Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
08 червня 2022 року № 520/86/22
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в призначенні позивачці пенсії за віком на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, що передують року автоматичному призначенню пенсії ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити призначення та виплату позивачці з 01.03.2021 року пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати(доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, що передують року автоматичному призначенню пенсії, тобто за 2018,2019,2020роки
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що перехід на вид пенсії "за віком" за Законом України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV), замість раніше призначеної пенсії за Законом України від 16.12.1993 №3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон №3723-ХІІ), не є переходом з одного виду пенсії на інший вид, а є призначенням пенсії вперше. Це зумовлює необхідність застосування показників середньої заробітної плати в Україні за 2018-2020 роки.
По справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, та отримана ним.
Відповідач надав відзив на позов, у якому просить в позовних вимогах відмовити повністю, посилаючись на те, що в даному випадку має місце не нове призначення пенсії, а перехід з одного виду пенсії на інший, а тому позов є необґрунтованим та безпідставним, в его задоволенні належить відмовити.
Позивачка надала відповідь на відзив, у якому зазначено, що посилання відповідача, що її переведено на інший від пенсії, а не призначено нову пенсію є необґрунтованим, оскільки пенсія виплачувалася на підставі іншого Закону, тому пенсія повинна обчислюватися на підставі положень ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивачка зазначає, що викладені в відзиві заперечення не спростовують наведених у позовній заяві обставин.
Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області з 06.10.3009року як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на умовах Законом України від 16.12.1993року №3723-ХП «Про державну службу».
З 01.03.2021року яке було здійснено автоматично переведення пенсії позивачки відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .
В результаті проведеного перерахунку позивачки, розмір пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" більший за розмір пенсії згідно з Законом №3723-ХІІ. «Про державну службу».
Рішенням від 10.12.2021року відділом перерахунків пенсій №1 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області «Про відмову в перерахунку пенсії» позивачці було відмовлено у здійсненні нарахування пенсійної виплати з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2018,2019,2020роки. Не погодившись з діями відповідача ОСОБА_2 звернулася до суду.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Згідно з пунктом 8 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону №1058-IV буде більшим від розміру пенсії, обчисленого відповідно до Закону України "Про державну службу", проводиться автоматичне, без звернення особи, переведення на відповідний вид пенсії на загальних умовах за матеріалами пенсійних справ.При цьому, особи, яких переведено на пенсію за нормами Закону №1058-IV, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію за спеціальним законом. При цьому пенсія встановлюється у тому розмірі, що був до переведення, з 1 числа наступного місяця, у якому надійшла заява.
Позивачку з 01.03.2021 автоматично переведено за матеріалами пенсійної справи на пенсію за віком згідно з Законом №1058-IV. Розмір пенсії розрахований із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за 2014 - 2016 роки (5426,60 грн).
Згідно з статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон №3723-ХІІ «Про державну службу», чинний на момент призначення пенсії позивачці, визначав загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті.
Так, статтею 37 Закону №3723-ХІІ. «Про державну службу». було встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Разом з тим, частиною 1 статті 9 Закону №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" установлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною 2 статті 9 Закону №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що за рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках Накопичувального фонду або на індивідуальних пенсійних рахунках у відповідних недержавних пенсійних фондах - суб'єктах другого рівня системи пенсійного забезпечення, здійснюються такі пенсійні виплати, як довічні пенсії і одноразова виплата.
Відповідно до статті 10 Закону №1058-ІV"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до частини 3 статті 45 Закону №1058-ІV"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Суд зазначає, що зі змісту наведених норм слідує, що частиною 3 статті 45 Закону №1058-ІV"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що позивачка отримувала пенсію за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ «Про державну службу», який визначає інші підстави та порядок призначення пенсії. Пенсія відповідно до Закону №1058-ІV"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивачці призначена вперше 01.03.2021року.
Тобто, в цьому випадку відбулось не переведення позивачки з одного виду пенсії на інший в межах дії Закону №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а фактичне її призначення відповідно до вказаного Закону.
Згідно з частиною 1 статті 40 Закону №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Наведені положення частини 1 статті 40 Закону №1058-ІV дає підстави для висновку, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Аналогічні висновки викладені в постанові Верховного Суду від 31.07.2020 у справі №522/12998/15-а.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з частиною 2 статті 40 Закону №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+Кз3+...+Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність у позивачки права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком, тобто за 2018-2019-2020 роки.
Цей висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постанові від 22.01.2019 у справі №577/2457/17.
Отже, для призначення пенсії у 2021році, позивачці має застосовуватися показник середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення, а саме 2018-2020 роки. Застосувавши показник за 2014-2016 роки відповідач вчинив протиправні дії.
Частина 2 ст. 9 КАС України надає право суду вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. З урахуванням вимог даної статті, суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог задля ефективного захисту прав, свобод та інтересів шляхом скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області «Про відмову в перерахунку пенсії» від 10.12.2021року ОСОБА_1 , яким було відмовлено у здійсненні нарахування пенсійної виплати з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2018,2019,2020роки.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, наявні правові підстави для задоволення позовних вимог.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною - задовольнити .
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, за 2018,2019,2020 роки, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, що передують року автоматичному призначенню пенсії.
Скасувати рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) від 10.12.2021 року «Про відмову в перерахунку пенсії» ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.03.2021 року пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати(доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, що передують року автоматичному призначенню пенсії, за 2018, 2019, 2020роки .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Заічко О.В.