Рішення від 09.06.2022 по справі 420/5299/22

Справа № 420/5299/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій про відмову у перерахунку пенсії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 04 квітня 2022 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якій позивач просить суд:

1.Визнати дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про відмову пенсіонеру МВС ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01.12.2019 року у відповідності до розміру грошового забезпечення встановленого рішенням (постановою) П'ятого апеляційного адміністративного суду у справі №540/3098/21 від 17.03.2022 року згідно з якою:

посадовий оклад старший оперуповноважений з особливо важливих справ поліції - 2700 грн;

оклад за спеціальним званням старший лейтенант поліції - 1600 грн;

надбавка за вислугу років 40% - 1720 грн;

надбавка за виконання особливо важливих завдань 100% - 6020 грн;

надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 405 грн;

надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50% - 1350 грн;

надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 50% - 1350 грн;

надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 53,38% - 3213,48 грн;

премія 100% - 18358,48 грн;

індексація - 929,08 грн;

усього - 37646,04 грн з 19.11.2019 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії - неправомірним, а бездіяльність протиправною.

2.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок пенсії пенсіонеру МВС ОСОБА_1 згідно з якою грошове забезпечення складається:

посадовий оклад старший оперуповноважений з особливо важливих справ поліції - 2700 грн;

оклад за спеціальним званням старший лейтенант поліції - 1600 грн;

надбавка за вислугу років 40% - 1720 грн;

надбавка за виконання особливо важливих завдань 100% - 6020 грн;

надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 405 грн;

надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50% - 1350 грн;

надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 50% - 1350 грн;

надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 53,38% - 3213,48 грн;

премія 100% - 18358,48 грн;

індексація - 929,08 грн;

усього - 37646,04 грн з 19.11.2019 року без обмеження розміром.

3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Херсонській області на користь пенсіонера МВС ОСОБА_1 різницю в пенсії за минулий час з 01.12.2019 року по 30.04.2022 року в сумі - 403352,3 грн.

Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що йому була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вказує, що постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17.03.2022 по справі №540/3098/21 було зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України підготувати (виготовити) та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії, проте, жодних відомостей щодо виконання зазначеної постанови Міністерством внутрішніх справ України до позивача не надходило. Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою щодо перерахування пенсії з 19.11.2019 та виплати її недоплаченої різниці, однак, відповідачем за квітень 2022 року було нараховано та виплачено пенсію позивачу без проведення відповідного перерахунку.

Вважаючи зазначені дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Ухвалою судді від 06.04.2022 прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 , відкрито провадження у адміністративній справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Витребувано у відповідача копії матеріалів пенсійної справи позивача.

Ухвалою суду від 13.05.2022 року витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області відомості щодо здійсненого (не здійсненого) перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Міністерство внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 року, який складається з:

посадовий оклад старший оперуповноважений з особливо важливих справ поліції - 2700 грн;

оклад за спеціальним званням старший лейтенант поліції - 1600 грн;

надбавка за вислугу років 40% - 1720 грн;

надбавка за виконання особливо важливих завдань 100% - 6020 грн;

надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 405 грн;

надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50% - 1350 грн;

надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 50% - 1350 грн;

надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 53,38% - 3213,48 грн;

премія 100% - 18358,48 грн;

індексація - 929,08 грн;

усього - 37646,04 грн.

Суд зазначає, що копія ухвали від 06.04.2022 року була надіслана та доставлена Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області в його електронний кабінет у підсистемі «Електронний суд».

Однак, ні у визначений судом строк, ні станом на дату вирішення даної адміністративної справи відзиву на позовну заяву чи обґрунтованого клопотання про продовження строку для його подання до суду не надано.

Частиною 4 статті 159 КАС України визначено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

З урахуванням вищевикладеного, суд кваліфікує неподання відповідачем як суб'єктом владних повноважень відзиву на позовну заяву як визнання позову.

Також судом була надіслана та доставлена Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області в його електронний кабінет у підсистемі «Електронний суд» копія ухвали суду від 13.05.2022 року про витребування доказів.

Проте станом на сьогоднішній день витребувані докази суду не надані.

17 травня 2022 року до суду (вх.№ЕС/1420/22) надійшло клопотання позивача про приєднання до матеріалів справи доказів та зазначення про порушення, на думку позивача, ст.6 та ст.13 Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод.

08 червня 2022 року до суду (вх.№ЕС/1197/22) від позивача надійшло клопотання про приєднання до матеріалів справи доказів, а саме виписки АТ Ощадбанк про зарахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області пенсії позивача за червень 2022 року у старому розмірі.

Розглянувши подані сторонами заяви по суті справи і докази на їх обґрунтування, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та з 10.06.2010 року отримує пенсію за вислугу років згідно з Законом України №2262-ХII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17.03.2022 року по справі №540/3098/21 адміністративний ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС в Херсонській області» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправними дії сектору забезпечення з соціально-гуманітарних питань при Державній установі «Територіальне медичне об'єднання МВС в Херсонській області» щодо виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення №33/42-К-124 о/п від 22.06.2021 року у заниженому розмірі без вказання додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, премії) встановлених судовим рішенням у справі № 821/484/16 від 27.07.2016 року. Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України підготувати та направити до Головного управління ПФУ в Херсонській області оновлену нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 року, у відповідності до вимог ст. ст.43,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 13.02.2008 року № 45 та «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 року основного розміру пенсії, а саме:

- посадовий оклад старший оперуповноважений із особливо важливих справ поліції - 2700 грн.;

- оклад за спеціальним званням старший лейтенант поліції - 1600 грн.;

- надбавка за вислугу років 40% - 1720 грн.;

- надбавка за виконання особливо важливих завдань 100% - 6020 грн.;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 405грн.;

- надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50% - 1350 грн.;

- надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 50% - 1350 грн.;

- надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції - 53,38%. - 3213,48 грн.;

- премія 100% - 18358,48 грн.

- індексації - 929,08 грн.

Усього 37646,04 грн. з 19.11.2019, року тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії.

23 березня 2022 року П'ятий апеляційний адміністративний суд видав виконавчий лист по справі на виконання постанови від 17.03.2022 року.

Позивач наголошує на тому, що він звертався з відповідними заявами до Міністерство внутрішніх справ України та до Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області щодо виконання постанови суду апеляційної інстанції.

Вважаючи дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення пенсіонеру ОСОБА_1 перерахунку пенсій виходячи з положень постанови суду від 17.03.2022 року протиправними, останній звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з даним позовом.

Вирішуючи дану адміністративну справу, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частинами другою, третьою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).

Так, статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року (із змінами) встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В цьому порядку визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які маю прав на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.

Згідно з пунктами 1 та 2 розділу І Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України від 17 вересня 2018 року №760 (далі - Інструкція №760), ця інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Цю Інструкцію розроблено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 №878 (зі змінами), постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (зі змінами), від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393», від 12.05.1992 №302 «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни» та постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402.

Згідно з абзацом 4 пункту 3 розділу І, пункту 1 розділу ІІ Інструкції №760 визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів:

1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства;

2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань;

3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій;

4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій;

5) формують облікові справи та зберігають їх згідно з порядковими номерами, присвоєними в книзі обліку документів для призначення пенсій (додаток 1);

6) повідомляють органи, які призначають пенсії, про судові рішення, які набрали законної сили, про позбавлення пенсіонерів військового (спеціального) звання та про видання наказів про прийняття (поновлення) на службу в 10-денний строк з дня отримання відповідного рішення суду;

7) ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону;

8) взаємодіють з органами, які призначають пенсії, стосовно осіб, яким призначено (припинено) виплату пенсій, та в межах повноважень з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення;

9) зберігають та видають (замінюють) посвідчення «Ветеран органів внутрішніх справ», «Ветеран військової служби», «Ветеран служби цивільного захисту» та нагрудні знаки відповідно до чинного законодавства;

10) видають довідки про право на пільги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» (додаток 2).

У відповідності до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції №760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.

Пунктом 4 розділу ІІІ Інструкції №760 передбачено, що підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують:

1) грошовий атестат;

2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток 4).

Суд зазначає, що основними завданнями Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України є, зокрема, загальне методичне керівництво роботою з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг колишніми працівниками міліції, службовцями апарату МВС, територіальних закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління МВС, звільненим зі служби, роботи, та членами їх сімей.

Тобто, до 16.04.2021 на структурний підрозділ Міністерства внутрішніх справ України - Департамент персоналу, було покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

В той же час судом встановлено, що наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16.04.2021 року №291 унесено зміну до пункту 1 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25 лютого 2019 року №129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій», виклавши його в такій редакції:

« 1. Визначити в Міністерстві внутрішніх справ України:

1) Департамент персоналу уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних питань та соціальної роботи цього Департаменту;

2) територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладенням таких функцій на відповідні сектори (відділ) із соціально-гуманітарних питань цих державних установ.»

Тобто, з 16.04.2021:

- уповноваженим структурним підрозділом, з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України, зокрема, документів для перерахунку пенсій особам, щодо яких від головних управлінь Пенсійного фонду України надійшли списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, є Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України;

- уповноваженими структурними підрозділами з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення є саме територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України з покладанням таких функцій на сектори із соціально-гуманітарних питань цих державних установ.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.02.3007 року (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а та від 17.12.2019 у справі №160/8324/19.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку перерахунку пенсії позивача.

При цьому, відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ - з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю у пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш, як за 12 місяців.

Вищенаведеною постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17.03.2022 року встановлено, що ОСОБА_1 , як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року.

Також, вказаною постановою від 17.03.2022 року у справі №540/3098/21, апеляційним судом було встановлено, що Державна установа «Територіальне медичне об'єднання МВС в Херсонській області», в порушення вищенаведеного порядку, пенсійний фонд про підстави перерахунку пенсій певних осіб не повідомила, а як наслідок списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії пенсійний фонд не отримав, довідок про розмір грошового забезпечення осіб не підготувала та не видала. Вказані обставини свідчать про те, що Державна установа «Територіальне медичне об'єднання МВС в Херсонській області» допустила бездіяльність щодо направлення відомостей до УПФ про зміну грошового забезпечення та виготовлення і направлення довідок про складову грошового забезпечення пенсіонерів. Враховуючи, що Державна установа «Територіальне медичне об'єднання МВС в Херсонській області» допустила протиправну бездіяльність, яка полягала у не виготовлені нової довідки про розмір грошового забезпечення та не направлення її до ГУ ПФУ в Херсонській області для подальшого перерахунку пенсії позивача, а також у відмові виготовити вказану довідку та направити її до ГУ ПФУ в Херсонській області, судова колегія вважала, що належним способом захисту порушеного права ОСОБА_1 буде зобов'язання відповідача усунути вказані порушення, шляхом виготовлення та направлення вказаної довідки до ГУ ПФУ в Херсонській області із зазначенням відповідних основних та додаткових видів грошового забезпечення у вище вказаних розмірах, відповідно до Постанови КМУ №988 від 11.11.2015 р.

Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку, що здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на отримання пенсії за Законом № 2262-ХІІ, проводиться пенсійним органом лише на підставі відповідної довідки уповноваженого структурного підрозділу, в даному випадку Міністерства внутрішніх справ України, яке було зобов'язане на виконання постанови суду від 17.03.2022 року, підготовити таку довідку та надіслати відповідачу для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Матеріали справи не містять належних та допустимих доказів щодо того, чи здійснило МВС України дії щодо виготовлення оновленої довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 року з зазначенням складових відповідно до резолютивної частини постанови від 17.03.2022 року (Справа №540/3098/21), та чи надіслана така довідка до пенсійного органу для обчислення та перерахунку з 01.12.2019 року основного розміру пенсії.

Наголошення позивача про те, що він звертався до МВС України та до відповідача, однак відповіді на свої письмові звернення не отримав, суд сприймає критично, оскільки з матеріалів справи не можливо достеменно встановити, що позивач дійсно надсилав на адресу МВС України та Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області вказані заяви, що слугувало б підставою для проведення перерахунку, про що просить позивач.

Наведеними та діючими нормами національного законодавства не встановлений обов'язок пенсійного органу здійснити перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення виходячи з складових, що зазначені в рішенні суду де сам пенсійний орган навіть не був учасником справи.

Таким чином, суд приходить до висновку, що Головне управління пенсійного фонду України в Херсонській області не допускало порушення прав позивача, оскільки відсутній обов'язок відповідача здійснювати перерахунок пенсії без відповідної довідки уповноваженого структурного підрозділу.

Спору щодо не здійснення відповідачем перерахунку пенсії на підставі відповідної довідки, на час звернення позивача до суду, не існує, а тому, відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку порушені або будуть порушені.

Решта доводів та заперечень висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно із ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1, ч.5 ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи, а відтак у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Разом з цим суд зазначає, що відмова у задоволенні даного позову не порушує балансу між публічними та приватними інтересами, адже дане судове рішення не перешкоджає позивачу на набуття права на перерахунок його пенсії, що може бути реалізовано у належний спосіб.

Відповідно до приписів ст.139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій про відмову у перерахунку пенсії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м. Херсон, вул.28 Армії, 6, ЄДРПОУ 21295057).

Суддя Олена СКУПІНСЬКА

.