09 червня 2022 рокум. ПолтаваСправа №440/5006/22
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Кукоба О.О., ознайомившись з матеріалами позову ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області про скасування індивідуальних актів та зобов'язання вчинити певні дії,
До Полтавського окружного адміністративного суду 06.06.2022 надійшов позов ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, у якому позивач просив:
скасувати Акт №7 про нещасний випадок невиробничого характеру 04.04.2003 та акти за формою Н-5, НТ від 12.05.2022, складені ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області;
скасувати Акт №8 про нещасний випадок невиробничого характеру 25.11.2010 та акти за формою Н-5, НТ від 12.05.2022, складені ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області;
встановити факт нещасного випадку, що стався з ОСОБА_1 04.04.2003 у період проходження служби під час виконання службових обов'язків;
встановити факт нещасного випадку, що стався з ОСОБА_1 25.11.2010 у період проходження служби під час виконання службових обов'язків;
зобов'язати відповідача провести повторне службове розслідування нещасних випадків з ОСОБА_1 , встановити факт тілесних ушкоджень під час виконання службових обов'язків та скласти відповідні акти за формою Н-1 та Н-5.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Частиною другою статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
У силу пунктів 4, 5 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Матеріально-правові вимоги (предмет позову) визначені у статті 5 КАС України.
Так, згідно з частинами першою та другою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, адміністративний суд не уповноважений встановлювати факти, що мають юридичне значення, а тому позовні вимог ОСОБА_1 про встановлення фактів нещасного випадку виходять за межі завдань адміністративного судочинства.
Крім того, як визначено частиною третьою статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивач у позовній заяві зазначив, що він звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір", відповідно до якої від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
Однак, до позовної заяви ініціатор звернення не долучив копію документа (посвідчення учасника бойових дій) на підтвердження наявності підстав для звільнення його від сплати судового збору.
Отже, позовну заяву подано без додержання вимоги частини п'ятої статті 160, частини третьої статті 161 КАС України.
Згідно з частиною першою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, позовну заяву ОСОБА_1 необхідно залишити без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків.
Вказані недоліки можуть бути усунені шляхом подання до Полтавського окружного адміністративного суду:
позовної заяви, оформленої відповідно до частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, із зазначенням у прохальній частині позовної заяви предмету позову відповідно до статті 5 КАС України та копій такої позовної заяви відповідно до кількості учасників справи;
копії документа про встановлення позивачу статусу учасника бойових дій.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Позивачу надати строк для усунення недоліків позовної заяви упродовж десяти днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Попередити позивача, що в разі не усунення недоліків позовної заяви її буде повернуто на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати ініціатору звернення.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та окремо не оскаржується.
Суддя О.О. Кукоба