаріатом Владимирської області уточнюючої роботи стосовного Аркатова І.М. зокрема, щодо виплати пенсії йому, встановив, що Аркатов І.М. у бюро МСЕ і військовий комісаріат області надав фіктивне заключення 31 ВЛК. Враховуючи наведене вище, МСЕ змінило Аркатову І.М. причину інвалідності на захворювання "отримана в період проходження військової служби".
Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Позивач проходив військову службу в армії в СРСР та звільнений із Збройних Сил в 1991 році на підставі Наказу по особовому складу №-0827 від 21.11.1991, та з 01.06.1997 року позивачу в Російській Федерації було призначено пенсію по інвалідності як інваліду ІІ групи "захворювання, отримано при виконанні обов'язків військової служби".
Згідно довідки до акта огляду МСЕК серія 12 ААВ №090391, причиною інвалідності позивача зазначено: захворювання отримане при виконанні обов'язків військової служби".
Відповідно до довідки №АХ-50512 від лютого 2021 року виданої начальником центру соціального забезпечення Російської Федерації встановлено, що позивачу припинено виплату пенсії по інвалідності з 01.03.2021 року, у зв'язку із вибуттям на постійне місце проживання в іншу країну.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про призначення пенсії по інвалідності, як інваліду другої групи.
До заяви про призначення пенсії позивач додав : - виписку з акту огляду Хмельницькою обласною МСЕК (сер.12 ААВ №090391 від 14.09.2020) про встановлення з 28.05.2020 другої групи інвалідності від захворювання, отриманого при виконанні обов'язків військової служби; - довідку МСЕК (сер.ВТЕ-301 №021951) видану міжрайонною медико-соціальною експертною комісією м.Калінінграда про встановлення з 08.05.1997 року інвалідності внаслідок захворювання, отриманого при проходженні військової служби; - довідку МСЕК (сер.МСЕ - 012 №094769 видану міжрайонною медико-соціальною експертною комісією м.Калінінграда про встановлення з 15.11.2001 інвалідності внаслідок захворювання, отриманого при виконанні обов'язків військової служби.
Згідно листа військового комісаріату Володимирської області Російської Федерації від 17.02.2021 №АХ-50512, який надійшов на запит від 15.03.2021 повідомлено, що Аркатовим І.М. надано на комісію МСЕ в військовий комісаріат фіктивне заключення 31 ВЛК, в результаті чого було безпідставно встановлено причину інвалідності "захворювання, отримане при виконанні обов'язків військової служби" (довідка МСЕК (сер.МСЕ-012 №094769 від 15.11.2001.), Аркатову І.М. було виправлено причину інвалідності на "захворювання, отримане при проходженні військової служби".
На підставі наведеного вище, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулось до Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи з листом в якому просило в найкоротший термін перевірити правильність встановлення Аркатову І.М. інвалідності внаслідок "захворювання отриманого при виконанні обов'язків військової служби" (довідка МСЕК сер.12 ААВ №090391 від 14.09.2020), оскільки вирішується питання щодо його пенсійного забезпечення.
26.04.2021 Хмельницькою обласною медико-соціальної експертизи комісією за результатами проведеної МСЕ позивача прийняла рішення, яким визначила причину інвалідності: захворювання, отримане при проходженні військової служби", строк на якій встановлено інвалідність "до 01.06.2021" про що Хмельницькою обласною медико-соціально експертною комісією видано Аркатову І.М. довідку акта огляду МСЕК серії 12ААВ №379420 від 26.04.2021.
Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідачів щодо визначення Хмельницькою обласною медико-соціальною експертною комісією у довідці до акта огляду МСЕК серії 12ААВ №379420 від 26.04.2021 та Державним закладом "Центральна медико-соціальна експертна комісія Міністерства охорони здоров'я України" у довідці до акта огляду МСЕК серії АВ №0033063 від 24.11.2021 певної причини інвалідності та невизнання іншої причини інвалідності, а тому звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" №875-XII (далі - Закон № 875-ХІІ) особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
Інвалідність як міра втрати здоров'я визначається шляхом експертного обстеження в органах медико-соціальної експертизи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я (ст. 3 Закону № 875-ХІІ).
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні" № 2961-IV (далі - Закон № 2961-IV) медико-соціальна експертиза - встановлення ступеня стійкого обмеження життєдіяльності, групи інвалідності, причини і часу їх настання, а також доопрацювання та затвердження індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (дитини з інвалідністю) в рамках стратегії компенсації на основі індивідуального реабілітаційного плану та комплексного реабілітаційного обстеження особи з обмеженням життєдіяльності.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та статті 7 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" Кабінет Міністрів України постановою від 03.12.2009 №1317 затвердив Положення про медико-соціальну експертизу та Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності (далі - Положення № 1317).
Згідно із п. 3 Положення № 1317 медико-соціальна експертиза проводиться особам, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.
Медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії (далі - комісії), з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (п. 4 Положення № 1317).
За правилами п. 11 Положення № 1317 міські, міжрайонні, районні комісії визначають, зокрема, ступінь обмеження життєдіяльності осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, потребу в сторонньому нагляді, догляді або допомозі, реабілітації, реабілітаційний потенціал, групу інвалідності, причину і час її настання, професію, з якою пов'язане ушкодження здоров'я, а також ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) працівників, які одержали ушкодження здоров'я, пов'язане з виконанням ними трудових обов'язків.
Кримська республіканська, обласні, центральні міські комісії, зокрема, повторно оглядають осіб, що звертаються для встановлення інвалідності і оскаржили рішення районних, міжрайонних, міських комісій (п. 12 Положення № 1317).
Згідно із п.17 та 19 Положення № 1317 медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб особи з інвалідністю, визначення клініко-функціонального діагнозу, професійного, трудового прогнозу, одержання результатів відповідного лікування, реабілітації за наявності даних, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.
Комісія проводить засідання у повному складі і колегіально приймає рішення. Відомості щодо результатів експертного огляду і прийнятих рішень вносяться до акта огляду та протоколу засідання комісії, що підписуються головою комісії та її членами і засвідчуються печаткою.
Умови та критерії встановлення інвалідності медико-соціальними експертними комісіями встановлені Положенням про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності.
За змістом п. 25 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності рішення комісії може бути оскаржене до суду в установленому законодавством порядку.
Суд також звертає увагу, що заключення ВЛК №636 від 06.11.2001 та №294 від 30.04.2002, яке винесено 31 ВЛК надане позивачем до Хмельницької обласної МСЕК 28.05.2020 є фіктивним (про що вказано в листі ВЛК від 24.12.2002 №772), в результаті чого Хмельницькою обласною МСЕК позивачу було безпідставно встановлено причину інвалідності "захворювання при виконанні обов'язків військової служби".
Суд зазначає, що позивачем не додано до матеріалів справи належних та допустимих доказів, зокрема оригіналів документів з відповідними підписами та мокрими печатками лікарських установ, які б підтвердили причину інвалідності, а саме "захворювання отримане при виконанні обов'язків військової служби".
При цьому, рішення МСЕК приймається після повного медичного обстеження особи і проведення досліджень лікувально-профілактичним закладом охорони здоров'я, на підставі медичних документів та за результатами об'єктивного обстеження особи членами комісії.
Проте суд звертає увагу на те, що вирішення питань щодо визначення причини встановлення інвалідності є дискреційним повноваженням відповідних МСЕК, яке суд не може перебирати на себе, оскільки це, з поміж іншого, вимагає наявності медичної освіти та спеціальної підготовки. Така ж правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30 квітня 2021 року по справі № 160/12235/19.
Верховний Суд у постанові від 12 жовтня 2021 року по справі № 280/4820/19 зазначив, що Верховний Суд неодноразово звертав увагу, що при розгляді по суті спору у справах, у яких оспорюються рішення МСЕК, суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку МСЕК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Визначення конкретного ступеню розладу функцій органів і систем організму та обмеження життєдіяльності людини як критеріїв встановлення інвалідності, а також визначення відповідної причини встановлення інвалідності є дискреційними повноваженнями МСЕК, а отже, суд не вправі втручатися у такі повноваження відповідача.
Крім того, в матеріалах справи міститься довідка до акта огляду МСЕК серії 12ААВ №379420 від 26.04.2021 видана на ім'я Аркатова І.М., в якій визначено, що причина інвалідності - захворювання, отримане при проходженні військової служби. Вказана довідка не визнана фіктивною чи нечинною, а тому правомірно взята до уваги під час переогляду зміни категорії інвалідності позивачу.
Враховуючи вказане, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, підстави для вирішення питання щодо судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову Аркатова Ігоря Миколайовича до Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи, Центральної медико-соціальної експертної комісії про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 (пров. Челюскіна, буд. 7, кв. 5,Старокостянтинів,Хмельницька область,31100 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Хмельницький обласний центр медико-соціальної експертизи, Центральної медико-соціальної експертної комісії (вул. Пілотська, 1, корп. 2,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 23562203) Центральна медико-соціальна експертна комісія (вул. Костянтинівська, буд. 36,Київ 71,04071 , код ЄДРПОУ - 38260065)
Головуючий суддя О.П. Шевчук