08 червня 2022 року м. Рівне №460/1074/22
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді О.В. Поліщук, розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання дій протиправними,зобов'язання вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, за змістом якого просив суд:
визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії за вислугу років позивача після її перерахунку з 01 квітня 2019 року з 89 відсотків до 70 відсотків та обмеження її максимальним розміром;
зобов'язати відповідача здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату нарахованої пенсії за вислугу років позивачу відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», без обмеження її максимальним розміром, зберігаючи відсоткове значення основного розміру пенсії 89 відсотків від суми грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум при проведенні подальших перерахунків пенсії за вислугу років;
визнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку і виплати позивачу пенсії за вислугу років з 01 квітня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року;
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу з 01 квітня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стислий виклад позицій сторін.
За змістом позовної заяви, вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області починаючи з 06 грудня 2006 року та отримує пенсію, яка йому призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 03.08.2021 у справі №460/447/21 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача із 01.04.2019 з включенням додаткових складових грошового забезпечення при обчисленні пенсії. Разом з тим, листом відповідача від 26.11.2021 №1700-0307-8/49331 позивача повідомлено про результат виконання рішення суду, зокрема, що з 01.04.2019 пенсію обчислено виходячи з 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення та обмежено пенсію максимальним розміром - 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.
Позивач вважає протиправною таку поведінку відповідача, оскільки його пенсія була призначена 06.12.2006, до прийняття змін, якими розмір пенсії обмежувався 70 процентами відповідних сум грошового забезпечення та 10 прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб.
Позивач стверджує, що у зв'язку з скасуванням пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 його пенсія з 01.04.2019 повинна виплачуватись з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Зазначене слугувало підставою для звернення до суду з позовною заявою.
Згідно з відзивом на позовну заяву, відповідач позов не визнає. Свої заперечення проти вимог позивача обґрунтовує тим, що позивач перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за вислугою років, яка з дня призначення пенсії обчислювалась виходячи із 89% сум грошового забезпечення. На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/447/21 Головним управлінням перераховано пенсію позивача за період з 01.04.2019 виходячи із 70% грошового забезпечення, оскільки згідно з частиною 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами, внесеними Законом України від 27 березня 2014 року №1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Як вважає відповідач, враховуючи відсутність у рішенні Рівненського окружного адміністративного суду від 03.08.2021 у справі №460/447/21 зазначення відсоткового розміру, з якого слід обчислювати пенсію, пенсія визначена в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Окрім цього відповідач вказав, що Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року №3668-VI внесені зміни до ч. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, виклавши її зміст у наступній редакції: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність».
З урахуванням вищевикладеного, на думку відповідача, пенсійна виплата позивача не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Також, як вважає відповідач, виплата пенсій здійснюється виключно за наявності відповідного бюджетного призначення, а тому він не наділений правом самостійно без правового врегулювання та фінансової можливості збільшувати видатки з Державного бюджету України, здійснювати виплату коштів з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії.
За наведеного, відповідач просив в позові відмовити за безпідставністю позовних вимог.
Відповідно до ч. 3 ст. 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
У зв'язку з цим, суд не враховує подану позивачем відповідь на відзив від 17.02.2022 при розгляді даної справи.
Заяви, клопотання учасників справи.
Заяв та клопотань, які мають значення для вирішення спору до суду не надходило.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 31.12.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до вимог статті 263 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши матеріали, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, надавши оцінку всім аргументам учасників справи, суд встановив таке.
Перебуваючи на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області, ОСОБА_1 з 06.12.2006 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.9).
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 07.05.2020 у справі №460/2536/20 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо зменшення ОСОБА_1 з 01.01.2018 раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 89% до 70% грошового забезпечення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 89% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 07.05.2020 у справі №460/2536/20 набрало законної сили 06.08.2020 (а.с.22-28).
На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 07.05.2020 у справі №460/2536/20 відповідачем перераховано пенсію ОСОБА_1 з 01.01.2018 виходячи із 89% грошового забезпечення.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 03.08.2021 у справі №460/447/21 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 05.03.2019.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за нормами, чинними на 05.03.2019, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №12/1/ХГ14526/1839 від 16.12.2020, виданої Рівненським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії.
Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 03.08.2021 у справі №460/447/21 набрало законної сили (а.с.40-45).
Рішенням відповідача від 25.11.2021 №ХГ0114526 - Міноборони перераховано пенсію позивача з 01.04.2019 виходячи із загальної суми грошового забезпечення 28415,00 грн. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років) у розмірі: 19890,50 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 19890,50 грн з 01.11.2021, а з обмеженням становить 18540,00 грн (а.с.52).
На заяви позивача від 22.11.2021, 06.12.2021 щодо результату виконання рішення від 03.08.2021 у справі №460/447/21, відповідач листами від 26.11.2021, 05.01.2022 повідомив, що оскільки в рішенні суду не зазначено відсоткова величина розміру пенсії від грошового забезпечення та необхідність провести пенсії без обмеження граничним розміром, то при перерахунку застосовано норми Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 №1166-VII - тобто розмір пенсії встановлено як 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення та встановлено обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб (48-51, 57-59).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового розміру, з якого обчислюється його пенсія із 90% до 70% та обмеження його пенсії максимальним розміром, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Докази відхилені судом та мотиви їх відхилення
Суд не відхиляє докази подані учасниками справи. Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування та оцінка аргументів сторін.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з такого.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103, в редакції, чинній станом на березень 2018 року) вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).
На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 03.08.2021 у справі №460/447/21 відповідачем перераховано пенсійну виплату ОСОБА_1 з 01.04.2019, виходячи із 70% сум грошового забезпечення, зазначених у відповідній довідці уповноваженого органу, з обмеженням його пенсії максимальним (граничним) розміром в 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.
Пунктом "а" частини 1 статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції, чинній станом на дату призначення позивачу пенсії) передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100 процентів, до категорії 2 - 95 процентів.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року №1166-VII (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 01.04.2014, внесені зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ.
Згідно з частиною 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ (із змінами, внесеними Законом України №1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Роз'яснення вказаної норми наведено в рішенні Конституційного Суду України №1-рп/99 від 09.02.1999, за змістом якого частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватись до правовідносин, які існували раніше.
Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на дату призначення пенсії.
Внесені Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення, не стосуються перерахунку вже призначених пенсій. При цьому, процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Аналогічні висновки щодо порядку обчислення пенсії військовослужбовців у відсотковому розмірі викладені Верховним Судом у постановах від 03.04.2018 у справі №175/1665/17 та від 24.04.2018 у справі №686/12623/17, які в силу вимог ч. 5 ст. 242 КАС України мають враховуватись судом при вирішенні даної справи.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо зменшення із 01.04.2019 відсоткового розміру грошового забезпечення для обчислення пенсійної виплати ОСОБА_1 з 89% до 70% є протиправними.
При цьому, суд враховує, що протиправність зменшення відсоткового розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія ОСОБА_1 , із 89% до 70% уже було встановлено рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 07.05.2020 у справі №460/2536/20, яке набрало законної сили, та яке виконувалось відповідачем по жовтень 2021 року включно.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відтак, право позивача на обчислення розміру його пенсії виходячи із 89% грошового забезпечення не підлягає додатковому доказуванню у даній справі.
Окрім цього, відповідачем пенсійну виплату ОСОБА_1 обмежено максимальним розміром в десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Оцінюючи правомірність поведінки відповідача в цій частині суд враховує, що Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року №3668-VI внесені зміни до ч. 7 Закону №2262-ХІІ, виклавши її зміст у наступній редакції: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність».
Аналогічні зміни були внесені до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п. 2 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, враховуючи що позивачу пенсія була призначена 06.12.2006 - до введення обмежень пенсійних виплат граничним розміром, обмеження розміру пенсії максимальною (граничною) величиною на його пенсійну виплату не поширюється.
Даний висновок суду узгоджується із правовою позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 03.10.2018 у справі №127/4267/17, від 16.10.2018 у справі №522/16882/17 та від 06.11.2018 у справі №522/3093/17, яка відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України враховується судом у даній справі.
При цьому, відповідно до пункту 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із ч.ч.2, 3 ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Суд зазначає, що право позивача на перерахунок пенсії є беззаперечним і не може обмежуватися будь-якими строками, що визначено чинним законодавством.
Зазначена позиція суду узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у цій справі, у яких також зазначається, що постанова Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (далі - Постанова №804), якою визначено відповідний порядок виплати перерахованих сум підвищених пенсій, не впливає на обов'язок щодо складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ та не встановлює інших умов і порядку для такого перерахунку.
Окрім цього, позивач вважає протиправними дії щодо виплати з 01.04.2019 лише 75% суми підвищення пенсії, вважаючи, що з 01.04.2019 перерахована пенсія повинна виплачуватись в розмірі 100% її підвищення.
З цього приводу суд зазначає, що пунктом 1 Постанови №103 вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.
Пунктом 2 Постанови №103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
З 01.01.2018 відповідач провів перерахунок пенсії позивача відповідно до Постанови №103, однак з 01.01.2018 виплата позивачу здійснювалась в розмірі 50% суми підвищення цієї пенсії, а з 01.01.2019 - в розмірі 75 %.
Така виплата здійснювалася згідно з пунктом 2 постанови №103, який визнано протиправним та нечинним рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, що залишене без змін постановами Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі №826/3858/18 та Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.
Разом з тим, у зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано також.
Надалі Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 14.08.2019 №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (далі - Постанова № 804), яка набрала чинності 04.09.2019 і містила аналогічні обмеження щодо виплати підвищеного розміру пенсії відповідній категорії громадян у 2019 році.
Так, Постановою №804 установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Проте, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 у справі №640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020, постанову Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" визнано протиправною та нечинною повністю.
Частиною другою статті 265 КАС України визначено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином, суд зазначає, що оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України та підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, постановами Кабінету Міністрів України і не мав підстав не враховувати приписи, зокрема, постанов Кабінету Міністрів України за №103, №804.
У зв'язку з цим дії Пенсійного органу щодо виплати зменшеного розміру пенсії позивача, визначеного станом на 01 березня 2018 року, були протиправними тільки з 01 квітня 2019 року по 03 вересня 2019 року (включно).
Відтак, з огляду на висновок суду про протиправність дій відповідача в частині зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року за період з 01 квітня 2019 року по 03 вересня 2019 року, позовна вимога про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням 100 відсотків суми підвищення підлягає задоволенню частково у спосіб: зобов'язати Пенсійного органу провести перерахунок та виплату пенсії за вислугою років ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року по 03 вересня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, із врахуванням раніше виплачених сум.
Тобто, позовна вимога про виплату пенсії позивача з 04.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року задоволенню не підлягає.
Висновки суду.
З урахуванням оцінки спірних правовідносин суд дійшов висновку, що відповідач протиправно зменшив з 01.04.2019 при перерахунку пенсії позивача відсотковий розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, з 89 до 70% та протиправно обмежив розмір пенсійної виплати максимальною величиною в 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб. Окрім цього, відповідач протиправно зменшив розмір пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року за період з 01 квітня 2019 року по 03 вересня 2019 року.
Отже, належним способом захистом порушених прав та інтересів позивача у даній справі є:
визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 після її перерахунку з 01 квітня 2019 року з 89 відсотків до 70 відсотків та обмеження її максимальним (граничним) розміром;
визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку і виплати позивачу пенсії за вислугу років з 01 квітня 2019 року по 03 вересня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
За приписами частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ході судового розгляду адміністративної справи відповідач частково не виконав процесуального обов'язку доказування та не підтвердив правомірності своїх дій, натомість позивачем доведено в частині ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, а тому позов належить задовольнити частково.
Виходячи з цього, суд дійшов висновку, що права, свободи та інтереси позивача, за захистом яких він звернувся до суду будуть в повній мірі відновлені у спосіб:
зобов'язання відповідача здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату нарахованої пенсії за вислугу років позивачу відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», без обмеження її максимальним (граничним) розміром, зберігаючи відсоткове значення основного розміру пенсії 89 відсотків від суми грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум;
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу з 01 квітня 2019 року по 03 вересня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Судові витрати.
Враховуючи положення ст.139 КАС України, та задоволення частково позовних вимог ОСОБА_1 суд стягує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати по сплаті судового збору в сумі 661,60 грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Рівненської області задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 після її перерахунку з 01 квітня 2019 року з 89 відсотків до 70 відсотків та обмеження її максимальним (граничним) розміром.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату нарахованої пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», без обмеження її максимальним (граничним) розміром, зберігаючи відсоткове значення основного розміру пенсії 89 відсотків від суми грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо перерахунку і виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01 квітня 2019 року по 03 вересня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року по 03 вересня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні позову в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 04 вересня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень судові витрати по сплаті судового збору в сумі 661,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 08 червня 2022 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7,м.Рівне,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)
Суддя О.В. Поліщук